1. პოზენი, მიხაილ ივანოვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, საიდუმლო მრჩეველი, 1798-1871)
Отношение т.с. Позена к ген. Нейдгардту, от 24-го октября 1844 года, N618 / Позен = საიდუმლო მრჩევლის პოზენის მიმართვა გენერალ ნეიდგარდტს, 1844 წლის 24 ოქტომბრით დათარიღებული, N618 / პოზენი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : III. Духовенство : Мусульманское духовенство / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N614. - С. 726[MFN: 14948]
სრული ტექსტი (გვ. )
ანოტაცია:  იმპერატორის გადაწყვეტილებით სოფლისა და მანუფაქტურული მრეწველობისა და ვაჭრობის წახალისების საზოგადოება შეისყიდის აღა-მირ-ფეთაჰის თბილისის მამულს, გარდა ამისა, ამიერკავკასიის მხარის სამოქალაქო სამმართველომ იმპერატორის კანცელარიას წარუდგინა აღა-მირ-ფეთაჰის ვაჟის თაბა-თაბაის თხოვნა, რომ თუ ხაზინა არ შეიძენს მამამისის მამულს, იგი კერძო პირებზე გაყიდონ, ამიტომ თავად მას მისცეს ამის ნება
პერსონალია:  ნეიდგარდტი ალექსანდრ ივანოვიჩ (ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1784-1845).
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); აღა-მირ-ფეთაჰი (მუჯთეჰიდი); თაბა-თაბაი (აღა-მირ-ფეთაჰის ვაჟი).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამღვდელოება; მუსლიმანური სამღვდელოები.
Отношение кн. Чернышева к ген. Нейдгардту, от 12-го декабря 1842 года, N8997 / Чернышев = თავად ჩერნიშევის მიმართვა გენერალ ნეიდგარდტს, 1842 წლის 12 დეკემბრით დათარიღებული, N8997 / ჩერნიშევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N615. - С. 727[MFN: 14949]
სრული ტექსტი (გვ. 183)
ანოტაცია:  ეხება რუსეთის იმპერიის წინაშე დიდი დამსახურებისთვის ელისუს სულთნის დანიელ-ბეგისთვის რუსეთის თავადის წოდების მინიჭებისა და სასულთნოს მართვის უფლების აღდგენის შესახებ იმპერატორისთვის შუამდგომლობის წარდგენას
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); გოლოვინი (ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი); დანიელ-ბეგი (გენერალ-მაიორი, პოლკოვნიკი, ელისუს სულთანი); პასკევიჩი (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი).
გეოგ.დასახელება:  ელისუ.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; საქართველო-იმერეთის გუბერნია.
Отношение ст.-секр. Позена к ген. Нейдгардту, от 2-го апреля 1843 года, N165 / Позен = სახელმწიფო მდივნის პოზენის მიმართვა გენერალ ნეიდგარდტს, 1843 წლის 2 აპრილით დათარიღებული, N165 / პოზენი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N616. - С. 727[MFN: 14950]
ანოტაცია:  ეხება რუსეთის იმპერიის წინაშე დიდი დამსახურებისთვის ელისუს სულთნის დანიელ-ბეგისთვის რუსეთის თავადის წოდების მინიჭებისა და სასულთნოს მართვის უფლების აღდგენის შესახებ იმპერატორისთვის შუამდგომლობის წარდგენას და მის მოსაზრებებს ამის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); გოლოვინი (ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი); დანიელ-ბეგი (გენერალ-მაიორი, პოლკოვნიკი, ელისუს სულთანი).
1. ნეიდგარდტი, ალექსანდრ ივანოვიჩ (ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1784-1845)
Рапорт ген. Нейдгардта кн. Чернышеву, от 12-го января 1844 года, N53 / Нейдгардт = გენერალ ნეიდგარდტის პატაკი თავად ჩერნიშევს, 1844 წლის 12 იანვრით დათარიღებული, N53 / ნეიდგარდტი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N617. - С. 728[MFN: 14951]
სრული ტექსტი (გვ. 184)
ანოტაცია:  ეხება 1841 წელს გურიაში მომხდარიამბოხების დროს რუსეთის მომხრე გურულებისთვის მიყენებული მატერიალური ზარალის ანაზღაურების საკითხს
მოხსენიებული პირები:  გოლოვინი (ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი); ბრუსილოვი (პოლკოვნიკი, შავი ზღვის სანაპირო ზოლის მე-4 განყოფილების უფროსი); შალიკაშვილი ამბაკო (მეამბოხე).
გეოგ.დასახელება:  გურია; ოზურგეთი.
1. შვარცი, გრიგორ ეფიმოვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, დაღესტნის ხაზის უფროსი, 1791-1882)
Рапорт ген.-м. Шварца ген. Нейдгардту, от 6-го июня 1844 года, N376 / Шварц = გენერა-მაიორ შვარცის პატაკი გენერალ ნეიდგარდტს, 1844 წლის 6 ივნისით დათარიღებული, N376 / შვარცი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N618. - С. 729. - ერთვის გენერალ-მაიორ დანიელ-სულთნის წერილი გენერალ ნეიდგარდტს, 1844 წლის 4 ივნისით დათარიღებული[MFN: 14952]
სრული ტექსტი (გვ. 185)
ანოტაცია:  ეხება ელისუს სულთნის დანიელ-ბეგის ღალატს, რომელმაც მეჩეთში შამილის ერთგულების ფიცი დადო და თავისი პრაპორშჩიკი აზად-ხანი შირვანში გაგზავნა შამილის მხარდამჭერთა ამბოხების მოსაწყობად
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); დანიელ-ბეგი (გენერალ-მაიორი, პოლკოვნიკი, ელისუს სულთანი); შამილი (ჩეჩნეთისა და დაღესტნის იმამი); აზად-ხანი (პრაპორშჩიკი).
გეოგ.დასახელება:  ელისუ; შაქი; შირვანი; ზაქათალა.
Рапорт ген.-м. Шварца ген. Нейдгардту, от 10-го июня 1844 года, N397 / Шварц = გენერალ-მაიორ შვარცის პატაკი გენერალ ნეიდგარდტს, 1844 წლის 10 ივნისით დათარიღებული, N397 / შვარცი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N619. - С. 730[MFN: 14953]
სრული ტექსტი (გვ. 186)
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ ელისუსკენ მიმავალ გზაზე შამილის მომხრე მეამბოხეების რაზმს გადაეუარა და მათთან შეტაკება მოუხდა, მოჰყავს მონაწემები დანაკარგების შესახებ, ახლა ბელაქნის სოფლებისკენ მიემართება, რადგან მეამბოხეები თავდასხმას აპირებენ, თუმცა ბელაქნელები სიმშვიდეს ინარჩუნებენ და წინააღმდეგობისთვის ემზადებიან
მოხსენიებული პირები:  რემერი (პორუჩიკი); დანიელ-ბეგი (გენერალ-მაიორი, პოლკოვნიკი, ელისუს სულთანი); ბაშირ-ბეგი (ყაზიყუმუხი ნაიბი); ჯემალ-ედ-დინი (ყაზიყუმუხი ნაიბი).
გეოგ.დასახელება:  ელისუ; ბელაქანი.
Рапорт ген.-м. Шварца ген. Нейдгардту, от 15-го июня 1844 года, N443 / Шварц = გენერა-მაიორ შვარცის პატაკი გენერალ ნეიდგარდტს, 1844 წლის 15 ივნისით დათარიღებული, N443 / შვარცი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N620. - С. 730[MFN: 14954]
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ ლეკების რაზმმა დაამარცხა ელისუს სულთნის მეამბოხენი, მოსალოდნელია სოფელ გულიუკთან ბაშირ-ბეგისა და დანიელ-ბეგის გაერთიანებული ძალების თავდასხმა რუსე ის პოზიციებზე, აღწერილია შეტაკებები მეამბოხეებთან, რომლებმაც დიდი დანაკარგების განიცადეს, აღნიშნავს, რომ დამატებითი ძალების შემოერთებისთანავე ელსუსკენ დაიძრება
მოხსენიებული პირები:  დანიელ-ბეგი (გენერალ-მაიორი, პოლკოვნიკი, ელისუს სულთანი); ბაშირ-ბეგი (ყაზიყუმუხი ნაიბი); კალანტაროვი (მაიორი, ბატალიონის უფროსი); ბიკოვი (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  კახი; ზაქათალა; ნუხა; დაღესტანი; ელისუ.
Рапорт ген. Нейдгардта кн. Чернышеву, от 21-го июня 1844 года, N71 / Нейдгардт = გენერალ ნეიდგარდტის პატაკი თავად ჩერნიშევს, 1844 წლის 21 ივნისით დათარიღებული, N71 / ნეიდგარდტი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N621. - С. 732[MFN: 14955]
სრული ტექსტი (გვ. 188)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ დანიელ-ბეგი ელისუს სასულთნოს თავდაცვას აძლიერებს, მას ავარიელთა დახმარების იმედი აქვს, სიკვდილით დასაჯა თავისი თარჯიმანი კამსარაკანი, გენერალი შვარცი ელისუსკენ გაემართა და სოფელ გულიუკთან გაანადგურა მეამბოხეთა ძალები, დანიელ-ბეგი გაიქცა, სასულთნოს მოსახლეობამ გენერალ შვარცს მორჩილების ნიშნად თავკაცები გამოუგზავნა და ახლა იგი იქ წესრიგს აღადგენს, მოყვანილია მეამბოხეთა წინააღმდეგ მორქმედების სავარაუდო გეგმა
მოხსენიებული პირები:  დანიელ-ბეგი (გენერალ-მაიორი, პოლკოვნიკი, ელისუს სულთანი); შამილი (ჩეჩნეთისა და დაღესტნის იმამი); კამსარაკანი (გუბერნიის მდივანი, დანიელ-ბეგის თარჯიმანი); შვარცი გრიგორ ეფიმოვიჩ (გენერალ-მაიორი, გენერალ-ლეიტენანტი); ივანოვი (გენერალ-მაიორი, კასპიის ოლქის უფროსი); ლიდერსი (ინფანტერიის გენერალი, მე-5 ქვეითი კორპუსის მეთაური); გურკო (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიისა და შავიზღვისპირეთის ჯარების სარდალი, კავკასიის ოლქის უფროსი); ფრეიტაგი (პოლკოვნიკი, გენერალ-მაიორი, კავკასიის ხაზის მარცხენა ფლანგის უფროსი მე-20 ქვეითი დივიზიის მეთაური); ქიბით-მაგომა (მეამბოხე ნაიბი).
გეოგ.დასახელება:  ელისუ; ბელაქანი; შაქი; შირვანი; შუშა; ნუხა; შემახა; კახი; ზაქათალა; თემირ-ხან-შურა; ჩეჩნეთი; დაღესტანი; ავარიფ.
Отношение кн. Чернышева к ген. Нейдгардту, от 25-го июня 1844 года, N400 / Чернышев = თავად ჩერნიშევის მიმართვა გენერალ ნეიდგარდტს, 1844 წლის 25 ივნისით დათარიღებული, N400 / ჩერნიშევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N622. - С. 734[MFN: 14956]
ანოტაცია:  ეხება იმპერატორის განკარგულებას, რომ ელისუს სულთნის დანიელ-ბეგის ღალატის მიუხედავად, უმთავრესი ამოცანაა შამილის განადგურება, ხოლო თუ სულთნის მიმართ რამე უსამართლობა იყო მმართველთა მხრიდან, ეს აღმოფხვრან იმ პირობით, რომ დანიელ-ბეგი ერთგული სამსახურით გამოისყიდის ამ თავის დანაშაულს
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); შვარცი გრიგორ ეფიმოვიჩ (გენერალ-მაიორი, გენერალ-ლეიტენანტი); დანიელ-ბეგი (გენერალ-მაიორი, პოლკოვნიკი, ელისუს სულთანი); შამილი (ჩეჩნეთისა და დაღესტნის იმამი).
Рапорт ген.-м. Шварца ген. Нейдгардту, от 25-го июня 1844 года, N586 / Шварц = გენერა-მაიორ შვარცის პატაკი გენერალ ნეიდგარდტს, 1844 წლის 25 ივნისით დათარიღებული, N586 / შვარცი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. II. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Александра Ивановича Нейдгардта. 1842-1844. : IV. Грузино-Имеретинская губерния / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. II. N623. - С. 734[MFN: 14957]
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ სასტიკი ბრძოლის შედეგად ელისუ აღებულია, დეტალურად აღწერს ბრძოლის წინ არსებულ ვითარებას და თავად ბრძოლის მიმდინარეობას, მოყვანილია ორივე მხარის დანაკარგები
მოხსენიებული პირები:  დანიელ-ბეგი (გენერალ-მაიორი, პოლკოვნიკი, ელისუს სულთანი); ბაშირ-ბეგი (ყაზიყუმუხი ნაიბი); კალანტაროვი (მაიორი, ბატალიონის უფროსი); ბელგარდი (პოლკოვნიკი, ერევნის კარაბინერთა პოლკის მეთაური); კალატუზოვი (პორუჩიკი); გოზიუში (მაიორი); დუბენსკი (კაპიტანი); ნეელოვი (შტაბის კაპიტანი).
გეოგ.დასახელება:  ელისუ; ბელაქანი; ზაქათალა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1491 | 1492 | 1493 | 1494 | 1495 | 1496 | 1497 | 1498 | 1499 | 1500 | 1501 |  შემდეგი »  ბოლო »»