1. ბუდბერგი, ანდრეი იაკოვლევიჩ (ბარონი, ინფანტერიის გენერალი, საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1750-1812)
Отношение барона Будберга к гр. Гудовичу, от 8-го марта 1807 года. - С.-Петербург / Будберг = ბარონ ბუდბერგის მიმართვა გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 8 მარტით დათარიღებული - სანქტ-პეტერბურგი / ბუდბერგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N72. - стр. 41[MFN: 1497]
სრული ტექსტი (გვ. 47)
ანოტაცია:  მიმართვა ეხება ბაქოში საბაჟოს შექმნას და შეიცავს მოსაზრებებს იმის თაობაზე, თუ როგორ უნდა განვითარდეს ვაჭრობა, როგორც რუსეთის იმპერიის გუბერნიებსა და ოლქებს შორის, ისე სპარსეთთანაც
გეოგ.დასახელება:  ბაქო; კასპიის ზღვა; შირვანი; დაღესტანი; ენზელინის ყურე; ასტრაბადი; ასტრახანი; რუსეთი; ყიზლარი.
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 10-го марта 1807 года, N38 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 10 მარტით დათარიღებული, N38 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N73. - стр. 42[MFN: 1498]
სრული ტექსტი (გვ. 48)
ანოტაცია:  აცნობებს თავის მოსაზრებას იმის თაობაზე, რომ მდ. მტკვრის და სპარსეთის საზღვრის გასწვრივ სახმელეთო საგუშაგოების შექმნა არ არის მიზანშეწონილი, რადგან მტკვრის მარჯვენა ნაპირიდან მდ. არაქსამდე მგზავრობა აკრძალულია, თანაც სახიფათო დაღესტნელ ყაჩაღთა თარეშის გამო, ხოლო ბაქოსთან და რუსეთთან სპარსეთის ვაჭრობა ზღვით ხდება. მისი აზრით, ამის განხორციელება მხოლოდ მას მერე იქნება შესაძლებელი, რაც სპარსეთთან საზღვრები მოწესრიგდება
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი).
გეოგ.დასახელება:  ბაქო; სპარსეთი; მტკვარი; არაქსი; რუსეთი; დაღესტანი; ყიზლარი; დერბენტი.
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 7-го апреля 1807 года, N44 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 7 აპრილით დათარიღებული, N44 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N74. - стр. 42[MFN: 1499]
ანოტაცია:  მიმართვა ეხება საბაჟო მოსაკრებლებს, როგორც შიდას, ისე სასაზღვროს, საბაჟო საგუშაგოებში მომუშავე მოხელეთა პასუხისმგებლობას და ვალდებულებებს, აგრეთვე იმ საკითხს, რომ მოზდოკის საბაჟოს დანგრევის შემდეგ თბილისის საბაჟოში უნდა მოხდეს საქონელზე შტამპის დასმა და უბილეთოდ არავინ უნდა გაატარონ, რათა ხაზინას ზარალი არ მიადგეს
მოხსენიებული პირები:  ლიტვინოვი პ.მ. (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  ელისავეტოპოლი (განჯა); გორი; ანანური; მოზდოკი; თბილისი.
Отношение гр. Гудовича к барону Будбергу, от 7-го апреля 1807 года, N113 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ბარონ ბუდბერგს, 1807 წლის 7 აპრილით დათარიღებული, N113 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N75. - стр. 43[MFN: 1500]
სრული ტექსტი (გვ. 49)
ანოტაცია:  მიმართვაში იწონებს ბარონ ბუდბერგის წინადადებას, რომ სპარსეთთან ვაჭრობაში ბაქო აქციონ პორტო-ფრანკოდ, ანუ ვაჭრობის თავისუფალ ზონად, თუმცა 20 წელი დიდ პერიოდად მიაჩნია და თავად 10-წლიან ვადას უჭერს მხარს
გეოგ.დასახელება:  ბაქო; რუსეთი; თალიში.
Отношение гр. Гудовича к гр. Кочубею, от 16-го августа 1807 года, N85 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ კოჩუბეის, 1807 წლის 16 აგვისტოთი დათარიღებული, N85 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N76. - стр. 43[MFN: 1501]
ანოტაცია:  მიმართვა ეხება თაგაურის ხეობაში არსებულ ეპიდემიას და საკარანტინო საგუშაგოების მოწყბას საქართველოში მისი გავრცელების აღსაკვეთად, აგრეთვე საქართველოში და კავკასიის ხაზზე სამედიცინო მოხელეთა ნაკლებობას, ამიტომ სთხოვს სამხედრო მკურნალები დაახმაროს
პერსონალია:  კოჩუბეი ვიქტორ პავლოვიჩ (გრაფი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1768-1834).
გეოგ.დასახელება:  თაგაურის ხეობა; ყაზბეგი; მოზდოკი; ვლადიკავკაზი; ყაბარდო; კაიშაური.
Высочайший указ Правительствующему Сенату, от 23-го августа 1807 года. - С.-Петербург = უზენაესი ბრძანებულება მმართველ სენატს, 1807 წლის 23 აგვისტოთი დათარიღებული. - ს.-პეტერბურგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N77. - стр. 43. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია გრაფ ვ.კოჩუბეის მიერ[MFN: 1502]
ანოტაცია:  ბრძანებულება ეხება რუსეთში არასასურველი და საზოგადოებისათვის სახიფათო უცხოელების შემოსვლის აღკვეთას, რის გამოც ბრძანებულებით დგინდება შესაბამისი წესები, კერძოდ საგარეო საქმეთა მინისტრისა და კონსულების მიერ გაცემული პასპორტებით შესვლა, რუსეთში შესულ უცხოელებზე სათანადო ცნობების შეგროვება, კურიერებისთვის კი საზღვრის უპრობლემოდ გადაკვეთა და ა.შ.
ორგანიზაცია:  მმართველი სენატი.
1. სკიბინევსკი, მიხაილ (რუსეთის ელჩი სპარსეთში)
სრული ტექსტი (გვ. 50)
ანოტაცია:  ეხება გადამდებ სნეულებათა გავრცელების აღკვეთის მიზნით ასტრახანის კომიტეტის მიერ საკარანტინო ზომების განხორციელებას ხივიდან და ბუხარიდან შემოსული საქონლისა და ვაჭრების მიმართ
გეოგ.დასახელება:  ასტრახანი; მანგიშლაყი; ხივა; ბუხარა; თურქეთი; ყირგიზ-კაისაკის სტეპი; უფა; სპარსეთი; ორენბურგი; არზრუმი; დაღესტანი; ალეპო; ყირიმი; კონსტანტინოპოლი.
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 17-го октября 1807 года, N108 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 17 ოქტომბრით დათარიღებული, N108 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N79. - стр. 45 [MFN: 1504]
ანოტაცია:  მიმართვა ეხება რუსეთსა და საქართველოს შორის ვაჭრობას, როგორც შიდა მოსაკრებლებს, ისე საბაჟო გადასახადებს, მათი რეგულირების წესებს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი, ციციშვილი).
Высочайшее повеление гр. Гудовичу, от 30-го ноября 1807 года = უზენაესი განკარგულება გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 30 ნოემბრით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N80. - стр. 45. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია კომერციის მინისტრ გრაფ ნიკოლაი რუმიანცოვის მიერ[MFN: 1505]
ანოტაცია:  განკარგულებას აძლევს, შეაჩეროს საქართველოში შიდა საბაჟო მოსაკრებლის გაუქმების მიზნით მის მიერ გაცემული ბრძანებულების მოქმედება, რათა საქართველოს გუბერნიის ვაჭრობა რუსეთის სხვა მხარეებთან სარფიანი იყოს, თუმცა ეს ბრძანებულება ძალაში უნდა დარჩეს რუსეთიდან შესული საქონლის მიმართ
1. რუმიანცევი, ნიკოლაი პეტროვიჩ (გრაფი, კომერციის მინისტრი, 1754-1826)
Письмо гр. Румянцова к гр. Гудовичу, от 15-го декабря 1807 года, N2535 / Румянцов = გრაფ რუმიანცოვის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 15 დეკემბრით დათარიღებული, N2535 / რუმიანცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N81. - стр. 45[MFN: 1506]
ანოტაცია:  წერილში კმაყოფილებას გამოთქვამს ვაჭრობის განვითარების მიზნით ბაქოს პორტო-ფრანკოდ გამოცხადების თაობაზე, თუმცა შენიშნავს, რომ ბაქოსა და ასტრახანის საბაჟოები უნდა განცალკევდეს, რათა ორივე მიმართულებით მოძრავი საქონლის ბაჟი გადაიხადონ ასტრახანში, წინააღმდეგ შემთხვევაში ბაქო განვითარდება, სახელმწიფო ხაზინას კი ზარალი მიადგება
გეოგ.დასახელება:  ბაქო; ასტრახანი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 |  შემდეგი »  ბოლო »»