Отношение барона Будберга к гр. Гудовичу, от 8-го марта 1807 года. - С.-Петербург / Будберг = ბარონ ბუდბერგის მიმართვა გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 8 მარტით დათარიღებული - სანქტ-პეტერბურგი / ბუდბერგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N72. - стр. 41[MFN: 1497]
ანოტაცია: მიმართვა ეხება ბაქოში საბაჟოს შექმნას და შეიცავს მოსაზრებებს იმის თაობაზე, თუ როგორ უნდა განვითარდეს ვაჭრობა, როგორც რუსეთის იმპერიის გუბერნიებსა და ოლქებს შორის, ისე სპარსეთთანაც
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 10-го марта 1807 года, N38 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 10 მარტით დათარიღებული, N38 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N73. - стр. 42[MFN: 1498]
ანოტაცია: აცნობებს თავის მოსაზრებას იმის თაობაზე, რომ მდ. მტკვრის და სპარსეთის საზღვრის გასწვრივ სახმელეთო საგუშაგოების შექმნა არ არის მიზანშეწონილი, რადგან მტკვრის მარჯვენა ნაპირიდან მდ. არაქსამდე მგზავრობა აკრძალულია, თანაც სახიფათო დაღესტნელ ყაჩაღთა თარეშის გამო, ხოლო ბაქოსთან და რუსეთთან სპარსეთის ვაჭრობა ზღვით ხდება. მისი აზრით, ამის განხორციელება მხოლოდ მას მერე იქნება შესაძლებელი, რაც სპარსეთთან საზღვრები მოწესრიგდება
პერსონალია:რუმიანცევი ნიკოლაი პეტროვიჩ (გრაფი, კომერციის მინისტრი, სახელმწიფო საბჭოს თავმჯდომარე, 1754-1826).
მოხსენიებული პირები:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი).
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 7-го апреля 1807 года, N44 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 7 აპრილით დათარიღებული, N44 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N74. - стр. 42[MFN: 1499]
ანოტაცია: მიმართვა ეხება საბაჟო მოსაკრებლებს, როგორც შიდას, ისე სასაზღვროს, საბაჟო საგუშაგოებში მომუშავე მოხელეთა პასუხისმგებლობას და ვალდებულებებს, აგრეთვე იმ საკითხს, რომ მოზდოკის საბაჟოს დანგრევის შემდეგ თბილისის საბაჟოში უნდა მოხდეს საქონელზე შტამპის დასმა და უბილეთოდ არავინ უნდა გაატარონ, რათა ხაზინას ზარალი არ მიადგეს
მოხსენიებული პირები:ლიტვინოვი პ.მ. (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი).
Отношение гр. Гудовича к барону Будбергу, от 7-го апреля 1807 года, N113 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ბარონ ბუდბერგს, 1807 წლის 7 აპრილით დათარიღებული, N113 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N75. - стр. 43[MFN: 1500]
ანოტაცია: მიმართვაში იწონებს ბარონ ბუდბერგის წინადადებას, რომ სპარსეთთან ვაჭრობაში ბაქო აქციონ პორტო-ფრანკოდ, ანუ ვაჭრობის თავისუფალ ზონად, თუმცა 20 წელი დიდ პერიოდად მიაჩნია და თავად 10-წლიან ვადას უჭერს მხარს
პერსონალია:ბუდბერგი ანდრეი იაკოვლევიჩ (ბარონი, ინფანტერიის გენერალი, საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1750-1812).
Отношение гр. Гудовича к гр. Кочубею, от 16-го августа 1807 года, N85 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ კოჩუბეის, 1807 წლის 16 აგვისტოთი დათარიღებული, N85 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N76. - стр. 43[MFN: 1501]
ანოტაცია: მიმართვა ეხება თაგაურის ხეობაში არსებულ ეპიდემიას და საკარანტინო საგუშაგოების მოწყბას საქართველოში მისი გავრცელების აღსაკვეთად, აგრეთვე საქართველოში და კავკასიის ხაზზე სამედიცინო მოხელეთა ნაკლებობას, ამიტომ სთხოვს სამხედრო მკურნალები დაახმაროს
Высочайший указ Правительствующему Сенату, от 23-го августа 1807 года. - С.-Петербург = უზენაესი ბრძანებულება მმართველ სენატს, 1807 წლის 23 აგვისტოთი დათარიღებული. - ს.-პეტერბურგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N77. - стр. 43. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია გრაფ ვ.კოჩუბეის მიერ[MFN: 1502]
ანოტაცია: ბრძანებულება ეხება რუსეთში არასასურველი და საზოგადოებისათვის სახიფათო უცხოელების შემოსვლის აღკვეთას, რის გამოც ბრძანებულებით დგინდება შესაბამისი წესები, კერძოდ საგარეო საქმეთა მინისტრისა და კონსულების მიერ გაცემული პასპორტებით შესვლა, რუსეთში შესულ უცხოელებზე სათანადო ცნობების შეგროვება, კურიერებისთვის კი საზღვრის უპრობლემოდ გადაკვეთა და ა.შ.
Представление генеральнаго консула в Персии Скибиневскаго гр. Гудовичу, от 5-го октября 1807 года, N49. - Астрахань / Скибиневский = სპარსეთში გენერალური კონსულის სკიბინევსკის წარდგინება გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 5 ოქტომბრით დათარიღებული, N49 - ასტრახანი / სკიბინევსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N78. - стр. 44[MFN: 1503]
ანოტაცია: ეხება გადამდებ სნეულებათა გავრცელების აღკვეთის მიზნით ასტრახანის კომიტეტის მიერ საკარანტინო ზომების განხორციელებას ხივიდან და ბუხარიდან შემოსული საქონლისა და ვაჭრების მიმართ
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 17-го октября 1807 года, N108 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 17 ოქტომბრით დათარიღებული, N108 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N79. - стр. 45 [MFN: 1504]
Высочайшее повеление гр. Гудовичу, от 30-го ноября 1807 года = უზენაესი განკარგულება გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 30 ნოემბრით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N80. - стр. 45. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია კომერციის მინისტრ გრაფ ნიკოლაი რუმიანცოვის მიერ[MFN: 1505]
ანოტაცია: განკარგულებას აძლევს, შეაჩეროს საქართველოში შიდა საბაჟო მოსაკრებლის გაუქმების მიზნით მის მიერ გაცემული ბრძანებულების მოქმედება, რათა საქართველოს გუბერნიის ვაჭრობა რუსეთის სხვა მხარეებთან სარფიანი იყოს, თუმცა ეს ბრძანებულება ძალაში უნდა დარჩეს რუსეთიდან შესული საქონლის მიმართ
Письмо гр. Румянцова к гр. Гудовичу, от 15-го декабря 1807 года, N2535 / Румянцов = გრაფ რუმიანცოვის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 15 დეკემბრით დათარიღებული, N2535 / რუმიანცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N81. - стр. 45[MFN: 1506]
ანოტაცია: წერილში კმაყოფილებას გამოთქვამს ვაჭრობის განვითარების მიზნით ბაქოს პორტო-ფრანკოდ გამოცხადების თაობაზე, თუმცა შენიშნავს, რომ ბაქოსა და ასტრახანის საბაჟოები უნდა განცალკევდეს, რათა ორივე მიმართულებით მოძრავი საქონლის ბაჟი გადაიხადონ ასტრახანში, წინააღმდეგ შემთხვევაში ბაქო განვითარდება, სახელმწიფო ხაზინას კი ზარალი მიადგება