1. ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825)
Высочайшее повеление гр. Гудовичу, от 12-го октября 1807 года = უზენაესი განკარგულება გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 12 ოქტომბრით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N144. - стр. 77. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია გრაფ ვიქტორ კოჩუბეის მიერ[MFN: 1661]
ანოტაცია:  ამ განკარგულებით უქმდება გიორგი XII მიერ გამოცემული სიგელის მოქმედება, რომლის თანახმადაც წმ. იოანე ნათლისმცემლის ეკლესიის გლეხობა ღალას არ იხდიდა, მარიამ დედოფლის მიერ ბოძებულ სამღებროს კი ეკლესიას საკუთრებაში უტოვებს
მოხსენიებული პირები:  გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე); მარიამ დედოფალი (გიორგი XII მეუღლე).
თემატიკა:  რელიგიური საკითხები კავკასიაში; მართლმადიდებლური სამღვდელოება.
Предложение гр. Гудовича Общему Собранию Верховнаго Грузинскаго Правительства, от 23-го января 1808 года, N110 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წინადადება საქართველოს უზენაესი მთავრობის საერთო კრებას, 1808 წლის 23 იანვრით დათარიღებული, N110 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N145. - стр. 77[MFN: 1662]
ანოტაცია:  თანხმობას აცხადებს, რომ ორი დიღმელი მღვდელი გადასახადებისგან გათავისუფლდეს, ამასთან დასძენს, რომ რუსეთის კანონების თანახმად სამღვდელოება გადასახადებს არ იხდის
მოხსენიებული პირები:  დეკანოზოვი პავლე (დიღმელი მღვდელი); იოსები (დიღმელი მღვდელი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს უზენაესი მთავრობის საერთო კრება.
გეოგ.დასახელება:  დიღომი.
1. კურაკინი, ალექსეი ბორისოვიჩი (თავადი, საიდუმლო მრჩეველი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1759-1829)
Отношение кн. Куракина к гр. Гудовичу, от 27-го марта 1808 года, N2391 / Куракин = თავად კურაკინის მიმართვა გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 27 მარტით დათარიღებული, N2391 / კურაკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N146. - стр. 77[MFN: 1663]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ იმპერატორის განკარგულებით ანტონ კათალიკოსს ერთგულებისათვის დაენიშნა ყოველწლიური შემოსავალი 2300 რუბლის ოდენობით
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ანტონ კათალიკოსი (აღმოსავლეთ საქართველოს პატრიარქი, ერეკლე II ძე, თეიმურაზ ბატონიშვილი).
Высочайшее повеление гр. Гудовичу, от 7-го июля 1808 года = უზენაესი განკარგულება გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 7 ივლისით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N147. - стр. 77. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია თავად ა.კურაკინის მიერ[MFN: 1664]
ანოტაცია:  განკარგულება ეხება რუსეთის კანონების შესაბამისად სამღვდელოების გადასახადებისაგან გათავისუფლებას
1. ბუდბერგი, ანდრეი იაკოვლევიჩ (ბარონი, ინფანტერიის გენერალი, საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1750-1812)
Письмо барона Будберга к гр. Гудовичу, от 14-го июня 1806 года / Будберг = ბარონ ბუდბერგის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 14 ივნისით დათარიღებული / ბუდბერგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N148. - стр. 78. - ერთვის არქიეპისკოპოსის თავად ორბელიანის ყოვლად უქვეშევრდომილესი თხოვნა[MFN: 1665]
სრული ტექსტი (გვ. 84)
ანოტაცია:  წერილით მოახსენებს, რომ ოდესაში ვაჭრის სახით ჩავიდა სომეხთა არქიეპისკოპოსი თავადი ორბელიანი, რომელმაც გადასცა იმპერატორისადმი სომეხი ხალხის თხოვნა პატრიარქად დავითის ნაცვლად დანიელის დანიშვნის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ორბელიანი (სომეხთა არქიეპისკოპოსი); რიშელიე დიუკ დე- (გენერალ-ლეიტენანტი, ხერსონისა და ეკატერინოსლავის სამხედრო გუბერნატორი); იოსები (სომეხთა პატრიარქი); დანიელი (სომეხთა პატრიარქი); დავითი (სომეხთა პატრიარქი); გრიგოლი (სომეხი არქიმანდრიტი); კნორინგი (გენერალ-ლეიტენანტი, საქართველოს და ასტრახანის გუბერნატორი); ლაზარევი (გენერალ-მაიორი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი).
გეოგ.დასახელება:  ოდესა; სანქტ-პეტერბურგი; გრიგორიოპოლი; ხერსონი; იასი.
თემატიკა:  რელიგიური საკითხები კავკასიაში; სომხური სამღვდელოება.
1. იზრაელი (აღვანის პატრიარქი)
Письмо Агванскаго патриарха Израиля к гр. Гудовичу, от 19-го августа 1806 года / Израиль = აღვანის პატრიარქის იზრაელის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 19 აგვისტოთი დათარიღებული / იზრაილი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N149. - стр. 79[MFN: 1666]
სრული ტექსტი (გვ. 85)
ანოტაცია:  წერილში ითხოვს, რომ მის ეპარქიაში შევიდნენ ელისავეტპოლში მცხოვრები სომხები
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); გრიგოლი (სომეხთა პატრიარქი, არქიეპისკოპოსი, წმინდანი); იოანე (თბილისის არქიეპისკოპოსი).
გეოგ.დასახელება:  ელისავეტპოლი; ყარაბაღი; შაქი; შირვანი; ამარა.
Отношение гр. Гудовича к барону Будбергу, от 23-го сентября 1807 года, N235 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ბარონ ბუდბერგს, 1807 წლის 23 სექტემბრით დათარიღებული, N235 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N150. - стр. 80[MFN: 1667]
სრული ტექსტი (გვ. 86)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ სპარსელებთან მოლაპარაკების შედეგად 4-წლიანი ტყვეობიდან დაიხსნეს პატრიარქი დანიელი
პერსონალია:  ბუდბერგი ანდრეი იაკოვლევიჩ (ბარონი, ინფანტერიის გენერალი, საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1750-1812).
მოხსენიებული პირები:  ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); აბას-მირზა (სპარსეთის ტახტის მემკვიდრე, ბაბა-ხანის ძე); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); მირზა-შეფი (შაჰის პირველი მინისტრი); მირზა-ბეზიურგი (სპარსელი ქაიმაქამი); დანიელი (სომეხთა პატრიარქი); სტეპანოვი (მაიორი); ნესვეტაევი (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი; ეჩმიაძინი; საქართველო.
Предписание гр. Гудовича ген.-м. Небольсину, от 11-го ноября 1807 года, N603 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება გენერალ-მაიორ ნებოლსინს, 1807 წლის 11 ნოემბრით დათარიღებული, N603 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N151. - стр. 80[MFN: 1668]
ანოტაცია:  შეიცავს ინფორმაციას, რომ ყარაბაღის პატრიარქის იზრაილის წაქეზებით ელისავეტოპოლის სომეხი მრევლში მღელვარება მოხდა, ამიტომ განკარგულებას აძლევს გამოიძიოს ეს ფაქტი და დააპატიმროს მოთავეები
პერსონალია:  ნებოლსინი პიოტრ ფიოდოროვიჩ (გენერალ-მაიორი, 1752-1810).
მოხსენიებული პირები:  იზრაილი (აღვანის პატრიარქი); სკრიპინი (მაიორი); მინასი (სომეხი ეპისკოპოსი).
გეოგ.დასახელება:  ელისავეტოპოლი (განჯა); ყარაბაღი.
1. ოვანესი (სომეხთა არქიეპისკოპოსი)
Записка Армянскаго архиепископа Иоаннеса, поданная гр. Гудовичу / Иоаннес = სომეხთა არქიეპისკოპოსის ოვანესის ბარათი გრაფი გუდოვიჩის სახელზე / ოვანეს // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N152. - стр. 81[MFN: 1669]
სრული ტექსტი (გვ. 87)
ანოტაცია:  ითხოვს კონსისტორიის დაარსებას და თბილისში შემოსული და გასული საქონლის ბაჟიდან წილის მიღებას, აგრეთვე ახლადშემოერთებული ოლქების სომეხი მრევლის მისი ეპარქიისათვის გადაცემას
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ანტონ კათალიკოსი (აღმოსავლეთ საქართველოს პატრიარქი, ერეკლე II ძე, თეიმურაზ ბატონიშვილი); იზრაილი (აღვანის პატრიარქი); დანიელი (სომეხთა პატრიარქი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ელისავეტოპოლი (განჯა); ეჩმიაძინი; საქართველო; მცხეთა; ერევანი.
1. სალტიკოვი, ლ. (გრაფი, საგარეო საქმეთა მინისტრის თანაშემწე)
Письмо гр. Л. Салтыкова к гр. Гудовичу, от 29-го января 1809 года. - С.-Петербург / Л. Салтыков = გრაფ ლ. სალტიკოვის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1809 წლის 29 იანვრით დათარიღებული. - სანქტ-პეტერბურგი / ლ. სალტიკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N153. - стр. 81. - ერთვის პატრიარქ დანიელის ყოვლად უქვეშევრდომილესი წერილი, 1808 წლის 4 ივლისით დათარიღებული, ეჩმიაძინი. - მინა ლაზარევის წერილი, 1808 წლის დეკემბრით დათარიღებული, სანქტ-პეტერბურგი[MFN: 1670]
ანოტაცია:  წერილში სთხოვს, რომ პატრიარქ დანიელის სიკვდილის შემთხვევაში ახალი პატრიარქის არჩევისას იმპერატორმა სომეხი ხალხის ნება გაითვალისწინოს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); დანიელი (სომეხთა პატრიარქი); ეფრემი (სომეხი არქიეპისკოპოსი); დავითი (სომეხთა პატრიარქი); ლაზარევი მინა (კოლეგიის მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  ეჩმიაძინი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 |  შემდეგი »  ბოლო »»