ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825)
Высочайшее повеление гр. Гудовичу, от 12-го октября 1807 года = უზენაესი განკარგულება გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 12 ოქტომბრით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N144. - стр. 77. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია გრაფ ვიქტორ კოჩუბეის მიერ[MFN: 1661]
ანოტაცია: ამ განკარგულებით უქმდება გიორგი XII მიერ გამოცემული სიგელის მოქმედება, რომლის თანახმადაც წმ. იოანე ნათლისმცემლის ეკლესიის გლეხობა ღალას არ იხდიდა, მარიამ დედოფლის მიერ ბოძებულ სამღებროს კი ეკლესიას საკუთრებაში უტოვებს
Предложение гр. Гудовича Общему Собранию Верховнаго Грузинскаго Правительства, от 23-го января 1808 года, N110 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წინადადება საქართველოს უზენაესი მთავრობის საერთო კრებას, 1808 წლის 23 იანვრით დათარიღებული, N110 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N145. - стр. 77[MFN: 1662]
ანოტაცია: თანხმობას აცხადებს, რომ ორი დიღმელი მღვდელი გადასახადებისგან გათავისუფლდეს, ამასთან დასძენს, რომ რუსეთის კანონების თანახმად სამღვდელოება გადასახადებს არ იხდის
Отношение кн. Куракина к гр. Гудовичу, от 27-го марта 1808 года, N2391 / Куракин = თავად კურაკინის მიმართვა გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 27 მარტით დათარიღებული, N2391 / კურაკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N146. - стр. 77[MFN: 1663]
ანოტაცია: აცნობებს, რომ იმპერატორის განკარგულებით ანტონ კათალიკოსს ერთგულებისათვის დაენიშნა ყოველწლიური შემოსავალი 2300 რუბლის ოდენობით
მოხსენიებული პირები:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ანტონ კათალიკოსი (აღმოსავლეთ საქართველოს პატრიარქი, ერეკლე II ძე, თეიმურაზ ბატონიშვილი).
Высочайшее повеление гр. Гудовичу, от 7-го июля 1808 года = უზენაესი განკარგულება გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 7 ივლისით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N147. - стр. 77. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია თავად ა.კურაკინის მიერ[MFN: 1664]
Письмо барона Будберга к гр. Гудовичу, от 14-го июня 1806 года / Будберг = ბარონ ბუდბერგის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 14 ივნისით დათარიღებული / ბუდბერგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N148. - стр. 78. - ერთვის არქიეპისკოპოსის თავად ორბელიანის ყოვლად უქვეშევრდომილესი თხოვნა[MFN: 1665]
ანოტაცია: წერილით მოახსენებს, რომ ოდესაში ვაჭრის სახით ჩავიდა სომეხთა არქიეპისკოპოსი თავადი ორბელიანი, რომელმაც გადასცა იმპერატორისადმი სომეხი ხალხის თხოვნა პატრიარქად დავითის ნაცვლად დანიელის დანიშვნის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ორბელიანი (სომეხთა არქიეპისკოპოსი); რიშელიე დიუკ დე- (გენერალ-ლეიტენანტი, ხერსონისა და ეკატერინოსლავის სამხედრო გუბერნატორი); იოსები (სომეხთა პატრიარქი); დანიელი (სომეხთა პატრიარქი); დავითი (სომეხთა პატრიარქი); გრიგოლი (სომეხი არქიმანდრიტი); კნორინგი (გენერალ-ლეიტენანტი, საქართველოს და ასტრახანის გუბერნატორი); ლაზარევი (გენერალ-მაიორი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი).
Письмо Агванскаго патриарха Израиля к гр. Гудовичу, от 19-го августа 1806 года / Израиль = აღვანის პატრიარქის იზრაელის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 19 აგვისტოთი დათარიღებული / იზრაილი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N149. - стр. 79[MFN: 1666]
ანოტაცია: წერილში ითხოვს, რომ მის ეპარქიაში შევიდნენ ელისავეტპოლში მცხოვრები სომხები
მოხსენიებული პირები:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); გრიგოლი (სომეხთა პატრიარქი, არქიეპისკოპოსი, წმინდანი); იოანე (თბილისის არქიეპისკოპოსი).
Отношение гр. Гудовича к барону Будбергу, от 23-го сентября 1807 года, N235 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ბარონ ბუდბერგს, 1807 წლის 23 სექტემბრით დათარიღებული, N235 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N150. - стр. 80[MFN: 1667]
Предписание гр. Гудовича ген.-м. Небольсину, от 11-го ноября 1807 года, N603 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება გენერალ-მაიორ ნებოლსინს, 1807 წლის 11 ნოემბრით დათარიღებული, N603 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N151. - стр. 80[MFN: 1668]
ანოტაცია: შეიცავს ინფორმაციას, რომ ყარაბაღის პატრიარქის იზრაილის წაქეზებით ელისავეტოპოლის სომეხი მრევლში მღელვარება მოხდა, ამიტომ განკარგულებას აძლევს გამოიძიოს ეს ფაქტი და დააპატიმროს მოთავეები
Записка Армянскаго архиепископа Иоаннеса, поданная гр. Гудовичу / Иоаннес = სომეხთა არქიეპისკოპოსის ოვანესის ბარათი გრაფი გუდოვიჩის სახელზე / ოვანეს // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N152. - стр. 81[MFN: 1669]
ანოტაცია: ითხოვს კონსისტორიის დაარსებას და თბილისში შემოსული და გასული საქონლის ბაჟიდან წილის მიღებას, აგრეთვე ახლადშემოერთებული ოლქების სომეხი მრევლის მისი ეპარქიისათვის გადაცემას
მოხსენიებული პირები:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ანტონ კათალიკოსი (აღმოსავლეთ საქართველოს პატრიარქი, ერეკლე II ძე, თეიმურაზ ბატონიშვილი); იზრაილი (აღვანის პატრიარქი); დანიელი (სომეხთა პატრიარქი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი).
სალტიკოვი, ლ. (გრაფი, საგარეო საქმეთა მინისტრის თანაშემწე)
Письмо гр. Л. Салтыкова к гр. Гудовичу, от 29-го января 1809 года. - С.-Петербург / Л. Салтыков = გრაფ ლ. სალტიკოვის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1809 წლის 29 იანვრით დათარიღებული. - სანქტ-პეტერბურგი / ლ. სალტიკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Армянское духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N153. - стр. 81. - ერთვის პატრიარქ დანიელის ყოვლად უქვეშევრდომილესი წერილი, 1808 წლის 4 ივლისით დათარიღებული, ეჩმიაძინი. - მინა ლაზარევის წერილი, 1808 წლის დეკემბრით დათარიღებული, სანქტ-პეტერბურგი[MFN: 1670]