Рапорт ген.-м. Рыкгофа гр. Гудовичу, от 18-го мая 1807 года, N350. - Поти / Рыкгоф = გენერალ-მაიორ რიკგოფის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 18 მაისით დათარიღებული, N350. - ფოთი / რიკგოფი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IV. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N178. - С. 98[MFN: 1731]
ანოტაცია: აცნობებს, რომ გურიის მთავრის ქაიხოსრო გურიელის ინფორმაციით ბათუმში თურქთა დიდი ჯარია შემოსული და რუსებზე აპირებენ თავდასხმას, ხოლო ფოთის ციხესიმაგრის აღება, რომელიც ალყაშია მოქცეული, შესაძლებელია მხოლოდ შტურმით, რაც დიდ მსხვერპლს გამოიწვევს, ამასთან იმერეთის მეფე თურქებს რუსეთის ჯარის რაოდენობის შესახებ ინფორმაციას აწვდის
პერსონალია:გუდოვიჩი ივან ვასილიევიჩ (გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1741-1820).
Рапорт ген.-м. Рыкгофа гр. Гудовичу, от 20-го мая 1807 года, N363. - Редут-кале / Рыкгоф = გენერალ-მაიორ რიკგოფის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 20 მაისით დათარიღებული, N363. - რედუტ-კალე / რიკგოფი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IV. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N179. - С. 98[MFN: 1732]
Рапорт ген.-м. кн. Орбелиани к гр. Гудовичу, от 4-го июня 1807 года, N629. - Тифлис / Орбелиани = გენერალ-მაიორის თავად ორბელიანის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 4 ივნისით დათარიღებული, N629. - ტფილისი / ორბელიანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IV. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N180. - С. 99[MFN: 1733]
ანოტაცია: მოახსენებს, რომ არსებული ძალებით ცდილობს უზრუნველყოს საზღვრების დაცვა, რაშიც ქართული მილიციაც ეხმარებათ, მაგრამ სამხედრო დისციპლინა აკლიათ, ამიტომ ითხოვს ნებართვას, ზემო ქართლის საგუშაგოებიდან სამხედრო პირები ჩართოს ამ საქმეში
Ведомость о числе воинских чинов, в отряде ген.-м. Небольсина состоящих и расположенных лагерем при р. Каргар, Карабагскаго владения, 26 июня 1807 года = ყარაბაღის ოლქში მდ. კარგართან დაბანაკებული გენერალ-მაიორ ნებოლსინის რაზმში შემავალი სამხედროთა უწყისი, 1807 წლის 26 ივნისით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IV. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N181. - С. 99. - ერთვის გენერალ-მაიორ ნებოლსინის ხელმოწერა[MFN: 1734]
Всеподданнейший рапорт гр. Гудовича, от 15-го ноября 1807 года, N15 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1807 წლის 15 ნოემბრით დათარიღებული, N15 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IV. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N182. - С. 99[MFN: 1735]
ანოტაცია: აღწერს სპარსეთთან და თურქეთთან ურთიერთობაში არსებულ დაძაბულ ვითარებას, მოსალოდნელ საფრთხეებს, ნაპოლეონის მიერ მათ წაქეზებას რუსების წინააღმდეგ, და დამატებით ძალებს ითხოვს
პერსონალია:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825).
მოხსენიებული პირები:იუსუფ-ფაშა (ერზურუმელი სერასკირი, ჰაჯი-იუსუფ-ზია-ფაშა); რუმიანცევი ნ.პ. (გრაფი, კომერციის მინისტრი); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); გარდანი (გენერალი, საფრანგეთის ელჩი სპარსეთში); ნაპოლეონ I ბონაპარტი (საფრანგეთის იმპერატორი).
Предложение гр. Гудовича полк. Ахвердову, от 16-го апреля 1808 года, N482 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წინადადება პოლკოვნიკ ახვერდოვს, 1808 წლის 16 აპრილით დათარიღებული, N482 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IV. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N183. - С. 101. - ერთვის ამონაწერი საგუშაგოებზე სამხედრო შემადგენლობის შესახებ[MFN: 1736]
ანოტაცია: ითხოვს ნებართვას, რომ საგუშაგოებზე ჩაყენებულ პირებს, რომლებიც ქართველი და თათარი მოსახლეობის წარმომადგენლები არიან, უფროსებად დაუნიშნოს სამხედრო პირები, რათა მათ თვითნებურად არ მიატოვონ საგუშაგოები
პერსონალია:ახვერდოვი (გენერალ-მაიორი, საქართველოს მმართველი).
Предложение гр. Гудовича полк. Ахвердову, от 16-го мая 1808 года, N617. - Лагерь при Саганлуге / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წინადადება პოლკოვნიკ ახვერდოვს, 1808 წლის 16 მაისით დათარიღებული, N617. - ბანაკი სოღანლუღთან / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IV. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N184. - С. 101[MFN: 1737]
ანოტაცია: აცნობებს, რომ ქართული მილიცია სათანადო გულმოდგინებას არ იჩენს როგორც საკუთარი, ისე საერთო ინტერესების დაცვაში, ამიტომ იძულებულია მკაცრ ზომებს მიმართოს
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 14-го октября 1804 года, N53 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1804 წლის 14 ოქტომბრით, N53 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : II. Грузинский царский дом : VII. Царевич Давид / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 2, N334. - С. 176-177. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1738]
ანოტაცია: დავით ბატონიშვილის მამულების გაყიდვისა და მის ნაცვლად რუსეთში საცხოვრებელი სახლის შეძენის შესახებ, ხოლო სამეფო სახლი სარგებლობაში გადაეცეს მის მეუღლე ელენეს. დოკუმენტს ახლავს დავით ბატონიშვილის წერილი ელენესადმი, დათარიღებული 1800 წლის 14 ივნისით
Высочайшее повеление кн. Цицианову, от 10-го февраля 1805 года. - С. Петербург / Александр I = უზენაესი ბრძანება თავად ციციანოვის სახელზე, დათარიღებული 1805 წლის 10 თებერვლით. - სანკტ-პეტერბურგი / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : II. Грузинский царский дом : VII. Царевич Давид / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 2, N335. - С. 177. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр"[MFN: 1739]
ანოტაცია: დავით ბატონიშვილისათვის 35000 რუბლის გადაცემა, მისი ქონების სანაცვლოდ, რუსეთში საცხოვრებელი სახლის შესაძენად, ხოლო სახლები - სახაზინო უწყებას
Письмо кн. Голицына к кн. Цицианову, от 23-го февраля 1805 года, N63 / Голицын = თავად გოლიცინის წერილი თავად ციცანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 23 თებერვლით, N63 / გოლიცინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : II. Грузинский царский дом : VII. Царевич Давид / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 2, N336. - С. 177. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1740]
ანოტაცია: შუამდგომლობა გაუწიოს ანტონ II კათოლიკოსთან დააჩქაროს დავით ბატონიშვილისა და ელენეს (დავით ბატონიშვილის მეუღლე) გაყრის საკითხი
პერსონალია:ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); დავით ბატონიშვილი (1767-1819, გიორგი XII ძე); ელენე სიმონის ასული (დავით ბატონიშვილის მეუღლე); ანტონ II (აღმოსავლეთ საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, 1764-1827, თეიმურაზ ბაგრატიონი).