Донесение кн. Цицианова гр. Заводовскому, от 27-го июня 1803 года, за N1360 / Цицианов = თავად ციციანოვის მოხსენება გრაფ ზავადოვსკისადმი, დათარიღებული 1803 წლის 27 ივნისით, N1360 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N367. - С. 196-197. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1771]
ანოტაცია: მცდარი ცნობები ყოფილ საქართველოს მთავარმართებელ პეტრე კოვალენსკის მიერ თბილისში 2-კლასიანი კეთილშობილთა სასწავლებლის გახსნის შესახებ. თხოვნა სასწავლებლისთვის რუსული ენის მასწავლებლებითა და წიგნებით დაკომპლექტების გამო
Выписка из журнала Главнаго училищ правления, 18-го июля 1803 года, N188 = ამონარიდი სასწავლებელთა მთავარი სამმართველოს ჟურნალიდან // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N368. - С. 197-198. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1772]
ანოტაცია: რუსული ენის მასწავლებელთა საქართველოში გაგზავნა და და სახელმძღვანელოების უსასყიდლოდ გამოყოფა თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლისათვის
მოხსენიებული პირები:ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, ციციანოვი); შელეხოვი (სასწავლებელთა მთავარი სამმართველოს ექსპედიტორი ეკონომიკის დარგში, "ნაროდნი სოვეტნიკი").
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 8-го августа 1803 года / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, დათარიღებული 1803 წლის 8 აგვისტოთი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N369. - С. 198. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр". Контрасигнировал гр. П. Заводовский[MFN: 1773]
ანოტაცია: პავლე ციციშვილის მიერ გაცემული განკარგულების, თბილისში კეთილშობილთა სასწავლებლის ფუნქციონირების თაობაზე, სისრულეში მოყვანა დაევალო რუსეთის სახალხო განათლების მინისტრს
პერსონალია:ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი).
Отношение главнаго училища Правления к кн. Цицианову, от 10-го сентября 1803 года, N222 = სასწავლებელთა მთავარი სამმართველოს მიმართვა თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1803 წლის 10 სექტემბრით, N222 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N370. - С. 198. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1774]
ანოტაცია: რუსული ენის მასწავლებელთა სტეფანე გულიაევისა და პავლე მალცოვის გაგზავნა თბილისის კეთილშობილთა 2-კლასიან სასწავლებელში
პერსონალია:ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); გულიაევი სტეფანე (თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის პედაგოგი); მალცოვი პავლე (თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის პედაგოგი).
Всеподданнейшее донесение кн. Цицианова, от 12-го сентября 1803 года, N89 / Цицианов = თავად ციციანოვის უზენაესი მოხსენება, დათარიღებული 1803 წლის 12 სექტემბრით, N89 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N371. - С. 198. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1775]
Отношение кн. Цицианова к католикосу Антонию, от 16-го января 1804 года, N1 / Цицианов = თავად ციციანოვის მიმართვა ანტონ კათოლიკოსისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 16 იანვრით, N1 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N372. - С. 198. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1776]
ანოტაცია: თხოვნა იოანე (ქართველიშვილი) მღვდლისა და ნეოფიტე ბერის დაკავებული თანამდებობებიდან თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის ქართული ენის მასწავლებლებად გადაყვანის გამო
პერსონალია:ანტონ II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, 1764-1827, თეიმურაზ ბაგრატიონი); იოანე (მღვდელი, ქართველიშვილი, ქართველოვი); ნეოფიტე (ბერი).
Донесение кн. Цицианова гр. Кочубею, от 10-го марта 1804 года, N206 / Цицианов = თავად ციციანოვის მოხსენება გრაფ კოჩუბეისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 10 მარტით, N206 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N373. - С. 198. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1777]
ანოტაცია: თხოვნა ეხება წიგნის "რუსეთის საველე ფორტიფიკაციები" თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის ბიბლიოთეკისათვის გადაგზავნასა და მის ქართულ ენაზე თარგმნას
Донесение кн. Цицианова гр. Заводовскому, от 31-го мая 1804 года, N449 / Цицианов = თავად ციციანოვის მოხსენება გრაფ ზავადოვსკისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 31 მაისით, N449 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N374. - С. 198-199. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1778]
ანოტაცია: მოხსენება ეხება თბილისის კეთილშობილთა 2-წლიანი სასწავლებლის გახსნის (1804 წლის 21 მაისი) ცერემონიას, მოსწავლეთა რაოდენობის გაზრდასა და რუსული ენის მასწავლებლად ბუკრინსკის დანიშვნას სტეფანე გულიაევის ნაცვლად
პერსონალია:ზავადოვსკი პეტრე ვასილის ძე (რუსეთის განათლების მინისტრი, გრაფი, 1739-1812); გულიაევი სტეფანე (თბილისის კეთილშობილთა 2-კლასიანი სასწავლებლის პედაგოგი); ბუკრინსკი (თბილისის კეთილშობილთა 2-კლასიანი სასწავლებლის პედაგოგი).
მოხსენიებული პირები:არსენი (თბილისის მიტროპოლიტი).
Отношение кн. Цицианова Пензенскому архииерею Гайю, от 29-го января 1805 года, N70 / Цицианов = თავად ციციანოვის მიმართვა პენზის მღვდელმთავარ გაისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 29 იანვრით, N70 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : IV. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 4, N375. - С. 199. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1779]
ანოტაცია: მადლობის წერილი პენზის მღვდელმთავრის მიერ თბილისის კეთილშობილთა 2-კლასიანი სასწავლებლისათვის რუსული ენის გრამატიკისა (630 ეგზემპლარი) და რუსული ანბანის (600 ეგზემპლარი) გადაცემის გამო. თხოვნა მოზდოკის ტიპოგრაფიის თბილისში გადატანის გამო
პლაკსინი (საქართველოს უმაღლესი მთავრობის პროკურორი)
Отношение Верховнаго Грузинскаго Правительства прокурора Плаксина к ген.-м. Несветаеву, от 29-го марта 1806 года, N77 / Плаксин = საქართველოს უზენაესი მთავრობის პროკურორის პლაკსინის მიმართვა გენერალ-მაიორ ნესვეტაევს, 1806 წლის 29 მარტით დათარიღებული, N77 / პლაქსინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : V. Смуты в Грузии / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N185. - С. 103[MFN: 1780]
ანოტაცია: აცნობებს, რომ ლეკები იმერეთის სამეფოს ემუქრებიან, მათ გაილაშქრეს ნუხის წინააღმდეგ და სელიმ-ხანმა დახმარებისათვის პოლკოვნიკ კარიაგინს მიმართა, ლეკთა 12-ათასიანი ლაშქარი ელისავეტოპოლს ემუქრება და ამბოხებული ხევსურები სააღდგომოდ ანანურზე აპირებენ თავდასხმას