1. ციციშვილი, პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი)
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 20-го января 1804 года, N2 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1804 წლის 20 იანვრით N2 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N386. - С. 207-208. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1815]
სრული ტექსტი (გვ. 209)
ანოტაცია:  უარი თავად სოლომონ არღუტინსკი-დოლგორუკოვის წმ. ანას სახელობის ორდენით დაჯილდოების გამო
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერტორი); არღუტინსკი-დოლგორუკოვი სოლომონ (თავადი, "ნადვორნი სოვეტნიკი").
მოხსენიებული პირები:  მუსინ-პუშკინი აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი); შახნაზაროვი ჯიმშიდ (ყარაბაღის მელიქი); დანიელი (სომხეთის პატრიარქი); დავითი (სომხეთის ცრუ-პატრიარქი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; სომხეთი; თბილისი.
თემატიკა:  მრეწველობა; ჯილდოები; სოციალური ფენები.
საკვანძო სიტყვები:  სამთო მრეწველობა; რუსეთის სახელმწიფო ჯილდოები; წმ. ანას სახელობის მე-2 ხარისხის ორდენი; თავად-აზნაურები.
1. მუსინ-პუშკინი, აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი, 1760-1805)
Письмо гр. Мусина-Пушкина к кн. Цицианову, от 22-го февраля 1804 года, N132 / Мусин-Пушкин = გრაფ მუსინ-პუშკინის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 22 თებერვლით, N132 / მუსინ-პუშკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N387. - С. 208-209. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1816]
სრული ტექსტი (გვ. 210)
ანოტაცია:  ლორის მაზრის სპილენძის ქარხნის შემოსავლების შემცირება მუშახელის სიმცირის გამო. სოლომონ არღუტინსკი-დოლგორუკოვისა და ჯიმშიდ შახნაზაროვისათვის ქარხნების სანაცვლოდ სხვა მიწების გამოყოფის შესახებ
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); არღუტინსკი-დოლგორუკოვი სოლომონ (თავადი, "ნადვორნი სოვეტნიკი"); შახნაზაროვი ჯიმშიდ (ყარაბაღის მელიქი).
მოხსენიებული პირები:  კოპილოვი (გიტენფერვალტერი); ჩეგიშევი (მაიორი).
ორგანიზაცია:  ლორის სპილენძის ქარხანა; ასტრახანის სახაზინო პალატა.
გეოგ.დასახელება:  ლორის მაზრა; თბილისი; ლორის ოლქი; ერევანი; რუსეთი.
თემატიკა:  მრეწველობა; მიწათმფლობელობა.
საკვანძო სიტყვები:  სამთო მრეწველობა; სპილენძის ქარხნები; რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში.
Отношение кн. Цицианова к гр. Мусину-Пушкину, от 24-го февраля 1804 года, N187 / Цицианов = თავად ციციანოვის მიმართვა გრაფ მუსინ-პუშკინისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 24 თებერვლით, N187 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N388. - С. 209-210. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1817]
სრული ტექსტი (გვ. 211)
ანოტაცია:  ლორის მაზრის მოსახლეობის აღწერის აუცილებლობა, სპილენძის ქარხნის დაცვის საკითხები და უარი სოლომონ არღუტინსკი-დოლგორუკოვისა და ჯიმშიდ შახნაზაროვის დაჯილდოება დათმობილი მიწების სანაცვლოდ სხვახასხვა მიზეზების გამო
პერსონალია:  მუსინ-პუშკინი აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი, 1760-1805); არღუტინსკი-დოლგორუკოვი სოლომონ (თავადი, "ნადვორნი სოვეტნიკი"); შახნაზაროვი ჯიმშიდ (ყარაბაღის მელიქი).
ორგანიზაცია:  ლორის სპილენძის ქარხანა.
გეოგ.დასახელება:  ლორის მაზრა; განჯა; საქართველო.
თემატიკა:  მრეწველობა; აღწერა.
საკვანძო სიტყვები:  სამთო მრეწველობა; სპილენძის ქარხნები; რუსეთის პოლიტიკა საქართველო.
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 27-го апреля 1804 года / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, დათარიღებული 1804 წლის 27 აპრილით / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N389. - С. 210. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერტორი "Александр". Контрасигнировал гр. А. Васильев[MFN: 1818]
სრული ტექსტი (გვ. 212)
ანოტაცია:  ლორის მაზრის საქარხნო მიწების დასახლებისა და სპილენძის წარმოების დაჩქარება
მოხსენიებული პირები:  მუსინ-პუშკინი აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ლორის მაზრა.
თემატიკა:  მრეწველობა; მოსახლეობა.
Письмо гр. Мусина-Пушкина к кн. Цицианову, от 10-го мая 1804 года, N347. - Лагерь при Ахтальском заводе / Мусин-Пушкин = გრაფ მუსინ-პუშკინის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 10 მაისი, N347. - ახტალის ქარხნის ბანაკი / მუსინ-პუშკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N390. - С. 210-211. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1819]
ანოტაცია:  ახტალისა და ალავერდის საბადოების აღწერა გიტერფერვალტერ კოპილოვის მიერ და საქართველოში სამთო მრეწველობის განვითარების პერსპეკტივები
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); კოპილოვი (გიტენფერვალტერი).
ორგანიზაცია:  ახტალის სპილენძის ქარხანა; ალავერდის სპილენძის ქარხანა.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ელისავეტპოლი; ახტალა; ალავერდი; რუსეთი; სამეგრელო; იმერეთი.
თემატიკა:  მრეწველობა; ბუნებრივი სიმდიდრეები.
საკვანძო სიტყვები:  სამთო მრეწველობა; სპილენძი; რკინა; რუსეთის პოლიტიკა საქართველო.
Письмо гр. Мусина-Пушкина к кн. Цицианову, от 24-го мая 1804 года, N391 / Мусин-Пушкин = გრაფ მუსინ-პუშკინის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 24 მაისით, N391 / მუსინ-პუშკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N391. - С. 211. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1820]
სრული ტექსტი (გვ. 213)
ანოტაცია:  პეტერბურგიდან ჩამოსულ ზარაფხანის მოხელეთა მიერ საქართველოში ვერცხლის ფულის წარმოებისათვის წიმოყენებული მოთხოვნები
ორგანიზაცია:  პეტერბურგის ზარაფხანა.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; სანკტ-პეტერბურგი; რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ვერცხლის ფულის წარმოება; რუსეთის პოლიტიკა საქართველო.
Письмо гр. Мусина-Пушкина к кн. Цицианову, от 9-го июня 1804 года, N436. - Лагерь при Алвердском заводе / Мусин-Пушкин = გრაფ მესინ-პუშკინის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 9 ივნისით, N436. - ალავერდის ქარხნის ბანაკი / მუსინ-პუშკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N392. - С. 211-212. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1821]
ანოტაცია:  ლორის ოლქის ტერიტორიაზე პამბაკის ოლქიდან ოჯახების ჩამოსახლება სამთო ქარხნებისათვის მუშახელის შესავსებად
მოხსენიებული პირები:  მონტრეზორი (თბილისის მუშკეტერთა პოლკის მაიორი); სემიონოვი (ბოქაული); კაჭკაჭიშვილი (კაპიტანი, კაჭკაჭევი).
ორგანიზაცია:  ლორის ქარხანა.
გეოგ.დასახელება:  ლორის ოლქი; საქართველო; აზია; პამბაკის ოლქი; რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სამთო მრეწველობა; რუსეთის პოლიტიკა საქართველო.
Письмо гр. Мусина-Пушкина к кн. Цицианову, от 7-го октября 1804 года, N621 / Мусин-Пушкин = გრაფ მუსინ-პუშკინის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 7 ოქტომბრით, N621 / მუსინ-პუშკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N393. - С. 212. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1822]
სრული ტექსტი (გვ. 214)
ანოტაცია:  საქართველოდან საზღვარგარეთ ვერცხლის გატანის აკრძალვა თბილისის ზარაფხანის ამოქმედების გამო
ორგანიზაცია:  თბილისის ზარაფხანა.
Письмо гр. Мусина-Пушкина к кн. Цицианову, от 9-го ноября 1804 года, N711 / Мусин-Пушкин = გრაფ მუსინ-პუშკინის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 9 ნოემბრით, N711 / მუსინ-პუშკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N394. - С. 212. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1823]
ანოტაცია:  სამეგროლოს ოკუპაცია რუსეთის ჯარების მიერ და სამეცნიერო ექსპედიციის მოხელის უსაფრთხოების საკითხი ლეჩხუმის საბადოების დაზვერვის პერიოდში
მოხსენიებული პირები:  დადიანი გრიგოლ (სამეგრელოს მთავარი, კაცია II ძე); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  ლეჩხუმი; სამეგრელო; რუსეთი.
თემატიკა:  ბუნებრივი სიმდიდრეები; ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ლეჩხუმის საბადოები; სამეგრელოს ისტორია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები; რუსეთის პოლიტიკა საქართველო.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 30-го декабря 1804 года, N62 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1804 წლის 30 დეკემბრით, N62 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N395. - С. 212. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1824]
ანოტაცია:  ყარაბაღის მელიქ ჯიმშიდ შახნაზაროვისგან ქარხნისთვის ლორის მაზრის მიწების შესყიდვის შეჩერების მიზეზები
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825); შახნაზაროვი ჯიმშიდ (ყარაბაღის მელიქი).
მოხსენიებული პირები:  შამირ-აღა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 |  შემდეგი »  ბოლო »»