1. მუსინ-პუშკინი, აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი, 1760-1805)
Письмо гр. Мусина-Пушкина к кн. Цицианову, от 9-го ноября 1804 года, N711 / Мусин-Пушкин = გრაფ მუსინ-პუშკინის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 9 ნოემბრით, N711 / მუსინ-პუშკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N394. - С. 212. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1823]
ანოტაცია:  სამეგროლოს ოკუპაცია რუსეთის ჯარების მიერ და სამეცნიერო ექსპედიციის მოხელის უსაფრთხოების საკითხი ლეჩხუმის საბადოების დაზვერვის პერიოდში
მოხსენიებული პირები:  დადიანი გრიგოლ (სამეგრელოს მთავარი, კაცია II ძე); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  ლეჩხუმი; სამეგრელო; რუსეთი.
თემატიკა:  ბუნებრივი სიმდიდრეები; ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ლეჩხუმის საბადოები; სამეგრელოს ისტორია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები; რუსეთის პოლიტიკა საქართველო.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 30-го декабря 1804 года, N62 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1804 წლის 30 დეკემბრით, N62 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N395. - С. 212. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1824]
ანოტაცია:  ყარაბაღის მელიქ ჯიმშიდ შახნაზაროვისგან ქარხნისთვის ლორის მაზრის მიწების შესყიდვის შეჩერების მიზეზები
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825); შახნაზაროვი ჯიმშიდ (ყარაბაღის მელიქი).
მოხსენიებული პირები:  შამირ-აღა.
ორგანიზაცია:  ლორის ქარხანა.
საკვანძო სიტყვები:  სამთო მრეწველობა; რუსეთის პოლიტიკა საქართველო.
1. Представление Верховнаго Грузинскаго Правительства Исполнительной Экспедиции кн. Цицианову, от 28-го февраля 1805 года, N2059 = საქართველოს უმაღლესი მთავრობის აღმასრულებელი ექსპედიციის წარდგინება თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 28 თებერვლით, N2059 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N396. - С. 212-213. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1825]
ანოტაცია:  ლორის ქარხნის ბერძენი მუშების შრომითი პირობების გაუმჯობესება და ხაზინაში სპილენძის ჩაბარების ნორმები
მოხსენიებული პირები:  შახნაზაროვი ჯიმშიდ (ყარაბაღის მელიქი).
Письмо кн. Цицианова к гр. Мусину-Пушкину, от 6-го марта 1805 года, N147 / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი გრაფ მუსინ-პუშკინისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 6 მარტით, N147 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N397. - С. 213. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1826]
სრული ტექსტი (გვ. 215)
ანოტაცია:  ინჟინერ მაკვინისა და სტუდენტ პაულსონის გაგზავნა დასავლეთ საქართველოში საბადოების დაზვერვის მიზნით და მათი უსაფრთხოების ზომები
პერსონალია:  მუსინ-პუშკინი აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი, 1760-1805); მაკსვინი (ინგლისელი ინჟინერი); პაულსონი (სტუდენტი).
მოხსენიებული პირები:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი); დადიანი გრიგოლ (სამეგრელოს მთავარი, კაცია II ძე); ნინო ბატონიშვილი (გიორგი XII ასული, გრიგოლ დადიანის მეუღლე); წერეთელი ზურაბ (სოლომონ II სახლთუხუცესი); გელოვანი ბერი (თავადი, სვანეთის მთავარი).
თემატიკა:  ბუნებრივი სიმდიდრეები.
1. პორტნიაგინი, სიმონ ანდრეის ძე (გენერალ-მაიორი, 1764-1827)
Рапорт ген.-м. Портнягина кн. Цицианову, от 4-го мая 1805 года, N149. - Тифлис / Портнягин = გენერალ-მაიორ პორტნიაგინის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 4 მაისით, N149. - თბილისი / პორტნიაგინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N398. - С. 213. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1827]
ანოტაცია:  გრაფ მუსინ-პუშკინის დაკრძალვა მისი ანდერძის თანახმად
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); მუსინ-პუშკინი აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი, 1760-1805).
მოხსენიებული პირები:  ალექსეევა (აპოლოს მუსინ-პუშკინის გუვერნანტი).
თემატიკა:  რუსეთის სახელმწიფო მოღვაწეები.
Предложение кн. Цицианова обер-гиттен-фервалтеру Борзунову, от 16-го мая 1805 года, N597 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება ობერ-გიტენფერვალერ ბორზუნოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 16 მაისით, N597 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N399. - С. 213. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1828]
ანოტაცია:  საქართველოში მოპოვებული რკინის საბადოების საცდელი გამოყენება სამთო მრეწველობაში
პერსონალია:  ბორზუნოვი (ობერ-გიტენფერვალტერი).
მოხსენიებული პირები:  ვიატკინი (შიხტ-მაისტერი); სვირსკი (დურგალი); მეზენცოვი (შეგირდი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; კუშკარი - მდინარე.
საკვანძო სიტყვები:  სამთო მრეწველობა; რკინა; რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 22-го мая 1805 года, N22 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1805 წლის 22 მაისით, N22 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N400. - С. 213-214. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1829]
ანოტაცია:  გრაფ აპოლოს მუსინ-პუშკინის ქონების აღწერა საქართველოსა და მოსკოვში მისი გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825); მუსინ-პუშკინი აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი, 1760-1805).
მოხსენიებული პირები:  პორტნიაგინი სიმონ ანედრეის ძე (გენერალ-მაიორი); ალექსეევა მატრონა (აპოლოს მუსინ-პუშკინის გუვერნანტი); მასლოვა (აპოლოს მუსინ-პუშკინის დეიდა).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; მოსკოვი.
თემატიკა:  უძრავი ქონება.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში.
Донесение кн. Цицианова министру финансов гр. Васильеву, от 10-го июля 1805 года, N773 / Цицианов = თავად ციციანოვის მოხსენება ფინანსთა მინისტრ ვასილიევისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 10 ივლისით, N773 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N401. - С. 214. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1830]
ანოტაცია:  ახტალისა და ალავერდის სპილენძის ქარხნების შემოსავლების სიმცირე
პერსონალია:  ვასილიევი ალექსეი ივანეს ძე (რუსეთის ფინანსთა მინისტრი, 1742-1807).
მოხსენიებული პირები:  ბორზუნოვი (ობერ-გიტენფერვალტერი); იოაკიმი (ახტალის ეპისკოპოსი); მუსინ-პუშკინი აპოლოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია:  ახტალის სპილენძის ქარხანა; ალავერდის სპილენძის ქარხანა; ასტრახანის სახაზინო პალატა.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ალავერდი; ახტალა.
საკვანძო სიტყვები:  სპილენძის ქარხნები; რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში.
Предложение кн. Цицианова Гражданской Экспедиции, от 12-го августа 2805 года, N907 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება სამოქალაქო ექსპედიციისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 12 აგვისტოთი, N907 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N402. - С. 214. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1831]
ანოტაცია:  ლორის მაზრაში მდებარე სპილენძის ქარხნის მიმდებარე მიწების შესყიდვა ყარაბაღის მელიქ ჯიმშიდ შახნაზაროვისგან
პერსონალია:  შახნაზაროვი ჯიმშიდ (ყარაბაღის მელიქი).
გეოგ.დასახელება:  ლორის მაზრა; საქართველო; რუსეთი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 |  შემდეგი »  ბოლო »»