1. რიკგოფი, იონა იონოვიჩ (გენერალ-მაიორი, ბელევის მუშკეტერთა პოლკის მეთაური, -1808)
Рапорт ген.-м. Рыкгофа ген.-м. Несветаеву, от 6-го августа 1806 года, N200. - Кутаис / Рыкгоф = გენერალ-მაიორ რიკგოფის პატაკი გენერალ-მაიორ ნესვეტაევს, 1806 წლის 6 აგვისტოთი დათარიღებული, N200. - ქუთაისი / რიკგოფი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N213. - С. 118. - ერთვის გენერალ-მაიორ რიკგოფის წერილი მეფე სოლომონისადმი, 1806 წლის 31 ივლისით დათარიღებული[MFN: 1852]
სრული ტექსტი (გვ. 124)
ანოტაცია:  სოლომონ მეფემ მთავრების დაპირისპირების აღკვეთის საბაბით ჯარი შეიყვანა გურიაში, რაც გაუმართლებელია, რადგან დიდ მსხვერპლს გამოიწვევს მშვიდობიან მოსახლეობაში
პერსონალია:  ნესვეტაევი პიოტრ დანილოვიჩ (გენერალ-მაიორი, -1808).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); გურიელი ვახტანგ (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; გურია; თურქეთი.
Рапорт ген.-м. Несветаева гр. Гудовичу, от 9-го августа 1806 года, N2137 / Несветаев = გენერალ-მაიორ ნესვეტაევის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 9 აგვისტოთი დათარიღებული, N2137 / ნესვეტაევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N214. - С. 118. - ერთვის სოლომონ მეფის წერილი გენერალ-მაიორ ნესვეტაევისადმი, 1806 წლის 27 ივლისით დათარიღებული[MFN: 1853]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ დაუშვებლად მიაჩნია ქუთაისიდან ჯარის გამოყვანის თაობაზე სოლომონ მეფის თხოვნის შესრულება მისი მერყევი პოლიტიკის გამო
Предписание гр. Гудовича к ген.-м. Рыкгофу, от 20-го августа 1806 года, N14 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება გენერალ-მაიორ რიკგოფს, 1806 წლის 20 აგვისტოთი დათარიღებული, N14 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N215. - С. 118[MFN: 1854]
ანოტაცია:  სოლომონ მეფემ გურიაში ჯარი შეიძლება იმ ფარული ზრახვით შეიყვანა, რომ თურქეთის ჯარს შეუერთდეს, რომელიც ქეილაშ-ბეგის დასასჯელად ახალციხიდან სოხუმისაკენ აპირებს წასვლას
მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე); ნესვეტაევი (გენერალ-მაიორი); ქეილაშ აჰმედ-ბეგი(ქელეშ-ბეი) (აფხაზეთის მთავარი, შარვაშიძე).
გეოგ.დასახელება:  ახალციხე; სოხუმი.
Отношение гр. Гудовича к А.Я. Будбергу, от 21-го августа 1806 года, N26 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ა.ი. ბუდბერგს, 1806 წლის 21 აგვისტოთი დათარიღებული, N26 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N216. - С. 119[MFN: 1855]
სრული ტექსტი (გვ. 125)
ანოტაცია:  გურიაში სოლომონ მეფის მიერ შეყვანილი ჯარი უმოქმედოდაა, რაც ბადებს ეჭვს, რომ მას რაღაც ფარული ზრახვები ამოძრავებს
მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე); რიკგოფი (ი.ი.); ნესვეტაევი პ.დ. (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; საქართველო; გურია; ქუთაისი.
Отношение гр. Гудовича к А.Я. Будбергу, от 29-го августа 1806 года, N34 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ა.ი. ბუდბერგს, 1806 წლის 29 აგვისტოთი დათარიღებული, N34 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N217. - С. 119[MFN: 1856]
ანოტაცია:  იმერეთის ყოფილი დედოფალი ანა ითხოვს მისთვის ადრე ბოძებული სოფლების დაბრუნებას და სურს, მათი განკარგვის უფლება გადასცეს სურამში დაბანაკებული რუსთა ჯარის უფროსს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ორბელიანი ანა (იმერეთის დედოფალი, დავით II მეუღლე); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე); დარეჯან დედოფალი (ერეკლე II მეუღლე); ფინეზიშვილი (თავადი); პეტრიევი ალექსი (დეკანოზი); კნორინგი კ.ფ. (გენერალ-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  გრიგალათი; ლაშე; ხეფინისხევი; წაქვა; ხევისჯვარი; ციცქიური; ნადაბური; ხუნევი; ვერტყვიჭალა; ვერტყვილა; ბჟინევი; გედსამანია; სურამი; რუსეთი.
Рапорт ген.-м. Рыкгофа ген.-м. Несветаеву, от 31-го августа 1806 года, N220. - Кутаис / Рыкгоф = გენერალ-მაიორ რიკგოფის პატაკი გენერალ-მაიორ ნესვეტაევს, 1806 წლის 31 აგვისტოთი დათარიღებული, N220. - ქუთაისი / რიკგოფი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N218. - С. 119[MFN: 1857]
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ ახალციხიდან საფრთხე არ შეინიშნება, თურქეთის ფლოტილია უკან დაბრუნდა მას შემდეგ, რაც ქეილაშ-ბეგმა უარი თქვა გადაეცა დატყვევებული ბაიაზეთის მმართველი მაჰმუდ-ფაშა
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); რიკგოფი (გენერალ-მაიორი, მუშკეტერთა პოლკის უფროსი); ქეილაშ აჰმედ-ბეგი(ქელეშ-ბეი) (აფხაზეთის მთავარი, შარვაშიძე); მაჰმუდ-ფაშა (ბაიაზეთის მმართველი); ველიზარი (კაპიტან-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი; აფხაზეთი; ახალციხე; სამეგრელო; იმერეთი; ენიკული.
Предписание гр. Гудовича к ген.-л. барону Розену, от 1-го сентября 1806 года, N37 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება გენერალ-ლეიტენანტ ბარონ როზენს, 1806 წლის 1 სექტემბრით დათარიღებული, N37 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N219. - С. 120[MFN: 1858]
სრული ტექსტი (გვ. 126)
ანოტაცია:  განკარგულებას აძლევს, მუდამ მზადყოფნაში იყოს, რომ დაიცვას სამეგრელო სოლომონ მეფისგან, და შეახსენონ თავისი პირობა, რომ სამეგრელოს მთავართან ყველა უთანხმოებას მშვიდობიანად გადაწყვეტს
პერსონალია:  როზენი ივან კარლოვიჩ (ბარონი, გენერალ-ლეიტენანტი, 1752-1817).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); რიკგოფი ი.ი. (გენერალ-მაიორი, მუშკეტერთა პოლკის უფროსი); ლევან V დადიანი (სამეგრელოს მთავარი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი.
Отношение гр. Гудовича к барону Будбергу, от 6-го сентября 1806 года, N29 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ბარონ ბუდბერგს, 1806 წლის 6 სექტემბრით დათარიღებული, N29 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N220. - С. 120[MFN: 1859]
ანოტაცია:  სოლომონ მეფემ გურიიდან ჯარი გაიყვანა, ხოლო გურიაში დაპირისპირება მოიხსნა იმ პირობით, რომ უთანხმოების შემთხვევაში მოსარიგებლად გენერალ-მაიორ რიკგოფს მიმართავენ
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); რიკგოფი ი.ი. (გენერალ-მაიორი, მუშკეტერთა პოლკის უფროსი); ნესვეტაევი პ.დ. (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; გურია; ქუთაისი.
1. ლიონიძე, სოლომონ (თავდი, სახელმწიფო მოღვაწე, 1754-1818)
Письмо кн. Соломона Леонидзе к гр. Гудовичу, от 8-го сентября 1806 года / Соломон Леонидзе = თავად სოლომონ ლიონიძის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 8 სექტემბრით დათარიღებული / სოლომონ ლიონიძე // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N221. - С. 120[MFN: 1860]
ანოტაცია:  სოლომონ ლიონიძე, რომელიც ერეკლე მეფის კანცლერი იყო და დიდი წვლილი მიუძღვის ტრაქტატის დადებაში, ერთგულებას ეფიცება რუსეთის იმპერატორს და აცხადებს, რომ საქართველოს მთავარმართებელი ციციანოვი მტრად გადაეკიდა და პავლე I მიერ დანიშნული პენსია მოუხსნა
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); ეკატერინე II (სრულიად რუსეთის იმპერატრიცა); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); პავლე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი).
1. სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე)
Письмо царя Соломона к гр. Гудовичу, от 15-го сентября 1806 года / Соломон II = სოლომონ მეფის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 15 სექტემბრით დათარიღებული / სოლომონ II // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N222. - С. 120. - დასმული აქვს მეფის ბეჭედი. - ერთვის ინსტრუქცია გენერალ-ანშეფისთვის, შემდგომ კი მისი ნებართვით იმპერატორის სამეფო კარზე წარსადგენად, 1806 წლის 15 სექტემბრით დათარიღებული[MFN: 1861]
ანოტაცია:  სწერს, რომ იმერეთის სამეფოს რუსეთთან დადებული ხელშეკრულება თავადმა ციციანოვმა დაარღვია, ამიტომ ითხოვს ახალი ხელშეკრულების გაფორმებას მისი ინსტრუქციების გათვალისწინებით
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); სელიმ III (თურქეთის სულთანი); ლევან V დადიანი (სამეგრელოს მთავარი); ნიჟარაძე როსტომ (თავადი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 |  შემდეგი »  ბოლო »»