1. რიკგოფი, იონა იონოვიჩ (გენერალ-მაიორი, ბელევის მუშკეტერთა პოლკის მეთაური, -1808)
Рапорт ген.-м. Рыкгофа гр. Гудовичу, от 21-го октября 1806 года, N274. - Кутаис / Рыкгоф = გენერალ-მაიორ რიკგოფის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 21 ოქტომბრით დათარიღებული, N274. - ქუთაისი / რიკგოფი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N226. - С. 125[MFN: 1865]
სრული ტექსტი (გვ. 131)
ანოტაცია:  სოლომონ მეფე აპირებს ჯარი დაძრას ვახტანგ გურიელის წინააღმდეგ იმ საბაბით, რომ დასაჯოს მასთან შეფარებულიი თავადი მაჭუტაძე, რის გამოც მას მკაცრი გაფრთხილება მისცეს
მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე); მაჭუტაძე (თავადი); გურიელი ვახტანგ (თავადი).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; ურთიერთობა იმერეთის სამეფოსთან.
1. დადიანი, ნიკოლოზ (თავადი)
Письмо кн. Николая Дадиани к гр. Гудовичу, от октября 1806 года / Николай Дадиани = თავად ნიკოლოზ დადიანის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის ოქტომბრით დათარიღებული / ნიკოლოზ დადიანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N227. - С. 125[MFN: 1866]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ ახლა იმერეთის სამეფოს შემოერთების ხელსაყრელი მომენტია, რადგან 10-წლიანი ტყვეობიდან გათავისუფლებულია სოლომონ I შვილიშვილი, რომლის წყალობითაც შესაძლებელია მოსახლეობის მიმხრობა, რაშიც ლევან დადიანიც გაუწევთ დახმარებას
მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე); რიკგოფი ი.ი. (გენერალ-მაიორი, მუშკეტერთა პოლკის უფროსი); გიორგი ბატონიშვილი (სოლომონ I შვილიშვილი); ლევან V დადიანი (სამეგრელოს მთავარი); იაკოვლევი გერასიმ (კოლეგიის მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; ქუთაისი; ჭყვიში; საჭილაო.
1. გიორგი ბატონიშვილი (სოლომონ I შვილიშვილი)
Письмо внука царя Соломона I Георгия Александрова сына к гр. Гудовичу, от 3-го ноября 1806 года. - Кутаис / Георгий Александрович = მეფე სოლომონ I შვილიშვილის გიორგი ალექსანდრეს ძის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 3 ნოემბრით დათარიღებული - ქუთაისი / გიორგი ალექსანდრეს ძე // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N228. - С. 126[MFN: 1867]
სრული ტექსტი (გვ. 132)
ანოტაცია:  გიორგი ბატონიშვილი ირწმუნება, რომ იმერეთის სამეფოს ტახტის მემკვიდრეა და ითხოვს, რომ ისიც და იმერეთის სამეფოც რუსეთის ქვეშევრდომობაში მიიღონ
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სოლომონ I (იმერეთის მეფე 1735- 1784 წლებში); ლიტვინოვი პ.მ. (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი); ნიჟარაძე როსტომ (თავადი).
Письмо гр. Гудовича к царю Соломону, от 8-го ноября 1806 года, N342 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წერილი სოლომონ მეფეს, 1806 წლის 8 ნოემბრით დათარიღებული, N342 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N229. - С. 126[MFN: 1868]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ წარჩინებული ქვეშევრდომები ქორწინების ნებართვას იმპერატორისაგან იღებენ, ამიტომ მოუწოდებს კონსტანტინე ბატონიშვილის ქორწინების ამბავი იმპერატორს აცნობოს და აიღოს მისგან ნებართვა
პერსონალია:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კონსტანტინე ბატონიშვილი (დავით II ის ძე); აბაშიძე (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; იმერეთი.
Предписание гр. Гудовича к ген.-м. Рыкгофу, от 8-го ноября 1806 года, N344 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება გენერალ-მაიორ რიკგოფს, 1806 წლის 8 ნოემბრით დათარიღებული, N344 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N230. - С. 126[MFN: 1869]
ანოტაცია:  იწონებს მის გადაწყვეტილებას, რომ მფარველობა გაუწიოს ტყვეობიდან დახსნილ გიორგი ბატონიშვილს, ამასთან სოლომონ მეფე დაარწმუნოს, რომ ბატონიშვილი ტახტზე მეტოქეობას ვერ გაუწევს, აგრეთვე გადააფიქრებინოს თავადი მაჭუტაძის დასასჯელად ჯარის გაგზავნა, და სხვა გზით მოიყვანოს ის მორჩილებაში
მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II იმერეთის მეფე; გურიელი ვახტანგ (თავადი); გიორგი ბატონიშვილი (სოლომონ I შვილიშვილი); მაჭუტაძე (თავადი).
Предписание гр. Гудовича к ген.-м. Рыкгофу, от 9-го ноября 1806 года, N345 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება გენერალ-მაიორ რიკგოფს, 1806 წლის 9 ნოემბრით დათარიღებული, N345 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N231. - С. 127[MFN: 1870]
სრული ტექსტი (გვ. 133)
ანოტაცია:  მითითება ეხება იმპერატორისგან იმ ქართველი თავადების დასაჩუქრებას, რომლებიც სოლომონ მეფესთან მოლაპარაკებაში მონაწილეობდნენ და ცდილობდნენ დაერწმუნებინათ, იმერეთის სამეფო სამუდამო ქვეშევრდომობაში რუსეთისთვის გადაეცა
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); წერეთელი ზურაბ (თავადი); წერეთელი ქაიხოსრო (თავადი); წულუკიძე სეხნია (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; იმერეთი.
Рапорт д.с.с. Литвинова гр. Гудовичу, от 15-го ноября 1806 года, N2356 / Литвинов = სახელმწიფო მრჩევლის ლიტვინოვის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 15 ნოემბრით დათარიღებული, N2356 / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N232. - С. 127[MFN: 1871]
ანოტაცია:  სოლომონ მეფემ შეიძლება რუსეთისადმი ერთგულების გამო ეფთვიმე გაენათელის გამგზავრებას ხელი შეუშალოს, ამასთან აცნობებს, რომ ის გიორგი ბატონიშვილის ნათესავია
მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე); გიორგი ბატონიშვილი (სოლომონ I შვილიშვილი); ეფთვიმე გენათელი (მიტროპოლიტი, შარვაშიძე).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; სამეგრელო.
Отношение гр. Гудовича к барону Будбергу, от 25-го ноября 1806 года, N88 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ბარონ ბუდბერგს, 1806 წლის 25 ნოემბრით დათარიღებული, N88 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N233. - С. 127[MFN: 1872]
ანოტაცია:  სოლომონ მეფე ჯიუტად ითხოვს იმპერატორის კარზე დეპუტაციის გაგზავნას და ლეჩხუმის გადაცემას, თუმცა თავად იმპერატორის განკარგულების შესრულებას არ ჩქარობს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ლეჩხუმის ციხესიმაგრე.
1. კოპილოვი (შიხტ-მაისტერი)
Рапорт шихт-мейстера Копылова кн. Цицианову, от июня 1803 года / Копылов = შიხტ-მაისტერ კოპილოვის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1803 წლის ივნისით / კოპილოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : VI. Пути сообщения / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 6, N420. - С. 226-227. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1873]
სრული ტექსტი (გვ. 228)
ანოტაცია:  თერგისა და არაგვის ხეობებში გზის მშენებლობის მიმდინარეობა, მუშების ანაზღაურება და ზოგიერთი ცვლილება ბუნებრივი პირობების გათვალისწინებით
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1654-1806, ციციანოვი).
გეოგ.დასახელება:  თარგის ხეობა; არაგვის ხეობა; კაიშაური - სოფელი; ფასანაური - სოფელი; წინამხარი - სოფელი; დუმაცკო - სოფელი; გუდამაყარი; სნო - მდინარე; კიბე - ტბა; კაიშაური - მთა; ტერგი - მდინარე; არაგვი - მდინარე; გუდა - სოფელი; სეთურის ხეობა; დუშეთი; გარტისკარის ხეობა; მცხეთა.
თემატიკა:  გზები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გზები.
Письмо кн. Цицианова к Гавриилу Казбеку, от 20-го октября 1803 года, N90 / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი გაბრიელ ყაზბეგისადმი, დათარიღებული 1803 წლის 20 ოქტომბრით, N90 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : VI. Пути сообщения / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 6, N421. - С. 228. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1874]
სრული ტექსტი (გვ. 230)
ანოტაცია:  გზის მშნებლობაზე მომუშავე მუშების ანაზღაურების საკითხი, დუშეთის ხიდის აგების დაჩქარება იმერეთიდან ბატონიშვილებისა და პეტრე კოვალენსკის რუსეთში გადაყვანისათვის
პერსონალია:  ყაზბეგი გაბრიელ ყაზიბეგის ძე (მაიორი); კოვალენსკი პეტრე ივანეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი, რუსეთის მინისტრი საქართველოში).
მოხსენიებული პირები:  ორბელიანი ასლან ნიკოლოზის ძე (თავადი); ახმეტოვი დუდარუკო (ოსეთის მამასახლისი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთის; დუშეთი; გეორგიევსკი; იმერეთი.
თემატიკა:  გზები; ხიდები; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გზები; კავკასიის გზები; დუშეთის ხიდი; ბაგრატოვანთა გადასახელება რუსეთში; რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 | 193 |  შემდეგი »  ბოლო »»