მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე); გიორგი ბატონიშვილი (სოლომონ I შვილიშვილი); ეფთვიმე გენათელი (მიტროპოლიტი, შარვაშიძე).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; სამეგრელო.
Отношение гр. Гудовича к барону Будбергу, от 25-го ноября 1806 года, N88 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ბარონ ბუდბერგს, 1806 წლის 25 ნოემბრით დათარიღებული, N88 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N233. - С. 127[MFN: 1872]
ანოტაცია:  სოლომონ მეფე ჯიუტად ითხოვს იმპერატორის კარზე დეპუტაციის გაგზავნას და ლეჩხუმის გადაცემას, თუმცა თავად იმპერატორის განკარგულების შესრულებას არ ჩქარობს
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ლეჩხუმის ციხესიმაგრე.
1. კოპილოვი (შიხტ-მაისტერი)
სრული ტექსტი (გვ. 228)
ანოტაცია:  თერგისა და არაგვის ხეობებში გზის მშენებლობის მიმდინარეობა, მუშების ანაზღაურება და ზოგიერთი ცვლილება ბუნებრივი პირობების გათვალისწინებით
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1654-1806, ციციანოვი).
გეოგ.დასახელება:  თარგის ხეობა; არაგვის ხეობა; კაიშაური - სოფელი; ფასანაური - სოფელი; წინამხარი - სოფელი; დუმაცკო - სოფელი; გუდამაყარი; სნო - მდინარე; კიბე - ტბა; კაიშაური - მთა; ტერგი - მდინარე; არაგვი - მდინარე; გუდა - სოფელი; სეთურის ხეობა; დუშეთი; გარტისკარის ხეობა; მცხეთა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გზები.
სრული ტექსტი (გვ. 230)
ანოტაცია:  გზის მშნებლობაზე მომუშავე მუშების ანაზღაურების საკითხი, დუშეთის ხიდის აგების დაჩქარება იმერეთიდან ბატონიშვილებისა და პეტრე კოვალენსკის რუსეთში გადაყვანისათვის
პერსონალია:  ყაზბეგი გაბრიელ ყაზიბეგის ძე (მაიორი); კოვალენსკი პეტრე ივანეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი, რუსეთის მინისტრი საქართველოში).
მოხსენიებული პირები:  ორბელიანი ასლან ნიკოლოზის ძე (თავადი); ახმეტოვი დუდარუკო (ოსეთის მამასახლისი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთის; დუშეთი; გეორგიევსკი; იმერეთი.
თემატიკა:  გზები; ხიდები; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გზები; კავკასიის გზები; დუშეთის ხიდი; ბაგრატოვანთა გადასახელება რუსეთში; რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 27-го октября 1803 года, N101 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1803 წლის 27 ოქტომბრით, N101 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : VI. Пути сообщения / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 6, N422. - С. 228. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1875]
ანოტაცია:  მდინარე თერგზე ორი ხიდის მშენებლობა, ხარჯთაღრიცხვა და დაცვის სისტემები
გეოგ.დასახელება:  მექა; ინგუშეთი; ვლადიკავკაზი.
თემატიკა:  გზები; ხიდები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გზები; კავკასიის გზები; თერგის ხიდი.
1. ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 177-1825)
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 11-го ноября 1803 года. - С.-Петурбург / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, დათარიღებული 1803 წლის 11 ნოემბრით. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : VI. Пути сообщения / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 6, N423. - С. 228-229. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერტორი "Александр"[MFN: 1876]
ანოტაცია:  ზომების მიღება ვლადიკავკაზიდან საქართველოში მიმავალ გზებზე რუსეთის ჯარებზე მთიელთა თავდასხმების გამო. დოკუმენტს ახლავს გენერალ-მაიორ მეიერის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1803 წლის 18 ოქტომბრით
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); მეიერი (გენერალ-მაიორი, ყაზანის მუშკეტერთა პოლკის უფროსი).
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოსკი (კაპიტანი); ეფრემოვი (იასაული); ბარტენევი (პრაპორშჩიკი); კორნეევი (პოდპოლკოვნიკი); ჩერკასოვი (პრაპორშჩიკი); ნიპოპალოვი (კაპიტანი); გრადნიცკი (პრაპორშჩიკი); ოსტაფიევი (პოდპოლკოვნიკი); კაიტუკა (სოფ. ჩიმის მფლობელი); შჩიგოლევი (მაიორი); სკიბინევსკი (პორუჩიკი).
გეოგ.დასახელება:  ვლადიკავკაზი; გეორგიევსკი; საქართველო; თერგი - მდინარე; ყაზბეგი; ბალთა - სოფელი; ლარსი; ჩიმი - სოფელი; კუმბულეი - მდინარე.
თემატიკა:  გზები; კავკასია-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გზები; კავკასიის გზები; კავკასიელთა თავდასხმები რუსეთის ჯარზე.
1. ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერტორი, 1777-1825)
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 19-го декабря 1803 года. - С.-Петербург / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, დათარიღებული 1803 წლის 19 დეკემბრით. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : VI. Пути сообщения / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 6, N424. - С. 229. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინას ხელს აწერს იმპერატორი "Александр". Контрасигнировал гр. В. Кочубей[MFN: 1877]
სრული ტექსტი (გვ. 231)
ანოტაცია:  რესკრიპტი ციციშვილის მიერ გაგზავნილ კავკასიის გზის მშენებლობის ნახაზების, გეგმების, გზის სამხედრო დაცვის სისტემების დამტკიცებისა და მშენებლობისათვის თანხების გამოყოფის გამო
მოხსენიებული პირები:  დრენიაკინი მაქსიმე ტიმოთეს ძე (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; ვლადიკავკაზი; ტაგანროგი; თაგაურის ხეობა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გზები; კავკასიის გზები.
Отношение гр. Кочубея к кн. Цицианову, от 22-го декабря 1803 года, N6358 / Кочубей = გრაფ კოჩუბეის მიმართვა თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1803 წლის 22 დეკემბრით, N6358 / კოჩუბეი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : VI. Пути сообщения / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 6, N425. - С. 229. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1878]
ანოტაცია:  მოზდოკიდან საქართველოში სავაჭრო ქარავნის გადასვლის უსაფრთხოება გაძლიერებული დაცვით
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; მოზდოკი.
თემატიკა:  ვაჭრობა; გზები.
Предложение кн. Цицианова Исполнительной Экспедиции, от 24-го февраля 1804 года, N191 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება აღმასრულებელი ექსპედიციისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 24 თებერვლით, N191 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : VI. Пути сообщения / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 6, N426. - С. 229. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1879]
ანოტაცია:  განჯის გზაზე მდებარე ყველა არხზე ხიდების აგების დაჩქარება სამხედრო ძალებისა და არტილერიიის სწრაფი გადაადგილების გამო
საკვანძო სიტყვები:  განჯის გზა; განჯის ხიდები.