1. რიკგოფი, იონა იონოვიჩ (გენერალ-მაიორი, ბელევის მუშკეტერთა პოლკის მეთაური, -1808)
Рапорт ген.-м. Рыкгофа гр. Гудовичу, от 8-го мая 1808 года, N84. - Редут-кале / Рыкгоф = გენერალ-მაიორ რიკგოფის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 8 მაისით დათარიღებული, N84. - რედუტ-კალე / რიკგოფი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N341. - С. 184[MFN: 2134]
ანოტაცია:  სამეგრელოს მმართველმა ნინო დადიანმა შეიპყრო თავადი ბეჟან ფხეიძე, რომელიც არ ემორჩილებოდა, ეწეოდა ძარცვას და ტყვეებით ვაჭრობას, ამჟამად ის რედუტ-კალეში ჰყავთ დატუსაღებული
მოხსენიებული პირები:  ფხეიძე ბეჟან (თავადი); ლიტვინოვი პ.მ. (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი); ყურაშვილი ხოსია (აზნაური, მოურავი).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; სამეგრელო; ტავრიდა; ციმბირი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; ურთიერთობა სამეგრელოს სამთავროსთან.
Рапорт ген.-м. Рыкгофа гр. Гудовичу, от 16-го октября 1808 года, N179. - Редут-кале / Рыкгоф = გენერალ-მაიორ რიკგოფის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 16 ოქტომბრით დათარიღებული, N179. - რედუტ-კალე / რიკგოფი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N342. - С. 185[MFN: 2135]
სრული ტექსტი (გვ. 191)
ანოტაცია:  ეხება პოლკოვნიკ ნიკოლოზ დადიანის თაოსნობით სამეგრელოს მმართველის ნინო დადიანის წინააღმდეგ შეთქმულების ორგანიზებას
მოხსენიებული პირები:  დადიანი ნინო (სამეგრელოს მმართველი, გიორგი XII ასული, გრიგოლ დადიანის მეუღლე); დადიანი ნიკოლოზ (თავადი, პოლკოვნიკი); დადიანი ტარიელ (თავადი); ფხაკაძე პეტრე (თავადი); ჩიჩუა ხახუ (თავადი); ფაღავა ბეჟან (თავადი); ფაღავა ხიტა (თავადი); გოგუშვილი გიორგი (აზნაური); ტარასოვი (მუშკეტერთა პოლკის პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; ნაჯიხევი; სამეგრელო.
1. მოიზა (ბელევის მუშკეტერთა პოლკის მაიორი)
Рапорт майора Моизы гр. Гудовичу, от 4-го декабря 1808 года, N924. - Редут-кале / Моиза = მაიორ მოიზას პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 4 დეკემბრით დათარიღებული, N924 - რედუტ-კალე / მოიზა // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N343. - С. 185[MFN: 2136]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ სამეგრელოს მმართველის ნინო დადიანის თხოვნით, მის წინააღმდეგ ამხედრებული ქვეშევრდომებისგან დასაცავად რედუტ-კალედან სოფელ ზუგდიდში სამხედრო ნაწილები გაგზავნა
მოხსენიებული პირები:  დადიანი ნინო (სამეგრელოს მმართველი, გიორგი XII ასული, გრიგოლ დადიანის მეუღლე); ვიშნიაკოვი (შტაბის კაპიტანი); კოზლოვსკი (პორუჩიკი).
გეოგ.დასახელება:  ზუგდიდი; რედუტ-კალე (ყულევი).
1. ნესვეტაევი, პიოტრ დანილოვიჩ (გენერალ-მაიორი, -1808)
Рапорт ген.-м. Несветаева гр. Гудовичу, от 27-го августа 1806 года, N2513. - Тифлис / Несветаев = გენერალ-მაიორ ნესვეტაევის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 27 აგვისტოთი დათარიღებული, N2513. - ტფილისი / ნესვეტაევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Гурия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N344. - С. 185[MFN: 2137]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ გურიის თავადებს შორის მშვიდობამ დაისადგურა, იმერეთის მეფემ გურიიდან ჯარი გამოიყვანა, ამიერიდან მათ შორის ყოველგვარი უთანხმოება გენერალ-მაიორ რიკგოფის შუამავლობით მოგვარდება
მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე); რიკგოფი ი.ი. (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; გურია; ქუთაისი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; ურთიერთობა გურიასთან.
1. გურიელი, მარინე (სიმონ III გურიელის მეუღლე, წერეთელი)
Прошение княгини Марины Гуриели гр. Гудовичу, от 12-го декабря 1806 года. - Тифлис / Марина Гуриели = კნეინა მარინე გურიელის თხოვნა გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 12 დეკმბრით დათარიღებული. - ტფილისი / მარინე გურიელი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Гурия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N345. - С. 186[MFN: 2138]
სრული ტექსტი (გვ. 192)
ანოტაცია:  სწერს, რომ 1784 წელს ვახტანგ გურიელმა რუსეთის მფარველობის მიღების სურვილი გამოხატა, რითაც სოლომონ მეფის რისხვა დაიმსახურა და მან გურიის დამორჩილება განიზრახა, ამიტომ ითხოვს რუსეთის ჯარის ნაწილის გურიაში ჩაყენებას იმერეთის მეფისგან დასაცავად, ასევე შუამდგომლობას ახალციხის ფაშასთან, რათა მან შეწყვიტოს გურიაზე ყაჩაღური თავდასხმები
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ციციშვილი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი, ციციანოვი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); გურიელი ვახტანგ (თავადი); გურიელი სიმონ (თავადი, ვახტანგ გურიელის ძმა); სელიმ-ფაშა (ახალციხის მმართველი, ხიმშიაშვილი); ნესვეტაევი პ.დ. (გენერალ-მაიორი); რიკგოფი ი.ი (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; რუსეთი; სამეგრელო; თბილისი; ბაქო.
1. Заявление Гурийскаго благороднаго сословия гр. Гудовичу, от 8-го марта 1807 года = გურიის თავად-აზნაურობის განცხადება გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 8 მარტით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Гурия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N346. - С. 187[MFN: 2139]
სრული ტექსტი (გვ. 193)
ანოტაცია:  ქაიხოსრო გურიელი სოლომონ მეფესთან ერთად თურქეთს ემხრობა და რუსეთის წინააღმდეგია, ამიტომ გურიის თავადაზნაურობა ერთმორწმუნე რუსეთის მფარველობას ითხოვს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); გურიელი ვახტანგ (თავადი); გურიელი ქაიხოსრო (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; თურქეთი; საქართველო; გურია.
Письмо княгини Марины Гуриели гр. Гудовичу, от 13-го июля 1807 года / Марина Гуриели = კნეინა მარინე გურიელის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 13 ივლისით დათარიღებული / მარინე გურიელი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Гурия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N347. - С. 187. - ერთვის თავად ვახტანგ გურიელის წერილი თავად პეტრე ზაქარიას ძეს (ორბელიანს)[MFN: 2140]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ სოლომონ მეფეს, რომელმაც გურიაში ჯარი, ვითომდა, ძმები გურიელების შესარიგებლად შეიყვანა, სინამდვილეში მისი მეუღლის ვახტანგ გურიელის დაპატიმრება აქვს განზრახული
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); რიკგოფი ი.ი. (გენერალ-მაიორი); გურიელი ვახტანგ (თავადი); გურიელი სიმონი (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  გურია; იმერეთი.
Предписание гр. Гудовича к ген.-м. Рыкгофу, от 28-го июня 1808 года, N268 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება გენერალ-მაიორ რიკგოფს, 1808 წლის 28 ივნისით დათარიღებული, N268 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Гурия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N348. - С. 188[MFN: 2141]
სრული ტექსტი (გვ. 194)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ ვახტანგ გურიელის მომხრე 200 ოჯახი, რომლებიც სოლომონ მეფისგან შევიწროებას განიცდის, სამეგრელოს ტყეს აფარებს თავს, სამეგრელოს მმართველი ნინო დადიანი მზადაა მათ თავისუფალი მიწები გამოუყოს, ხოლო, მას შემდეგ, რაც გურიელებს შორის მამულები განაწილდება და ვახტანგ გურიელი თავის კუთვნილს მიიღებს, ეს ოჯახები შეძლებენ მის მამულში თავიანთ საცხოვრებელ ადგილებს დაუბრუნდნენ
პერსონალია:  რიკგოფი იონა იონოვიჩ (გენერალ-მაიორი, ბელევის მუშკეტერთა პოლკის მეთაური, -1808).
მოხსენიებული პირები:  სოლომონ II (იმერეთის მეფე); დადიანი ნინო (სამეგრელოს მმართველი, გიორგი XII ასული, გრიგოლ დადიანის მეუღლე); გურიელი ვახტანგ (თავადი); გურიელი ქაიხოსრო (თავადი); გურიელი მამია (თავადი, ვახტანგ გურიელის ძმისწული); ბესარიონ ჭყონდიდელი (არქიეპისკოპოსი).
გეოგ.დასახელება:  გურია; სამეგრელო.
1. გურიელი, გიორგი (თავადი, მამია IV გურიელის ძე)
Всеподданнейшее письмо Георгия, сына Мамиа Гуриели, от 6-го февраля 1809 года. - Кулев / Георгий = მამია გურიელის ძის გიორგის ყოვლად უქვეშევრდომილესი წერილი, 1809 წლის 6 თებერვლით დათარიღებული - ყულევი / გიორგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Гурия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N349. - С. 188[MFN: 2142]
ანოტაცია:  მოუთხრობს თავისი ოჯახის თავგადასავალს და აცნობებს, რომ ბიძის გიორგი გურიელის მიერ დევნილი სამეგრელოს აფარებს თავს, და იმპერატორს დახმარებას სთხოვს
მოხსენიებული პირები:  გურიელი გიორგი V (გურიის მთავარი); გურიელი გიორგი V (გურიის მთავარი); გურიელი ქაიხოსრო (გურიის მთავარი); გურიელი მამია (გურიის მთავარი); თავდგირიძე თავადი; ლიტვინოვი (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი); გუდოვიჩი (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი).
გეოგ.დასახელება:  გურია; ბაილეთის ციხე; სამეგრელო.
1. შარვაშიძე(ჩაჩბა), ქეილაშ-აჰმედ-ბეგ (აფხაზეთის მთავარი, -1808, ქელეშ-ბეი)
Донесение Келеш-бека Абхазскаго ; Келеш-бек = აფხაზეთის მთავრის ქეილაშ-ბეგის მოხსენება / ქეილაშ-ბეგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Абхазия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N350. - С. 189. - ერთვის ქეილაშ-ბეგის ბეჭედი და ხელმოწერა[MFN: 2143]
სრული ტექსტი (გვ. 195)
ანოტაცია:  აღნიშნავს, რომ არაერთგზის გაგზავნა თხოვნა რუსეთის იმპერატორის მფარველობის მიღების თაობაზე, მაგრამ პასუხი ჯერაც არ მიუღია, ამასთან აცხადებს, რომ შეიფარა რუსეთის მომხრე ტრაპიზონის მმართველი და ახლა მის წინააღმდეგ თურქეთის ხომალდები მოემართება, ამიტომ რუსებისგან შეძლებისდაგვარ დახმარებას ითხოვს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); თაიარ-ფაშა (ტრაპიზონის მმართველი, სეიდ-მუჰამედი); ლიტვინოვი პ.მ. (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი); ჰასან-აღა (ქეილაშ-ბეგის დესპანი).
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; რუსეთი; თურქეთი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; ურთიერთობა აფხაზეთის სამთავროსთან.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 |  შემდეგი »  ბოლო »»