1. ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825)
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 27-го июня 1804 года. - С.-Петербург / Александр = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1804 წლის 27 ივნისს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военаая часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N579. - С. 294. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр". Контрасигнировал Вязмитинов[MFN: 2199]
სრული ტექსტი (გვ. 296)
ანოტაცია:  ყირიმიდან ფოთში მუშკეტერთა პოლკისა და საარტილერიო ასეულის გაგზავნა იმერეთისა და სამეგრელოს დასაკავებლად
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; სამეგრელო; შავი ზღვა; ტავრიდა; მოზდოკი; ყირიმი; ფოთი; დონი.
თემატიკა:  სამხედრო საქმე; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ჯარი საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 12-го июля 1804 года. - С.-Петербург / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1804 წლის 12 ივლისს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военаая часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N580. - С. 294-295. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр". Контрасигнировал Вязмитинов[MFN: 2200]
ანოტაცია:  საჯარისო ნაწილებში ჯარისკაცტა დასჯის საკითხები
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 27-го сентября 1804 года. - С.-Петербург / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1804 წლის 27 სექტემბერს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военаая часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N581. - С. 295-296. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი"Александр"[MFN: 2201]
სრული ტექსტი (გვ. 297)
ანოტაცია:  ბელევსკის პოლკისა და არტილერიის სამეგრელოს ნაპირებისკენ გადაყვანა და კავკასიისა და საქართველოს ხაზების შეერთების უზრუნველყოფა. დოკუმენტს ახლავს უზენაესი რესკრიპტი გენერალ-მაიორ გლაზენაპისა და გენერალ-მაიორ რიგკოფისადმი, რომელსაც ხელს აწერს იმპერატორი ალექსანდრე I
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); გლაზენაპი გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი, 1751-1819); რიკგოფი იონა იონას ძე (გენერალ-მაიორი, -1808).
მოხსენიებული პირები:  ვოლკონსკი დიმიტრი მიხეილის ძე (თავადი, გენერალ-მაიორი, საქართველოს ჯარების სარდალი); ტრავერსე (მარკიზი, ადმირალი); კაველინი (კარის მრჩეველი); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათ ალი-შაჰი); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; ხორგო; იმერეთი; სპარსეთი; კავკასია; შავი ზღვა; გორი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ჯარი საქართველოში; ბელევსკის პოლკი; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
1. Росписание, какие полки Кавказской Инспекции при общем назначении рекрут нынешняго набора имели некомплект, по рапортам последне полученным, 10-го ноября 1804 года = კავკასიის ინსპექციის დაქვემდებარებაში მყოფი მწვევამდელებით დაუკომპლექტებული პოლკების განრიგი უკანასკნელი პატაკების მიხედვით, დათარიღებული 1804 წლის 10 ნოემბრით // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N582. - С. 296. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2202]
სრული ტექსტი (გვ. 298)
მოხსენიებული პირები:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, ციციანოვი); გლაზენაპი გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; ვორონეჟის გუბერნია; სარატოვის გუბერნია; პენზის გუბერნია; ჩერკასსკი; გეორგიევსკი; ასტრახანი; ცარიცინო; ყიზლარი; მოზდოკი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ჯარი საქართველოში; ვლადიმირსკის დრაგუნთა პოლკი; ტაგანროგის დრაგუნთა პოლკი; ნიჟეგოროდსკის დრაგუნთა პოლკი; ბორისოგლებსკის დრაგუნთა პოლკი; კავკასიის გრენადერთა პოლკი; ყაზანის მუშკეტერთა პოლკი; სუზდალის მუშკეტერთა პოლკი; თბილსის მუშკეტერთა პოლკი; ყაბარდოს მუშკეტერთა პოლკი; სევასტოპოლის მუშკეტერთა პოლკი; ვოლოგოდსკის მუშკეტერთა პოლკი; ერეგთა მე-9 პოლკი; ეგერთა მე-15 პოლკი; ეგერთა მე-17 პოლკი; ასტრახანის გარნიზონის პოლკი; ყიზლარის გარნიზონის პოლკი; ვლადიკავკაზის ბატალიონი; დმიტრიევსკის ბატალიონი; ცარიცინოს ბატალიონი; აზოვსკის ბატალიონი; ტაგანროგის ბატალიონი; მოზდოკის ბატალიონი; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 12-го ноября 1804 года. - С.-Петербург / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1804 წლის 12 ნოემბერს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N583. - С. 296. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр"[MFN: 2203]
ანოტაცია:  სარატოვის მუშკეტერთა პოლკის მაიორ ხოჯაჯაშვილის დაპატიმრება და სამხედრო ტრიბუნალისთვის გადაცემა მის მიერ დაშვებული შეცდომების გამო, რამაც გამოიწვია მაიორ მონტრეზორის საჯარისო შენაერთის განადგურება
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); ხოჯაშვილი (სარატოვის მუშკეტერთა პოლკის მაიორი, ხოჯაევი); მონტრეზორი (თბილისის მუშკეტერთა პოლკის მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  სარატოვი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ჯარი საქართველოში; სამხედრო პირები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 14-го ноября 1804 года. - С.-Петербург / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1804 წლის 14 ნოემბერს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსარდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N584. - С. 297. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр". Контрасигнировал Вязмитинов[MFN: 2204]
სრული ტექსტი (გვ. 299)
ანოტაცია:  სამხედრო ძალების რაოდენობა საქართველოში. დოკუმენტს ახლავს საქართველოში განლაგებული სამხედრო ძალების განრიგი
მოხსენიებული პირები:  ვოლკონსკი დიმიტრი მიხეილის ძე (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, საქართველოს ჯარების სარდალი); გლაზენაპი გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; ელისავეტპოლი; სამეგრელო; ვლადიკავკაზი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ჯარი საქართველოში; ნარვის დრაგუნთა პოლკი; კავკასიის გრენადერთა პოლკი; თბილისის მუშკეტერთა პოლკი; სარატოვის მუშკეტერტა პოლკი; სევასტოპოლის მუშკეტერთა პოლკი; ყაბარდოს მუშკეტერთა პოლკი; ბელევსკის მუშკეტერთა პოლკი; ეგერთა მე-9 პოლკი; ეგერთა მე-15 პოლკი; ეგერთა მე-17 პოლკი; დონის კაზაკთა პოლკი; ვლადიკავკაზის გარნიზონთა პოლკი; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Высочайшее повеление кн. Цицианову, от 20-го февраля 1805 года. - С.-Петербург / Александр I = უზენაესი განკარგულება თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1805 წლის 20 თებერვალს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N585. - С. 297-299. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр"[MFN: 2205]
ანოტაცია:  წესები ინსპექტორებისათვის საჯარისო შენაერთებში შემოწმების ჩასატარებლად
1. სოკოლოვსკი, ვასილ (სიღნაღის მაზრის პოლიციის უფროსი, კაპიტანი, კოლეგიის ასესორი)
Рапорт Сигнахскаго кап.-исправника к. а. Соколовскаго кн. Цицианову, от 8-го марта 1805 года, N88 / Соколовский = სიღნაღის მაზრის პოლიციის უფროს, კოლეგიის ასესორ სოკოლოვსკის პატაკი თავად ციციანოვის სახელზე, დათარიღებული 1805 წლის 8 მარტით, N88 / სოკოლოვსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N586. - С. 299. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2206]
სრული ტექსტი (გვ. 301)
ანოტაცია:  ქიზიყში მცხოვრებ მოსახლეობის უარი ცხენოსანთა შეიარაღებული რაზმის შექმნაზე
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ქიზიყი.
საკვანძო სიტყვები:  ცხენოსანთა რაზმი; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Предложение кн. Цицианова Сигнахскому исправнику Соколовскому, от 19-го марта 1805 года, N332 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება სიღნაღის მაზრის პოლიციის უფროს სოკოლოვსკისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 19 მარტით, N332 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N587. - С. 299. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2207]
ანოტაცია:  ზომების მიღება ქიზიყში მცხოვრებ მოსახლეობის მიერ ცხენოსანთა რაზმის შექმნის გამო
პერსონალია:  სოკოლოვსკი (სიღნაღის მაზრის პოლიციის უფროსი, კაპიტანი).
მოხსენიებული პირები:  ზალდასტანიშვილი სოლომონ (აზნაური, ასისთავი, ზალდასტანოვი).
გეოგ.დასახელება:  ქიზიყი; Пейкаро - წყარო.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 28-го ноября 1805 года, N39 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1805 წლის 28 ნოემბრით, N39 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XIII. Военная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 13, N588. - С. 299-300. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2208]
ანოტაცია:  სამხედრო შენაერთებისათვის პროვიანტით მომარაგებისათვის ყაზახი თათრების ხარების გამოყენება და ქართველ ოჯახთა რუსეთში გადასახლება პურეულის მოსაყვანად
თემატიკა:  სამხედრო საქმე; ემიგრაცია.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ჯარი საქართველოში; ქართველების გადასახლება რუსეთში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.