Предписание гр. Гудовича ген.-от-инф. Булгакову, от 24-го августа 1806 года, N28 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება ინფანტერიის გენერალს ბულგაკოვს, 1806 წლის 24 აგვისტოთი დათარიღებული, N28 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N710. - С. 377[MFN: 2825]
Письмо гр. Гудовича к Сурхай-хану Хамбутаю, от 16-го декабря 1806 года, N429 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წერილი სურხაი-ხან ჰამბუთაის, 1806 წლის 16 დეკემბრით დათარიღებული, N429 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N711. - С. 377[MFN: 2826]
ანოტაცია: წერილით ცდილობს დაიყოლიოს ქვეშევრდომობაზე და მაგალითად სხვა სახანოების მმართველები მოჰყავს, ჰპირდება გადასახადების შემცირებას, მოითხოვს, რომ დერბენტის ყოფილ მმართველს ვერაგ შიხ-ალი-ხანს არ მისცეს თავშესაფარი
Отношение гр. Гудовича к барону Будбергу, от 21-го декабря 1806 года, N116 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა ბარონ ბუდბერგს, 1806 წლის 21 დეკემბრით დათარიღებული, N116 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N712. - С. 378[MFN: 2827]
ანოტაცია: აცნობებს, რომ ყაზიყუმუხის მმართველმა სურხაი-ხანმა იმპერატორისადმი სამუდამო ერთგულების ფიცი დადო, თუმცა ადრე ამაზე უარს ამბობდა იმ საბაბით, რომ დაკისრებულ გადასახადებს ვერ გადაიხდიდა, ამიტომ გადასახადის ოდენობა შეუმცირეს, ასევე გენერალ ბულგაკოვს უბრძანა, შეიპყრონ ურჩი შიხ-ალი-ხანი
Письмо Сурхай-хана Казикумухскаго к ген.-м. кн. Орбелиани, 1806 года / Сурхай-хан = ყაზიყუმუხის მმართველის სურხაი-ხანის წერილი გენერალ მაიორ თავად ორბელიანს, 1806 წლით დათარიღებული / სურხაი-ხანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N713. - С. 379[MFN: 2828]
ანოტაცია: სწერს, რომ ჭარის პრვინციაში რუსეთის ჯარის ყოფნას უმართებულოდ მიიჩნევს, აცხადებს, რომ მისგან დამოუკიდებლად მოხდა დაპირისპირება რუსეთის ჯართან და ითხოვს მდინარის გადაღმა გადაიყვანონ, რათა ორივე მხარემ აიცილოს თავიდან შეტაკება და უაზრო სისხლისღვრა
Письмо гр. Гудовича к Сурхай-хану, от 28-го сентября 1807 года, N498 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წერილი სურხაი-ხანს, 1807 წლის 28 სექტემბრით დათარიღებული, N498 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N714. - С. 379[MFN: 2829]
ანოტაცია: სურხაი-ხანის შვილი და ძმისწული ყაჩაღურად თავს დაესხა რუსეთის ერთგულ ჭარელებს და დაარბიეს, თავად მან ადრე უარი განაცხადა ხელი მოეწერა რუსეთის ქვეშევრდომობის ტრაქტატზე და თუ ახლაც უარს იტყვის, მის წინააღმდეგ ძალას გამოიყენებენ
Письмо ген.-от-инф. Булгакова к Сурхай-хану Казикумухскому / Булгаков = ინფანტერიის გენერლის ბულგაკოვის წერილი ყაზიყუმუხის მმართველ სურხაი-ხანს / ბულგაკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N715. - С. 379[MFN: 2830]
მოხსენიებული პირები:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); მოლა-მამედი (სურხაი-ხანის მოხელე); ჰაჯი-მამედი (სურხაი-ხანის მოხელე); გუდოვიჩი (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი).
Письмо гр. Румянцова к гр. Гудовичу, от 18-го февраля 1808 года, - С.-Петербург / Румянцов = გრაფ რუმიანცოვის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 18 თებერვლით დათარიღებული - სანქტ-პეტერბურგი / რუმიანცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N716. - С. 380[MFN: 2831]
ანოტაცია: უხსნის, რომ მართალია ყაზიყუმუხი ხალხი ღარიბია, მაგრამ მცირე ხარკის გადახდა მაინც სავალდებულოა ქვეშევრდომობის დადასტურების ნიშნად, ციციანოვის მიერ დაკისრებულ გადაუხდელ ხარკს კი იმპერატორი გულმოწყალედ პატიობს
მოხსენიებული პირები:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი); ციციშვილი (თავადი, კავკასიის მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, ციციანოვი).
Письмо гр. Гудовича к Джафар-Кули-хану Шекинскому, от 20-го февраля 1808 года, N56 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წერილი შაქის მმართველ ჯაფარ-ყული-ხანს, 1808 წლის 20 თებერვლით დათარიღებული, N56 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N717. - С. 380[MFN: 2832]
Предложение гр. Гудовича ген.-л. Репину, от 12-го февраля 1809 года, N17 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წინადადება გენერალ-ლეიტენანტ რეპინს, 1809 წლის 12 თებერვლით დათარიღებული, N17 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N718. - С. 380[MFN: 2833]
ანოტაცია: სურხაი-ხანის ძმისწული ასლან-ბეგი, რომელიც დაღესტანში დიდი ავტორიტეტით სარგებლობს, რუსეთის მხარეს გადმოიბირა და მან ითავა აღკვეთოს ყუბის გზაზე ლეკების თარეში, ამიტომ გამოიყენონ ის ურჩი შიხ-ალი-ხანის წინააღმდეგაც
Рапорт ген.-л. Репина гр. Гудовичу, от 5-го марта 1809 года, N228. - Баку / Репин = გენერალ-ლეიტენანტ რეპინის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1809 წლის 5 მარტით დათარიღებული, N228 - ბაქო / რეპინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N719. - С. 381[MFN: 2834]
ანოტაცია: მოახსენებს, რომ შეხვდა ასლან-ბეგს, ის ითხოვს რუსეთის ჯარს, რათა სხვებს დაანახოს მისდამი რუსეთის მხარდაჭერა, ამიტომ მისგან შესაბამის განკარგულებას ელის