Письмо ген.-от-инф. Булгакова к Сурхай-хану Казикумухскому / Булгаков = ინფანტერიის გენერლის ბულგაკოვის წერილი ყაზიყუმუხის მმართველ სურხაი-ხანს / ბულგაკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N715. - С. 379[MFN: 2830]
ანოტაცია:  მოახსენებს, თუ რამდენი სიკეთე და რა კეთილდღეობა ელის რუსეთის მფარველობაში
პერსონალია:  სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); მოლა-მამედი (სურხაი-ხანის მოხელე); ჰაჯი-მამედი (სურხაი-ხანის მოხელე); გუდოვიჩი (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; ურთიერთობა ყაზიყუმუხის სახანოსთან.
1. რუმიანცევი, ნიკოლაი პეტროვიჩ (გრაფი, საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1754-1826)
ანოტაცია:  უხსნის, რომ მართალია ყაზიყუმუხი ხალხი ღარიბია, მაგრამ მცირე ხარკის გადახდა მაინც სავალდებულოა ქვეშევრდომობის დადასტურების ნიშნად, ციციანოვის მიერ დაკისრებულ გადაუხდელ ხარკს კი იმპერატორი გულმოწყალედ პატიობს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი); ციციშვილი (თავადი, კავკასიის მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, ციციანოვი).
ანოტაცია:  ეხება სურხაი-ხანის მიერ ერთგულების დასტურად საპატიო გვარების წარმომადგენელთაგან ამანათის გამოგზავნას, რომელიც ელისავეტოპოლში ეყოლებათ
პერსონალია:  ჯაფარ-ყული-ხანი (შაქის მმართველი, გენერალ-ლეიტენანტი).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი); იუსუფ-ბეგი (სურხაი-ხანის მოხელე).
გეოგ.დასახელება:  შაქი; ელისავეტოპოლი (განჯა).
ანოტაცია:  სურხაი-ხანის ძმისწული ასლან-ბეგი, რომელიც დაღესტანში დიდი ავტორიტეტით სარგებლობს, რუსეთის მხარეს გადმოიბირა და მან ითავა აღკვეთოს ყუბის გზაზე ლეკების თარეში, ამიტომ გამოიყენონ ის ურჩი შიხ-ალი-ხანის წინააღმდეგაც
პერსონალია:  რეპინი (გენერალ-ლეიტენანტი, ბაქოს კომენდანტი).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი); ასლან-ბეგი (სურხაი-ხანის ძმისწული); შიხ-ალი-ხანი (დერბენტის მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  დაღესტანი; ყუბა.
1. რეპინი (გენერალ-ლეიტენანტი, ბაქოს კომენდანტი)
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ შეხვდა ასლან-ბეგს, ის ითხოვს რუსეთის ჯარს, რათა სხვებს დაანახოს მისდამი რუსეთის მხარდაჭერა, ამიტომ მისგან შესაბამის განკარგულებას ელის
მოხსენიებული პირები:  სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი); ასლან-ბეგი (სურხაი-ხანის ძმისწული); გურევი (გენერალ-მაიორი); ნაშკევიჩი (მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  ბაქო; სამური; ყუბა; შირვანი; ნუხა.
Рапорт ген.-л. Репина гр. Гудовичу, от 19-го марта 1809 года, N291. - Баку / Репин = გენერალ-ლეიტენანტ რეპინის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1809 წლის 19 მარტით დათარიღებული, N291 - ბაქო / რეპინიa // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N720. - С. 381[MFN: 2835]
ანოტაცია:  როგორც გაარკვია, სურხაი-ხანი მტრულადაა განწყობილი თავისი ძმისწულის ასლან-ბეგისადმი, რომელსაც არც თარღუს შამხალი სწყალობს, ზოგიერთი დაღესტნელი მმართველი კი მისდამი კეთილგანწყობილია, გარდა ამისა ყუბის კომენდანტმა აცნობა, რომ სურხაი-ხანი საომარი მოქმედებისთვის ემზადება
მოხსენიებული პირები:  სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი); შიხ-ალი-ხანი (დერბენტის მმართველი); ასლან-ბეგი (სურხაი-ხანის ძმისწული); ადრიანი (პოლკოვნიკი, დერბენტის კომენდანტი); გურევი (გენერალ-მაიორი); პისემსკოი (მაიორი); ადილ-ბეგი (ლეკების თავკაცი); მასუმ-ბეგი (ლეკების თავკაცი); მუსტაფა-ბეგი (ლეკების თავკაცი); ავარ-ხანი (ლეკთა თავკაცი); ალი-სულთანი (ლეკების თავკაცი).
1. ასლან-ბეგი (სურხაი-ხანის ძმისწული)
Письмо Аслан-бека к ген.-л. Репину, от 4-го апреля 1809 года / Аслан-бек = ასლან-ბეგის წერილი გენერალ-ლეიტენანტ რეპინს, 1809 წლის 4 აპრილით დათარიღებული / ასლან-ბეგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N721. - С. 382[MFN: 2836]
ანოტაცია:  აცნობებს თავის მდგომარეობას და სწერს, რომ ბევრი დაღესტნელი ჩადის მის მხარდასაჭერად, მაგრამ ის ვერ მოქმედებს, რადგან მცირე გასამრჯელოს გამო მატერიალურ გაჭირვებას განიცდის, სურხაი-ხანი კი დაღესტანში ჯარს აგროვებს, ამიტომ შიშობს ყველაფერი ცუდად არ დატრიალდეს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); გუდოვიჩი (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი); გურევი (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  ბაქო; თბილისი; ყუბა.
Рапорт ген.-л. Репина гр. Гудовичу, от 20-го апреля 1809 года, N430. - Баку / Репин = გენერალ-ლეიტენანტ რეპინის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1809 წლის 20 აპრილით დათარიღებული, N430 - ბაქო / რეპინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N722. - С. 382. - ერთვის თარღუს შამხლის მეჰდის წერილი ბაქოს კომენდანტს გენერალ-ლეიტენანტ რეპინს, 1809 წლის 5 აპრილით დათარიღებული[MFN: 2837]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ ხმა გავრცელდა, თითქოს, ასლან-ბეგი შეიძლება ყუბის ხანი გახდეს, რამაც ყველა გავლენიანი დაღესტნელი მმართველი აღაშფოთა, რადგან მათ შორის ის პატივისცემით არ სარგებლობს, სურხაი-ხანი კი ჯარს აგროვებს, რათა წინააღუდგეს ამ გადაწყვეტილებას, ამიტომ ასლან-ბეგი ბაქოში გამოიძახა და ელოდება განკარგულებას, რა ჯამაგირი დაუნიშნოს ან სად გაგზავნოს
მოხსენიებული პირები:  სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი); მეჰდი (თარღუს შამხალი, გენერალ-ლეიტენანტი); ასლან-ბეგი (სურხაი-ხანის ძმისწული).
გეოგ.დასახელება:  ყუბა; დაღესტანი; ბაქო; რუსეთი.
Рапорт ген.-л. Репина гр. Гудовичу, от 27-го апреля 1809 года, N461. - Баку / Репин = გენერალ-ლეიტენანტ რეპინის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1809 წლის 27 აპრილით დათარიღებული, N461 - ბაქო / რეპინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N723. - С. 383[MFN: 2838]
სრული ტექსტი (გვ. 389)
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ სურხაი-ხანი მოლაპარაკებას აწარმოებს შიხ-ალი-ხანთან და ჰპირდება, რომ ყუბას დაუბრუნებს, დარწმუნებით არ იციან, მეჰდი-შამხალიც მას უჭერს თუ არა მხარს, ამასთან ცდილობს მიიმხროს თაბასარანის უცმი და ყადი
მოხსენიებული პირები:  შიხ-ალი-ხანი (დერბენტის მმართველი); ადრიანი (პოლკოვნიკი, დერბენტის კომენდანტი); ზულფუგარ-სულთანი (შიხ-ალი-ხანის დესპანი); სულთან-ოღლუ იბრაჰიმ (ყაზიყუმუხი ბეგი).
გეოგ.დასახელება:  ყუბა; აკუშა.
Записка Аслан-бека к гр. Гудовичу, 1809 года / Аслан-бек = ასლან-ბეგის ბარათი გრაფ გუდოვიჩს, 1809 წლით დათარიღებული / ასლან-ბეგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : IX. Дагестан : Казикумух / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N724. - С. 383[MFN: 2839]
ანოტაცია:  მოახსენებს, თუ როგორ ცდილობს აღკვეთოს საქართველოში ლეკთა თარეში და ამით ერთგულად ემსახუროს რუსეთის იმპერიას
მოხსენიებული პირები:  სურხაი-ხანი (ყაზიყუმუხის მმართველი); სელიმ-ფაშა (ახალციხის მმართველი, ხიმშიაშვილი); სული-ბეგი; ორბელიანი (თავადი, გენერალ-მაიორი); ორჯონიკიძე (აზნაური); აბაშიძე (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ახალციხე; კავკასია; რუსეთი; საქართველო; დაღესტანი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 279 | 280 | 281 | 282 | 283 | 284 | 285 | 286 | 287 | 288 | 289 |  შემდეგი »  ბოლო »»