1. ციციშვილი, პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი)
Письмо кн. Цицианова к Андрею Яковлевичу Италинскому, от 13-го февраля 1804 года, N95 / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი ანდრეი იაკობის ძე იტალინსკისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 13 თებერვლით, N95 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N916. - С. 465-466. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3038]
სრული ტექსტი (გვ. 467)
ანოტაცია:  კმაყოფილება რუსეთის თურქეთთან მოლაპარაკებების გამო. გენერალ-მაიორ ტუჩკოვის პოლკის გალაშქრება სამეგრელოში იმერეთის გავლით სოლომონ მეფის დამორჩილების მიზნით. ფოთის პორტის დათმობის საკითხის გარკვევა თურქეთის მთავრობასთან. რუსეთის ჯარების ჩაყენება სამეგრელოში. რუსეთის ჯარების გამარჯვება სპარსეთის ჯარებზე და განჯისა და ჯარის პროვინციების დაკავება
პერსონალია:  იტალინსკი ანდრეი იაკობის ძე (რუსეთის ელჩი კონსტანტინოპოლში, 1743-1827); სოლომონ II (იმსერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე); ტუჩკოვი სერგეი ალექსის ძე (გენერალ-მაიორი, 1769-1839); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804).
მოხსენიებული პირები:  წერეთელი ზურაბ (თავადი, სახლთუხუცესი); ჯევად-ხან ზიად-ოღლი (განჯის მმართველი); გულიაკოვი ვასილ სტეფანეს ძე (გენერალ-მაიორი); მაინოვი (პოლკოვნიკი); სელიმ-აღა ქიშანი (ახალციხის ფაშა, ხიმშიაშვილი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; იმერეთი; თურქეთი; ფოთი; კონსტანტინოპოლი; ახალციხე; პეტერბურგი; სპარსეთი; განჯა; ჯარა; ალაზანი - მდინარე; დაღესტანი; აზერბაიჯანი; რიონი - მდინარე; ვარდციხე - სოფელი; ქუთაისი; ყვირილა - მდინარე; ლეჩხუმი; სვანეთი; აფხაზეთი; ბათუმი; გურია.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Письмо кн. Цицианова к кн. Григорию Дадиани, от 8-го марта 1804 года, N127 / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი თავად გრიგოლ დადიანისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 8 მარტით, N127 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N917. - С. 466-467. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3039]
სრული ტექსტი (გვ. 468)
ანოტაცია:  ოდიშში, ლეჩხუმსა და სვანეთში საცხოვრებელი ადგილების შერჩევა რუსეთის ჯარისკაცებისათვის და მათი სურსასით უზრუნველყოფის საკითხები
პერსონალია:  დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; ოდიში; ლეჩხუმი; სვანეთი; რუსეთი.
1. ჩარტორიისკი, ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1770-1861)
Письмо кн. Чарторыйскаго к кн. Цицианову, от 20-го марта 1804 года / Чарторыйский = თავად ჩარტორიისკის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 20 მარტით / ჩარტორიისკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N918. - С. 467-468. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3040]
სრული ტექსტი (გვ. 469)
ანოტაცია:  უზენაესი სიგელის პრექტის გაგზავნა გრიგოლ დადიანისათვის სამეგრელოს რუსეთის შემადგენლობაში შესვლის გამო. გრიგოლ დადიანის სამეგრელოს გამგებლის ტიტულის მინიჭება სამეგრელოს მთავრის ნაცვლად. დოკუმენტს ახლავს უზენაესი რესკრიპტი, დათარიღებული 1804 წლის 20 მარტით და უზენაესი სიგელის პროექტი სამეგრელოს მთავარ დადიანისადმი
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; იმერეთი.
Отношение кн. Чарторыйскаго к кн. Цицианову, от 20-го марта 1804 года, N16 / Чарторыйский = თავად ჩარტორიისკის მიმართვა თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 20 მარტით, N16 / ჩარტორიისკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N919. - С. 468-470. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3041]
სრული ტექსტი (გვ. 470)
ანოტაცია:  კმაყოფილება გენერალ-მაიორ ტუჩკოვის პოლკის იმერეთზე გალაშქრებისა და სამეგრელოში რაზმების გაგზავნის გამო. ფოთში რუსული გარნიზონის ჩაყენების სხვადასხვა მეთოდებისა და ხერხების გამოყენება თურქეთის მხარის გაღიზიანების გარეშე
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); ტუჩკოვი სერგეი ალექსის ძე (გენერალ-მაიორი, 1769-1839); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804).
მოხსენიებული პირები:  იტალინსკი ანდრეი იაკობის ძე (რუსეთის ელჩი კონსტანტინოპოლში).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; იმერეთი; ფოთი; რიონი - მდინარე; თავრიზი; ყირიმი; თურქეთი.
Письмо кн. Дадиани к кн. Цицианову, от 23-го марта 1804 года / Дадиани = თავად დადიანის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 23 მარტით / დადიანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N920. - С. 470. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3042]
სრული ტექსტი (გვ. 472)
ანოტაცია:  რუსეთის ჯარების დაბინავება ოდიშში, ლეჩხუმსა და სვანეთში და სურსათით მომარაგების შეუძლებლობა იმერეთის მეფის მიერ სამეგრელოს მიწებისა და ციხეების მიტაცების გამო
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე).
მოხსენიებული პირები:  ვორონცოვი მიხეილ სიმონის ძე (გრაფი, კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; ქუთაისი; ლეჩხუმი; ოდიში; სვანეთი.
Письмо кн. Дадиани к кн. Цицианову, от 4-го апреля 1804 года. - Лечгум / Дадиани = თავად დადიანის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 4 აპრილით. - ლეჩხუმი / დადიანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N921. - С. 470-471. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - წერილს ახლავს გრიგოლ დადიანის ბეჭედი[MFN: 3043]
ანოტაცია:  სამეგრელოს ჯარების მიერ ლეჩხუმის დაკავება და იმერეთის სამეფოს ჯარების განდევნა. რუსეთის ჯარების სურსათით მომარაგების შესაძლებლობა ლეჩხუმის დაკავების წყალობით. თხოვნა ჯარების გაგზავნის თაობაზე ლაბეჭინაში იმერეთის ჯარების განდევნის მიზნით
მოხსენიებული პირები:  ქელეშ-ბეგი (აფხაზეთის მთავარი); მაინოვი (პოლკოვნიკი); სავარსამიძე ლეონტი (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; ლეჩხუმი; იმერეთი; ჭყვიშის ციხე; გველისთავის ციხე; დეხვირის ციხე; ახალციხე; ფოთი; ლაბეჭინა.
Письмо кн. Цицианова к кн. Чарторыйскому, от 25-го апреля 1804 года, N193 / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი თავად ჩარტორიისკისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 25 აპრილით, N193 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N922. - С. 471. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3044]
სრული ტექსტი (გვ. 473)
ანოტაცია:  ფოთის ციხისა და ფოთის პორტის მოპოვების აუცილებლობა და საჯარისო შენაერთების გაგზავნა რეგიონში შავი ზღვის მხრიდან. გენერალ-მაიორ ტუჩკოვის გაგზავნა იმერეთში იმერეთის სამეფოსა და სამეგრელოს სამთავროს შორის უთანხმოების მოსაგვარებლად. წინადადება ბათუმის პორტის შეძენასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ტუჩკოვი სერგეი ალექსის ძე (გენერალ-მაიორი, 1769-1839).
მოხსენიებული პირები:  ტარასოვი იაკობ (სამოქალაქო მრჩეველი, პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; ფოთი; იმერეთი; თავრიზი; შავი ზღვა; ახალციხე; თურქეთი; ეგვიპტე; გურია; ბათუმი; ანაკლია; ტრაპიზონი; ერზურუმი.
Письмо кн. Цицианова к кн. Чарторыйскому, от 25-го апреля 1804 года, N195 / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი თავად ჩარტორიისკისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 25 აპრილით, N195 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N923. - С. 471-472. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3045]
ანოტაცია:  უზენაესი რესკრიპტისა და უზენაესი სიგელის პროექტის გადაცემა სამეგრელოს მთავარ გრიგოლ დადიანისათვის რუსეთის იმპერიის შემადგენლობაში შესვლასთან დაკავშირებით. მთავრის ტიტულის გამგებლის ტიტულად შეცვლის შეჩერება რუსეთის ჯარების სამეგრელოში შესვლამდე
პერსონალია:  ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1770-1861); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი.
Письмо кн. Цицианова к кн. Дадиани, от 26-го апреля 1804 года, N198 / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი თავად დადიანისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 26 აპრილით / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N924. - С. 472. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3046]
სრული ტექსტი (გვ. 474)
ანოტაცია:  ლეჩხუმში სამეგრელოს მიერ დაკავებული ციხეები სამეგრელოს შემადგენლობაში დატოვებისა და დანარჩენი ციხეების იმერეთის სამეფოს შემადგენლობაში ცნობის შესახებ მისი საიმპერატორო უდიდებულესობის გადაწყვეტილებამდე
პერსონალია:  დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე).
მოხსენიებული პირები:  გუგუშვილი (აზნაური, გუგუევი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; ლეჩხუმი.
1. Письмо Лечгумских князей к кн. Цицианову = ლეჩხუმელ თავადთა წერილი თავად ციციანოვისადმი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N925. - С. 472-473. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტს ახლავს თავადთა 9 ბეჭედი[MFN: 3047]
ანოტაცია:  ლეჩხუმელი თავადების უარი ციხეების გადაცემაზე იმერეთის სამეფოსათვის. მოთხოვნა სამეგრელოს მიერ ლეჩხუმში დაკავებული ციხეების ცნობა სამეგრელოს სამთავაროს შემადგენლობაში
მოხსენიებული პირები:  აბაშიძე დავით (თავადი); წულუკიძე სეხნია (თავადი); გელოვანი ბერი (თავადი, ლეჩხუმის მოურავი); ჩიქოვანი კაცია (თავადი); ჩიქოვანი ნიკოლოზ (თავადი); ასათიანი ვახტანგ (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; იმერეთი; ლეჩხუმი; დეხვირი; ჭყვიში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 300 | 301 | 302 | 303 | 304 | 305 | 306 | 307 | 308 | 309 | 310 |  შემდეგი »  ბოლო »»