1. ლიტვინოვი, პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, 1760-1834)
Рапорт с. с. Литвинова кн. Цицианову, от 2-го сентября 1804 года, N85 / Литвинов = სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 2 სექმემბრით, N85 / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N934. - С. 477. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3056]
სრული ტექსტი (გვ. 479)
ანოტაცია:  ფოთის პორტიდან რუსეთის გემების განდევნის მცდელობა იმერეთის მეფის მიერ. გზების შეკეთება რუსეთის ჯარების გადაადგილებისა და სურსათის გადასატანად გრიგოლ დადიანის დახმარებით. თხოვნა გზებზე მომუშავე მოსახლეობისათვის გასამრჯელოს დანიშვნის გამო
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; ფოთი; რიონი - მდინარე; ბათუმი; ფეოდოსია.
თემატიკა:  ისტორია; გზები; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; სამეგრელოს გზები; რუსეთის ჯარები საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Высочайший рескрипт на имя адмирала маркиза де-Траверсе, от 27-го сентября 1804 года. - С.-Петербург / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი ადმირალ, მარკიზ დე-ტრავერსეს სახელზე, გაცემული 1804 წლის 27 სექტემბერს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N935. - С. 477-479. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр"[MFN: 3057]
ანოტაცია:  დაუყოვნებლივ გაიგზავნოს ბელევსკის პოლკი და საარტილერიო რაზმი ფოთში მათი შემდგომში თბილისში გადაადგილებისათვის. სამეგრელოს სანაპიროების დაცვის უზრუნველყოფა. ხორგოს მისადგომების გამოყენება რუსეთის გემების განლაგებისთვის. ჯარების გადაადგილება დაევალოს პავლე ციციშვილს და, მისი არყოფნის შემთხვევაში გენერალ-ლეიტენანტ ვოლკონსკის
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); ვოლკონსკი დიმიტრი მიხეილის ძე (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, საქართველოს ჯარების სარდალი, 1769-1835).
მოხსენიებული პირები:  კაველინი (კარის მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; ფოთი; ხორგო; თავრიზი; ერევანი; ლეჩხუმი; თურქეთი; ნიკოლაევი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; რუსეთის ჯარები საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Письмо кн. Цицианова к кн. Дадиани, от 30-го сентября 1804 года, N392 / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი თავად დადიანისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 30 სექტემბრით, N392 = ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N936. - С. 479. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3058]
სრული ტექსტი (გვ. 481)
ანოტაცია:  დეპუტაციის გაგზავნა რუსეთში სამეგრელოს რუსეთის შემადგენლობაში შესვლის ოფიციალურად გაფორმების გამო. დადიანისათვის საპატიო დროშისა და მახვილის დამზადება რუსეთის იმპერიის ერთგულებისათვის
პერსონალია:  დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804).
მოხსენიებული პირები:  ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; სანკტ-პეტერბურგი.
Предписание кн. Цицианова инж.-пор. Лашкареву, от 30-го сентября 1804 года, N394 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითება ინჟინერ-პორუჩიკ ლაშქარევისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 30 სექტემბრით, N394 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N937. - С. 479. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3059]
ანოტაცია:  ლაშქარევის გამგზავრება სამეგრელოში მდინარე რიონის მარჯვენა სანაპიროზე სიმაგრის აგების დავალებით, საიდანაც გაკონტროლდება თავრიზიდან გამოგზავნილი სუსურსათო ტრანსპორტის უსაფრთხოდ გადმოტვირთვა. გზების მდგომარეობის შესწალა იმერეთიდან ზღვის სანაპირომდე და ცნობების მოგროვება სასმელი წყლის შესახებ
პერსონალია:  ლაშქარაშვილი ინჟინერ-პორუჩიკი (ლაშქარევი).
მოხსენიებული პირები:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; იმერეთი; რიონი - მდინარე; შავი ზღვა; თავრიზი; სურამი; ვახანი; ყვირილა - მდინარე.
თემატიკა:  ისტორია; გზები; ჰიდროლოგია; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
ანოტაცია:  ცნობების მიწოდება ბათუმისა და ანაკლიის ნავსადგურების შესახებ და მათი დაქვემდებარება პორტოსგან. სამეგრელოს სანაპიროსთან სიმაგრის აგება რუსეთის ჯარებისა და სურსასის თავრიზიდან სამეგრელოში თავისუფალი გადაადგილებისათვის. ინჟინერ ლაშქარაშვილისათვის სიმაგრის აგებისათვის საჭირო აღჭურვილობით უზრუნველყოფა. დოკუმენტს ახლავს ანაკლიის კუთვნილების დოკუმენტი, სამეგრელოს თავადთა და სასულიერო პირთა ხელმოწერებითა და ბეჭდებით
პერსონალია:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქყო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე); ლაშქარაშვილი (ინჟინერ-პორუჩიკი, ლაშქარევი).
მოხსენიებული პირები:  ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ვლიტო (კაპიტან-ლეიტენანტი); დადიანი მანუჩარ კაცია II ძე (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); ჩიჩუა (თავადი, სარდალი); ქელეშ-ბეგი (აფხაზეთის მთავარი, შერვაშიძე); ბესარიონი (ჭყონდიდის მიტროპოლიტი, დადიანი); დადიანი ნიკოლოზ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); დადინი ბეჟან (თავადი); გელოვანი ბერი (თავადი, სვანეთის მთავარი); ჩიქოვანი გრიგოლ (თავადი, გოფმარშალი); ფაღავა პეპია (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; იმერეთი; საქართველო; რუსეთი; ბათუმი; გურია; ანაკლია; თურქეთი; თავრიზი; რიონი - მდინარე; ფოთი; ოდიში; ლეჩხუმი; აფხაზეთი; ხორგო; აჯი-სუ - მდინარე; ხოფი - მდინარე.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო^5იმერეთის რუსეთთან შეერთება; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
სრული ტექსტი (გვ. 482)
ანოტაცია:  სოლომონ მეფის მიერ გავრცლებული ჭორები პავლე ციციშვილის გარდაცვალების, რუსეთის ჯარების ქართლსა და კახეთში დამარცხებისა და მეფის საიდუმლო ურთიერთობებზე სპარსეთის შახთან
პერსონალია:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე); ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი).
მოხსენიებული პირები:  წერეთელი სეხნია (თავადი); ჯაფარიძე საჩინო (თავადი); ანდრონიკაშვილი მალხაზ (თავადი, პოლიტიკური მოღვაწე, იულონ ბატონიშვილის ეშიკაღაბაში, ანდრონიკოვი); იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ამილახვარი სალომე რევაზის ასული (იულონ ბატონიშვილის მეუღლე); ბესარიონი (ჭყონდიდის მიტროპოლიტი, დადიანი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; ქართლი; კახეთი; სპარსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო; ბაგრატოვანთა ამბოხი; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
ანოტაცია:  კმაყოფილება ციციშვილის გარდაცვალებასთან გავრცელებული ჭორების სიცრუის გამო და მისადმი ერთგულების გამოხატვა
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; სპარსეთი; ერევანი.
1. ვლიტო (კაპიტან-ლეიტენანტი)
სრული ტექსტი (გვ. 483)
ანოტაცია:  სანაოსნოდ გამოსაყენებელი სამეგრელოს სანაპირო ზოლის დაზვერვები სოხუმის ციხიდან მდინარე რიონის შესართავამდე. ხოფისა და რიონის სანაოსნოდ გამოყენების საკითხები
ორგანიზაცია:  შავი ზღვის ფლოტის მთავარი სამმართევლო.
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; შავი ზღვა; სოხუმის ციხე; რიონი - მდინარე; ანაკლია; ენგური - მდინარე; ხოფი - მდინარე; ოდიში.
ანოტაცია:  სურსასით დატვირთული სამეგრელოსკენ მიმავალი ნავების შეჩერება ფოთის აღას მიერ. გრიგოლ დადიანის გარდაცვალება გაურკვეველ ვითარებაში. სამეგრელოს მოურავებისა და მანუჩარ დადიანის არაკეთილმოსურნეობა რუსების მიმართ. ფარნაოზ ბატონიშვილის მეუღლე ანას თხოვნა თანხის გამოყოფის შესახებ თბილისში გასამგზავრებლად. სევასტოპოლიდან ყავისა და შაქრის გამოწერა თბილისში გასაგზავნად
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804); დადიანი მანუჩარ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); ერისთავი ანა გიორგის ასული (1777-1850, ფარნაოზ ბატონიშვილის მეუღლე).
მოხსენიებული პირები:  გუგუთაშვილი გრიგოლ დადიანის ერთგული პირი (გუგუთოვი); ნიკოლაი (პადრე); დელპოცო ივანე პეტრეს ძე (გენერალ-მაიორი); ფარნაოზ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; რიონი - მდინარე; ჭალადიდი; ოდიში; თბილისი; სევასტოპოლი.
1. ნინო ბატონიშვილი (1772-1847, გიორგი XII ასული, გრიგოლ დადიანის მეუღლე)
ანოტაცია:  სამეგრელოში ციციშვილის ჩავსლისა და გრიგოლ დადიანის გადაცვალების გამოძიების თხოვნის წერილი
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 302 | 303 | 304 | 305 | 306 | 307 | 308 | 309 | 310 | 311 | 312 |  შემდეგი »  ბოლო »»