1. ციციშვილი, პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი)
Предписание кн. Цицианова с. с. Литвинову, от 30-го сентября 1804 года, N396 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითები სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 30 სექტემბრით, N396 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N938. - С. 479-480. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3060]
სრული ტექსტი (გვ. 481)
ანოტაცია:  ცნობების მიწოდება ბათუმისა და ანაკლიის ნავსადგურების შესახებ და მათი დაქვემდებარება პორტოსგან. სამეგრელოს სანაპიროსთან სიმაგრის აგება რუსეთის ჯარებისა და სურსასის თავრიზიდან სამეგრელოში თავისუფალი გადაადგილებისათვის. ინჟინერ ლაშქარაშვილისათვის სიმაგრის აგებისათვის საჭირო აღჭურვილობით უზრუნველყოფა. დოკუმენტს ახლავს ანაკლიის კუთვნილების დოკუმენტი, სამეგრელოს თავადთა და სასულიერო პირთა ხელმოწერებითა და ბეჭდებით
პერსონალია:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქყო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე); ლაშქარაშვილი (ინჟინერ-პორუჩიკი, ლაშქარევი).
მოხსენიებული პირები:  ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ვლიტო (კაპიტან-ლეიტენანტი); დადიანი მანუჩარ კაცია II ძე (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); ჩიჩუა (თავადი, სარდალი); ქელეშ-ბეგი (აფხაზეთის მთავარი, შერვაშიძე); ბესარიონი (ჭყონდიდის მიტროპოლიტი, დადიანი); დადიანი ნიკოლოზ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); დადინი ბეჟან (თავადი); გელოვანი ბერი (თავადი, სვანეთის მთავარი); ჩიქოვანი გრიგოლ (თავადი, გოფმარშალი); ფაღავა პეპია (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; იმერეთი; საქართველო; რუსეთი; ბათუმი; გურია; ანაკლია; თურქეთი; თავრიზი; რიონი - მდინარე; ფოთი; ოდიში; ლეჩხუმი; აფხაზეთი; ხორგო; აჯი-სუ - მდინარე; ხოფი - მდინარე.
თემატიკა:  ისტორია; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო^5იმერეთის რუსეთთან შეერთება; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
1. დადიანი, გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804)
Письмо кн. Григория Дадиани к с. с. Литвинову, от 6-го октября 1804 года. - Мури / Григорий Дадиани = თავად გრიგოლ დადიანის წერილი სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 6 ოქტომბრით. - მური / გრიგოლ დადიანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N939. - С. 480. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ახლავს გრიგოლ დადიანის ბეჭედი[MFN: 3061]
სრული ტექსტი (გვ. 482)
ანოტაცია:  სოლომონ მეფის მიერ გავრცლებული ჭორები პავლე ციციშვილის გარდაცვალების, რუსეთის ჯარების ქართლსა და კახეთში დამარცხებისა და მეფის საიდუმლო ურთიერთობებზე სპარსეთის შახთან
პერსონალია:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე); ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი).
მოხსენიებული პირები:  წერეთელი სეხნია (თავადი); ჯაფარიძე საჩინო (თავადი); ანდრონიკაშვილი მალხაზ (თავადი, პოლიტიკური მოღვაწე, იულონ ბატონიშვილის ეშიკაღაბაში, ანდრონიკოვი); იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ამილახვარი სალომე რევაზის ასული (იულონ ბატონიშვილის მეუღლე); ბესარიონი (ჭყონდიდის მიტროპოლიტი, დადიანი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; ქართლი; კახეთი; სპარსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო; ბაგრატოვანთა ამბოხი; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Письмо кн. Григория Дадиани к кн. Цицианову, от 8-го октября 1804 года. - Лечгум / Григорий Дадиани = თავად გრიგოლ დადიანის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 8 ოქტომბრით. - ლეჩხუმი / გრიგოლ დადიანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N940. - С. 480-481. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ახლავს გრიგოლ დადიანის ბეჭედი[MFN: 3062]
ანოტაცია:  კმაყოფილება ციციშვილის გარდაცვალებასთან გავრცელებული ჭორების სიცრუის გამო და მისადმი ერთგულების გამოხატვა
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; სპარსეთი; ერევანი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
1. ვლიტო (კაპიტან-ლეიტენანტი)
Рапорт кап.-л. Влито кн. Цицианову, от 17-го октября 1804 года. - Корабль Исидор / Влито = კაპიტან-ლეიტენანტ ვლიტოს პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 17 ოქთომბრით. - გემი "ისიდორე" / ვლიტო // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N941. - С. 481. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3063]
სრული ტექსტი (გვ. 483)
ანოტაცია:  სანაოსნოდ გამოსაყენებელი სამეგრელოს სანაპირო ზოლის დაზვერვები სოხუმის ციხიდან მდინარე რიონის შესართავამდე. ხოფისა და რიონის სანაოსნოდ გამოყენების საკითხები
ორგანიზაცია:  შავი ზღვის ფლოტის მთავარი სამმართევლო.
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; შავი ზღვა; სოხუმის ციხე; რიონი - მდინარე; ანაკლია; ენგური - მდინარე; ხოფი - მდინარე; ოდიში.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; რუსეთის ფლოტი საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
1. ლიტვინოვი, პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834)
Письмо с. с. Литвинова к кн. Цицианову, от 25-го октября 1804 года. - Суджун / Литвинов = სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვის წერილის თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 25 ოქტომბრით. - სუჯუნა / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N942. - С. 481-482. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3064]
ანოტაცია:  სურსასით დატვირთული სამეგრელოსკენ მიმავალი ნავების შეჩერება ფოთის აღას მიერ. გრიგოლ დადიანის გარდაცვალება გაურკვეველ ვითარებაში. სამეგრელოს მოურავებისა და მანუჩარ დადიანის არაკეთილმოსურნეობა რუსების მიმართ. ფარნაოზ ბატონიშვილის მეუღლე ანას თხოვნა თანხის გამოყოფის შესახებ თბილისში გასამგზავრებლად. სევასტოპოლიდან ყავისა და შაქრის გამოწერა თბილისში გასაგზავნად
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804); დადიანი მანუჩარ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); ერისთავი ანა გიორგის ასული (1777-1850, ფარნაოზ ბატონიშვილის მეუღლე).
მოხსენიებული პირები:  გუგუთაშვილი გრიგოლ დადიანის ერთგული პირი (გუგუთოვი); ნიკოლაი (პადრე); დელპოცო ივანე პეტრეს ძე (გენერალ-მაიორი); ფარნაოზ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; რიონი - მდინარე; ჭალადიდი; ოდიში; თბილისი; სევასტოპოლი.
1. ნინო ბატონიშვილი (1772-1847, გიორგი XII ასული, გრიგოლ დადიანის მეუღლე)
Письмо владетельницы Нины к кн. Цицианову, от 25-го октября 1804 года / Владетельница Нина = ნინო ბატონიშვილის წერილი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 25 ოქტომბრით / ნინო ბატონიშვილი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N943. - С. 482. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ახლავს ბეჭედი[MFN: 3065]
სრული ტექსტი (გვ. 484)
ანოტაცია:  სამეგრელოში ციციშვილის ჩავსლისა და გრიგოლ დადიანის გადაცვალების გამოძიების თხოვნის წერილი
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804).
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 29-го октября 1804 года, N21 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1804 წლის 29 ოქტომბრით, N21 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N944. - С. 482. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3066]
ანოტაცია:  ადმირალ დე-ტრავერსეს ცნობა რუსეთის ფლოტის ფოთის პორტში შესვლის პირველი მცდელობის ჩაშლა თურქეთის მთავრობისა და ფოთის პორტის მმართველის მიერ. სოლომონ მეფის მიერ რუსეთის ფლოტის ფოთში შესვლის ჩაშლა გენერალ ლიტვინოვის მოხსენბის თანახმად. მეორე მცდელობის წარმატებით ჩატარება ორი კაზაკი ჯარისკაცის წყალობით. თხოვნა, ორივე კაზაკის დაჯილდოებისა და სამხედრო ჩინის მომატების შესახებ
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერტორი, 1777-1825); დე-ტრავერსე (მარკიზი, ადმირალი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834).
მოხსენიებული პირები:  სტოგოვი (ფელდ-ეგერი); ვლიტო (კაპიტან-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; რუსეთი; ფოთი; თურქეთი; იმერეთი; ბათუმი.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 29-го октября 1804 года, N22 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1804 წლის 29 ოქტომბრით, N22 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N945. - С. 482-483. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3067]
ანოტაცია:  სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვის პატაკის თანახმად სევასტოპოლიდან რუსეთის გემების "მიხეილისა" და "ისიდორეს" მშვიდობიანად ჩასვლა მდინარე ხოფის შესართავთან. ფოთის მმართველის მიერ გემების მდინარე რიონით სამეგრელოსკენ გადაადგილების აკრძალვა. წინადადება, მდინარე რიონისა და მდინარე ცივის შორის არხის გაყვანა გემებიდან ჩამოტვირთული ჯარისა და სურსათის გადაზიდვის მიზნით
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834).
მოხსენიებული პირები:  დე-ტრავერსე, მარკიზი, ადმირალი; დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, დავით არჩილის ძე); ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); სელიმ-აღა ქიშანი (ახალციხის ფაშა, ხიმშიაშვილი); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათ ალი-შაჰი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; ხოფი - მდინარე; რიონი - მდინარე; თურქეთი; ფოტი; იმერეთი; ოტომანის პორტი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო; რუსეთის ფლოტი საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Отношение кн. Цицианова к кн. Чарторыйскому, от 29-го октября 1804 года, N446 / Цицианов = თავად ციციანოვის მიმართვა თავად ჩარტორიისკისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 29 ოქტომბრით, N446 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N946. - С. 483-484. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3068]
სრული ტექსტი (გვ. 485)
ანოტაცია:  ფოთის პორტში რუსეთის გემების შესვლა ბელევსკის პოლკით და ფოთის აღას უარი ჯარის სამეგრელოში გადადგილებაზე. წინადადება, ჯარითა და სურსათით დატვირთული გემების მდინარე ხოფის შესართავთან გადაყვანისა და შემდგომში სამეგრელოში გადაადგილების გამო. არხის გაყვანა მდინარეებს შორის (მდ. ცივი, მდ. რიონი) სამეგრელოსა და იმერეთში ჯარების გადაყვანის მიზნით
პერსონალია:  ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1770-1861); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე).
მოხსენიებული პირები:  კოჩუბეი ვიქტორ პავლეს ძე (გრაფი, რუსეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი); ლაშქარაშვილი (ინჟინერ-პორუჩიკი, ლაშქარევი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; იმერეთი; ფოთი; რუსეთი; რიონი - მდინარე; ახალციხე; ხოფი - მდინარე; ცივი - მდინარე; თავრიზი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო; იმერეთის რუსეთთან შეერთება; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Отношение кн. Цицианова товарищу министра морских сил Чичагову, от 29-го октября 1804 года, N463 / Цицианов = თავად ციციანოვის მიმართვა საზღვაო მინისტრ ჩიჩაგოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 29 ოქტომბრით, N463 = ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N947. - С. 484. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3069]
სრული ტექსტი (გვ. 486)
ანოტაცია:  სევასტოპოლიდან რუსეთის გემების ჩასვლა სამეგრელოში მდინარე ხოფის შესართავთან. სამეგრელოში ხე-ტყის მასალის დამზადებისა და სევასტოპოლში გაგზავნის ღონისძიებები ადმირალ დე-ტრავერსეს მიერ გაგზავნილ კაპიტან-ლეიტენანტ პაპაფილოვის ხელმძღვანელობით
პერსონალია:  ჩიჩაგოვი პავლე ვასილის ძე (რუსეთის საზღვაო მინისტრი, 1767-1849); პაპაფილოვი (კაპიტან-ლეიტენანტი); დე-ტრავერსე (მარკიზი, ადმირალი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; ხოფი - მდინარე; შავი ზღვა; სევასტოპოლი.
თემატიკა:  ისტორია; ტყეები; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; სამეგრელოს ტყეები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 302 | 303 | 304 | 305 | 306 | 307 | 308 | 309 | 310 | 311 | 312 |  შემდეგი »  ბოლო »»