1. ციციშვილი, პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი)
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 29-го октября 1804 года, N21 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1804 წლის 29 ოქტომბრით, N21 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N944. - С. 482. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3066]
ანოტაცია:  ადმირალ დე-ტრავერსეს ცნობა რუსეთის ფლოტის ფოთის პორტში შესვლის პირველი მცდელობის ჩაშლა თურქეთის მთავრობისა და ფოთის პორტის მმართველის მიერ. სოლომონ მეფის მიერ რუსეთის ფლოტის ფოთში შესვლის ჩაშლა გენერალ ლიტვინოვის მოხსენბის თანახმად. მეორე მცდელობის წარმატებით ჩატარება ორი კაზაკი ჯარისკაცის წყალობით. თხოვნა, ორივე კაზაკის დაჯილდოებისა და სამხედრო ჩინის მომატების შესახებ
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერტორი, 1777-1825); დე-ტრავერსე (მარკიზი, ადმირალი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834).
მოხსენიებული პირები:  სტოგოვი (ფელდ-ეგერი); ვლიტო (კაპიტან-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; რუსეთი; ფოთი; თურქეთი; იმერეთი; ბათუმი.
ანოტაცია:  სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვის პატაკის თანახმად სევასტოპოლიდან რუსეთის გემების "მიხეილისა" და "ისიდორეს" მშვიდობიანად ჩასვლა მდინარე ხოფის შესართავთან. ფოთის მმართველის მიერ გემების მდინარე რიონით სამეგრელოსკენ გადაადგილების აკრძალვა. წინადადება, მდინარე რიონისა და მდინარე ცივის შორის არხის გაყვანა გემებიდან ჩამოტვირთული ჯარისა და სურსათის გადაზიდვის მიზნით
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834).
მოხსენიებული პირები:  დე-ტრავერსე, მარკიზი, ადმირალი; დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, დავით არჩილის ძე); ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); სელიმ-აღა ქიშანი (ახალციხის ფაშა, ხიმშიაშვილი); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათ ალი-შაჰი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; ხოფი - მდინარე; რიონი - მდინარე; თურქეთი; ფოტი; იმერეთი; ოტომანის პორტი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო; რუსეთის ფლოტი საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
სრული ტექსტი (გვ. 485)
ანოტაცია:  ფოთის პორტში რუსეთის გემების შესვლა ბელევსკის პოლკით და ფოთის აღას უარი ჯარის სამეგრელოში გადადგილებაზე. წინადადება, ჯარითა და სურსათით დატვირთული გემების მდინარე ხოფის შესართავთან გადაყვანისა და შემდგომში სამეგრელოში გადაადგილების გამო. არხის გაყვანა მდინარეებს შორის (მდ. ცივი, მდ. რიონი) სამეგრელოსა და იმერეთში ჯარების გადაყვანის მიზნით
პერსონალია:  ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1770-1861); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე).
მოხსენიებული პირები:  კოჩუბეი ვიქტორ პავლეს ძე (გრაფი, რუსეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი); ლაშქარაშვილი (ინჟინერ-პორუჩიკი, ლაშქარევი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; იმერეთი; ფოთი; რუსეთი; რიონი - მდინარე; ახალციხე; ხოფი - მდინარე; ცივი - მდინარე; თავრიზი.
სრული ტექსტი (გვ. 486)
ანოტაცია:  სევასტოპოლიდან რუსეთის გემების ჩასვლა სამეგრელოში მდინარე ხოფის შესართავთან. სამეგრელოში ხე-ტყის მასალის დამზადებისა და სევასტოპოლში გაგზავნის ღონისძიებები ადმირალ დე-ტრავერსეს მიერ გაგზავნილ კაპიტან-ლეიტენანტ პაპაფილოვის ხელმძღვანელობით
პერსონალია:  ჩიჩაგოვი პავლე ვასილის ძე (რუსეთის საზღვაო მინისტრი, 1767-1849); პაპაფილოვი (კაპიტან-ლეიტენანტი); დე-ტრავერსე (მარკიზი, ადმირალი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; ხოფი - მდინარე; შავი ზღვა; სევასტოპოლი.
თემატიკა:  ისტორია; ტყეები; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; სამეგრელოს ტყეები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Рапорт с. с. Литвинова кн. Цицианову, от 2-го ноября 1804 года, N113. - Суджун / Литвинов = სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 2 ნოემბრით, N113. - სუჯუნი / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N948. - С. 484. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3070]
ანოტაცია:  რუსეთის ორი გემის სამეგრელოში ჩასვლის დაგვიანების მიზეზები. დამატებითი საჯარისო შენაერთების შეყვანის აუცილებლობა სამეგრელოში გრიგოლ დადიანი ძმებისა და იმერეთის მეფის ამბოხის გამო
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804); დადიანი მანუჩარ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); დადიანი დარიელ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); სოლომონ II (იმერეთის მეფე, 1772-1815, დავით არჩილის ძე).
მოხსენიებული პირები:  დადიანი გიორგი (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; ხოფი - მდინარე; რიონი - მდინარე; ფოთი; ოდიში.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; იმერეთის სამეფო; სამეგრელოს ამბოხი; იმერეთის ამბოხი; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Предписание кн. Цицианова с. с. Литвинову, от 3-го ноября 1804 года, N467 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითება სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 3 ნოემბრით, N467 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N949. - С. 484-485. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3071]
ანოტაცია:  მდინარე ცივისა და მდინარე რიონს შორის არხის გაყვანისა და სიმაგრის აგება მდინარე ხოფის შესართავთან სამეგრელოში ჯარების შეყვანისა და სურსათის გემებიდან გადმოტვირთვის მიზნით. აფხაზეთში ცხენების შესყიდვა ბელევსკის პოლკის დაკომპლექტიბისათვის
პერსონალია:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834).
მოხსენიებული პირები:  ლაშქარაშვილი (ინჟინერ-პორუჩიკი, ლაშქარევი); ვოლკონსკი დიმიტრი მიხეილის ძე (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, საქართველოს ჯარების სარდალი); პაპაფილოვი (კაპიტან-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; ფოთი; ხოფი - მდინარე; იმერეთი; რიონი - მდინარე; ცივი - მდინარე; ცხინვალი; აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; რუსეთის ჯარები საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Рапорт с. с. Литвинова кн. Цицианову, от 12-го ноября 1804 года, N118. - Лагерь при Хундзе / Литвинов = სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 12 ნოემბრით, N118. - ხუნწის ბანაკი / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N951. - С. 486-487. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3072]
სრული ტექსტი (გვ. 488)
ანოტაცია:  სამეგრელოში ჯარის გადაყვანისა და სურსათის გადაზიდვის სირთულეები მდინარე ხოფიდან მდინარე რიონამდე. ოდიშში ბატალიონის შეყვანის აუცილებლობა სამეგრელოს თავადების ამბოხის გამო. ცხენების შესყიდვის საკითხი საჯარისო შენაერთების სამეგრელოსა და იმერეთში გადაადგილებისათვის. დეხვირის ციხის აღების ღონისძიებები
მოხსენიებული პირები:  ქელეშ-ბეგი (აფხაზეთის მთავარი, შერვაშიძე); დადიანი გიორგი (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); ბესარიონი (ჭყონდიდის მიტროპოლიტი, დადიანი); დადიანი ნიკოლოზ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); ფხეიძე პეტრე (თავადი); გრიგოლი (ცაიშის მღვდელმთავარი); მიქაძე (ჭალადიდის მოურავი); ჯაიანი (თავადი, ხორგოს მოურავი); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; ფოთი; ხოფი - მდინარე; რიონი - მდინარე; ოდიში; იმერეთი; აფხაზეთი; ქუთაისი; ლეჩხუმი; დეხვირის ციხე.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; სამეგრელოს ამბოხი; იმერეთის სამეფო; იმერეთის რუსეთთან შეერთება; რუსეთის ჯარი საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Предписание кн. Цицианова с. с. Литвинову, от 12-го ноября 1804 года, N468 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითება სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 12 ნოემბრით, N468 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N952. - С. 487-488. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3073]
სრული ტექსტი (გვ. 489)
ანოტაცია:  გრიგოლ დადიანის გარდაცვალების მიზეზების გამოძიების აუცილებლობა. გრიგოლ დადიანის მეუღლე ნინო ბატონიშვილის დროებით სამეგრელოს მთავრად დანიშვნა. ლეჩხუმის ციხეების დაკავების დაჩქარების გზები. ქუთაის-სურამისა და ქუთაის-სამეგრელოს გზებზე გუშაგების ჩაყენება. ცხენებისა და ხარების შესყიდვა სამეგრელოდან ხე-ტყის რუსეთში გატანის გამო
პერსონალია:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804); ნინო ბატონიშვილი (1772-1847, გიორგი XII ასული, გრიგოლ დადიანის მეუღლე).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; ლეჩხუმი; ოდიში; ხოფი - მდინარე; ქუთაისი; ვახანი; ყვირილა - მდინარე; სურამი.
1. ლაშქარაშვილი (ინჟინერ-პორუჩიკი, ლაშქარევი)
Рапорт пор. Лашкарева кн. Цицианову, от 14-го ноября 1804 года. - Суджун / Лашкарев = პორუჩიკ ლაშქარევის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 14 ნოემბრით. - სუჯუნა / ლაშქარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N953. - С. 488. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3074]
სრული ტექსტი (გვ. 490)
ანოტაცია:  საგუშაგოების აგება მდინარე ხოფის შესართავთან. არხის გაყვანის შესაძლებლობა მდ. რიონსა და მდ. ხოფს შორის მდ. ცივის გეოგრაფიული შესწავლის შედეგების მიხედვით
მოხსენიებული პირები:  ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; რიონი - მდინარე; ხოფი - მდინარე; ცივი - მდინარე; ხორგო - სოფელი; იმერეთი.
Предписание кн. Цицианова флота кап.-л. Влито, от 22-го ноября 1804 года, N478 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითება ფლოტის კაპიტან-ლეიტენანტ ვლიტოსადმი, დათარიღებული 1804 წლის 22 ნოემბრით, N478 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N954. - С. 488-489. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3075]
ანოტაცია:  ბელევსკის პოლკის დატოვების საკითხი სამეგრელოსა და იმერეთის დასაკავებლად, ხოლო საზღვაო ბატალიონის უკან დაბრუნების შესახებ. ცნობების მოწოდება მდინარე ხოფის შესართავთან საგუშაგოების აგებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ვლიტო (კაპიტან-ლეიტენანტი).
მოხსენიებული პირები:  დე-ტრავერსე (მარკიზი, ადმირალი); ვოლკონსკი დიმიტრი მიხეილის ძე (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, საქართველოს ჯარების სარდალი); ლაშქარაშვილი (ინჟინერ-პორუჩიკი, ლაშქარევი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; საქართველო; რუსეთი; იმერეთი; შავი ზღვა; ხოფი - მდინარე.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; რუსეთის ჯარი საქართველოში; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 303 | 304 | 305 | 306 | 307 | 308 | 309 | 310 | 311 | 312 | 313 |  შემდეგი »  ბოლო »»