1. გუდოვიჩი, ივან ვასილიევიჩ (გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1741-1820)
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 4-го декабря 1807 года, N272 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 4 დეკემბრით დათარიღებული, N272 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N966. - С. 553[MFN: 3228]
სრული ტექსტი (გვ. 559)
ანოტაცია:  მიმართვაში აცნობს, თუ რა ინფორმაცია ჩამოიტანა ერზურუმიდან გენერალ ნესვეტაევის მიერ იქ გაგზავნილმა მსტოვარმა
მოხსენიებული პირები:  ნესვეტაევი (გენერალ-მაიორი); იუსუფ-ფაშა (ერზურუმელი სერასკირი, ჰაჯი-იუსუფ-ზია-ფაშა); გარდანი (გენერალი, საფრანგეთის ელჩი სპარსეთში); მუსტაფა IV (თურქეთის სულთანი); ბათალ-ფაშა (ერზურუმის მმართველი); თაიარ-ფაშა სეიდ-მაჰმუდ (ტრაპიზონის მმართველი, ბათალ-ფაშას შვილი); ქეილაშ-ბეგი (აფხაზეთის მთავარი, შარვაშიძე); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი).
გეოგ.დასახელება:  ერზურუმი; რუსეთი; კონსტანტინოპოლი; ყირიმი; სოხუმი; თურქეთი; თეირანი; თავრიზი; საქართველო; ინგლისი; საფრანგეთი; სპარსეთი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; ურთიერთობა თურქეთთან.
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 8-го декабря 1807 года, N279 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 8 დეკემბრით დათარიღებული, N279 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N967. - С. 554[MFN: 3229]
სრული ტექსტი (გვ. 560)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ ერზურუმელ იუსუფ-ფაშასთან დადებული ზავი შეიძლება დაარღვიოს, რადგან თურქეთის საფაშოებიდან, განსაკუთრებით ახალციხიდან არ წყდება ყაჩაღური თავდასხმები
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); იუსუფ-ფაშა (ერზურუმელი სერასკირი, ჰაჯი-იუსუფ-ზია-ფაშა); აბდულ-ფაშა (ყარსის მმართველი, იუსუფ-ფაშას ძმისწული); სელიმ-ფაშა (ახალციხის მმართველი, ხიმშიაშვილი); სულთან-აჰმედ-ხანი (ავარიის მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი; ახალციხე; შურაგელი; საქართველო; ახბულაკი; ფამბაკი; რუსეთი; კავკასიონი; ყარსი.
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 9-го декабря 1807 года, N282 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1807 წლის 9 დეკემბრით დათარიღებული, N282 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N968. - С. 555[MFN: 3230]
სრული ტექსტი (გვ. 561)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ სასტიკი მარცხის გამო თურქეთის სულთანმა იუსუფ-ფაშა კონსტანტინოპოლში იხმო და გზად მას თავი მოკვეთეს, რაც სხვა წყაროებითაც დასტურდება, მაგრამ გენერალ ნესვეტაევს მითითება მისცა ერზურუმში მაინც გაგზავნოს მსტოვარი ამ ფაქტის დასაზუსტებლად, გარდა ამისა შეიტყო, რომ ალექსანდრე ბატონიშვილი მეტად არასახარბიელო მდგომარეობაშია და იმპერატორისგან პატიებას და საქართველოში დაბრუნების ნებართვას ითხოვს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); იუსუფ-ფაშა (ერზურუმელი სერასკირი, ჰაჯი-იუსუფ-ზია-ფაშა); თაიარ-ფაშა სეიდ-მაჰმუდი (ტრაპიზონის მმართველი, ბათალ-ფაშას შვილი); აბდულ-ფაშა (ყარსის მმართველი, იუსუფ-ფაშას ძმისწული); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); კობახიძე ნონია (აზნაური); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); აბას-მირზა (სპარსეთის ტახტის მემკვიდრე, ბაბა-ხანის ძე); მამედ-ფაშა (ყარსის მმართველი); ყარა-ბეგი (მამედ-ფაშას ძმა); ჰუსეინ-ხანი (ერევნელი სერდარი); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); აბას-მირზა (სპარსეთის ტახტის მემკვიდრე, ბაბა-ხანის ძე).
გეოგ.დასახელება:  ყარსი; ერზურუმი; კონსტანტინოპოდი; ფამბაკი; ერევანი; ანაპა; ტრაპიზონი; ყირიმი; თავრიზი.
Рапорт ген.-м. Несветаева гр. Гудовичу, от 9-го декабря 1807 года, N2528. - Караклис / Несветаев = გენერალ-მაიორ ნესვეტაევის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 9 დეკემბრით დათარიღებული, N2528 - კარაკლისი / ნესვეტაევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N969. - С. 556[MFN: 3231]
სრული ტექსტი (გვ. 562)
ანოტაცია:  აცნობს ბაიაზეთში გაგზავნილი მსტოვრის მიერ ჩამოტანილ ინფორმაციას იქ არსებული მდგომარეობის შესახებ, აგრეთვე ბაიაზეთის მმართველი ითხოვს ქურთების დასჯას, რისთვისაც რუსთა ჯარის ნაწილების სურსათით მომარაგებას ჰპირდება, თურქეთისა და საფრანგეთის წარმომადგენლებმა ბაბა-ხანისკენ გზად ბაიაზეთში გაიარეს და არსებობს ეჭვი, რომ ერთად აპირებენ რუსების გაყრას საქართველოდან
მოხსენიებული პირები:  ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); აბას-მირზა (სპარსეთის ტახტის მემკვიდრე, ბაბა-ხანის ძე); ალი-ხანი (სპარსეთის დესპანი); ჯაფარ-ყული-ხანი (შაქისა და ხოის მმართველი, გენერალ-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  ბაიაზეთი; არფაჩაი; ყარსი; საქართველო.
1. პროზოროვსკი, ალექსანდრ ალექსანდროვიჩ (თავადი, გენერალ-ფელდმარშალი)
Письмо кн. Прозоровскаго к гр. Гудовичу, от 26-го декабря 1807 года, N2553. - Яссы / Прозоровский = თავად პროზოროვსკის წერილი გრაფ იგუდოვიჩს, 1807 წლის 26 დეკემბრით დათარიღებული, N2553 - იასი / პროზოროვსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N970. - С. 556. - ერთვის სახელმწიფო მრჩევლის როდოფინიკინის მოხსენება თავად პროზოროვსკის, 1807 წლის 14 ნოემბრით დათარიღებული - ბელგრადი. - გენერალ-ფელდმარშლის თავად პროზოროვსკის გამოხმაურება სახელმწიფო მრჩეველ როდოფინიკინისადმი, 1807 წლის 20 ნოემბრით დათარიღებული, N2347[MFN: 3232]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ რუსეთსა და თურქეთს შორის დადებული საზავო ხელშეკრულება მთელი ევროპის თვალში რუსეთის იმპერიისთვის სამარცხვინოა და ამაში საიდუმლო მრჩეველ ლაშქაროვს ადანაშაულებს, რის გამოც იმპერატორმა ის გაიწვია, ამასთან ეხება ევროპაში არსებულ ვითარებას
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); რუმიანცევი (გრაფი, საგარეო საქმეთა მინისტრი); მიხელსონი (ინფანტერიის გენერალი); ლაშქარევი (საიდუმლო მრჩეველი); მეიენდორფი (ბარონი, კავალერიის გენერალი); კურაკინი (თავადი, რუსეთის ელჩი ვენაში); გოლიემინო (ფრანგი პოლკოვნიკი); სებასტიანი (საფრანგეთის ელჩი კონსტანტინოპოლში); იპსილანტი (თავადი); პასკევიჩი ივან ფიოდოროვიჩ (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი); ბუტენი (ფრანგი კაპიტანი, ინჟინერი); მუსტაფა-ფაშა (თურქი სერასკირი); ისაევი (გენერალ-მაიორი); სენიავინი (ვიცე-ადმირალი); კოლინგვუდი (ვიცე-ადმირალი); მულა-ფაშა (თურქი მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; ევროპა; ქართლი; თურქეთი; დუნაი; ვენა; სლობოდა; კონსტანტინოპოლი; სანქტ-პეტერბურგი; ავსტრია; სერბეთი; ბოსნია; ვლახეთი; მოლდოვა; ტილზიტი; პარიზი; კრაიოვო; საფრანგეთი; ინგლისი; დარდანელი; ბალტიის ზღვა; კორფუ; ადრიატიკის ზღვა; ხმელთაშუა ზღვა; ატლანტის ოკეანე.
Рапорт ген.-м. Несветаева гр. Гудовичу, от 1-го января 1808 года, N10. - Караклис / Несветаев = გენერალ-მაიორ ნესვეტაევის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 1 იანვრით დათარიღებული, N10 - კარაკლისი / ნესვეტაევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N971. - С. 561[MFN: 3233]
სრული ტექსტი (გვ. 567)
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ ერზურუმიდან ჩამოსული მსტოვრის ინფორმაციის თანახმად, თურქები არ ენდობიან ფრანგებს, გაწყვიტეს მათთან კავშირი და ინგლისელებს მიემხრნენ, იუსუფ-ფაშა შეცვალა ოსმან-ფაშამ, ჯერჯერობით ოსმან-ფაშას ბედი გაურკვეველია
მოხსენიებული პირები:  იუსუფ-ფაშა (ერზურუმელი სერასკირი, ჰაჯი-იუსუფ-ზია-ფაშა); აბდულ-ფაშა (ყარსის მმართველი); ოსმან-ფაშა (ერზურუმელი სერასკირი).
გეოგ.დასახელება:  ყარსი; შურაგელი; ფამბაკი; სანქტ-პეტერბურგი; კონსტანტინოპოლი.
Письмо гр. Румянцова к гр. Гудовичу, от 15-го января 1808 года / Румянцов = გრაფ რუმიანცოვის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 15 იანვრით დათარიღებული / რუმიანცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N972. - С. 561[MFN: 3234]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ სულთანმა ბაღდადის საფაშოში მმართველად არ დანიშნა კაია-ბეი და მას სასიკვდილო განაჩენი გამოუტანა, რადგან მან ალი-ფაშას მოკვლის შედეგად ჩაიგდო ხელში პროვინცია, ბაღდადის მმართველად დაინიშნა ერზურუმელი სერასკირი იუსუფ-ფაშა. ვინაიდან ბაღდადი და ბასორი ოდითგანვე სპარსეთს ეკუთვნოდა, სასურველი იქნება ბაბა-ხანი დაიყოლიონ, რომ სპარსეთმა და რუსეთმა ერთად იმოქმედონ თურქეთის წინააღმდეგ, კაია-ბეის კი კეთილგანწყობის სანაცვლოდ თურქეთისგან დამოუკიდებლობის მიღწევაში მხარდაჭერა შესთავაზონ
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); იუსუფ-ფაშა (ერზურუმელი სერასკირი, ჰაჯი-იუსუფ-ზია-ფაშა); კაია-ბეი (ბაღდადის მმართველი); ალი-ფაშა (ყარსის ყოფილი მმართველი); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი).
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი; ბაღდადი; ბასორი.
Отношение гр. Гудовича к кн. Прозоровскому, от 24-го января 1808 года, N9 / Гудович ; გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა თავად პროზოროვსკისადმი, 1808 წლის 24 იანვრით დათარიღებული, N9 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N973. - С. 562[MFN: 3235]
სრული ტექსტი (გვ. 568)
ანოტაცია:  აცნობებს საქართველოში, რუსეთს დაქვემდებარებულ თურქულ საფაშოებსა და სპარსულ სახანოებში არსებულ ვითარებას
პერსონალია:  პროზოროვსკი ალექსანდრ ალექსანდროვიჩ (თავადი, გენერალ-ფელდმარშალი).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სებასტიანი (საფრანგეთის ელჩი კონსტანტინოპოლში); სეიდ-მუსტაფა (დიდი ვეზირი); იუსუფ-ფაშა (ერზურუმელი სერასკირი, ჰაჯი-იუსუფ-ზია-ფაშა); რუმიანცევი (გრაფი, საგარეო საქმეთა მინისტრი); მეინდორფი (ბარონი, კავალერიის გენერალი); სელიმ-ფაშა (ახალციხის მმართველი, ხიმშიაშვილი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); ზურაბ წერეთელი (თავადი, სახლთხუცესი); აბდულ-ფაშა (ყარსის მმართველი); თაიარ-ფაშა სეიდ-მაჰმუდი (ტრაპიზონის მმართველი, ბათალ-ფაშას შვილი); ბათალ-ფაშა (ერზურუმის მმართველი); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); აბას-მირზა (სპარსეთის ტახტის მემკვიდრე, ბაბა-ხანის ძე).
გეოგ.დასახელება:  კონსტანტინოპოლი; აზია; თურქეთი; ფამბაკი; შურაგელი; სპარსეთი; ყარსი; ერევანი; შაქი; შირვანი; საქართველო; თბილისი; ყარაბაღი; იმერეთი; შავი ზღვა; სამეგრელო; ახალციხე; ქუთაისი; ბათუმი; ფოთი; არფაჩაი; კონსტანტინოპოლი; ანაპა.
Письмо кн. Прозоровскаго к гр. Гудовичу, от 21-го февраля 1808 года, N192. - Яссы / Прозоровский = თავად პროზოროვსკის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 21 თებერვლით დათარიღებული, N192 - იასი / პროზოროვსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N974. - С. 565. - ერთვის ბუქარესტიდან მიღებული ცნობები[MFN: 3236]
სრული ტექსტი (გვ. 571)
ანოტაცია:  მადლობას უხდის მის მმართველობას დაქვემდებარებულ მხარეში სიტუაციის დეტალური მიმოხილვისათვის, ჰპირდება მის ხელთ არსებული ყველა ინფორმაციის შეტყობინებას, ამასთან სთხოვს გაუგზავნოს რუკა, რათა უკეთ გაეცნოს ძალთა გადაადგილებას იმ შემთხვევისთვის, თუ თურქებთან და სპარსელებთან საომარი მოქმედებები განახლდა
მოხსენიებული პირები:  ბათალ-ფაშა (ერზურუმის მმართველი); თაიარ-ფაშა სეიდ-მაჰმუდ (ტრაპიზონის მმართველი, ბათალ-ფაშას შვილი).
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი; თურქეთი; ცარგრადი (კონსტანტინოპოლი); საფრანგეთი; ანაპა; დუნაი; ბრაილოვი.
Письмо гр. Румянцова к гр. Гудовичу, от апреля 1808 года / Румянцов = გრაფ რუმიანცოვის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის აპრილით დათარიღებული / რუმიანცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N975. - С. 566[MFN: 3237]
სრული ტექსტი (გვ. 572)
ანოტაცია:  აცნობებს თურქეთსა და რუსეთს შორის არსებულ ურთიერთობას, კერძოდ იმას, რომ თურქები ნაკლებად ენდობიან ფრანგებს და ახლა ეცდებიან რუსებთან ურთიერთობა თავად მოაგვარონ, ამიტომ იმპერატორის განკარგულებაა ეცადონ თურქებთან ზავის დადებას, მაგრამ ჯერ თარიღი არ დაუთქვან
მოხსენიებული პირები:  ნაპოლეონ ბონაპარტი (საფრანგეთის იმპერატორი); მუსტაფა-ფაშა; სებასტიანი (საფრანგეთის ელჩი კონსტანტინოპოლში).
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი; რუსეთი; ცარგრადი (კონსტანტინოპოლი); პარიზი; ესპანეთი; საფრანგეთი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 319 | 320 | 321 | 322 | 323 | 324 | 325 | 326 | 327 | 328 | 329 |  შემდეგი »  ბოლო »»