Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 21-го февраля 1801 года / И.П. Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 21 თებერვლით დათარიღებული / ი.პ. ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N413. - С. 324-326[MFN: 353]
ანოტაცია: პატაკში ჩამოთვლილია ის პირები, ვინც იმპერატორისადმი განსაკუთრებული ერთგულებით გამოიჩინა თავი, აღწერილია, თუ რა საყოველთაო სიხარული გამოიწვია ალექსანდრე I-ის მანიფესტის გამოქვეყნებამ
Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 22-го февраля 1801 года, за N140 / И.П. Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 22 თებერვლით დათარიღებული, N140 / ი.პ. ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N414. - С. 326[MFN: 354]
Письмо царевича Давида к ген.-м. Лазареву, от 24-го февраля 1801 года / царевич Давид = დავით ბატონიშვილის წერილი გენერალ-მაიორ ლაზარევს 1801 წლის 24 თებერვლით დათარიღებული / დავით ბატონიშვილი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N415. - С. 326[MFN: 355]
Всеподданнейший рапорт ген.-л. Кнорринга, от 25-го февраля 1801 года / К.Ф. Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1801 წლის 25 თებერვლით დათარიღებული / კ.ფ. კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N416. - С. 327[MFN: 356]
Письмо ген.-м. Лазарева к ген.-л. Кноррингу, от 2-го марта 1801 года / И.П. Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის წერილი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 2 მარტით დათარიღებული / ი.პ. ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N417. - С. 327[MFN: 357]
ანოტაცია: წერილში ნათქვამია, რომ დავით ბატონიშვილი ავიწროებს მოსახლეობას, ქეთევან ბატონიშვილმა ქონება ჩამოართვა მთავარეპისკოპოსს, ბატონიშვილები კი რუსეთში აპირებენ გამგზავრებას
Письмо ген.-м. Лазарева к ген.-л. Кноррингу, от 8-го марта 1801 года / И.П. Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის წერილი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 8 მარტით დათარიღებული / ი.პ. ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N418. - С. 328[MFN: 358]
ანოტაცია: წერილი ეხება ბატონიშვილების წინააღმდეგობას რუსეთში გამგზავრების მიმართ და მათ შორის ქონებრივ დავას, ასევე აღნიშნულია მოსახლეობის დიდი სურვილი, რომ ბატონიშვილები რუსეთში გაემგზავრონ და ქვეყანაში საბოლოოდ დამკვიდრდეს რუსეთის მმართველობა
Письмо ген.-м. Лазарева к ген.-л. Кноррингу, от 8-го марта 1801 года / И.П. Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის წერილი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 8 მარტით დათარიღებული / ი.პ. ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N419. - С. 329-331[MFN: 359]
ანოტაცია: წერილით ატყობინებს, რომ საქართველოში არ ხდება მოსახლეობის აღწერა, აცნობს როგორია სოციალურ ფენებად დაყოფა და თითოეული ფენა რა უფლებებით სარგებლობს, როგორია სახელმწიფო შემოსავალი, რა გადასახადები არსებობს, აგრეთვე აცნობებს საქართველოს მაზრებად დაყოფის შესახებ
მოხსენიებული პირები:ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); ორბელიანი ივანე (თავადი, სახლთუხუცესი, ქართლის მეფის სახლთუხუცესის დავითის ძე); თუმანიშვილი (თავადი, მეფის მდივანი); მაყაშვილი (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, კახეთის სახლთუხუცესი); ქობულაშვილი (თავადი, მეფის მდივანი).
Предписание ген.-л. Кнорринга ген.-м. Лазареву от 9-го марта 1801 г. за N62, из Наура / К.Ф. Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის მითითება გენერალ-მაიორ ლაზარევს, 1801 წლის 9 მარტით დათარიღებული, N62, ნაურიდან ; კ.ფ. კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N320. - С. 331[MFN: 360]
Предписание ген.-л. Кнорринга ген.-м. Лазареву от 12-го марта 1801 г., за N789. Наур / К.Ф. Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის მითითება გენერალ-მაიორ ლაზარევს, 1801 წლის 12 მარტით დათარიღებული, N789. ნაური / კ.ფ. კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N421. - С. 331[MFN: 361]
ანოტაცია: მითითება ითვალისწინებს თავადების ოთარ ამილახვარის, ივანე ამილახვარისა და სოლომონ ლიონიძის დაპატიმრების მიზეზის დაზუსტებას, სიტუციაში გარკვევას, რადგან სამღვდელოება და მოსახლეობა მეტად შეშფოთებულია ამ ფაქტით
Письмо царевича Давида к ген.-м. Лазареву, от 12-го марта 1801 года / царевич Давид = დავით ბატონიშვილის წერილი გენერალ-მაიორ ლაზარევს, დათარიღებული 1801 წლის 12 მარტით = დავით ბატონიშვილი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, Ч. 2, N422. - С. 331[MFN: 362]
ანოტაცია: სწერს, რომ თამაზ ორბელიანი, რომელიც მისი ბიძების ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური მხარდამჭერი და შეთქმულების თაოსანია, ჭაპალის ციხეშია გამაგრებული, და სთხოვს დაუყოვნებლივ მიიტანოს იერიში ციხეზე და დააპატიმროს ურჩი თავადი