1. ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825)
Высочайштий рескрипт кн. Цицианову, от 31-го июля 1804 года. - С.-Петербург / Цицианов = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1804 წლის 31 ივლისს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1916. - С. 939-942. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр". Контрасигнировал гр. В. Кочубей[MFN: 4576]
სრული ტექსტი (გვ. 382)
ანოტაცია:  კავკასიის ხაზისა და საქართველოს დამაკავშირებელი გზების აღდგენა, ფოთის დაკავების შესაძლებლობის გარკვევა და ყაბარდოში სიმშვიდის დამყარება. დოკუმენტს ახლავს გენერალ-გლაზენაპის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი და გლაზენაპის პატაკი ციციშვილისადმი მეამბოხე ყაბარდოელების დამორჩილების დეტალებით
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1854-1806, ციციანოვი); გლაზენაპი გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი, 1751-1819); ტუჩკოვი სერგეი ალექსის ძე (გენერალ-მაიორი, 1769-1839); დე-ტრავერსე (მარკიზი, ადმირალი); დელპოცო მვანე პეტრეს ძე (გენერალ-მაიორი); დეგტიარევი (გენერალ-მაიორი).
მოხსენიებული პირები:  კარეტნიკოვი (ფელდეგერი); ნესვეტაევი პეტრე დანიელის ძე (გენერალ-მაიორი); ლიხაჩოვი (გენერალ-მაიორი); მეიერი (გენერალ-მაიორი, ყაზანის მუშკეტერთა პოლკის უფროსი); დავითაშვილი (პოლკოვნიკი, დავიდოვი); ბაქში-გირეი (ყუბანის მმართველი); ლუჩკინი (მოზდოკის კაზაკთა პოლკის მეთაური, მაიორი); საველიევი (მაიორი); ლეცანო (მაიორი); აფანასიევი (კაპიტანი); გარლებუში (შტაბს-კაპიტანი); კომსტადიუსი (პორუჩიკი); ურსულ 1-ლი (პორუჩიკი); შვეცოვი მე-2 (ადიუტანტი); ლეცანო (გენერალ-მაიორი); მერკულოვი (პოდპორუჩიკი); სივკოვი (კაპიტანი); ლიუბიცკი 1-ლი (პორუჩიკი); ლიუბიცკი მე-2 (პორუჩიკი); პასკევიჩი (მაიორი); კუროედოვი (პოდპოლკოვნიკი); მარკოვი (პორუჩიკი); დოლმაცკი (პრაპორშჩიკი); ბირიუკოვი (რაზმის მეთაური); ადილ-გირეი (თარღუს შამხალი, სახელმწიფო მრჩეველი); სულთან-მენგლი-გირეი (გენერალ-მაიორი); კუდენეტოვი მისოსტი (მოხელე); მოსისტოვი როსლამ-ბეგი (ყუბანის მმართველი, პოლკოვნიკი); ჟანხოტოვი კუჩუკი (პოდპოლკოვნიკი); თემურ-ბულატი (როტმისტრი); ათაჟუკო ჰამურზინი (პოლკოვნიკი); ხასაევი დევლეთ მურზა.
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; კავკასიის ხაზი; ყაბარდო; საქართველო; გეოგრგიევსკი; ვლადიკავკაზი; სევასტოპოლი; ფოთი; ყირიმი; ოტომანის პორტი; თავრიზი; სამეგრელო; თერგი - მდინარე; ელისავეტპოლი; ბაქსანი - მდინარე; მოზდოკი; ჩეგემი - მდინარე; შალუხი; არშანი; ვოლოგდა.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; ყაბარდოს რუსეთთან შეერთება.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის ურთიერთობა კავკასიის ხაზზე მცხოვრებ ხალხებთან.
1. გლაზენაპი, გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი, 1751-1819)
Рапорт ген.-л. Глазенапа кн. Цицианову, от 1-го августа 1804 года, N308. - Георгиевск / Глазенап = გენერალ-ლეიტენანტ გლაზენაპის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 1 აგვისტოთი, N308. - გეორგიევსკი / გლაზენაპი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1917. - С. 942. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4577]
სრული ტექსტი (გვ. 385)
ანოტაცია:  გენერალ-მაიორ სულთან-მენგლი-გირეის ცნობა გადასახლებულ აბაზ და ნოღაიდელ კომლთა რაოდენობის შესახებ
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1854-1806, ციციანოვი); სულთან-მენგლი-გირეი (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  გეორგიევსკი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; მიგრაცია.
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 1-го сентября 1804 года. - С.-Петербург / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1804 წლის 1 სექტემბერს. - სანკტ-პეტერბურგი / ალექსანდრე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1918. - С. 942. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერეტორი "Александр". Контрасигнировал военный министр Вязмитинов[MFN: 4578]
ანოტაცია:  დამატებითი საჯარისო შენაერთების გაგზავნა კავკასიის ხაზის დასაცავად რუსეთის ჯარზე მთიელთა გაუთავებელი თავდასხმების გამო
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1854-1806, ციციანოვი); გლაზენაპი გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი, 1751-1819); როზენბერგი (გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; კავკასიის ხაზი; ყირიმი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში.
Предложение кн. Цицианова ген.-л. Глазенапу, от 24-го февраля 1805 года, N85 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება გენერალ-ლეიტენანტ გლაზენაპისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 24 თებერვლით, N85 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1919. - С. 942. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4579]
ანოტაცია:  ყუბანს იქით ნაპირის მმართველ ჰაჯი-ალი ბატუკოვის თხოვნის დაკმაყოფილება რუსეთის ქვეშევრდომობაში შევსლის თაობაზე უსტ-ლაბის ციხესთან მისი ხალხის დასახლების შემთხვევაში
პერსონალია:  გლაზენაპი გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი, 1751-1819); ბატუკოვი ჰაჯი-ალი (ყუბანს იქით ნაპირის მმართველი); შენშინი (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; უსტ-ლაბის ციხე; ლაბა - მდინარე.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; ყუბუნის რუსეთთან შეერთება.
Предложение кн. Цицианова ген.-м. Завалишину, от 24-го февраля 1805 года, N95 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება გენერალ-მაიორ ზავალიშინისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 24 თებერვლით, N95 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1920. - С. 942-943. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4580]
ანოტაცია:  სტავროპოლის მაზრაში მიწისმზომელ აკსიუტინის მიერ აღმოჩენილი მლაშე ტბის თვისებებისა და მარილის მოპოვების ოდენობის დადგენა. დადებითი პასუხის შემთხვევაში, მარილის გაგზავნის აუცილებლობა სამეგრელოსა და იმერეთში შავი ზღვის გავლით
პერსონალია:  ზავალიშინი ირინარხი ივანეს ძე (გენერალ-მაიორი, 1762-1821); აკსიუტინი (მიწისმზომელი).
გეოგ.დასახელება:  სტავროპოლის მაზრა; ტაგანროგი; მანიჩა - მდინარე; დონი - მდინარე; შავი ზღვა; სამეგრელო; იმერეთი; თურქეთი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; მარილის მოპოვება.
Предложение кн. Цицианова т. с. Каспарову, от 7-го марта 1805 года, N134 = თავად ციციანოვის წინადადება საიდუმლო მრჩეველ კასპაროვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 7 მარტით, N134 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1921. - С. 943. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4581]
სრული ტექსტი (გვ. 386)
ანოტაცია:  კავკასიის ხაზზე საკვებ პროდუქტებზე ფასების დაწესებისა და საქონლის ბაზრებში გაყიდვის წესები უთანხმოების აღკვეთის მიზნით ყაბარდოელ მოსახლეობასა და სომეხ ვაჭრებს შორის
პერსონალია:  კასპაროვი ივანე პეტრეს ძე (კავკასიის სამოქალაქო გუბერნატორი, საიდუმლო მრჩეველი, 1740-1814); დელპოცო ივანე პეტრეს ძე (გენერალ-მაიორი); გოკოლოვი (პოლკოვნიკი, ყიზლარის კომენდანტი).
მოხსენიებული პირები:  გლაზენაპი გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  ყაბარდო; კავკასიის ხაზი; ყუბანი; ყიზლარი; გეოგრგიევსკი; კონსტანტინოგორსკი; მოზდოკი; ნაური.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; ვაჭრობა.
Рапорт ген.-л. Глазенапа кн. Цицианову, от 31-го марта 1805 года, N147. - Георгиевск / Глазенап = გენერალ-ლეიტენანტ გლაზენაპის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 31 მარტით, N147. - გეორგიევსკი / გლაზენაპი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1922. - С. 943-944. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4582]
ანოტაცია:  ყაბარდოელთა თხოვნა ადგილობრივ სასამართლოებში მოსამართლეთა, არჩევის წესით, დანიშვნის შესახებ. ყაბარდოელ მწყემსებისთვის კავკასიის ხაზზე მდებარე საგუშაგოებზე იარაღის ჩამორთმევის გაუქმება
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1854-1806, ციციანოვი); დელპოცი ივანე პეტრეს ძე (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  კავკასიის ხაზი; ყაბარდო; ყიზლარი; მოზდოკი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სასამართლოები.
საკვანძო სიტყვები:  იარაღის ტარების უფლება; რუსეთის ურთიერთობა კავკასიის ხაზზე მცხოვრებ ხალხებთან.
1. ხალოვი, მურთუზ-ალი-აჰმედი (თავადი, პოდპოლკოვნიკი)
Прошение Аксаевских владельцов, князей: подполк. Муртуз-Али-Ахмед Халова, Мусы Хасаева, Джембулата Адилова и Хан-Мамбета Султанбегова ген.-л. Глазенапу, от 27-го апреля 1805 года / Муртуз-Али-Ахмед Халов, Муса Хасаев, Джембулат Адилов, Хан-Мамбет Султанбеков = აქსაის მფლობელ თავადთა: პოდპოლკოვნიკ მურთუზ-ალი-აჰმედ ხალოვის, მუსა ხასაევის, ჯამბულატ ადილოვისა და ხან-მამბეთ სულთანბეგოვის თხოვნა გენერალ-ლეიტენანტ გლაზენაპისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 27 აპრილით / მურთუზ-ალი-აჰმედ ხალოვი, მუსა ხასაევი, ჯამბულატ ადილოვი, ხან-მამბეთ სულთანბეგოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1923. - С. 944. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ახლავს თავადთა ბეჭდები[MFN: 4583]
სრული ტექსტი (გვ. 387)
ხასაევი, მუსა (თავადი);  ადილოვი, ჯამბულატ (თავადი);  სულთანბეგოვი, ხან-მამბეთი (თავადი);
ანოტაცია:  რამდენიმე წლის წინად მძევლების აყვანისა და მათი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგისთვის გაგზავნის შესახებ აქსაის დაქვემდებარებაში მყოფ 6 სოფლის მოსახლეობიდან ხარკის გადაუხდელობის გამო. თხოვნა ამ მძევლების გათავისუფლების თაობაზე თავადების პასუხისმგებლობის ქვეშ
პერსონალია:  გლაზენაპი გრიგოლ ივანეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი, 1751-1819).
გეოგ.დასახელება:  კავკასიის ხაზი; აქსაი; რუსეთი; ყიზლარი; შჩედრინი - სოფელი.
Предписание кн. Цицианова Кавказскому губернатору Гильденшольду, от 9-го мая 1805 года, N309 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითება კავკასიის გუბერნატორ გილდენშოლდისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 9 მაისით, N309 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1924. - С. 944-945. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4584]
ანოტაცია:  კავკასიის ხაზთან მდებარე სოფლების დაცვის წესების გამოქვეყნება ყაბარდოელების მხრიდან ძარცვის აღკვეთის მიზნით
პერსონალია:  გილდენშოლდი ქრისტიან პეტრეს ძე (კავკასიის სამოქალაქო გუბერნატორი, -1807).
გეოგ.დასახელება:  კავკასიის ხაზი; ყაბარდო.
Рапорт кн. Цицианова гр. Румянцову, от 22-го мая 1805 года, N228 / Цицианов = თავად ციციანოვის პატაკი გრაფ რუმიანცევისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 22 მაისით, N228 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXIII. Кавказская линия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 23, N1825. - С. 945. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4585]
სრული ტექსტი (გვ. 388)
ანოტაცია:  მდინარე კუმისა და კასპიის ზღვის შემაერთებელი არხის მშენებლობის საკითხი. განკარგულება კოლეგიის მრჩეველ მაკაროვისადმი მდინარე კუმისა და კოზიუპაის ტბის არხის მშენებლობა
პერსონალია:  რუმიანცევი ნიკოლოზ პეტრეს ძე (გრაფი, რუსეთის კომერციის მინისტრი, 1754-1826); მაკაროვი (ასტარხანის ბოქაული, კოლეგიის მრჩეველი).
მოხსენიებული პირები:  ნოვიცკი (კაპიტანი); ბრიუზგინი (გენერალ-მაიორი, ინჟინერი).
გეოგ.დასახელება:  კუმა - მდინარე; კასპიის ზღვა; ყალმუხეთი; კოზიუპაი - ტბა.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; არხის მშენებლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 454 | 455 | 456 | 457 | 458 | 459 | 460 | 461 | 462 | 463 | 464 |  შემდეგი »  ბოლო »»