Письмо Магомета Минасова к царевичу Давиду / Магомет Минасов = მუჰამედ მინასოვის წერილი დავით ბატონიშვილს / მუჰამედ მინასოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N364. - С. 299-300[MFN: 483]
სრული ტექსტი (გვ. 311-312)
ანოტაცია:  დავით ბატონიშვილზე განრისხებული ჯევად-ხანი არ კითხულობს მის გამოგზავნილ წერილს და შიკრიკს იბრაგიმ-ხანთან გამგზავრებას უკრძალავს
პერსონალია:  დავით ბატონიშვილი (1767-1819, გიორგი XII ძე).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); იბრაჰიმ-ჰალილ-ხანი (ყარაბაღის მმართველი); ჯევად-ხანი ზიად-ოღლი (განჯის მმართველი); მუსტაფა-ხანი (ყარადაღის მმართველი); ტაუბერი ივანე (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  განჯა; შამქორი; ყარაბაღი; ყარადაღი; შირვანი; შაქი.
თემატიკა:  ქართლ-კახეთის სამეფო - ურთიერთობა ამიერკავკასიის მუსლიმანურ სამფლობელოებთან.
1. დავით ბატონიშვილი (1767-1819, გიორგი XII ძე)
Письмо царевича Давида к ген.-л. Кноррингу, от 5-го февраля 1801 года / Царевич Давид = დავით ბატონიშვილის წერილი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 5 თებერვლით დათარიღებული / დავით ბატონიშვილი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N365. - С. 300[MFN: 484]
სრული ტექსტი (გვ. 312)
ანოტაცია:  დავით ბატონიშვილი კნორინგს სთხოვს ქართლსა და კახეთში აილაგმოს მისი ბიძების თვითნებობა, წინააღმდეგ შემთხვევაში შექმნილი არეულობა რუსეთის იმპერიის წინააღმდეგ შემობრუნდება
პერსონალია:  კნორინგი კარლ ფიოდოროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, 1746-1820).
მოხსენიებული პირები:  იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ვახტანგ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); ავალიშვილი გიორგი (დიპლომატი, ავალოვი); ფალავანდიშვილი ელიაზარ (დიპლომატი, ფალავანდოვი); დარეჯან დედოფალი (ერეკლე II მეუღლე); სიმონი (ველისციხის მოურავი); ამილახვარი გიორგი (თავადი, ამილახვაროვი); ლაზარევი ი.პ. (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი; ერევანი; თბილისი; ველისციხე; ბელოტი.
თემატიკა:  საქართველოს სამეფო ოჯახი; ბატონიშვილთა უკმაყოფილება.
Письмо царевича Давида к царевичу Юлону, от 9-го февраля 1801 года / Царевич Давид = დავით ბატონიშვილის წერილი იულონ ბატონიშვილს, 1801 წლის 9 თებერვლით დათარიღებული / დავით ბატონიშვილი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N366. - С. 300[MFN: 485]
ანოტაცია:  დავით ბატონიშვილი არ ურჩევს იულონ ბატონიშვილს ქვეყნის დატოვებასა და იმერეთში გამგზავრებას. წინააღმდეგ შემთხვევაში მემკვიდრეობით მიღებული ადგილ-მამულები ჩამოერთმევა და მოღალატედ გამოცხადდება
პერსონალია:  იულონ ბატონიშვილი (1760-1816, ერეკლე II ძე).
მოხსენიებული პირები:  ფარნაოზ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ერისთავი რევაზ (ქსნის ერისთავი, ანასტასია ბატონიშვილის მეუღლე).
გეოგ.დასახელება:  ლიახვი; იმერეთი.
თემატიკა:  საქართველოს სამეფო ოჯახი; სამემკვიდრეო უფლებები.
Письмо ген.-л. Кнорринга к царевичу Давиду, от 9-го марта 1801 года, из Наура / К.Ф. Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის წერილი დავით ბატონიშვილს ნაურიდან, 1801 წლის 9 მარტით დათარიღებული / კ.ფ. კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N367. - С. 301[MFN: 486]
სრული ტექსტი (გვ. 313)
ანოტაცია:  კნორინგი უკმაყოფილებას გამოსთქვავს დავით ბატონიშვილის ქმედებაზე საქართველოში და შეახსენებს, რომ უმაღლესი მანიფესტის თანახმად, რუსეთის იმპერატორმა ვადებულება აიღო, რომ დაიცავს არა მარტო ქვეყნის ტერიტორიულ უსაფრთხოებას, არამედ თითოეული ადამიანის სამემკვიდრეო უფლებებსაც
მოხსენიებული პირები:  გიორგი XII (ქართლ-კახეთის უკანასკნელი მეფე); პავლე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ბაგრატიონ-მუხრანელი ქეთევან კონსტანტინეს ასული (ვახტანგ ბატონიშვილის (ვახტანგ კარგი) მეუღლე); ქეთევან ბატონიშვილი (ერეკლე II ასული); ბაგრატიონ-მუხრანსკი თეიმურაზ ივანეს ძე (ქეთევან ბატონიშვილი შვილი); ბაგრატიონ-მუხრანსკი გრიგოლ ივანეს ძე (ქეთევან ბატონიშვილი შვილი); ბაგრატიონ-მუხრანსკი დავით ივანეს ძე (ქეთევან ბატონიშვილი შვილი).
გეოგ.დასახელება:  მუხრანი; წილკანი; კარალეთი.
1. Ведомость тем имениям, крестянам и чинам, кои царевичем Давидом у одных отняты, а другим отданы. 1801 год = უწყისი იმ ადგილ-მამულების, გლეხებისა და ჩინების, რომლებიც დავით ბატონიშვილის მიერ იქნა ჩამორთმეული და სხვებზე გადაცემული. 1801 წელი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N368. - С. 301-304[MFN: 487]
სრული ტექსტი (გვ. 313-316)
ანოტაცია:  დოკუმენტში მოცემულია სრული სია ადგილ-მამულების, სოფლებისა და პიროვნებების, რომლებსაც დავით ბატონიშვილმა გიორგი XII გარდაცვალების შემდეგ ჩამოართვა მემკვიდრეობით მიღებული ქონება და სხვებს გადასცა
პერსონალია:  ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); მირიან ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ფარნაოზ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ქეთევან ბატონიშვილი (ერეკლე II ასული); დარეჯან დედოფალი (ერეკლე II მეუღლე); ლაზარევი ი.პ. (გენერალ-მაიორი).
მოხსენიებული პირები:  რატიევი ბეჟან (თავადი); ამილახვარი გოგი (თავადი); ფავლენიშვილი თეიმურაზ (თავადი, ფავლენოვი); ამილახვარი იოანე (თავადი); მაჩაბელი ელიზბარ (თავადი); ციციშვილი დიმიტრი (თავადი, ციციანოვი); ციციშვილი ზაზა (თავადი, ციციანოვი); ციციშვილი დავით (თავადი, ციციანოვი); ამირეჯიბი ასლან (თავადი); ხერხეულიძე ომან (თავადი); ციციშვილი ბაადურ (თავადი, ციციანოვი); ციციშვილი ამილბარ (თავადი, ციციანოვი); აბაშიძე ევგენი (თავადი); თარხნიშვილი სოლომონ (მეიტარი, თავადი თარხანოვი); აბელიშვილი (გორის მცხოვრები); თუმანიშვილი სულხან (მდივანი, თავადი თუმანოვი); მაგალოვი ამილბარ (სახლთუხუცესი); მაგალოვი ივანე (მეტეხის მოურავი); ამირეჯიბი ზაზა (მინბაში); მეღვინეთუხუცესი თომა (თავადი); პანიევი ფრიდონ; ალექსიძე იოსებ (დეკანოზი); გოგიბედაშვილი (თავადი, გოგიბედოვი); თარხნიშვილი ლუარსაბ (თავადი თარხანოვი, მეფის სიძე); არგუთოვი სოლომონ; ხერხეულიძე ივანე (აზნაური); ხერხეულიძე გოგი (აზნაური); ამილახვარი ბეჟან (თავადი); აბაზაძე რევაზ (აზნაური); იბრაიმოვი გოგი; თუმანიშვილი ბართველ (მდივანი, თავადი თუმანოვი); ციციშვილი ივანე (თავადი, ციციანოვი); ციციშვილი გოგი (თავადი, ციციანოვი); თაიმანოვი ავთანდილ (გორის მელიქი); ციციშვილი გივი (თავადი, ციციანოვი).
გეოგ.დასახელება:  კარალეთი; წილკანი; ქსანი; მდ. არაგვი; გორი; ცხინვალი; თელეთი; კეპინისხევი; ალი; სურამი; მეტეხი; თიგვა; ცედისი; ხიდისთავი; ატენი; მოხანდაგი; შულავერი; სარი-გილსი; წავკისი; თბილისი; ლორე; კეხვი; აბულმუქი.
Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 24-го марта 1801 года, за N188 / И.П. Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 24 მარტით დათარიღებული, N188 / ი.პ. ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N369. - С. 304[MFN: 488]
სრული ტექსტი (გვ. 316)
ანოტაცია:  დავით ბატონიშვილი მამულების დარიგებით ცდილობს დიდებულთა გულების მოგებას, რომ აიძულოს ისინი იმპერატორის სახელზე ქართლ-კახეთში მეფობის აღდგენაზე თხოვნა დააწერინოს
მოხსენიებული პირები:  დავით ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის უკანასკნელი მეფე); ორბელიანი ბეგლარ (თავადი, თამაზ ორბელიანის ძმა); ერისთავი ელიზბარ (პოლიტიკური მოღვაწე, სოლომონ I სიძე); არგუტინსკი-დოლგორუკოვი სოლომონ (თავადი); თარხნიშვილი სოლომონ (თავადი, თარხანოვი).
თემატიკა:  ქართლ-კახეთის სამეფო - თავად-აზნაურთა უკმაყოფილება.
Письмо ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 24-го марта 1801 года / И.П. Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის წერილი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 24 მარტით დათარიღებული / ი.პ. ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N370. - С. 304. - წერილი შედგენილია გერმანულ ენაზე[MFN: 489]
თემატიკა:  რუსეთის მონარქია; ქართლ-კახეთის სამეფო.
Предписание ген.-л. Кнорринга ген.-м. Лазареву, от 3-го апреля 1801 года, за N756, из Наура / К.Ф. Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის მითითება გენერალ-მაიორ ლაზარევს ნაურიდან, 1801 წლის 3 აპრილით დათარიღებული, N756 / კ.ფ. კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N371. - С. 304-305[MFN: 490]
სრული ტექსტი (გვ. 316-317)
ანოტაცია:  იოანე, ბაგრატ და მიხეილ ბატონიშვილები იმპერატორის მიწვევით, თანმხლებ დიდებულებთან ერთად სანქტ-პეტერბურგში გაემგზავრნენ. დავით ბატონიშვილი ქართლ-კახეთში მეფობის აღდგენას ცდილობს და ამის გაკეთებას მთიელი ხალხის დახმარებით აპირებს, მაგრამ გამეფებაზე მისი შანსები ძალიან მცირეა, რადგან საამისოდ მას მოუწევს იმერეთში გადახვეწილ ერეკლე II შვილებთან გაერთიანება, რომლებიც სამეფოს აღდგენის შემთხვევაში იბრძოლებენ იულონ ბატონიშვილის და არა დავითის გამეფებისთვის
მოხსენიებული პირები:  დავით ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); იოანე ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); ბაგრატ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); მიხეილ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); თეიმურაზ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); ვახტანგ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); მირიან ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი).
გეოგ.დასახელება:  სანქტ-პეტერბურგი; იმერეთი.
Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 20-го июня 1801 года, за N334 / И.П. Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 20 ივნისით დათარიღებული, N334 / ი.პ. ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N372. - С. 305. - დოკუმენტს ერთვის დავით ბატონიშვილის დაშიფრული წერილის შინაარსი[MFN: 491]
სრული ტექსტი (გვ. 317)
ანოტაცია:  ლაზარევს ხელთ ჩაუვარდა დავით ბატონიშვილის ბეგლარ ორბელიანისადმი გაგზავნილი დაშიფრული წერილი, რომელშიც საუბარია ქართლ-კახეთში რუს მოხელეთა უკანონო ქმედებებსა და თავაშვებულობაზე
მოხსენიებული პირები:  დავით ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ორბელიანი ბეგლარ (თავადი, თამაზ ორბელიანის ძმა).
Письмо от царевича Давида к Николаю Оникову / Царевич Давид = დავით ბატონიშვილის წერილი ნიკოლოზ ონიკოვს / დავით ბატონიშვილი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N373. - С. 305-306[MFN: 492]
ანოტაცია:  დავით ბატონიშვილი უკმაყოფილოა კნორინგის მხრიდან მისი სამეფო საქმეებიდან ჩამოცილებით და ცდილობს შექმნილი ვითარება, ონიკოვის მეშვეობით, სანქტ-პეტერბურგში გაარკვიოს
პერსონალია:  ონიკოვი ნიკოლოზ (თავადი, ონიკაშვილი).
მოხსენიებული პირები:  კნორინგი კ.ფ. (გენერალ-ლეიტენანტი); ლაზარევი ი.პ. (გენერალ-მაიორი); შერიფ-ფაშა (ახალციხის ფაშა 1801 წლიდან); ქელბ-ალი-ხანი (ნახიჩევანის მმართველი); იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის უკანასკნელი მეფე); იოანე ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); ბაგრატ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); მიხეილ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); აუშტროვი (შიკრიკი); შაროევი (შიკრიკი).
გეოგ.დასახელება:  შულავერი; ქარელის-ხევი; ფშაველი; ერევანი; ხოი; მოზდოკი; ნავთლუღი; თრიალეთი.
თემატიკა:  რუსეთის მონარქია - საქართველოსთან ურთიერთობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |  შემდეგი »  ბოლო »»