ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825)
Постановление внутренняго в Грузии управления, Высочайше утвержденное в 12-й день сентября 1801 года, в Москве = საქართველოს შიდა მმართველობის შესახებ დადგენილება, უზენაესად დამტკიცებული 1801 წლის 12 სექტემბერს მოსკოვში // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N550. - С. 437. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა[MFN: 585]
Объяснение исполнений Высочайшаго повеления, последовавшаго к ген.-л. Кноррингу, об управлении Грузиею, в 12-й день сентября 1801 года = განმარტებები საქართველოს მართვის შესახებ გენერალ-ლეიტენანტ კნორონგისადმი უზენაესი ბრძანების შესასრულებლად, 1801 წდის 12 სექტემბრით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N551. - С. 438[MFN: 586]
ანოტაცია: განმარტებები ეხება ქართველი ხალხის მიერ რუსეთის იმპერატორისადმი ერთგულების და სახელმწიფო მმართველობისადმი მორჩილების ფიცის დადებას, თბილისში საქართველოს უმაღლესი მთავრობის და მაზრებში ადგილობრივი მმართველობითი ორგანოების საზეიმო გახსნას, შემდეგ პუნქტებად მოყვანილია ახალი განკარგულებები, რომლებიც ეხება მაზრებად დაყოფას, ხაზინის შემოსავალს, ტოპოგრაფიულ აღწერილობას, საზღვრებისა და საბაჟოების, მიგრაციის საკითხებს, დამატებითი სამხედრო ძალების შეყვანას, საგარეო პოლიტიკას
პერსონალია:კნორინგი კარლ ფიოდოროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიის დივიზიის უფროსი, საქართველოსა და ასტრახანის გუბერნიის მმართველი, 1746-1820, კარლ ჰენრიხ ფონ კნორინგი).
კნორინგი, კარლ ფიოდოროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიის დივიზიის უფროსი, საქართველოსა და ასტრახანის გუბერნიის მმართველი, 1746-1820, კარლ ჰენრიხ ფონ კნორინგი)
Предписание ген.-л. Кнорринга ген.-м. Лазареву, от 19-го сентября 1801 года, за N2191. Москва / Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის მითითება გენერალ-მაიორ ლაზარევს, 1801 წლის 19 სექტემბრით დათარიღებული, N2191, მოსკოვი / კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N552. - С. 440[MFN: 587]
ანოტაცია: ეხება საქართველოში მმართველობითი სტრუქტურების შემოღებას, წესრიგის დამყარებას, მთავრობის ქართველი თავადებით დაკომპლექტებას, განკარგულებას, განაგრძონ წესრიგის უზრუნველყოფა, გაუგზავნონ ვახტანგ მეფის დაწესებული კანონები, საქართველოს სამართალწარმოების წესების ეგზემპლარები რუსულ ენაზე სათარგმნელად
Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 10-го октября 1801 года, за N443 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 10 ოქტომბრით დათარიღებული, N443 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N553. - С. 441[MFN: 588]
ანოტაცია: აცნობებს, რომ მითითებების შესაბამისად გორში პოლიციური წესები შემოიღო, ქალაქი ორ ნაწილად გაყო, დანიშნა ბოქაულები და მისცა მითითებები, ქალაქის მმართველად პოდპოლკოვნიკი სიმონოვიჩი დანიშნა
Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 19-го ноября 1801 года, за N483 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1801 წლის 19 ნოემბრით დათარიღებული, N483 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N554. - С. 441[MFN: 589]
ანოტაცია: აცნობებს, რომ იოანე ბატონიშვილმა დავით ბატონიშვილს გაუგზავნა წერილი, რომლითაც ატყობინებს, რომ კნორინგის ჩამოსვლამდე საქართველოს სამეფოს გაუქმების საფრთხე არ ემუქრებოდა და დავით ბატონიშვილის მეფობა დამტკიცებული იყო, შემდეგ კო გუბერნიად გადაკეთდა, ამიტომ მოუწოდებს იმოქმედოს სამეფოს აღსადგენად, რასაც ყველა ბატონიშვილი მხარს უჭერს
Предписание ген.-л. Кнорринга ген.-м. Лазареву, от 25-го ноября 1801 года, за N2482. - Георгиевск / Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის მითითება გენერალ-მაიორ ლაზარევს, 1801 წლის 25 ნოემბრით დათარიღებული, N2482 - გეორგიევსკი / კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N555. - С. 441[MFN: 590]
ანოტაცია: ეხება საქართველოში ჩამოსახლების მსურველ 17 ოჯახს, რომლებიც ითხოვენ, რომ უშუალოდ რუსეთის იმპერატორს ექვემდებარებოდნენ და არა ქართველ თავადებს, რაზეც იმპერატორმა თანხმობა განაცხადა, მითითებას აძლევს ამის შესახებ აცნობოს საქართველოს მთავრობას და ყველა მსგავსი შემთხვევა დაუყოვნებლივ შეატყობინოს
Предписание ген.-л. Кнорринга ген.-м. Лазареву, от 5-го декабря 1801 года, за N2,597 / Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის მითითება გენერალ-მაიორ ლაზარევს, 1801 წლის 5 დეკემბრით დათარიღებული, N2,597 / კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N556. - С. 442[MFN: 591]
ანოტაცია: წერს, რომ იმპერატორმა იცის ბატონიშვილთა განზრახვა საქართველოს სამეფოს აღდგენის თაობაზე, მაგრამ ხალხს და თავად-აზნაურობის უმეტესობას რუსეთის იმპერატორის მფარველობაში ყოფნა სურს, თუ ბატონიშვილები განზრახვაზე ხელს არ აიღებენ, მათ მიმართ ზომებს მიიღებენ
Письмо неизвестнаго мокалака к Иоанну Орбелиани, от 3-го января 1802 года, из Росии = რუსეთიდან გამოგზავნილი უცნობი მოქალაქის წერილი იოანე ორბელიანს, 1802 წლის 3 იანვრით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N557. - С. 442[MFN: 592]
ანოტაცია: აცნობებს, რომ მისთვის ჩამორთმეული სარდლობა დიმიტრი ორბელიანს უბოძეს, რუსეთში მყოფ ბატონიშვილებს იქიდან არ უშვებენ და დანარჩენების ჩასვლასაც ითხოვენ, აპირებენ სამეფო სახლის ყველა წარმომადგენლის რუსეთში გადასახლებას, იქიდან კი კაზაკების ჩამოსახლებას, და ამას ყველაფერს გარსევან ჭავჭავაძეს აბრალებს
Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 21-го января 1802 года, за N21 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1802 წლის 21 იანვრით დათარიღებული, N21 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N558. - С. 442[MFN: 593]
ანოტაცია: შეიცავს განკარგულებას კორდონების მოწყობის შესახებ, რომ იმერეთიდან და ახალციხიდან ხალხი არ შემოვიდეს
Предписание ген.-л. Кнорринга Грузинскому Правительству, от 27-го января 1802 года, за N301 / Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის მითითება საქართველოს მთავრობას, 1802 წლის 27 იანვრით დათარიღებული, N302 / კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : V. Поступление Грузии в Русское подданство и учреждение в ней Правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N559. - С. 442[MFN: 594]