1. ვორონცოვი, მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1782-1856)
Предписание кн. Воронцова ген.-л. Реутту, от 25-го февраля 1854 года, N670 / Воронцов = თავად ვორონცოვის მითითება გენერალ-ლეიტენანტ რეუტს, 1854 წლის 25 თებერვლით დათარიღებული, N670 / ვორონცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N629. - С. 612[MFN: 6027]
სრული ტექსტი (გვ. 114)
ანოტაცია:  ეხება მეჩეთების ბეგარისგან გათავისუფლების საკითხს
პერსონალია:  რეუტი (გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის მხარის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი).
მოხსენიებული პირები:  ორბელიანი (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი); მინკვიცი (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  კასპიისპირეთი; დერბენტი; თაბასარანი; დაღესტანი.
1. Ведомость о ценнах, по которым предвидится возможность произвести заготовление провианта из местного урожая на 1854 год в нижепоименованные магазины, с распределением на участки, представленная ген. Реаду, по его запросу в феврале 1854 года = ფასების უწყისი, როლებითაც შესაძლებელი იქნება 1854 წლის ადგილობრივი მოსავლისგან დამზადებული სურსათით ქვემოთ ჩამოთვლილი მაღაზიების მომარაგება, უბნებზე განაწილებით, რომელიც გენერალ რეადს წარედგინა 1854 წლის თებერვალში მისი მოთხოვნის შესაბამისად // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N629. - С. 612. - ერთვის მაღაზიების ჩამონათვალი გუბერნიების მიხედვით[MFN: 6028]
სრული ტექსტი (გვ. 115)
გეოგ.დასახელება:  ახალციხე; ახალქალაქი; ყვარელი; ქუთაისი; სურამი; გორი; თბილისი; ანანური; მანგლისი; ნავთლუღი; ლორე.
1. ბარიატინსკი, ალექსეი ივანოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსი, 1815-1879)
Письмо начальника Штаба Отдельнаго Кавказскаго Корпуса к директору Канцелярии наместника Кавказскаго, от 3-го марта 1854 года, N52 = კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსის წერილი კავკასიის მეფისნაცვლის კანცელარიის დირექტორს, 1854 წლის 3 მარტით დათარიღებული, N52 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N631. - С. 613[MFN: 6029]
ანოტაცია:  ეხება იმპერატორის განკარგულებას, გაზეთ "კავკაზში" არ გამოაქვეყნონ დაუდასტურებელი ინფორმაცია, კერძოდ იგულისხმება ინფორმაცია იმის თაობაზე, თითქოს თურქეთის ჯარს ბრძოლის წინ ხილვა ჰქონდა
პერსონალია:  შჩერბინინი მიხაილ პავლოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, კავკასიის მეფისნაცვლის კანცელარიის დირექტორი, სენატორი, 1807-1881).
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ბაგრატიონ-მუხრანელი ივანე კონსტანტინეს ძე (თავადი, გენერალ-მაიორი); ფილარეთი (მოსკოვის მიტროპოლიტი); ისიდორე (არქიეპისკოპოსი, საქართველოს ეგზარქოსი).
1. რეუტი (გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის მხარის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი)
Доклад ген.-л. Реутта кн. Воронцову, от 4-го марта 1854 года, N69. - Гор. Тифлис / Реутт = გენერალ-ლეიტენანტ რეუტის მოხსენება თავად ვორონცოვს, 1854 წლის 4 მარტით დათარიღებული, N69 - ქ. ტფილისი / რეუტი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N632. - С. 613[MFN: 6030]
ანოტაცია:  ეხება თელავში არსებული სიმაგრეების აღდგენას და გამაგრებას მთიელთა მოსალოდნელი თავდასხმებისგან თავის დასაცავად
მოხსენიებული პირები:  კოლიუბაკინი მიხაილ პეტროვიჩ (პოდპოლკოვნიკი, თბილისის ვიცე-გუბერნატორი); ანდრონიკოვი (თავადი, კაპიტანი).
1. დოლგორუკოვი, ვასილ ანდრეევიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი, 1804-1868)
Отношение кн. Долгорукова к ген. Реаду, от 9-го марта 1854 года, N2692 / Долгоруков = თავად დოლგორუკოვის მიმართვა გენერალ რეადს, 1854 წლის 9 მარტით დათარიღებული, N2692 / დოლგორუკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N633. - С. 614[MFN: 6031]
სრული ტექსტი (გვ. 116)
ანოტაცია:  ატყობინებს იმპერატორის განკარგულებას სამხედრო ხარჯების დადგენის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი).
Отношение кн. Долгорукова к кн. Воронцову, от 9-го марта 1854 года, N2698 / Долгоруков = თავად დოლგორუკოვის მიმართვა თავად ვორონცოვს, 1854 წლის 9 მარტით დათარიღებული, N2698 / დოლგორუკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N634. - С. 614[MFN: 6032]
ანოტაცია:  ეხება იმპერატორის განკარგულებას სამხედრო ხარჯების თაობაზე
გეოგ.დასახელება:  ნოვოროსიისკი; ბესარაბია.
1. Представление о реформе в Совете Главнаго Управления Закавказскаго края = წარდგინება ამიერკავკასიის მხარის მთავარი სამმართველოს საბჭოში რეფორმის შესახებ // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N635. - С. 614[MFN: 6033]
ანოტაცია:  შედგება შემდეგი დოკუმენტებისგან: 1.თავად ვორონცოვის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარეს, თავად ა.ი.ჩერნიშევს, 1854 წლის 15 იანვრით დათარიღებული, N36; 2.თავად ვორონცოვის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარეს, თავად ა.ი.ჩერნიშევს, 1854 წლის 15 იანვრით დათარიღებული, N37; 3.თავად ჩერნიშევის მიმართვა თავად ვორონცოვს, 1854 წლის 4 თებერვლით დათარიღებული, N123 - სანქტ-პეტერბურგი; 4.თავად ვორონცოვის მიმართვა თავად ჩერნიშევს, 1854 წლის 28 თებერვლით დათარიღებული, N227; 5.ამოწერი კავკასიის კომიტეტის 1854 წლის 3 და 4 მაისის ჟურნალიდან
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); ჩერნიშევი ალექსანდრ ივანოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარე); ბებუთოვი ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, ბებუთაშვილი); რეადი ნიკოლაი ანდრეევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, კავალერიის გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; სანქტ-პეტერბურგი.
1. Питейные доходы по Закавказскому краю за четырех-летие с 1854 года и ходатайство кн. Воронцова о предоставлении в его распоряжение перевырученных сумм = 1854 წლიდან ოთხწლიან პერიოდში ამიერკავკასიის მხარეში სასმელით მოვაჭრე დაწესებულებებისგან მიღებული შემოსავალი და თავად ვორონცოვის შუამდგომლობა ამონაგები თანხის მის განკარგულებაში გადაცემის თაობაზე // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N636. - С. 617[MFN: 6034]
სრული ტექსტი (გვ. 119)
ანოტაცია:  შედგება შემდეგი დოკუმენტებისგან: 1.თავად ვორონცოვის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის თავმჯომარეს, თავად ჩერნიშევს, 1854 წლის 13 იანვრით დათარიღებული, N28 -ქ. ტფილისი; 2.ფინანსთა მინისტრის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველს, 1854 წლის 26 მარტით დათარიღებული, N915; 3.ამონაწერი კავკასიის კომიტეტის 1854 წლის 3 და 4 მაისის ჟურნალიდან - სანქტ-პეტერბურგი
მოხსენიებული პირები:  ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); ჩერნიშევი ალექსანდრ ივანოვიჩ (გრაფი, თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; სანქტ-პეტერბურგი; დუშეთი; გორი; ელისავეტოპოლი (განჯა); ახალციხე; ალექსანდროპოლი (გიუმრი); ლენქორანი; სიღნაღი; ზაქათალა; ერევანი; ქუთაისი; შუშა; დერბენტი; ბაქო; ნუხა(შაქი).
1. ბიბიკოვი, დიმიტრი გავრილოვიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1791/1792-1870)
Предписание министра внутренных дел, ген.-адъют. Бибикова и.д. Тифлисскаго военнаго губернатора, управляющему и гражданской частью, от 5-го мая 1854 года, N74 / Бибиков = შინაგან საქმეთა მინისტრის, გენერალ-ადიუტანტ ბიბიკოვის მითითება ტფილისის სამხედრო გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებელს, რომელიც სამოქალაქო ნაწილსაც განაგებს, 1854 წლის 5 მაისით დათარიღებული, N74 / ბიბიკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N637. - С. 618[MFN: 6035]
სრული ტექსტი (გვ. 120)
ანოტაცია:  ეხება ამიერკავკასიაში ინგლისისა და საფრანგეთის ქვეშევრდომთა გადაადგილების საკითხს
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; ამიერკავკასია.
1. ჩილიაევი, სერგეი გავრილოვიჩ (გენერალ-მაიორი, შემახის სამხედრო გუბერნატორი, 1803-1864, ჭილაძე)
Рапорт Шемахинскаго военнаго губернатора ген.-л. Реутту, от 10-го мая 1854 года, N479 = შემახის სამხედრო გუბერნატორის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ რეუტს, 1854 წლის 10 მაისით დათარიღებული, N479 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N638. - С. 618[MFN: 6036]
ანოტაცია:  ეხება ნუხის მაზრაში ჰაჯი-ისმაილის ყაჩაღური ბანდების თარეშს
მოხსენიებული პირები:  ჰაჯი-ისმაილი (ყაჩაღი).
გეოგ.დასახელება:  ნუხა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 599 | 600 | 601 | 602 | 603 | 604 | 605 | 606 | 607 | 608 | 609 |  შემდეგი »  ბოლო »»