1. ბუტკოვი, ვლადიმერ პეტროვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველი)
Отношение ст.-секр. Буткова к ген. Муравьеву, от 5-го мая 1856 года, N522. - Секретно / Бутков = სახელმწიფო მდივნის ბუტკოვის მიმართვა გენერალ მურავიოვს, 1856 წლის 5 მაისის დათარიღებული, N522 - საიდუმლო / ბუტკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N735. - С. 677[MFN: 6133]
ანოტაცია:  ეხება ამიერკავკასიის მხარის მთავარი სამმართველოს საბჭოში საკადრო ცვლილებებს
პერსონალია:  მურავიოვი ნიკოლაი ნიკოლაევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1794-1866).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე II (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კრუზენშტერნი ალექსეი ფიოდოროვიჩი (სახელმწიფო მრჩეველი, კავკასიის მეფისნაცვლის კანცელარიის დირექტორი); რეუტი (გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის მხარის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი); ყიფიანი დიმიტრი ივანეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  სტავროპოლი.
თემატიკა:  რუსეთის პოლიტიკა კავკასიასა და ამიერკავკასიაში; ყირიმის ომი.
1. ბებუთოვი, ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, 1791-1858, ბებუთაშვილი)
Доклад ген.-л. кн. Бебутова ген. Муравьеву, от 11-го мая 1856 года. - Гор.Тифлис / Бебутов = გენერალ-ლეიტენანტის, თავად ბებუთოვის მოხსენება გენერალ მურავიოვს, 1856 წლის 11 მაისით დათარიღებული - ქ. ტფილისი / ბებუთოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N736. - С. 677[MFN: 6134]
ანოტაცია:  ეხება ქუთაისში მართლმადიდებლური ტაძრის მშენებლობას, რისთვისაც მოსახლეობაში შემოწირულობანი გროვდება
მოხსენიებული პირები:  კოლიუბაკინი მიხაილ პეტროვიჩ (პოდპოლკოვნიკი, თბილისის ვიცე-გუბერნატორი); ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); კობილინი (არტილერიის პორუჩიკი); ვასილევი (გუბერნიის არქიტექტორი); შიმანსკი (საგანგებო დავალებათა მოხელე); გაგარინი (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი); ბელიავსკი (გენერალ-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; იმერეთი.
1. Пособия жителям Телавскаго уезда, пострадавшим от вторжения скопищ Шамиля в Кахетию в 1854 году = დახმარება თელავის მაზრის მცხოვრებთ, რომლებიც 1854 წელს კახეთში შამილის შემოსევით დაზარალდნენ // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N737. - С. 679[MFN: 6135]
სრული ტექსტი (გვ. 181)
ანოტაცია:  შედგება შემდეგი დოკუმენტებისგან: 1.კავკასიის მეფისნაცვლის კანცელარიის დირექტორის, სახელმწიფო მრჩევლის შჩერბინინის წერილი საერობო ბეგარათა კომიტეტს, 1855 წლის 31 იანვრით დათარიღებული, N325 - ქ.ტფილისი; 2.ამიერკავკასიის მხარის მთავარი სამმართველოს საბჭოს წევრის, სახელმწიფო მრჩევლის დესიმონის პატაკი კავკასიასა და ამიერკავკასიაში სამოქალაქო საქმეთა მმართველს, 1856 წლის 7 იანვრით დათარიღებული, N6; 3.1854 წელს შამილის შემოსევის შედეგად თელავის მაზრის მცხოვრებთა დანაკარგები; 4.კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველის, სახელმწიფო მდივნის ბუტკოვის მიმართვა გენერალ მურავიოვს, 1855 წლის 15 აგვისტოთი დათარიღებული, N912 - სანქტ-პეტერბურგი; 5.კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველის, სახელმწიფო მდივნის ბუტკოვის მიმართვა გენერალ მურავიოვს, 1855 წლის 2 სექტემბრით დათარიღებული, N1036 - სანქტ-პეტერბურგი; 6.საერობო ბეგარათა კომიტეტის ჟურნალი, 1856 წლის 15 მაისით დათარიღებული, N32
მოხსენიებული პირები:  შჩერბინინი მიხაილ პავლოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, კაკასიის მეფისნაცვლის კანცელარიის დირექტორი, სენატორი); მურავიოვი ნიკოლაი ნიკოლაევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); ბუტკოვი ვლადიმერ პეტროვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველი); ბებუთოვი ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, ბებუთაშვილი); დესიმონი ანდრეი ფრანცოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, ამიერკავკასიის მხარის მთავარი სამმართველოს საბჭოს წევრი); ზნაჩკო-იავორსკი (სახელმწიფო მრჩეველი); ლემერმანი (გუბერნიის მდივანი); შამილი (ჩეჩნეთისა და დაღესტნის იმამი); ჭავჭავაძე დავით (თავადი, პოლკოვნიკი, ფლიგელ-ადიუტანტი).
გეოგ.დასახელება:  შილდა; ყვარელი; საბუე; გრემი; თელავი; დაღესტანი; წინანდალი; ენისელი.
1. Свод ведомостей о числе лиц, принадлежащих к высшему сословию, и о числе дворян не из туземцев за 1855 год, представленных наместнику Кавказскому военнымы губернаторами в мае 1856 года = 1856 წლის მაისში სამხედრო გუბერნატორების მიერ კავკასიის მეფისნაცვლისთვის წარდგენილი უწყისთა კრებული უმაღლესი ფენის წარმომადგენელ პირთა და არამკვიდრ აზნაურთა რაოდენობის შესახებ // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N738. - С. 682[MFN: 6136]
სრული ტექსტი (გვ. 184)
Отношение управляющаго делами Кавказскаго Комитета, ст.-секр. Буткова к ген. Муравьеву, от 4-го июня 1856 года, N637. - С.-Петербург / Бутков = კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველის, სახელმწიფო მდივნის ბუტკოვის მიმართვა გენერალ მურავიოვს, 1856 წლის 4 ივნისით დათარიღებული, N637 - სანქტ-პეტერბურგი / ბუტკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N739. - С. 682[MFN: 6137]
ანოტაცია:  ეხება სახელმწიფო მრჩევლის შჩერბინინისთვის სხვა სამუშაოზე გადასვლასთან დაკავშირებით იმპერატორის განკარგულებით თანხის გამოყოფას
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე II (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); შჩერბინინი მიხაილ პავლოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, კავკასიის მეფისნაცვლის კანცელარიის დირექტორი).
Доклад ген.-л. кн. Бебутова ген. Муравьеву, от 7-го июня 1856 года. - Гор.Тифлис / Бебутов = გენერალ-ლეიტენანტის, თავად ბებუთოვის მოხსენება გენერალ მურავიოვს, 1856 წლის 7 ივნისით დათარიღებული - ქ. ტფილისი / ბებუთოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N740. - С. 682[MFN: 6138]
ანოტაცია:  ეხება სასამართლო საქმეს 1854 წელს ფოსტის გაძარცვის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  სეიდ-ჰაჯი-ოღლი (ყაჩაღი); ისრაფილ-შაფი-ოღლი (ყაჩაღი); ვასილევსკი (ფოსტალიონი); შახნაზაროვი (ფოსტალიონი); ჩერენკოვი (კაზაკი); მინასოვი (არეშის მონაკვეთის მმართველი); ბოლიუბაში (სასამართლო მსაჯული); პოპოვი (ასმეთაური).
გეოგ.დასახელება:  შემახა; თბილისი.
1. მურავიოვი, ნიკოლაი ნიკოლაევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1794-1866)
Рапорт ген. Муравьева председателю Кавказскаго Комитета, гр. Орлову, от 25-го июня 1856 года, N526. - Уроч. Коджоры / Муравьев = გენერალ მურავიოვის პატაკი კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარეს, გრაფ ორლოვს, 1856 წლის 25 ივნისით დათარიღებული, N526 - კოჯორი / მურავიოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N741. - С. 684[MFN: 6139]
სრული ტექსტი (გვ. 186)
ანოტაცია:  მოახსენებს საომარ მოქმედებათა გამო შექმნილ ვითარებაში ქუთაისის თავადაზნაურთა კრების შესანარჩუნებლად მისაღები ზომების თაობაზე
პერსონალია:  ორლოვი ალექსეი ფიოდოროვიჩ (გრაფი, კავალერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარე, 1786-1861).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე II (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კოლიუბაკინი მიხაილ პეტროვიჩ (პოდპოლკოვნიკი, თბილისის ვიცე-გუბერნატორი); ცვეტკოვი (კოლეგიის საბჭოს წევრი).
1. К вопросу о правах Тифлисских мокалаков = საკითხი თბილისელ მოქალაქეთა უფლებების შესახებ // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N742. - С. 685[MFN: 6140]
სრული ტექსტი (გვ. 187)
ანოტაცია:  შედგება შემდეგი დოკუმენტებისგან: 1.კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველის, სახელმწიფო მდივნის ბუტკოვის მიმართვა გენერალ მურავიოვს, 1855 წლის 23 აგვისტოთი დათარიღებული, N984 - სანქტ-პეტერბურგი; 2.კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველის, სახელმწიფო მდივნის ბუტკოვის მიმართვა გენერალ მურავიოვს, 1855 წლის 31 აგვისტოთი დათარიღებული, N1023 - სანქტ-პეტერბურგი; 3.კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველის, სახელმწიფო მდივნის ბუტკოვის მიმართვა გენერალ მურავიოვს, 1855 წლის 29 სექტემბრით დათარიღებული, N1117 - სანქტ-პეტერბურგი; 4.გენერალ-ლეიტენანტის, თავად ბებუთოვის მოხსენება გენერალ მურავიოვს, 1856 წლის 23 ივნისით დათარიღებული - ქ.ტფილისი
მოხსენიებული პირები:  ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); მურავიოვი ნიკოლაი ნიკოლაევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); ბუტკოვი ვლადიმერ პეტროვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველი); პანინი (გრაფი, სახელმწიფო მდივანი, იუსტიციის მინისტრი); გოლიცინი (თავადი, სახელმწიფო მრჩეველი); სარაჯევი მიხეილ (თბილისელი მოქალაქე, სარაჯიშვილი); ერმოლოვი (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიის მთავარმართებელი); ილიჩევსკი (საიდუმლო მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; რუსეთი; საქართველო; ქართლი; კახეთი; სომხეთი; სანქტ-პეტერბურგი.
1. Переписка к вопросу о вознаграждении жителей Гурии и других местностей края за потери, понесенные во время войны с Турцией = მიმოწერა თურქეთთან ომის დროს გურიისა და მხარის სხვა ადგილების მცხოვრებთა დანაკარგების ანაზღაურების საკითხზე // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N743. - С. 690[MFN: 6141]
სრული ტექსტი (გვ. 192)
ანოტაცია:  შედგება შემდეგი დოკუმენტებისგან: 1.გენერალ-ლეიტენანტის, თავად ბებუთოვის მოხსენება გენერალ მურავიოვს, 1855 წლის 9 სექტემბრით დათარიღებული - ქ.ტფილისი; 2.გენერალ-ლეიტენანტის, თავად ბებუთოვის პატაკი გენერალ მურავიოვს, 1855 წლის 30 დეკემბრით დათარიღებული - ქ.ტფილისი; 3.ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებლის, პოლკოვნიკ კოლიუბაკინის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტს, თავად ბებუთოვს, 1856 წლის 23 იანვრით დათარიღებული, N49 - ქ.ქუთაისი; 4.ქუთაისის სამხედრო გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებლის, პოლკოვნიკ კოლიუბაკინის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტს, თავად ბებუთოვს, 1856 წლის 29 ივნისით დათარიღებული, N402 - ქ.ქუთაისი
მოხსენიებული პირები:  ბებუთოვი ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, ბებუთაშვილი); ბაგრატიონ-მუხრანელი ივანე კონსტანტინეს ძე (თავადი, გენერალ-მაიორი); კოლიუბაკინი მიხაილ პეტროვიჩ (პოდპოლკოვნიკი, თბილისის ვიცე-გუბერნატორი); ჩერნიშევი ალექსანდრ ივანოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარე); მურავიოვი ნიკოლაი ნიკოლაევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); მაჭავარიანი (ოზურგეთის მაზრის უფროსი); გურიელი ქაიხოსრო (თავადი, პოლკოვნიკი); გურიელი დიმიტრი (თავადი, თავადი, როტმისტრი); გურიელი მალაქია (თავადი, გვარდიის შტაბის როტმისტრი); პუზირევსკი (პოლკოვნიკი); ბაგრატიონი ტარიელი (იმერელი თავადი); ბაგრატიონი დესპინე (ტარიელ ბაგრატიონის მეუღლე, გურიელი); გურიელი ელისაბედი (კნეინა).
გეოგ.დასახელება:  გურია; სუფსა; ოზურგეთი; ახალქალაქი; ახალციხე; ალექსანდროპოლი (გიუმრი); ერევანი; თურქეთი.
1. Милиция в 1856 году в Тифлисской губернии = ტფილისის გუბერნიის მილიცია 1856 წელს // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Общия распоряжения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N744. - С. 692[MFN: 6142]
სრული ტექსტი (გვ. 194)
ანოტაცია:  შედგება შემდეგი დოკუმენტებისგან: 1.გენერალ მურავიოვის მითითება თბილისის სამხედრო გუბერნატორს, 1856 წლის 17 თებერვლით დათარიღებული, N33; 2.ბრძანება კავკასიის კორპუსის შესახებ, 1856 წლის 10 ივლისით დათარიღებული, N371 - კოჯორი; 3.გენერალ მურავიოვის მითითება თავად ბებუთოვს, 1856 წლის 14 ივლისით დათარიღებული, N1401 - კოჯორი
მოხსენიებული პირები:  მურავიოვი ნიკოლაი ნიკოლაევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); ბებუთოვი ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, ბებუთაშვილი); მელიქოვი ლევან ივანეს ძე (თავადი, გენერალ-მაიორი, ჭარ-ბელაქნის სამხედრო ოლქის უფროსი); საგინოვი (პოდპოლკოვნიკი); ოპოჩინინი (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  ჭარ-ბელაქანი; თუშეთი; ფშავი; ხევსურეთი; კახეთი; ნუხა; შემახა; თელავი; სიღნაღი; კოჯორი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 610 | 611 | 612 | 613 | 614 | 615 | 616 | 617 | 618 | 619 | 620 |  შემდეგი »  ბოლო »»