1. იოგელი (პოდპოლკოვნიკი, ინჟინერი)
Записка об учреждении пароходнаго сообщения на Риони, составленная инж.-подполк. Иогелем в 1855 году / Иогель = ბარათი რიონზე სანაოსნო მიმოსვლის შემოღების შესახებ, პოდპოლკოვნიკი ინჟინრის იოგელის შედგენილი 1855 წელს / იოგელი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Пути сообщения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N819. - С. 815[MFN: 6217]
სრული ტექსტი (გვ. 317)
გეოგ.დასახელება:  შავი ზღვა; ქუთაისი; რიონი; რუსეთი; ვოლგა; ოკა; ფოთი; ხონი; ვარციხე; ბაღდადი; მარანი; გურია; პალიასტომი; სუფსა; სენაკი; საჯავახო; პეჩორა; ჭალადიდი; სოხუმი; მალთაყვა; რედუტ-კალე (ყულევი); ნიკოლაევსკი; სოხუმი; თურქეთი; ხარკოვი; ფეოდოსია.
თემატიკა:  რუსეთის პოლიტიკა კავკასიასა და ამიერკავკასიაში; გზების და ხიდების მშენებლობა; საწყლოსნო ტრანსპორტი.
1. მურავიოვი, ნიკოლაი ნიკოლაევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1794-1866)
Письмо ген. Муравьева к ген.-л. кн. Бебутову, от 14-го сентября 1855 года, N132. - Лагерь при сел. Чивтлигай / Муравьев = გენერალ მურავიოვის წერილი გენერალ-ლეიტენანტს, თავად ბებუთოვს, 1855 წლის 14 სექტემბრით დათარიღებული, N132 - ბანაკი სოფ. ჩივთლიგაისთან / მურავიოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Пути сообщения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N820. - С. 817. - ერთვის ამიერკავკასიაში აგებული ხიდების უწყისი[MFN: 6218]
სრული ტექსტი (გვ. 319)
ანოტაცია:  ეხება მიხეილ ვორონცოვის მმართველობის პერიოდში კავკასიასა და ამიერკავკასიაში აგებული ხიდების მდგომარეობას
პერსონალია:  ბებუთოვი ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, 1791-1858, ბებუთაშვილი).
მოხსენიებული პირები:  ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება:  თერგი; ბელორეჩენსკი; ყუბანი; სტავროპოლი; გორი; თბილისი; დარიალი; შამქორი.
1. Михайловский мост в Тифлисе = მიქაელის ხიდი ტფილისში // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Пути сообщения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N821. - С. 819[MFN: 6219]
სრული ტექსტი (გვ. 321)
ანოტაცია:  ეხება თბილისში მდინარე მტკვარზე მიქაელ მთავარანგელოზის ხიდის აგებას
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ჩერნიშევი ალექსანდრ ივანოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარე); გოლოვინი (გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი); გოზიუში (გენერალ-მაიორი, ამიერკავკასიის სამხედრო გზების დირექტორი); ბებუთოვი ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, ბებუთაშვილი); ნეიდგარდტი ალექსანდრ ივანოვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); ესპეხო (პოლკოვნიკი,გენერალ-მაიორი); მილოკი (მაიორი); რედკინი (შტაბის კაპიტანი); ლიცენკო (პოდპოლკოვნიკი, ინჟინერი); გრაუერტი (პოდპოლკოვნიკი, ინჟინერი); კლეინმიხელი (გრაფი, გზათა მმართველი); პოტაპოვი (ოდესელი ვაჭარი); ევსტათოვი (გენერალ-მაიორი); განზენი (გენერალ-მაიორი); ტერ-გრიქუროვი მოსე (თბილისელი მოქალაქე); უსტა-მეჰდი-აღა-ჰუსეინ-ოღლი (თბილისელი მოქალაქე); სერბინოვი (ტიტულოვანი მრჩეველი); ვლიქსი (კაპიტანი, ინჟინერი); სტატკოვსკი (პორუჩიკი, ინჟინერი); კოცებუ (სახელმწიფო მრჩეველი, ამიერკავკასიის მხარის მთავარი სამმართველოს საბჭოს წევრი, საფოსტო ოლქის მმართველი); ბეგთაბეგოვი (თავადი, გენერალ-მაიორი); ალადათოვი ივანე (თბილისელი მოქალაქე); შტიუსე იოანე (მექანიკოსი); ბარიატინსკი ალექსეი ივანოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის ხაზის მარცხენა ფლანგის უფროსი, კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსი); ბაგრატიონ-მუხრანელი ქაიხოსრო (თავადი, პოდპორუჩიკი).
გეოგ.დასახელება:  მტკვარი; თბილისი; მეტეხი; კუკია; ჩუღურეთი; ვისლა; მტკვარი; ბორჯომი; რუსეთი; სანქტ-პეტერბურგი; ავლაბარი; ოდესა; ალგეთი; მცხეთა; ავჭალა; თურქეთი.
1. Военно-Грузинская дорога = საქართველოს სამხედრო გზა // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Пути сообщения / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N822. - С. 828. - შედგება 13 დოკუმენტისგან[MFN: 6220]
სრული ტექსტი (გვ. 330)
მოხსენიებული პირები:  ალბრანდი (პოდპოლკოვნიკი); კემპფერტი (პოლკოვნიკი); ბუკოვსკი (პრაპორშჩიკი); გრეკოვი (მუშა); ესაულოვი (შტაბის კაპიტანი); დოლგორუკოვი (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი); კრონგელმი (გრაფი, პოდპოლკოვნიკი, ინჟინერი); ლენიკოვი (შტაბის კაპიტანი, ინჟინერი); ბებუთოვი ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, ბებუთაშვილი); მურავიოვი ნიკოლაი ნიკოლაევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); სუხოზანეტი (გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი); როზენი (ბარონი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); ბებუთოვი ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, ბებუთაშვილი).
გეოგ.დასახელება:  კობი; კაიშაური; ფასანაური; გუდამაყარი; ღუდუშაური; თერგი; ყაზბეგი; დარიალი; ალაგირი; ონი; ვლადიკავკაზი; რუსეთი; თბილისი; ქუთაისი; როკი; ჯავა; არაგვი.
1. დიუკრუასი-დასპიკ, იპოლიტ ალექსანდროვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, -1873)
Отношение д.с.с. Дюкруаси к ген. Реаду, от 30-го октября 1854 года, N2927 / Дюкруаси = სახელმწიფო მრჩევლის დიუკრუასის მიმართვა გენერალ რეადს, 1854 წლის 30 ოქტომბრით დათარიღებული, N2927 / დიუკრუასი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Карантинно-таможенная часть и торговля / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N823. - С. 835[MFN: 6221]
სრული ტექსტი (გვ. 337)
ანოტაცია:  ეხება თბილისში ევროპული საქონლის ჩამოტანას და საბაჟო გადასახადებს
პერსონალია:  რეადი ნიკოლაი ანდრეევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, კავალერიის გენერალი, 1793-1855).
მოხსენიებული პირები:  ვერნუდაკი (სავაჭრო სახლის აგენტი).
გეოგ.დასახელება:  ბაიაზეთი; ერევანი; ტრაპიზონი; თავრიზი; ჯულფა; თბილისი; ნახიჩევანი.
თემატიკა:  რუსეთის პოლიტიკა კავკასიასა და ამიერკავკასიაში; საკარანტინო-საბაჟო ნაწილი და ვაჭრობა.
1. რეადი, ნიკოლაი ანდრეევიჩ (გენერალ-ადიუტანტი, კავალერიის გენერალი, 1793-1855)
Письмо ген. Реада к Московскому ген.-губернатору, гр. Закревскому, от 15-го декабря 1854 года, N3142 / Реад = გენერალ რეადის წერილი მოსკოვის გენერალ-გუბერნატორს, გრაფ ზაკრევსკის, 1854 წლის 15 დეკემბრით დათარიღებული, N3142 / რეადი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Карантинно-таможенная часть и торговля / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N824. - С. 835. - ერთვის გენერალ რეადის ინსტრუქცია თბილისის კომერციულ სასამართლოში შტატგარეშე მივლინებულ კოლეგიის ასესორს, თავად ბაგრატიონ-მუხრანელს (მიხეილ კონსტანტინეს ძეს), 1854 წლის 15 დეკემბრით დათარიღებული_[MFN: 6222]
ანოტაცია:  ეხება თბილისში კომერციული სასამართლოს დაარსებას, რომელსაც უნდა მოეგვარებინა ევროპიდან შემოტანილი საქონლის საბაჟო გადასახადები
მოხსენიებული პირები:  ბაგრატიონ-მუხრანელი მიხეილ კონსტანტინეს ძე (თავადი, თბილისის კომერციულ სასამართლოში მივლინებული კოლეგიის ასესორი).
გეოგ.დასახელება:  მოსკოვი; თბილისი; რედუტ-კალე (ყულევი); სპარსეთი.
Рапорт управляющаго Закавказским карантинно-таможенным округом, д.с.с. Дюкруаси ген. Реаду, от 12-го февраля 1855 года, N359. - Гор.Тифлис / Дюкруаси = ამიერკავკასიის საკარანტინო-საბაჟო ოლქის მმართველის, სახელმწიფო მრჩევლის დიუკრუასის პატაკი გენერალ რეადს, 1855 წლის 12 თებერვლით დათარიღებული, N359 - ქ.ტფილისი / დიუკრუასი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Карантинно-таможенная часть и торговля / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N825. - С. 836[MFN: 6223]
სრული ტექსტი (გვ. 338)
ანოტაცია:  ეხება თბილისიდან სპარსეთში ევროპული საქონლის ტრანსპორტირების და საბაჟო გადასახადების საკითხს
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი; რედუტ-კალე (ყულევი); ალექსანდროპოლი (გიუმრი); ოზურგეთი; ახალციხე; სპარსეთი; მოსკოვი.
Рапорт ген. Муравьева председателю Кавказскаго Комитета гр. Орлову, от 16-го июня 1856 года, N496. - Уроч.Коджори / Муравьев = გენერალ მურავიოვის პატაკი კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარეს, გრაფ ორლოვს, 1856 წლის 16 ივნისით დათარიღებული, N496 - კოჯორი / მურავიოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Карантинно-таможенная часть и торговля / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N826. - С. 838[MFN: 6224]
სრული ტექსტი (გვ. 340)
ანოტაცია:  ეხება საგარეო ვაჭრობას, კერძოდ, პოლონეთის სამეფოდან შაქრის შემოტანის საკითხს
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი; სპარსეთი; პოლონეთი; სოხუმი.
Отношение председателя Кавказскаго Комитета, гр. Орлова к управляющему Министерством юстиции, от 24-го июля 1856 года, N1131 / Орлов = კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარის, გრაფ ორლოვის მიმართვა იუსტიციის სამინისტროს მმართველს, 1856 წლის 24 ივლისით დათარიღებული, N1131 / ორლოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Карантинно-таможенная часть и торговля / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N827. - С. 839[MFN: 6225]
სრული ტექსტი (გვ. 341)
ანოტაცია:  ეხება რაფინირებული შაქრის ტრანსპორტირებას სპარსეთსა და თურქეთში და სატრანზიტო ბაჟის საკითხს
პერსონალია:  პანინი ვიქტორ ნიკოლაევიჩ (იუსტიციის მინისტრი, 1801-1974).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე II (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); დიუკრუასი-დასპიკ იპოლიტ ალექსანდროვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი); ტერ-სტეპანოვი (გორელი ვაჭარი).
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი; თურქეთი; გორი.
1. ბებუთოვი, ვასილ ოსიპოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, ამიერკავკასიის სამოქალაქო სამმართველოს უფროსი, 1791-1858, ბებუთაშვილი)
Рапорт ген.-л. кн. Бебутова председателю Кавказскаго Комитета, гр. Орлову, от 14-го сентября 1856 года, N831. - Гор.Тифлис / Бебутов = გენერალ-ლეიტენანტის, თავად ბებუთოვის პატაკი კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარეს, გრაფ ორლოვს, 1856 წლის 14 სექტემბრით დათარიღებული, N831 - ქ.ტფილისი / ბებუთოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : Дополнение к первым 6-ти главам : I. Гражданская часть : Карантинно-таможенная часть и торговля / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N828. - С. 839[MFN: 6226]
ანოტაცია:  ეხება ჰოლანდიის გემით გორელი ვაჭრისთვის საქონლის ჩამოტანას და მის მიერ შესაბამისი საფასურის გადახდას
მოხსენიებული პირები:  დიუკრუასი-დასპიკ იპოლიტ ალექსანდროვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი); ტერ-სტეპანოვი (გორელი ვაჭარი).
გეოგ.დასახელება:  რედუტ-კალე (ყულევი); კავკასია; გორი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 618 | 619 | 620 | 621 | 622 | 623 | 624 | 625 | 626 | 627 | 628 |  შემდეგი »  ბოლო »»