1. მილიუტინი, დიმიტრი ალექსეევიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიის ჯარის მთავარი შტაბის უფროსი, 1816-1881)
Письмо начальника Главнаго Штаба Кавказской Армии к управляющему Дипломатической Канцелярией наместника Кавказскаго, от 6-го апреля 1857 года, N1002 = კავკასიის არმიის მთავარი შტაბის უფროსის წერილი კავკასიის მეფისნაცვლის დიპლომატიური კანცელარიის მმართველს, 1857 წლის 6 აპრილით დათარიღებული, N1002 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Пути соощения и почта / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N92. - С. 166[MFN: 6365]
სრული ტექსტი (გვ. 169)
ანოტაცია:  ეხება გვირაბებისა და სამთო გზების მშენებლობის გამოცდილების გასაზიარებლად იმპერატორის განკარგულებით ორი ინჟინრის ევროპაში გაგზავნას ერთი წლის ვადით
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე II (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); სტატკოვსკი (ინჟინერ-კაპიტანი); ბოგუშევიჩი (შტაბის კაპიტანი).
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია; საფრანგეთი; ბელგია; ინგლისი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამოქალაქო ნაწილი; გზები და ფოსტა.
საკვანძო სიტყვები:  გზათა მშენებლობა.
1. Выписка из журнала Кавказскаго Комитета, от 28-го мая 1857 года = ამონაწერი კავკასიის კომიტეტის 1857 წლის 28 მაისის ჟურნალიდან // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Пути соощения и почта / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N93. - С. 167[MFN: 6366]
სრული ტექსტი (გვ. 170)
ანოტაცია:  ეხება კავკასიასა და ამიერკავკასიაში საფოსტო სადგურების საფოსტო უწყებისთვის გადაცემას სამართავად, როგორც ეს რუსეთის იმპერიის სხვა ნაწილებში ხდება
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე II (სრულიად რუსეთის იმპერატორი).
1. ბარიატინსკი, ალექსეი ივანოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1815-1879)
Отношение кн. Барятинскаго к председателю Кавказскаго Комитета, от 25-го августа 1857 года, N199 / Барятинский = თავად ბარიატინსკის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარეს, 1857 წლის 25 აგვისტოთი დათარიღებული, N199 / ბარიატინსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Пути соощения и почта / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N94. - С. 167[MFN: 6367]
ანოტაცია:  ეხება საფოსტო უწყების მართვასა და დაფინანსებას
მოხსენიებული პირები:  ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი); ადლერბერგი (გრაფი, გენერალ-ადიუტანტი); კახანოვი (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ელისავეტოპოლი (განჯა); ერევანი; ქუთასის; შემახა.
1. ორლოვი, ალექსეი ფიოდოროვიჩ (გრაფი, კავალერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარე, 1786-1861)
Отношение председателя Кавказскаго Комитета к г. министру юстиции, от 26-го октября 1857 года, N1960 = კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარის მიმართვა ბატონ იუსტიციის მინისტრს, 1857 წლის 26 ოქტომბრით დათარიღებული, N1960 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Пути соощения и почта / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N95. - С. 169[MFN: 6368]
სრული ტექსტი (გვ. 172)
ანოტაცია:  იმპერატორის განკარგულებით თბილისის გუბერნიის საფოსტო სადგურები სამი წლით საერობო პოლიციის ნაცვლად სამართავად გადაეცა საფოსტო უწყებას, განისაზღვრა საშტატო კლასები და სარგოები
პერსონალია:  პანინი ვიქტორ ნიკიტიჩ (სახელმწიფო მდივანი, საიდუმლო მრჩეველი, იუსტიციის მინისტრი, 1801-1874).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ელისავეტოპოლი (განჯა).
1. კოჩუბეი (თავადი)
Письмо кн. Кочубея к кн. Барятинскому, от 15-го ноября 1857 года. - Феодосия / Кочубей = თავად კოჩუბეის წერილი თავად ბარიატინსკის, დათარიღებული 1857 წლის 15 ნოემბრით დათარიღებული - ფეოდოსია / კოჩუბეი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Пути соощения и почта / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N96. - С. 170[MFN: 6369]
სრული ტექსტი (გვ. 173)
ანოტაცია:  ეხება ევროპული გამოცდილების საფუძველზე რკინიგზის განვითარებას რუსეთში
პერსონალია:  ბარიატინსკი ალექსეი ივანოვიჩ (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1815-1879).
მოხსენიებული პირები:  ბერინგი (ლონდონელი ბანკირი); გოპა (ამსტერდამელი ბანკირი); პერეირე (პარიზელი ბანკირი); ბიურელი (ორთქმავლის გამომგონებელი).
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი; თბილისი; ევროპა; ბელგია; ანტვერპენი; რუსეთი; პოლონეთი; თურქეთი; სპარსეთი; სანქტ-პეტერბურგი.
საკვანძო სიტყვები:  რკინიგზის განვითარება.
Отношение кн. Барятинскаго к председателю Кавказскаго Комитета, от 15-го мая 1859 года, N406 / Барятинский = თავად ბარიატინსკის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარეს, 1859 წლის 15 მაისით დათარიღებული, N406 / ბარიატინსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Пути соощения и почта / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N97. - С. 170[MFN: 6370]
ანოტაცია:  ეხება საფოსტო სადგურების მუშაობის გაუმჯობესებისთვის მიმართულ ზომებს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე II (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ადლერბერგი (გრაფი, გენერალ-ადიუტანტი); კახანოვი (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  სტავროპოლი; მოსკოვი; თბილისი; ვლადიკავკაზი; პიატიგორსკი; გროზნო; ნალჩიკი; უსტ-ლაბა.
1. Отношение главноначальствующаго над Почтовым Деп-том к управляющему делами Кавказскаго Комитета, от 31-го июля 1859 года, N911 = საფოსტო დეპარტამენტის უფროსის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველს, 1859 წლის 31 ივლისით დათარიღებული, N911 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Пути соощения и почта / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N98. - С. 172[MFN: 6371]
სრული ტექსტი (გვ. 175)
ანოტაცია:  ეხება გუბერნიების საფოსტო სამმართველოების მუშაობას
პერსონალია:  ბუტკოვი ვლადიმერ პეტროვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველი).
Отношение кн. Барятинскаго к председателю Кавказскаго Комитета, от 30-го июля 1857 года, N540. - Коджоры / Барятинский = თავად ბარიატინსკის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარეს, 1857 წლის 30 ივლისით დათარიღებული, N540 - კოჯორი / ბარიატინსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Медицина / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N99. - С. 173[MFN: 6372]
სრული ტექსტი (გვ. 176)
ანოტაცია:  ეხება შუშის მაზრაში ქოლერის ეპიდემიის გავრცელებას
გეოგ.დასახელება:  შუშა; შემახა; სიღნაღი; თბილისი; ერევანი.
საკვანძო სიტყვები:  ქოლერის ეპიდემია.
1. Выписка из доклада Временнаго Отделения по делам гражданскаго устройства края при Главном Управлении наместника Кавказскаго кн. Барятинскому, от 15-го июля 1857 года = ამონაწერი თავად ბარიატინსკისადმი კავკასიის მეფისნაცვლის მთავარ სამმართველოსთან არსებული მხარის სამოქალაქო მოწყობის საქმეთა დროებითი განყოფილების მოხსენებიდან, 1857 წლის 15 ივლისით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Медицина / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N100. - С. 174[MFN: 6373]
სრული ტექსტი (გვ. 177)
ანოტაცია:  ეხება ბორჯომის წყლის სამკურნალო მიზნებით გამოყენებას
მოხსენიებული პირები:  ავალოვი (თავადი, ავალიშვილი).
გეოგ.დასახელება:  ბორჯომი; გორი; მტკვარი.
საკვანძო სიტყვები:  მინერალური წყლები.
Предписание кн. Барятинскаго управляющему Ставропольскою губерниею, от 6-го сентября 1857 года, N3668. - Гор. Тифлис / Барятинский = თავად ბარიატინსკის მითითება სტავროპოლის გუბერნიის მმართველს, 1857 წლის 6 სექტემბრით დათარიღებული, N3668 - ქ. ტფილისი / ბარიატინსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : I.Гражданская часть : Медицина / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N101. - С. 174[MFN: 6374]
ანოტაცია:  ეხება ჟელეზნოვოდსკის მინერალური წყლების სამკურნალოდ გამოყენებას
მოხსენიებული პირები:  ლაზარიკი პეტრე (გუბერნიის მდივანი).
გეოგ.დასახელება:  ჟელეზნოვოდსკი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 633 | 634 | 635 | 636 | 637 | 638 | 639 | 640 | 641 | 642 | 643 |  შემდეგი »  ბოლო »»