1. ლაზარევი, ივან პეტროვიჩ (გენერალ-მაიორი, 1763-1803)
Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 16-го октября 1802 года, за N527 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1802 წლის 16 ოქტომბრით დათარიღებული, N527 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Ганджа / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N828. - С. 613[MFN: 909]
სრული ტექსტი (გვ. 625)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ ჯევად-ხანი და ალექსანდრე ბატონიშვილი შამშადილზე თავდასხმას გეგმავენ, ყაზახის მოურავებმა ალექსანდრეს ძღვნად ცხენი გაუგზავნეს და დახმარება აღუთქვეს, ერევნის ხანიც ომის სამზადისშია და შირვანიდან ნახიჩევანში 4-ათასკაციანი სპარსთა ჯარი ჩავიდა, ამიტომ საჭიროდ მიიჩნევს სამხედრო ძალის გაზრდას შამშადბილში
მოხსენიებული პირები:  ჯევად-ხანი ზიად-ოღლი (განჯის მმართველი); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ტაგანოვი (კაპიტანი); კარიაგინი (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  შამშადილი; განჯა; ყაზახი; ერევანი; შირვანი; ნახიჩევანი.
1. ტაგანოვი (კაპიტანი)
Рапорт кап. Таганова ген.-м. Лазареву, от 18-го октября 1802 года, за N4, - при дер. Татлы / Таганов = კაპიტან ტაგანოვის პატაკი გენერალ-მაიორ ლაზარევს, 1802 წლის 18 ოქტომბრით დათარიღებული, N4, სოფელ თათლის მახლობლად / ტაგანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Ганджа / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N829. - С. 613[MFN: 910]
ანოტაცია:  პატაკით, განჯიდან გამოქცეული სომხის ინფორმაციაზე დაყრდნობით, აცნობებს, რომ ალექსანდრე ბატონიშვილმა და ჯევად-ხანმა პირი შეკრეს, ჯევად-ხანი სხვა ხანებს დახმარებისათვის მოუწოდებს, ჭარში 5-ათასიან ჯარს აგროვებენ, კურიერი გაგზავნეს იმერეთშიც, ხშირი ურთიერთობა აქვთ ქიზიყელ თავადებთან, ყაზახის მმართველთან, განზრახული აქვთ შამშადილის სულთნის შეპყრობა
მოხსენიებული პირები:  ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); ჯევად-ხანი ზიად-ოღლი (განჯის მმართველი); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ფანაღ-აღა (ყაზახის მმართველი); ნასიბ-ბეგი (შამშადილის სულთანი).
გეოგ.დასახელება:  განჯა; შამშადილი; იმერეთი; ჭარი; ძეგამი.
1. ლიახოვი (პოდპოლკოვნიკი)
Рапорт подпол. Ляхова ген.-м. Лазареву, от 9-го декабря 1802 года, за N18, - из квартиры при р. Дзегам / Ляхов = პოდპოლკოვნიკ ლიახოვის პატაკი გენერალ-მაიორ ლაზარევს, 1802 წლის 9 დეკემბრით დათარიღებული, N18, მდ. ძეგამთან მდებარე ბანაკიდან / ლიახოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Ганджа / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N830. - С. 614[MFN: 911]
სრული ტექსტი (გვ. 626)
ანოტაცია:  ჯევად-ხანის ტყვეობიდან გამოქცეული განჯელი ხანის აღა-ნეველბოის ინფორმაციაზე დაყრდნობით აცნობებს, რომ ალექსანდრე ბატონიშვილს ლეკთა წინამძღოლებმა ჩააკითხეს და ის თავისი ხალხით სოფელ ჭარში გადავიდა
მოხსენიებული პირები:  ჯევად-ხანი ზიად-ოღლი (განჯის მმართველი); ნასიმ-ბეგი (შამშადილის სულთანი); აღა-ნეველბოი (განჯელი ხანი); მაჰმად-აღა (ლეკთა წინამძღოლი); აჰმედ-აღა (ლეკთა წინამძღოლი).
გეოგ.დასახელება:  შამქორი; განჯა; ჭარი.
Рапорт ген.-м. Лазарева ген.-л. Кноррингу, от 15-го декабря 1802 года, за N597 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1802 წლის 15 დეკემბრით დათარიღებული, N597 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Ганджа / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N831. - С. 614[MFN: 912]
ანოტაცია:  წერილში ეხება შამშადილის პროვინციის კუთვნილების საკითხს, აგრეთვე აცნობებს, რომ მთავარმართებლის ჩამოსვლამდე განჯის ხანს ურჩევს, რომ სიმშვიდე შეინარჩუნოს, რათა უსიამოვნებას არ გადაეყაროს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ჯევად-ხანი ზიად-ოღლი (განჯის მმართველი); ბებუთაშვილი იოსებ (მირი-იშიკ-ბაში, ბებუთოვი); გურგინ-ბეგი (განჯელი მოხელე).
გეოგ.დასახელება:  შამშადილი; საქართველო.
1. მეჰმედ-ხანი (ერევნის მმართველი)
Письмо Мегмед-хана к д.с.с. Коваленскому / Мегмед-хан = მეჰმედ-ხანის წერილი სახელმწიფო მრჩეველ კოვალენსკის / მეჰმედ-ხანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Эривань / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N832. - С. 614. - პარალელური ტექსტი სპარსულ და რუსულ ენებზე[MFN: 913]
ანოტაცია:  სწერს, რომ კოვალენსკის წერილის მიღებამ ძალიან გაახარა, სპარსეთში კი დიდი შეშფოთება გამოიწვია, აგრეთვე აცნობებს, რომ ყაჯარი იბრაჰიმ-ხანი მის ციხესთან დაბანაკდა, მაგრამ მისგან თანამშრომლობაზე თანხმობა რომ ვერ მიიღო, იმედგაცრუებული უკან გაბრუნდა
პერსონალია:  კოვალენსკი პიოტრ ივანოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, გენერალ-ლეიტენანტი, რუსეთის მინისტრი საქართველოში, 1766-1827).
მოხსენიებული პირები:  იბრაჰიმ-ხანი(ყაჯარი) (სპარსი სარდალი); ასლან-ბეგი (ერევნელი მოხელე).
Письмо Мегмед-хана к д.с.с. Коваленскому / Мегмед-хан = მეჰმედ-ხანის წერილი სახელმწიფო მრჩეველ კოვალენსკის / მეჰმედ-ხანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Эривань / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N833. - С. 615. - პარალელური ტექსტი სპარსულ და რუსულ ენებზე[MFN: 914]
სრული ტექსტი (გვ. 627)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ ერევნის სახანოს მუდამ მეგობრული ურთიერთობა ჰქონდა საქართველოსთან, სპარსელების შიშით ერევნის მოსახლეობის ნაწილმა საქართველოს შეაფარა თავი, მაგრამ იქ მათ გოგია-ბეგმა სანაცვლოდ ოჯახისგან თითო სული პირუტყვი მოითხოვა, გარდა ამისა ყარაბაღიდან ჩასული სომხები ქვეყნის სიღრმეში გაგზავნეს, ამიტომ შუამდგომლობას სთხოვს მათი დაბრუნების საქმეში
მოხსენიებული პირები:  გოგია-ბეგი (მოხელე); აბოვი (ყარაბაღის მელიქი).
გეოგ.დასახელება:  ყარაბაღი; სპარსეთი; საქართველო; დაღესტანი; ერევანი.
Письмо ген.-м. Лазарева к Мегмед-хану, от 18-го апреля 1801 года, за N204 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის წერილი მეჰმედ-ხანს, 1801 წლის 18 აპრილით დათარიღებული, N204 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Эривань / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N834. - С. 616. - ასეთივე შინაარსის წერილი N205 გაეგზავნა ხოის მმართველს ჯაფარ-ყული-ხანს[MFN: 915]
სრული ტექსტი (გვ. 628)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ მალე საქართველოში ჩამოვა მთავარმართებელი კნორინგი, რომელიც პირადად გაარკვევს იმ საკითხებს, რომლებიც მას აღელვებს
პერსონალია:  მეჰმედ-ხანი (ერევნის მმართველი).
მოხსენიებული პირები:  პავლე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კნორინგი კ.ფ. (გენერალ-ლეიტენანტი).
Письмо ген.-м. Лазарева к Мегмед-хану, от 4-го июня 1801 года, за N277 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის წერილი მეჰმედ-ხანს, 1801 წლის 4 ივნისით დათარიღებული, N277 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Эривань / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N835. - С. 617[MFN: 916]
სრული ტექსტი (გვ. 629)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ საქართველოს მთავარმართებელმა კნორინგმა შეიტყო ქელბ-ალი-ხანის ჯარის საქართველოს საზღვრებთან მოახლოების შესახებ, ამასთან გავრცელდა ხმა, რომ მეჰმედ-ხანიც იგივეს აპირებს, ამიტომ მეგობრულად ურჩევს, რუსეთის იმპერატორის ნების საწინააღმდეგო ასეთ განზრახვაზე ხელი აიღოს და სხვა მმართველებსაც ურჩიოს ეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში მასთან მოუწევს დაპირისპირება, რადგან საქართველოს მოსახლეობის დაცვა მისი სამსახურებრივი ვალდებულებაა
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კნორინგი კ.ფ. (გენერალ-ლეიტენანტი); ქელბ-ალი-ხანი (ნახიჩევანის მმართველი).
Письмо ген.-м. Лазарева к Мегмед-хану, от 11-го июля 1801 года, за N363 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის წერილი მეჰმედ-ხანს, 1801 წლის 11 ივლისით დათარიღებული, N363 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Эривань / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N836. - С. 617[MFN: 917]
ანოტაცია:  ატყობინებს, რომ შექმნილმა გარემოებამ, კერძოდ, ქარავნისა და ფამბაკელი აღალარების დაკავებამ აიძულა ფამბაკში ჯარით ჩამოსულიყო, ამასთან გაოცებას გამოთქვამს მისი მოქმედების გამო, რაც სრულიად არ შეესაბამება მის მიერ გამოცხადებულ სურვილს, უერთგულოს რუსეთის იმპერატორს, და აფრთხილებს, რომ იმპერატორის სამართლიანი რისხვა დაატყდება თავს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); აღა-ბეგი (ერევნელი მოხელე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ფამბაკი; ერევანი.
Письмо ген.-м. Лазарева к Мегмед-хану, от 13-го июKя 1801 года, за N367 / Лазарев = გენერალ-მაიორ ლაზარევის წერილი მეჰმედ-ხანს, 1801 წლის 13 ივლისით დათარიღებული, N367 / ლაზარევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Эривань / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N837. - С. 617[MFN: 918]
ანოტაცია:  ატყობინებს, რომ საქართველოს განმგებლობა გენერალ-გუბერნატორმა კნორინგმა მას დააკისრა, ამიტომ ფამბაკში ჯარით ჩამოვიდა, მას კი ურჩევს, ფამბაკზე თავისი პრეტენზიები იმპერატორთან გაარკვიოს და არ მიმართოს მისი ნების საწინააღმდეგო მტრულ მოქმედებას
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ფამბაკი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 |  შემდეგი »  ბოლო »»