ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 11 ჩანაწერი
1. ციციშვილი, პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი)
Предложение кн. Цицианова Грузинской Врачебной Управе, от 10-го февраля 1805 года, N135 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება საქართველოს საექიმო გამგეობისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 10 თებერვლით, N135 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиеюКавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : X. Медицинская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 10, N480. - С. 252. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2021]
სრული ტექსტი (გვ. 254)
ანოტაცია:  შენობის აგება აფთიაქისათვის და სამედიცინო პლანტაციებისათვის წავკისში მარიამ დედოფლის ბაღის გამოყენება
პერსონალია:  მარიამი (ქართლ-კახეთის დედოფალი, 1768-1850, გიორგი XII მეუღლე).
ორგანიზაცია:  საქართველოს საექიმო გამგეობა; რუსეთის სახელმწიფო სამედიცინო გამგეობა.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; წავკისი.
თემატიკა:  მედიცინა; ფარმაკოლოგია; მიწათმფლობელობა.
საკვანძო სიტყვები:  აფთიაქები; ბაგრატოვანთა მამულები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Донесение кн. Цицианова министру внутренних дел, от 28-го февраля 1805 года, N217 / Цицианов = თავად ციციანოვის მოხსენება შინაგან საქმეთა მინისტრისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 28 თებერვლით, N217 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиеюКавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : X. Медицинская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 10, N481. - С. 252-253. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2022]
ანოტაცია:  თანხების გამოყოფა სახაზინო აფთიაქის შენობის აგებისა და სამედიცინო ბაღის გაშებისათვის საქართველოში
პერსონალია:  კოჩუბეი ვიქტორ პავლეს ძე (რუსეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი, გრაფი, 1768-1834).
მოხსენიებული პირები:  მარიამი (ქართლ-კახეთის დედოფალი, გიორგი XII მეუღლე).
საკვანძო სიტყვები:  სახაზინო აფთიაქი; ბაგრატოვანთა მამულები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
1. კოჩუბეი, ვიქტორ პავლეს ძე (რუსეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი, გრაფი, 1768-1834)
Доклад министра внутренних дел Е. И. В. / Кочубей = შინაგან საქმეთა მინისტრის მოხსენება მისი საიმპერატორო უდიდებულესობისადმი / კოჩუბეი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиеюКавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : X. Медицинская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 10, N482. - С. 253-254. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს შინაგან საქმეთა მინისტრი "гр. В. Кочубей". - დოკუმენტის ორიგინალ ახლავს იმპერატორ ალექსანდრე I რეზოლუცია "Быть по сему. - Александр". В С.-Петербурге, 5-го мая 1805 года[MFN: 2023]
სრული ტექსტი (გვ. 255)
ანოტაცია:  საქართველოში აფთიაქის გახსნისა და ბოტანიკური ბაღის განაშენიანებისათვის თანხების გამოყოფა. დოკუმენტს ახლავს სააფთიაქო საშტატო ერთეულის უწყისი სახელფასო განაკვეთებით
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825).
მოხსენიებული პირები:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი); მარიამი (ქართლ-კახეთის დედოფალი, გიორგი XII მეუღლე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; თერგი - მდინარე; რუსეთი; ტობოლსკი; კავკასიის მთები; თბილისი.
საკვანძო სიტყვები:  აფთიაქი; ბოტანიკური ბაღი; ბაგრატოვანთა მამულები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
1. ჩერნიშევი, ალექსანდრ ივანოვიჩ (გრაფი, თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი, 1786-1857)
Отношение кн. Чернышева к кн. Воронцову, от 18-го декабря 1846 года, N1841 / Чернышев = თავად ჩერნიშევის მიმართვა თავად ვორონცოვს, 1846 წლის 18 დეკემბრით დათარიღებული, N1841 / ჩერნიშევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть : Медицина / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N230. - С. 223[MFN: 4450]
სრული ტექსტი (გვ. 262)
ანოტაცია:  აცნობებს იმპერატორის განკარგულებას, რომ ამიერკავკასიაში მთელი სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმეები ერთ უწყებად უნდა გაერთიანდეს და ჩაბარდეს საგანგებო სამედიცინო მოხელეს, რომელიც მეფისნაცვალს დაექვემდებარება, უწყებამ უნდა იმოქმედოს შესაბამისი ინსტრუქციებით, უწყების ხელმძღვანელს უნდა დაექვემდებაროს ყველა სახაზინო აფთიაქი
პერსონალია:  ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1782-1856).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; კავკასია; პიატიგორსკი; ნოვოროსიისკი; შავი ზღვა; ხერსონი; სტავროპოლი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა ამიერკავკასიაში; სამოქალაქო საქმეები; მედიცინა.
საკვანძო სიტყვები:  მედიცინა.
1. ტორმასოვი, ალექსანდრ პეტროვიჩ (კავალერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1752-1819)
Отношение ген. Тормасова к кн. Куракину, от 26-го июня 1809 года, N22 / Тормасов = გენერალ ტორმასოვის მიმართვა თავად კურაკინს, 1809 წლის 26 ივნისით დათარიღებული, N22 / ტორმასოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от кавалерии Александра Петровича Тормасова. 1809-1811 : I. Гражданская часть : Медицина / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1870. - Т. 4, N126. - С. 104[MFN: 7541]
ანოტაცია:  ეხება აფთიაქის შენობის აგებას, რომელიც საკმაოდ ძვირი დაჯდა და მეტად მდიდრულად გამოიყურება, ამიტომ საჭიროდ მიიჩნევს, რომ ეს შენობა საცხოვრებლად გადასცენ საქართველოს მმართველს, რომელიც მეტად მოუხერხებელ პირობებში ცხოვრობს მარიამ დედოფლის სასახლეში, ხოლო აფთიაქისთვის და სამკურნალო სამმართველოსთვის შედარებით იაფი შენობები უნდა აიგოს
პერსონალია:  კურაკინი ალექსეი ბორისოვიჩ (თავადი, საიდუმლო მრჩეველი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1759-1829).
მოხსენიებული პირები:  ციციანოვი (თავადი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); მარიამ დედოფალი (გიორგი XII მეუღლე).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; მედიცინა.
1. Выписка из дела о постройке в Тифлисе Дома для Врачебной Управы и Аптеки = ამონარილი საქმიდან ტფილისში სამკურნალო უწყებისა და აფთიაქის შენობის აგების შესახებ // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии Николая Федоровича Ртищева. 1811-1816 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1873. - Т. 5, N400. - С. 344[MFN: 9283]
სრული ტექსტი (გვ. 360)
ანოტაცია:  ეხება საქართველოში პირველი აფთიაქის დაარსებას თბილისში
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ციციანოვი (თავადი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი, ციციშვილი); ტორმასოვი (კავალერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; სამოქალაქო ნაწილი; სამედიცინო ნაწილი.
1. ნოვოსილცევი (სახელმწიფო მდივანი)
Отношение стстс-секретаря Новосильцева к гр. Паскевичу, от 25-го марта 1831 года, N862 / Новосильцов = სახელმწიფო მდივნის ნოვოსილცევის მიმართვა გრაფ პასკევიჩს, 1831 წლის 25 მარტით დათარიღებული, N862 / ნოვოსილცევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Медицина / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N180. - С. 231[MFN: 12647]
სრული ტექსტი (გვ. 247)
ანოტაცია:  ეხება საქარტველოში 13 სახაზინო აფთიაქის დაარსებას, სადაც სამხედროები უფასოდ მიიღებენ წამლებს, მოსახლეობა კი შეიძენს, ასევე ამ აფთიაქების გახსნის ხარჯების ანაზღაურების საკითხს
გეოგ.დასახელება:  ერევანი; შემახა; ქუთაისი; ელისავეტოპოლი (განჯა).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამოქალაქო ნაწილი; მედიცინა.
1. გოლოვინი, ევგენი ალექსანდროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1858)
Отношение ген. Головина к гр. Строганову, от 18-го декабря 1840 года, N343 / Головин = გენერალ გოლოვინის მიმართვა გრაფ სტროგანოვს, 1840 წლის 18 დეკემბრით დათარიღებული, N343 / გოლოვინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. I. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Евгения Александровича Головина. 1838-1842. : I. Гражданская часть : Медицинская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. I. N74. - С. 69[MFN: 14411]
ანოტაცია:  1829 წელს თბილისში პროვიზორმა შენბერგმა გახსნა აფთიაქი და მიიღო პრივილეგია, რომ 15 წელი სხვა აფთიაქი არ უნდა გაიხსნას, შემდეგ 1838 წელს ეს აფთიაქი იყიდა პროვიზორმა შმიდტმა და კიდევ 10-წლიანი პრივილეგია ითხოვა, მთავარი სამმართველოს საბჭომ განიხილა ეს თხოვნა და დააკმაყოფილა იმ პირობით, რომ იგი თავისი ხარჯებით შემახაშიც გახსნის აფთიაქს, რაც მეტად საჭიროა იქაური მოსახლეობისთვის
პერსონალია:  სტროგანოვი გრიგორი ალექსანდროვიჩ (ბარონი, დიპლომატი, საიდუმლო მრჩეველი, უფლებამოსილი მინისტრი თურქეთის კარზე, 1770-1857).
მოხსენიებული პირები:  შენბერგი (პროვიზორი); შმიდტი (კოლეგიის ასესორი, პროვიზორი).
გეოგ.დასახელება:  შემახა.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამოქალაქო ნაწილი; სამედიცინო ნაწილი.
1. სტროგანოვი, ალექსანდრ გრიგორიევიჩ (გრაფი, გენერალ-ადიუტანტი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1795-1891)
Отношение гр. Строганова к ген. Головину, от 11-го января 1841 года, N13 / Строганов = გრაფ სტროგანოვის მიმართვა გენერალ გოლოვინს, 1841 წლის 11 იანვრით დათარიღებული, N13 / სტროგანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. I. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Евгения Александровича Головина. 1838-1842. : I. Гражданская часть : Медицинская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. I. N75. - С. 69[MFN: 14412]
ანოტაცია:  ეხება პროვიზორი შმიდტის ვალდებულებას, შემახაში საკუთარი ხარჯით გახსნას აფთიაქი იმ პრივილეგიის მიცემის პირობით, რომ თბილისში 10 წელი სხვა აფთიაქი არ გაიხსნება
პერსონალია:  გოლოვინი ევგენი ალექსანდროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1858).
მოხსენიებული პირები:  შმიდტი (კოლეგიის ასესორი, პროვიზორი).
გეოგ.დასახელება:  შემახა; თბილისი.
Отношение ген. Головина к гр. Строганову, от 17-го марта 1841 года, N207 / Головин = გენერალ გოლოვინის მიმართვა გრაფ სტროგანოვს, 1841 წლის 17 მარტით დათარიღებული, N207 / გოლოვინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Ч. I. Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Евгения Александровича Головина. 1838-1842. : I. Гражданская часть : Медицинская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1884. - Т. 9, Ч. I. N76. - С. 70[MFN: 14413]
სრული ტექსტი (გვ. 106)
მოხსენიებული პირები:  შმიდტი (კოლეგიის ასესორი, პროვიზორი); განი პაველ ვასილევიჩ (ბარონი, სახელმწიფო მდივანი, საიდუმლო მრჩეველი, სახელმწიფო საბჭოს წევრი, სენატორი).