ციციშვილი, პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი)
Предложение кн. Цицианова Исполнительной Экспедиции, от 1-го апреля 1804 года, N285 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება აღმასრულებელ ექსპიდიისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 1 აპრილით, N285 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N70. - С. 49. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1290]
სრული ტექსტი (გვ. 51)
ანოტაცია: საქართველოს სოფლებიდან ქალაქში გადმოსახლებულ გლეხების უკან დაბრუნებისა და ქალაქებში ვაჭართა და ხელოსანთა აღრიცხვის თაობაზე
გეოგ.დასახელება: საქართველო; რუსეთი.
თემატიკა: ადგილობრივი მმართველობა; სოციალური ფენები; ხელოსნობა; მოსახლეობა.
საკვანძო სიტყვები: გლეხობა; ვაჭრები; ხელოსნები; ქალაქების მოსახლეობა; სომხები; ებრაელები.
Предложение кн. Цицианова Исполнительной Экспедиции, от 23-го ноября 1804 года N764 / Цицианов = თავად ციციშვილის წინადადება აღმასრულებელი ექსპედიციისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 23 ნოემბრით, N764 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N75. - С. 51. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1295]
სრული ტექსტი (გვ. 53)
ანოტაცია: წინადადება ქალაქებში გადახვეწილი გლეხობის მაზრებში დაბრუნების შეჩერების გამო
თემატიკა: ადგილობრივი მმართველობა; სახელმწიფო მმართველობა; სოციალური ფენები.
საკვანძო სიტყვები: გლეხობა.
ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825)
Высочайшее повеление гр. Гудовичу, от 12-го октября 1807 года = უზენაესი განკარგულება გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 12 ოქტომბრით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : III. Духовная часть : Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N144. - стр. 77. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა. - კონტრასიგნებულია გრაფ ვიქტორ კოჩუბეის მიერ[MFN: 1661]
სრული ტექსტი (გვ. 83)
ანოტაცია: ამ განკარგულებით უქმდება გიორგი XII მიერ გამოცემული სიგელის მოქმედება, რომლის თანახმადაც წმ. იოანე ნათლისმცემლის ეკლესიის გლეხობა ღალას არ იხდიდა, მარიამ დედოფლის მიერ ბოძებულ სამღებროს კი ეკლესიას საკუთრებაში უტოვებს
პერსონალია: გუდოვიჩი ივან ვასილიევიჩ (გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1741-1820).
მოხსენიებული პირები: გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე); მარიამ დედოფალი (გიორგი XII მეუღლე).
თემატიკა: რელიგიური საკითხები კავკასიაში; მართლმადიდებლური სამღვდელოება.
О приписных к заводам крестьянах в Грузии = ქარხნებთან მიწერილი გლეხები საქართველოში // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N379. - С. 203. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1807]
სრული ტექსტი (გვ. 205)
ანოტაცია: ქარხნებთან მიწერილი გლეხების მიერ ქვანახშირის ჩაბარებისა და ანაზღაურების წესები
თემატიკა: მრეწველობა; სოციალური ფენები.
საკვანძო სიტყვები: ქვანახშირის ქარხნები; გლეხობა; რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში.