თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობა; სოციალური ფენები; ხელოსნობა; მოსახლეობა.
საკვანძო სიტყვები:  გლეხობა; ვაჭრები; ხელოსნები; ქალაქების მოსახლეობა; სომხები; ებრაელები.
1. ლიტვინოვი, პეტრე მაქსიმეს ძე (სამოქალაქო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834)
Рапорт с. с. Литвинова кн. Цицианову, от 24-го ноября 1804 года, N125. - Суджун / Литвинов = სამოქალაქო მრჩეველ ლიტვინოვის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 24 ნოემბრით, N125. - სუჯუნა / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N955. - С. 489-490. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3076]
სრული ტექსტი (გვ. 491)
ანოტაცია:  გრიგოლ დადიანის მკვლელის დადგენის მცდელობა. სამეგრელოს მთავრის დანიშვნის საკითხი. ხუნწასა და ხორგოში ბაზრების გახსნა და სამგერლოში სომხებისა და ებრაელების დასახლება ვაჭრობის აღორძინების მიზნით
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); დადიანი გრიგოლ კაცია II ძე (სამეგრელოს მთავარი, 1770-1804); ნინო ბატონიშვილი (1772-1847, გიორგი XII ასული, გრიგოლ დადიანის მეუღლე).
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლაი (პადრე, მკურნალი); ანტონ ჭყონდიდელი (ოდიშის მღვდელმთავარი); ცაგარელი გიორგი (თავადი); დადიანი მანუჩარ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); დადიანი დარიელ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); ბესარიონი (ჭყონდიდის მიტროპოლიტი, დადიანი); ჩიქოვანი (სახლთუხუცესი); დადიანი ნიკოლოზ (თავადი, გრიგოლ დადიანის ძმა); გელოვანი (თავადი, ლეჩხუმის მოურავი).
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; ოდიში; თბილისი; ხუნწა; ლეჩხუმი; ხორგო; რუსეთი.
თემატიკა:  ისტორია; ვაჭრობა; მოსახლეობა; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; სომეხი ვაჭრები; ებრაელი ვაჭრები; სამეგრელოს ბაზრები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
1. ვორონცოვი, მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1782-1856)
Отношение кн. Воронцова к кн. Чернышеву, от 5-го февраля 1853 года, N113 / Воронцов = თავად ვორონცოვის მიმართვა თავად ჩერნიშევს, 1853 წლის 5 თებერვლით დათარიღებული, N113 / ვორონცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N59. - С. 60[MFN: 4279]
სრული ტექსტი (გვ. 98)
ანოტაცია:  ეხება მინერალური წყლებით მდიდარ ბორჯომში ჩასახლების უფლების მიცემას ყველა ადგილობრივი, რუსი და უცხოელი ქვეშევრდომისთვის, რწმენისა და სოციალური კუთვნილების მიუხედავად, გარდა ებრაელებისა, ოღონდ ეს უნდა მოხდეს მხოლოდ მისი ნებართვით
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ბუტკოვი ვლადიმერ პეტროვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  გორი; თბილისი; ბორჯომი; ახალციხე; მტკვარი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა ამიერკავკასიაში; სამოქალაქო საქმეები.
Отношение кн. Чернышева к кн. Воронцову, от 17-го апреля 1853 года, N554 / Чернышев = თავად ჩერნიშევის მიმართვა თავად ვორონცოვს, 1853 წლის 17 აპრილით დათარიღებული, N554 / ჩერნიშევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N62. - С. 63[MFN: 4282]
სრული ტექსტი (გვ. 101)
ანოტაცია:  იმპერატორის ნებართვით, დაბა ბორჯომში, სადაც მინერალური წყაროებია, ჩასახლების უფლება ეძლევათ როგორც რუსებს, ისე იმპერიის ყველა უცხოელ ქვეშევრდომს, სოციალური და რელიგიური კუთვნილების მიუხედავად, ებრაელების გარდა, ოღონდ უშუალოდ მისი ნებართვით
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; გორი; ბორჯომი.
1. ერისტოვი, გიორგი რომანის ძე (გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, ქუთაისის გენერალ-გუბერნატორი, 1812-1891, ერისთავი)
Отношение Кутаисскаго ген.-губернатора к и.д. начальника Главнаго Управления наместника Кавказскаго, от 14-го февраля 1859 года, N347 = ქუთაისის გენერალ-გუბერნატორის მიმართვა კავკასიის მეფისნაცვლის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელს, 1859 წლის 14 თებერვლით დათარიღებული, N347 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-фельдмаршала князя Александра Ивановича Барятинскаго. 1856-1862 : III. Кутаисская губерния / Е. Вейденбаум [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1904. - Т. 12, N169. - С. 246[MFN: 6442]
სრული ტექსტი (გვ. 249)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ ქუთაისელი ებრაელები, რომლებიც აღწერის შედეგად სახაზინო გლეხებს მიაკუთვნეს, ითხოვენ ქუთაისის მოქალაქის სტატუსს
პერსონალია:  კრუზენშტერნი ალექსეი ფიოდოროვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, კავკასიის მეფისნაცვლის მთავარი სამმართველოს უფროსი, 1813-1887).
მოხსენიებული პირები:  ივანოვი (გენერალ-მაიორი).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; ქუთაისის გუბერნია.
1. ველიამინოვი, ივან ალექსანდროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, სამოქალაქო ნაწილის მმართველი საქართველოში, 1771-1837)
Рапорт ген.-л. Вельяминова в Правительствующий Сенат, от 13-го декабря 1826 года, N3004 / Вельяминов = გენერალ-ლეიტენანტ ველიამინოვის პატაკი მმართველ სენატს, 1826 წლის 13 დეკემბრით დათარიღებული, N3004 / ველიამინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии Алексея Петровича Ермолова. 1816-1827 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1874. - Т. 6, ч. I, N137. - С. 92[MFN: 10090]
სრული ტექსტი (გვ. 109)
ანოტაცია:  ეხება ქრისტიანთა შორის სასამართლო დავაში მუსლიმანებისა და ებრაელების მოწმეებად მოყვანის მართებულობის საკითხს
მოხსენიებული პირები:  ურუმელაშვილი ანანია; ურუმელაშვილი მოსე; ორბელიანი ლუარსაბ (კაპიტანი); ორბელიანი ასლან (პოდპოლკოვნიკი); იაკუბ-თედუსან-ოღლი; ვახტანგ VI (ქართლის მეფე).
1. Записка по делу казненных Измаил-ханом Жидов Шекинскаго ханства, в дер. Варташены, 1816 года = ჩანაწერი შაქის სახანოში ისმაილ-ხანის მიერ სიკვდილით დასჯილი ებრაელების საქმის გამო // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии Алексея Петровича Ермолова. 1816-1827 : VIII. Закавказския мусульманския провинции и владения : Нуха (Шеки) / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1874. - Т. 6, ч. I, N1076. - С. 723. - ხელს აწერს პოლკოვნიკი ივანოვი[MFN: 11029]
სრული ტექსტი (გვ. 740)
ანოტაცია:  ეხება 7 წლის ბიჭის მკვლელობაში ეჭვმიტანილი ებრაელების სასტიკი წამების ფაქტების გამოძიებას
მოხსენიებული პირები:  ავშარ-ისმაილი (ისმაილ-ხანის მსახური); ალიჯანი (ისმაილ-ხანის მსახური); ერმოლოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); ჯაფარ-ყული-ხანი (გენერალ-ლეიტენანტი, შაქის მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  ვართაშენი; სპარსეთი; ყარაბაღი; მინგეჩაური; ნუხა.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა ამიერკავკასიაში; მუსლიმანური პროვინციები; ნუხა (შაქი).
1. სიპიაგინი, ნიკოლაი მარტემიანოვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი, 1785-1828)
Отношение ген.-адъют. Сипягина к министру внутренних дел, от 14-го октября 1827 года, N367 / Сипягин = გენერალ-ადიუტანტ სიპიაგინის მიმართვა შინაგან საქმეთა მინისტრს, 1827 წლის 14 ოქტომბრით დათარიღებული, N367 / სიპიაგინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N9. - С. 4[MFN: 12476]
სრული ტექსტი (გვ. 20)
ანოტაცია:  ეხება საქართველოში საცხოვრებლად ჩამოსულ ებრაელებს, რომლებიც მთავრობის განკარგულების თანახმად უნდა გაასახლონ, მაგრამ ითხოვს ნებართვას, დატოვოს ის ებრაელები, რომლებსაც სამკერვალო სახელოსნოები და სამიკიტნოები აქვთ გახსნილი და სასარგებლო საქმიანობას ეწევიან
პერსონალია:  ლანსკოი ვასილ სერგეევიჩ (საიდუმლო მრჩეველი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მმართველი, 1754-1831).
Отношение барона Розена к д.т.с. Блудову, от 28-го февраля 1833 года, N88 / Розен = ბარონ როზენის მიმართვა საიდუმლო მრჩეველ ბლუდოვს, 1833 წლის 28 თებერვლით დათარიღებული, N88 / როზენი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N20. - С. 48[MFN: 13419]
სრული ტექსტი (გვ. 73)
ანოტაცია:  ეხება საქართველოში, კერძოდ თბილისში რუსეთის სხვადასხვა რეგიონებიდან ჩამოსახლებულ ებრაელებს, უმთავრესად ხელოსნებს, ამასთან აღნიშნავს, რომ აქ ებრაელები მთელ სოფლებად ცხოვრობენ ჯერ კიდევ უხსოვარი დროიდან და იგივე უფლებებით სარგებლობენ, როგორც მკვიდრი მოსახლეობა ყოველგვარი შეზღუდვების გარეშე
პერსონალია:  ბლუდოვი დმიტრი ნიკოლაევიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, საიდუმლო მრჩეველი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1785-1865).
1. Рапорт Кавказскаго губернатора барону Розену, от 23-го октября 1836 года, N117 = კავკასიის გუბერნატორის პატაკი ბარონ როზენს, 1836 წლის 23 ოქტომბრით დათარიღებული, N117 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N43. - С. 70[MFN: 13442]
სრული ტექსტი (გვ. 95)
ანოტაცია:  ეხება ამიერკავკასიაში ჩამოსახლებული რასკოლნიკებისა და ებრაელების მდგომარეობას და მათი რწმენის გავრცელების წინააღმდეგ უმკაცრესი ზომების შემოღებას
მოხსენიებული პირები:  ემანუელი (კავალერიის გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  პეტერბურგი; თბილისი.