ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 67 ჩანაწერი
1. კნორინგი, კარლ ფიოდოროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიის დივიზიის უფროსი, საქართველოსა და ასტრახანის გუბერნიის მმართველი, 1746-1820, კარლ ჰენრიხ ფონ კნორინგი)
Всеподданнейший рапорт ген.-л. Кнорринга, от 11-го апреля 1800 года / Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1800 წლის 11 აპრილით დათარიღებული / კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Баку / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N885. - С. 639[MFN: 966]
სრული ტექსტი (გვ. 651)
ანოტაცია:  პატაკით იმპერატორს მოახსენებს, რომ ბაქოს მმართველმა ჰუსეინ-ყული-ხანმა დაარბია და გაძარცვა რუსი ვაჭრები, ამიტომ სპარსეთში რუსეთის კონსულის სკიბინევსკის მითითებით კაპიტან-ლეიტნანტმა მოჩაკოვმა მის წინააღმდეგ სამხედრო ექსპედიცია მოაწყო, რის შემდეგაც ხანმა თავისი დანაშაული მოინანია და ვაჭრებს ფული დაუბრუნა
პერსონალია:  პავლე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1754-1801).
მოხსენიებული პირები:  სკიბინევსკი მ. (რუსეთის ელჩი სპარსეთში); მოჩაკოვი (კაპიტან-ლეიტენანტი); ჰუსეინ ყული-ხანი (ბაქოს მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  ბაქო; ყიზლარი; სპარსეთი; ასტრახანი.
თემატიკა:  რუსეთის მონარქიის მმართველობა; ურთიერთობა ამიერკავკასიის მუსლიმანურ სამფლობელოებთან.
Всеподданнейший рапорт ген.-л. Кнорринга, от 15-го апреля 1800 года / Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1800 წლის 15 აპრილით დათარიღებული / კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Баку / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N886. - С. 640[MFN: 967]
სრული ტექსტი (გვ. 652)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ ბაქოს მმართველმა ჰუსეინ ყული-ხანმა შიკრიკის ხელით გამოუგზავნა წერილი, რომელშიც რუსი ვაჭრების გაძარცვის გამო პატიებას ითხოვს, მათ ზარალი აუნაზღაურა და გამოთქვამს რუსეთის იმპერატორის ქვეშევრდომობის სურვილს
მოხსენიებული პირები:  ჰუსეინ ყული-ხანი (ბაქოს მმართველი); მირზა-ჰადი-ბეგი (ბაქოელი მოხელე).
გეოგ.დასახელება:  ყიზლარი; ასტრახანი.
1. პავლე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1754-1801)
Рескрипт от 14-го февраля 1800 года / Павел I = 1800 წლის 14 თებერვლის რესკრიპტი / პავლე I // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Талыш / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N890. - С. 641[MFN: 971]
ანოტაცია:  რესკრიპტი შეიცავს მითითებებს, რომ სპარსეთში მოვაჭრე რუსი ვაჭრების უსაფრთხოებისათვის და რუსეთის ერთგული თალიშის ოლქის მმართველის დასახმარებლად, იმ შემთხვევაში, თუ მეზობლები შეავიწროვებენ, მუდმივ მზადყოფნაში ჰქონდეს სამხედრო გემი სრული აღჭურვილობით, ამასთან მჭიდრო კონტაქტი იქონიონ სპარსეთში რუსეთის კონსულთან
მოხსენიებული პირები:  სკიბინევსკი მიხაილ (რუსეთის ელჩი სპარსეთში); მირ-მუსტაფა-ხანი (თალიშის მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი; სარის კუნძული; ეზელი; ასტრახანი.
1. კნორინგი, კარლ ფიოდოროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, 1746-1820)
Всеподданнейший рапорт ген.-л. Кнорринга, от 11-го апреля 1800 года / К.Ф. Кнорринг = გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1800 წლის 11 აპრილით დათარიღებული / კ.ფ. კნორინგი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XIV. Персия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N962. - С. 677-678[MFN: 1043]
სრული ტექსტი (გვ. 689-690)
ანოტაცია:  ბაბა-ხანს სურს აზერბაიჯანზე გალაშქრება და მისი დამორჩილება, რადგან გარდა დიდი შემოსავლისა ამ მხრიდან ადვილია საქართველოზე გალაშქრება და ამის მიზეზად ჰუსეინ-ყული-ხანის მხრიდან ვაჭრების შევიწროებას ასახელებს
მოხსენიებული პირები:  შიხ-ალი-ხანი (დერბენტის მმართველი); ჰასან-ხანი (შიხ-ალი-ხანის ძმა); სურხაი-ხანი (ყაზიყუმიხის მმართველი); მედეთ-ბეგი (შიკრიკი); სკიბინევსკი (რუსეთის კონსული სპასეთში); იბრაჰიმ-ჰალილ-ხანი (ყარაბაღის მმართველი); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); ჰუსეინ-ყული-ხანი (აღა-მაჰმად-ხანის ძმა).
გეოგ.დასახელება:  ასტრახანი; ზაბელისტანი; ეზელი; სალიანი; ხორასანი; ბაქო; თეირანი; შემახა; ყაზვინი; დაღესტანი; თარღუ; დერბენტი.
თემატიკა:  სპარსეთის სამეფო - შიდა პოლიტიკური ვითარება.
Предложение кн. Цицианова кн. Волконскому, от 1-го апреля 1804 года N281 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინანადება თავად ვოლკონსისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 1აპრილით, N281 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N68. - С. 49. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1288]
ანოტაცია:  წინადადება თბილისის ვაჭრების, ხელოსნებისა და მოსახლეობისაგან სახელმწიფო გადასახადების ამოღების თაობაზე
პერსონალია:  ვოლკონსკი დიმიტრი მიხეილის ძე (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, საქართველოს ჯარების სარდალი, 1769-1835).
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო გადასახადები.
ანოტაცია:  საქართველოს სოფლებიდან ქალაქში გადმოსახლებულ გლეხების უკან დაბრუნებისა და ქალაქებში ვაჭართა და ხელოსანთა აღრიცხვის თაობაზე
თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობა; სოციალური ფენები; ხელოსნობა; მოსახლეობა.
საკვანძო სიტყვები:  გლეხობა; ვაჭრები; ხელოსნები; ქალაქების მოსახლეობა; სომხები; ებრაელები.
1. მარიამი (ქართლ-კახეთის დედოფალი, 1768-1850, გიორგი XII მეუღლე)
Письмо царицы Марии к кн. Цицианову, от 23-го февраля 1802 года : (С грузинскаго) // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : II. Грузинский царский дом : II. Царица Мария / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 2, N181. - С. 107-108. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1401]
სრული ტექსტი (გვ. 109)
ანოტაცია:  უარის თქმა გიორგი XII-ის მიერ ვაჭრებისაგან ნაყიდი საქონლის საფასურის დაფარვაზე
მოხსენიებული პირები:  გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე, 1746-1800).
თემატიკა:  სახელმწიფო მმართველობა; ვაჭრობა.
საკვანძო სიტყვები:  ბაგრატოვანთა სამეფო სახლი.
1. სკიბინევსკი, მიხაილ (რუსეთის ელჩი სპარსეთში)
ანოტაცია:  ეხება გადამდებ სნეულებათა გავრცელების აღკვეთის მიზნით ასტრახანის კომიტეტის მიერ საკარანტინო ზომების განხორციელებას ხივიდან და ბუხარიდან შემოსული საქონლისა და ვაჭრების მიმართ
გეოგ.დასახელება:  ასტრახანი; მანგიშლაყი; ხივა; ბუხარა; თურქეთი; ყირგიზ-კაისაკის სტეპი; უფა; სპარსეთი; ორენბურგი; არზრუმი; დაღესტანი; ალეპო; ყირიმი; კონსტანტინოპოლი.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 9-го марта 1803 года, N29 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1803 წლის 9 მარტით / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XII. Духовная часть : А. Православное духовенство / Ад. Берже [преседатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 12, N510. - С. 264. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2051]
სრული ტექსტი (გვ. 266)
ანოტაცია:  სიონის ტაძრისა და სავაჭრო დუქნების დაზიანება ხანძრის შედეგად, დავით ბატონიშვილის მფლობელობაში მყოფ ქარვასლის გადაცემა სიონის ტაძრისთვისა და ვაჭრებისათვის. თხოვნა, თანხების გამოყოფა სიონის ტაძრის აღსადგენად
მოხსენიებული პირები:  დავით ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე).
თემატიკა:  საქართველოს ეკლესიები; ვაჭრობა.
საკვანძო სიტყვები:  მართლმადიდებელი ეკლესია; სიონის ტაძარი; ქარვასლა.
Предложение кн. Цицианова с. с. Тарасову, от 21-го февраля 1805 года N172 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება სამოქალაქო მრჩეველ ტარასოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 21 თებერვლით, N172 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XII. Духовная часть : А. Православное духовенство / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 12, N529. - С. 271. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2070]
სრული ტექსტი (გვ. 273)
ანოტაცია:  წინადადება თბილისის ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის შეკებისა და სავაჭრო დუქნების ადგილას სამრეკლოს აგების შესახებ
პერსონალია:  ტარასოვი იაკობ (სამოქალაქო მრჩეველი, პოლკოვნიკი).
მოხსენიებული პირები:  ყორღანოვი ოსიპ (სომეხი ვაჭარი); პიტოევი ზურაბ (ვაჭარი); ასროთოვი აბელ (ვაჭარი, ასრათაშვილი); იოანე თბილელი (მიტროპოლიტი); მიტუოვი მიკირტუმ (სომეხი ვაჭარი); დავით ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე).
თემატიკა:  რელიგია; საეკლესიო ხუროთმოძღვრება; ვაჭრობა.
საკვანძო სიტყვები:  მართლმადიდებელი ეკლესია; თბილისის ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარი; თბილისელი ვაჭრები.