ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 78 ჩანაწერი
1. От всех вообще князей Карталинии, благородных и других лиц его сиятельству Тифлисскому мелику, и их честности всем вообще мокалакам, кетхудам - великим и малым = სრულიად ქართლის კეთილშობილ თავადაზნაურთა და სხვათა მიმართვა მის ბრწყინვალებას ტფილისის მელიქს [ქალაქის თავს], მოქალაქეებს, კეტხუდებს - დიდსა და პატარას // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : III. Грузинский царский дом / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N196. - С. 229-231. - ტექსტი პარალელურად ქართულ და რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ბოლოს მინაწერი: "აზის თორმეტი ბეჭედი და ხელი აწერია თავად-აზნაურთაგან". - კეტხუდი არის პიროვნება, რომელსაც არ გააჩნია საკუთარი ბეჭედი[MFN: 296]
სრული ტექსტი (გვ.241-243)
ანოტაცია:  ქართლის თავადაზნაურობა წერილს უგზავნის ქალაქის თავს, სადაც ახსენებს ერეკლე მეფის ანდერძს გიორგი XII გარდაცვალების შემთხვევაში სამეფო ტახტის ბატონიშვილებისათვის გადაცემის თაობაზე. ისინი მოითხოვენ მსგავსი შინაარსის მიმართვა გაეგზავნოს რუსეთის იმპერატორს და ყველა თანამდებობის პირს, რომლებიც ვალდებულნი არინ უზრუნველყონ ანდერძის კანონიერად აღსრულება. ერეკლე მეფის ანდერძის შეუსრულებლობა ქართველი ხალხის ღალატის ტოლფასია და ანდერძის შეუსრულებლობის შემთხვევაში დიდებულები არ აპირებენ თავისი ქვეყნის წინაშე მეფის ამაგის დავიწყებას და სისხლის ღვრით იმუქრებიან
მოხსენიებული პირები:  ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის უკანასკნელი მეფე); იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ფარნაოზ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე).
თემატიკა:  ქართლ-კახეთის სამეფო; საშინაო პოლიტიკა.
1. კოვალენსკი, პიოტრ ივანოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, გენერალ-ლეიტენანტი, რუსეთის მინისტრი საქართველოში, 1766-1827)
Обвещение д.с.с. Коваленскаго к Карталинским и Кахетинским князям и дворянам, от 5-го сентября 1802 года / Коваленский = კოვალენსკის შეტყობინება ქართლ-კახეთის თავადაზნაურობას, 1802 წლის 5 სექტემბრით დათარიღებული / კოვალენსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : VI. Учебная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N611. - С. 509[MFN: 646]
სრული ტექსტი (გვ. 521)
ანოტაცია:  ეხება თბილისში სასწავლებლების გახსნას, სასწავლო საგნებს, მოუწოდებს თავად-აზნაურობას შვილები სასწავლებლად თბილისში ჩამოიყვანონ
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კნორინგი კ.ფ. (გენერალ-ლეიტენანტი).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში - საგანმანათლებლო საქმე.
1. ლეონტიევი (გენერალ-მაიორი, 1782-1824)
Рапорт ген.-м. Леонтиева ген.-м. Лазареву от 28-го июля 1802 года, за N138 / Леонтиев = გენერალ-მაიორ ლეონტიევის პატაკი გენერალ-მაიორ ლაზარევს, 1802 წლის 28 ივლისით დათარიღებული, N138 / ლეონტიევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : IV. Смуты в Грузии по кончине царя Георгия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N477. - С. 364[MFN: 689]
სრული ტექსტი (გვ. 376-377)
ანოტაცია:  პატაკი შეიცავს ინფორმაციას, რომ არსებობს ალექსანდრე ბატონიშვილის მიერ დიდძალი არმიით რუსეთის ჯარზე თავდასხმის საშიშროება, მანავის მოსახლეობას რუსეთის მხარეზე ბრძოლის სურვილი აქვს, მანავის თავადაზნაურობა დაპატიმრებულია და ამაში მანავის მოსახლეობამ აღმოუჩინათ დახმარება
პერსონალია:  ლაზარევი ივან პეტროვიჩ (გენერალ-მაიორი, 1763-1803).
მოხსენიებული პირები:  კრივონოსოვი (კაპიტანი); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე).
გეოგ.დასახელება:  მანავი.
თემატიკა:  რუსეთის მონარქია - ბატონიშვილთა წინააღმდეგობა.
1. სკიბინევსკი, მიხაილ დანილოვიჩ (რუსეთის კონსული სპარსეთში)
Рапорт надв. сов. Скибиневскаго ген.-л. Кноррингу, от 12-го мая 1802 года, за N162 / Скибиневский = კარის მრჩეველ სკიბინევსკის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კნორინგს, 1802 წლის 12 მაისით დათარიღებული, N162 / სკიბინევსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье во второй половине XVIII столетия и за время управления генерал-лейтенанта Карла Федоровича Кнорринга 2-го. 1762-1802 : XII. Закавказския мусульманския владения : Баку / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1866. - Т. 1, ч. 2, N888. - С. 641[MFN: 969]
სრული ტექსტი (გვ. 653)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ მიიღო საქართველოს რუსეთთან შეერთების შესახებ მანიფესტის ასლი და მაშინვე შეატყობინა ჰუსეინ ყული-ხანს და სხვა ბაქოელ მოხელეებს, რომ საქართველოს სამეფო ოჯახმა, თავადაზნაურობამ, სამღვდელოებამ და ხალხმა იმპერატორის ერთგულების ფიცი დადეს, აგრეთვე აღწერს საქართველოს მეზობელ სახანოებში ამ ფაქტისადმი დამოკიდებულებას
პერსონალია:  კნორინგი კარლ ფიოდოროვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიის დივიზიის უფროსი, საქართველოსა და ასტრახანის გუბერნიის მმართველი, 1746-1820, კარლ ჰენრიხ ფონ კნორინგი).
მოხსენიებული პირები:  ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); ფირ-ყული-ხანი (სპარსი სარდალი); ჰუსეინ ყული-ხანი (ბაქოს მმართველი); მუსტაფა-ხანი (შირვანის მმართველი); მეჰმედ-ხანი (ერევნის მმართველი); ჯევად-ხანი ზიად-ოღლი (განჯის მმართველი); შიხ-ალი-ხანი (დერბენდის მმართველი); მირ-მუსტაფა-ხანი (თალიშის მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; საქართველო; აზერბაიჯანი; თავრიზი.
თემატიკა:  რუსეთის მონარქიის მმართველობა; ურთიერთობა ამიერკავკასიის მუსლიმანურ სამფლობელოებთან; ბაქო.
Предложение гр. Гудовича Исполнительной Экспедиции, от 8-го февраля 1808 года, N182 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წინადადება აღმასრულებელ ექსპედიციას, 1808 წლის 8 თებერვლით დათარიღებული, N182 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N31. - С. 22[MFN: 1453]
სრული ტექსტი (გვ. 28)
ანოტაცია:  წინადადება ეხება 36 წლის წინათ ერეკლე მეფის მიერ დიდ შულავერში ჩასახლებული მოსახლეობის საჩივარს იმის გამო, რომ მიწებს თავადაზნაურობა ედავებათ, ამიტომ მითითებას აძლევს არ დაუშვან სახაზინო მიწების გასხვისება, ხოლო მათ, ვისაც მფლობელობის დამადასტურებელი საბუთები აქვთ, სასამართლოს წესით დაიმტკიცონ უფლებები
მოხსენიებული პირები:  ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე).
ორგანიზაცია:  აღმასრულებელი ექსპედიცია.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; დიდი შულავერი; საქართველო.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში - სამოქალაქო საქმეები.
Письмо гр. Гудовича к барону Будбергу, от 21-го августа 1806 года, N22 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წერილი ბარონ ბუდბერგს, 1806 წლის 21 აგვისტოთი დათარიღებული, N22 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : II. Грузинский Царский Дом / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N119. - стр. 65[MFN: 1623]
სრული ტექსტი (გვ. 71)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ საქართველოს მმართველმა ლიტვინოვმა შეატყობინა ალექსანდრე ბატონიშვილის საქართველოში დაბრუნების და იმპერატორისადმი მორჩილების სურვილი, აგრეთვე მისი თხოვნა, რომ შესაფერისი პატივით მიიღონ ის და მისი თანმხლები ქართველი თავადაზნაურობა, ამასთან წინასწარ აცნობონ რუსეთის იმპერატორის მხრიდან პატიებისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფის შესახებ. ამით სპარსელებს აღარ ექნებათ საქართველოზე თავდასხმის მიზეზი და ეს შესაძლებლობა ხელიდან არ უნდა გაუშვან, რისთვისაც შესაბამის მითითებებს აძლევს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათალი-შაჰი); მამედ-აღა (აღალარი); მირზა-მუსა (გილანის მმართველი); მამედ-ალი (სპარსი მოხელე); ბებუთოვი იოსებ (ყაზახის მოურავი, ბებუთაშვილი); ტენიშევი (თავადი, ასტრახანის სამოქალაქო გუბერნატორი); ლიტვინოვი პ.მ. (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; საქართველო; ასტრახანი; გეორგიევსკი; გილანი.
თემატიკა:  საქართველოს სამეფო ოჯახი; ბატონიშვილთა დაუმორჩილებლობა.
Донесение кн. Цицианова гр. Кочубею, от 31-го мая 1804 года, N448 / Цицианов = თავად ციციანოვის მოხსენება გრაფ კოჩუბეისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 31 მაისით, N448 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : II. Грузинский царский дом : VI. Царевич Александр / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 2, N304. - С. 165. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1679]
სრული ტექსტი (გვ. 167)
ანოტაცია:  სამეფო ტახტის დაბრუნების მიზნით სპარსეთში მყოფ ალექსანდრე ბატონიშვილის მიერ საქართველოში გამოგზავნილი წერილების ხელში ჩაგდება, სადაც ბატონიშვილი მოუწოდებს ქართველ თავადაზნაურობას შეუერთდნენ სპარსეთიდან საქართველოსკენ მიმავალ ჯარებს რუსეთის ჯარების განდევნის მიზნით
პერსონალია:  კოჩუბეი ვიქტორ პავლეს ძე (რუსეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი, გრაფი, 1768-1834); ალექსანდრე ბატონიშვიდლი (1779-1844, ერეკლე II ძე).
მოხსენიებული პირები:  ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, ფათ ალი-შაჰი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; სპარსეთი; რუსეთი.
თემატიკა:  ისტორია; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; ^aსაქართველო-სპარსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ბაგრატოვანთა სამეფო სახლი; ბაგრატოვანთა აჯანყება; რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში; რუსეთ-ირანის ომი და საქართველო.
1. Заявление Гурийскаго благороднаго сословия гр. Гудовичу, от 8-го марта 1807 года = გურიის თავად-აზნაურობის განცხადება გრაფ გუდოვიჩს, 1807 წლის 8 მარტით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : VI. Имеретия, Мингрелия, Гурия и Абхазия : Гурия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N346. - С. 187[MFN: 2139]
სრული ტექსტი (გვ. 193)
ანოტაცია:  ქაიხოსრო გურიელი სოლომონ მეფესთან ერთად თურქეთს ემხრობა და რუსეთის წინააღმდეგია, ამიტომ გურიის თავადაზნაურობა ერთმორწმუნე რუსეთის მფარველობას ითხოვს
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); გურიელი ვახტანგ (თავადი); გურიელი ქაიხოსრო (თავადი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; თურქეთი; საქართველო; გურია.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; ურთიერთობა გურიასთან.
Письмо кн. Цицианова к кн. Соломону Леонидзе от 22-го марта 1803 года / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი თავად სოლომონ ლეონიძისადმი, დათარიღებული 1803 წლის 22 მარტით = ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : А. Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N639. - С. 343-344. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2389]
სრული ტექსტი (გვ. 345)
ანოტაცია:  ციციშვილის წერილი მისი კეთილგანწყობის შესახებ სოლომონ ლიონიძისადმი
პერსონალია:  ლიონიძე სოლომონ (თავადი, სახელმწიფო მოღვაწე, 1754-1811, ლეონიძე).
მოხსენიებული პირები:  ალექსეი (მღვდელი, თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის დირექტორი, პეტრიევი); ლეონიძე ალექსანდრე სოლომონის ძე (თბილსის კეთილშობილთა სასწავლებლის მოსწავლე).
თემატიკა:  სოციალური ფენები; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  თავადაზნაურობა; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
Письмо кн. Цицианова к кн. Леонидзе, от 28-го марта 1803 года / Цицианов = თავად ციციანოვის წერილი თავად ლეონიძისადმი, დათარიღებული 1803 წლის 28 მარტით / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : А. Имеретия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N695. - С. 344. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 2391]
სრული ტექსტი (გვ. 346)
ანოტაცია:  წერილი ეხება სოლომონ ლიონიძის ვაჟის ალექსანდრეს გაცნობასა და სოლომონთან შეხვედრის სურვილს
პერსონალია:  ლიონიძე სოლომონ (თავადი, სახელმწიფო მოღვაწე, 1754-1811, ლეონიძე); ლიონიძე ალექსანდრე სოლომონის ძე (თავადი, თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის მოსწავლე, ლეონიძე).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი; საქართველო; რუსეთი.