ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 26 ჩანაწერი
1. მაკსვინი (ინგლისელი ინჟინერი)
Рапорт Английскаго инженера механика Максвина кн. Цицианову, от 13-го августа 1805 года / Максвин = ინგლისელ ინჟინერ-მექანიკოს მაკსვინის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 13 აგვისტოთი / მაკსვინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : V. Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 5, N403. - С. 214-215. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1832]
სრული ტექსტი (გვ. 216)
ანოტაცია:  დასავლეთ საქართველოში აღმოჩენილი სპილენძისა და ტყვიის საბადოები
მოხსენიებული პირები:  მუსინ-პუშკინი აპოლოსოს აპოლოსის ძე (გრაფი, საქართველოში სამთო დაზვერვების სამეცნიერო ექსპედიციის ხელმძღვანელი); ლიტვინოვი პეტრე მაქსიმეს ძე (გენერალი, სახელმწიფო მრჩეველი); ქაიხოსრო ბატონიშვილი (გურიის მთავარი, გურიელი); ცაგარელი (ლეჩხუმის მღვდელმთავარი); გელოვანი ბერი (თავადი, სვანეთის მთავარი); ანასტასი ალავერდის ქარხნის ბერძენი მოხელე.
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო; თბილისი; იმერეთი; ქუთაისი; მარტვილი; ლეჩხუმი; გურია; გორესტ-პერტი - სოფელი; კატოზელი - სოფელი; ასკანა - სოფელი; ფოთი; გუბი - სოფელი; ლაილაში - სოფელი; სვანეთი.
თემატიკა:  ბუნებრივი სიმდიდრეები; მრეწველობა.
საკვანძო სიტყვები:  სპილენძი; ტყვია; სამთო მრეწველობა; რუსეთის პოლიტიკა საქართველოში.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова от 28-го марта 1803 года, N36 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1803 წლის 28 მარტით, N36 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XVI. Осетия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 16, N1070. - С. 550. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3273]
სრული ტექსტი (გვ. 552)
ანოტაცია:  ერეკლე მეფის მიერ ქსნის ერისთავთა თავადებისათვის ჩამორთმეული მამულების დაბრუნება. მიწების სანაცვლოდ ფულადი ანაზღაურების გადახდა, სახელმწიფოს ხარჯზე, სამეფო ოჯახის წევრებისათვის
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე, 1720-1798); ვახტანგ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); დარეჯანი ქართლ-კახეთის დედოფალი (1726-1807, ერეკლე II მეუღლე); იულონ ბატონიშვილი (1760-1816, ერეკლე II ძე); ალექსანდრე ბატონიშვილი (1779-1844, ერეკლე II ძე); ფარნაოზ ბატონიშვილი (1777-1852, ერეკლე II ძე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე, 1746-1800); დავით ბატონიშვილი (1767-1819, გიორგი XII ძე); იოანე ბატონიშვილი (1768-1830, გიორგი XII ძე); ბაგრატ ბატონიშვილი (1776-1841, გიორგი XII ძე).
მოხსენიებული პირები:  ერისთავები; ამილახვარები; ხერხეულიძე ომან (თავადი, ტიტულარული მრჩეველი); ლონგურაშვილი (აზნაური).
გეოგ.დასახელება:  ქსნის ხეობა; საქართველო; რუსეთი; ქსანი - მდინარე; თეზა; ლამისყანა; ოძისი; ახალგორი; ზეგლევი; იკოთი; ცირკოლი; ქურთა; გეზევრეთი; ნახინდი; კორინთა; ალევის ხეობა; საზეგური; წყაოთი; მონასტერი; შელოთი; კორჩიხი; ცხრაძმის ხეობა; ჟამერის ხეობა; მეჯუდა - მდინარე; კოლოთი; ფომი; ატაცუნი; ლიახვი - მდინარე; გვერდისძირი; აწერის ხევი; ბელოთი; ერთულა; საცხენეთი; დიცი; ჭარები; სნეივი; ფსუფსი; მერეთი; წულბითი; ფლავი; ფლავის მანი; იკორთა; ქვეში; ჯარიათენი; აძუვი; ოხოლდბანი; მერისყევი; რეხა; უფლისციხე; ხიწნისა; არცევი; ტყვიანი; კარალეთი; მარანა; ქართლი; ნიქოზი; კუმისი; ნავთლუღი5; ხვითი; ტერეგმი; დვანი; მაკმარა; ავნევი; ცხინვალი; ატენი; ანდრიე; ძარა; ლიახვის ხეობა; გვიდოს ხეობა; შუაწვირის ხეობა; მაღრანდოლეთის ხეობა; გორი; თიღვი.
თემატიკა:  მიწათმფლობელობა; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ბაგრატოვანთა სამეფო სახლი; ქსნის ერისთავები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
1. ურაკოვი (თავადი, პოლკოვნიკი, თბილისის მუშკეტერთა პოლკის შეფი)
Рапорт полк. кн. Уракова гр. Гудовичу, от 5-го апреля 1809 года, N183. - Гумри / Ураков = პოლკოვნიკის თავად ურაკოვის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1809 წლის 5 აპრილით დათარიღებული, N183 - გიუმრი / ურაკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : XI. Турция : Карс / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N1071. - С. 620[MFN: 3834]
სრული ტექსტი (გვ. 626)
ანოტაცია:  ყარსში გაგზავნილი მზვერავი იუწყება, რომ ერთმანეთთან საბრძოლველად ემზადებიან აბდულ-ფაშა და ყარა-ბეგი, ამ უკანასკნელმა შემოთვალა, რომ კვლავაც რუსეთის ერთგული რჩება და დენთსა და ტყვია-წამალს ითხოვს
მოხსენიებული პირები:  აბდულ-ფაშა (ყარსის მმართველი, იუსუფ-ფაშას ძმისწული); ყარა-ბეგი (ყარსის მმართველის მამედ-ფაშას ძმა).
გეოგ.დასახელება:  ყარსი; ბაშ-შურაგელი; არფაჩაი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში; ურთიერთობა ყარსის საფაშოსთან.
1. კარიაგინი, პავლე მიხეილის ძე (პოლკოვნიკი, -1807)
Рапорт полк. Карягина кн. Цицианову, от 27-го июня 1805 года. - Аскаран / Карягин = პოლკოვნიკ კარიაგნის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 27 ივნისით. - ასკარანი / კარიაგინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXI. Персия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 21, N1719. - С. 834. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4146]
სრული ტექსტი (გვ. 277)
ანოტაცია:  კარიაგინის ბატალიონის შეტაკების შედეგები აბას-მირზას ჯართან. სურსათის, ტყვია-წამლისა და საარტილერიო ჭურვების მოთხოვნა ალყაშემორტყმული ბატალიონის გადარჩენისა და შახ-ბულაყის ციხის დაკავების მიზნით
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); აბას-მირზა (სპარსეთის მმართველი, 1789-1833, ბაბა-ხანის ძე).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; სპარსეთი; შაჰ-ბულაყის ციხე.
თემატიკა:  რუსეთ-სპარსეთის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთ-სპარსეთის ომი.
Предписание кн. Цицианова майору Лисаневичу, от 28-го июня 1805 года, N450 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითება მაიორ ლისანევიჩისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 28 ივნისით, N450 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXI. Персия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 21, N1721. - С. 834. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4148]
ანოტაცია:  სპარსელების მიერ ალყაში მოქცეულ კარიაგინის ბატალიონისთვის სურსათისა და ტყვია-წამლის მიწოდება თბილისიდან დამატებითი სამხედრო ძალების ჩასვლამდე
პერსონალია:  ლისანევიჩი (მაიორი); კარიაგინი პავლე მიხეილის ძე (პოლკოვნიკი, -1807).
მოხსენიებული პირები:  აღა-მაჰმად-ხანი (ირანის შაჰი, აღა-მოჰამედ-ხანი); იბრაჰიმ-ხანი (ყარაბაღის მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; სპარსეთი; შუშის ციხე; ასკარანი; თბილისი; ყარაბაღი.
Предписание кн. Цицианова майору Лисаневичу, от 1-го июля 1805 года, N472 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითება მაიორ ლისანევიჩისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 1 ივლისით, N472 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XXI. Персия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 21, N1726. - С. 836. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4153]
სრული ტექსტი (გვ. 279)
ანოტაცია:  სპარსელების მიერ ალყაში მოყოლილ პოლკოვნიკ კარიაგინისათვის დახმარების გაწევა სურსათითა და ტყვია-წამლით
პერსონალია:  ლისანევიჩი (მაიორი); კარიაგინი პავლე მიხეილის ძე (პოლკოვნიკი, -1807); ბაბა-ხანი (სპარსეთის შაჰი, 1766-1834, ფათ-ალი-შაჰი).
მოხსენიებული პირები:  აღა-მაჰმად-ხანი (ირანის შაჰი, აღა-მოჰამედ-ხანი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; სპარსეთი; თბილისი.
1. Записка об Оллагирском серебро-свинцовом заводе = ჩანაწერი ალაგირის ტყვია-ვერცხლის ქარხნის შესახებ // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N119. - С. 151[MFN: 4339]
სრული ტექსტი (გვ. 190)
ანოტაცია:  ეხება საბადოების დამუშავებას, მისასვლელი გზების მშენებლობას და იქვე ქარხნების აგებას, მოყვანილია ფაქტი, რომ ალაგირის საბადოსთან, რომელიც ჩეკალოვს ჩამოერთვა და ხაზინას გადაეცა, დაარსებულ ქარხანაში 1853 წლის 21 მაისს 26-ფუთიანი ვერცხლის ზოდი ჩამოასხეს, რომელიც პეტერბურგში გაიგზავნა და იმპერატორის ბრძანებით ნაწილი პეტერგოფის ეკლესიას შესწირეს, ნაწილი კი ისააკის ტაძარს
მოხსენიებული პირები:  ვახტანგ I გორგასალი (ქართლის მეფე); ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ჩეკალოვი სპირიდონ (ოლაგირის საბადოების ბერძენი მეპატრონე); რეინკე (კაპიტანი, სამთო ინჟინერი); ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება:  თერგი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა ამიერკავკასიაში; სამოქალაქო საქმეები; სამთო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  სამთო საქმე.
1. ევდოკიმოვი, ნიკოლაი ივანოვიჩ (გრაფი, ინფანტერიის გენერალი, ყუბანისა და თერგის ოლქების ჯარების სარდალი, 1804-1873)
Рапорт ген.-м. Евдокимова ген.-л. Козловскому, от 13-го декабря 1853 года, N7992 / Евдокимов = გენერალ-მაიორ ევდოკიმოვის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ კოზლოვსკის, 1853 წლის 13 დეკემბრით დათარიღებული, N7992 / ევდოკიმოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : XIV. Турция / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N739. - С. 788[MFN: 5362]
სრული ტექსტი (გვ. 433)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ მსტოვართაგან მიღებული ცნობების თანახმად, თურქეთის გემებიდან გადმოტვირთეს ტყვია-წამალი და ერთ-ერთი უბიხი თავკაცის სახლში შეინახეს, აპირებენ ცხენოსანთა დესანტის გადმოსხმას და გააქტიურდება მთიელთა წინააღმდეგობა
პერსონალია:  კოზლოვსკი (ვიკენტი მიხაილოვიჩ, 1797?-1873).
მოხსენიებული პირები:  მუჰამედ-ემინი (შამილის თანამებრძოლი).
გეოგ.დასახელება:  შავი ზღვა.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; ურთიერთობა თურქეთთან.
1. საჟე დე-, ფიოდორ ხრისტოფოროვიჩ (პოლკოვნიკი, კავკასიის გრენადერთა საარტილერიო ბრიგადის მეთაური)
Рапорт полк. де-Саже ген.-л. Бриммеру, от 18-го ноября 1855 года, N5 / де-Саже = პოლკოვნიკ დე-საჟეს პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ ბრიმერს, 1855 წლის 18 ნოემბრით დათარიღებული, N5 / დე-საჟე // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : VII. Турция / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N131. - С. 155[MFN: 5529]
სრული ტექსტი (გვ. 171)
ანოტაცია:  ეხება თურქეთის არმიის მიერ დატოვებული იარაღისა და ტყვია-წამლის დახარისხებისა და დაბინავების საკითხს
პერსონალია:  ბრიმერი (გენერალ-ლეიტენანტი, არტილერიის უფროსი).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა ამიერკავკასიაში; ურთიერთობა თურქეთთან.
Рапорт полк. де-Саже ген.-л. Бриммеру, от 18-го ноября 1855 года, N14 / де-Саже = პოლკოვნიკ დე-საჟეს პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ ბრიმერს, 1855 წლის 18 ნოემბრით დათარიღებული, N14 / დე-საჟე // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии Николая Николаевича Муравьева. 1854-1856 : VII. Турция / Дм. Кобяков [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1888. - Т. 11, N132. - С. 155[MFN: 5530]
ანოტაცია:  ეხება თურქეთის არმიის მიერ დატოვებული იარაღის, ტყვია-წამლის, ცხენების დახარისხებას და გადანაწილებას
გეოგ.დასახელება:  ალექსანდროპოლი (გიუმრი).