ციციშვილი, პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი)
Предложение кн. Цицианова кн. Волконскому, от 1-го апреля 1804 года N281 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინანადება თავად ვოლკონსისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 1აპრილით, N281 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N68. - С. 49. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1288]
ანოტაცია: წინადადება თბილისის ვაჭრების, ხელოსნებისა და მოსახლეობისაგან სახელმწიფო გადასახადების ამოღების თაობაზე
პერსონალია: ვოლკონსკი დიმიტრი მიხეილის ძე (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, საქართველოს ჯარების სარდალი, 1769-1835).
თემატიკა: გადასახადები.
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო გადასახადები.
ანოტაცია: საქართველოს სოფლებიდან ქალაქში გადმოსახლებულ გლეხების უკან დაბრუნებისა და ქალაქებში ვაჭართა და ხელოსანთა აღრიცხვის თაობაზე
თემატიკა: ადგილობრივი მმართველობა; სოციალური ფენები; ხელოსნობა; მოსახლეობა.
საკვანძო სიტყვები: გლეხობა; ვაჭრები; ხელოსნები; ქალაქების მოსახლეობა; სომხები; ებრაელები.
ლიტვინოვი, პეტრე მაქსიმეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი, გენერალი, 1760-1834)
Рапорт д. с. с. Литвинова кн. Цицианову, от 19-го апреля 1805 года, N97. - Мартвили / Литвинов = სახელმწიფო მრჩეველ ლიტვინოვის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 19 აპრილით, N97. - მარტვილი / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Имеретия, Мингрелия, Абхазия и Гурия : Б. Мингрелия / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 15, N1004. - С. 515-516. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 3125]
სრული ტექსტი (გვ. 517)
ანოტაცია: თავრიზიდან გამოგზავნილი სურსათის გადმოტვირთვა მდინარე ხოფის შესართავთან. მდ. რიონისა და მდ. ცივის შორის არხის გაყვანისა, ან დაკიდული ხიდების აგების აუცილებლობა ტრანსპორტისა და სურსასის გადაზიდვისათვის. ხელოსნებისა და სამუშაო იარაღების რუსეთიდან გამოგზავნა. სავაჭრო მაღაზიების გახსნის აუცილებლობა. ხე-ტყის მასალის რუსეთში გაგზავნის მოგვარება. წყალდიდობები დასავლეთ საქართველოში
პერსონალია: ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი).
მოხსენიებული პირები: კონტარინი (კაპიტანი).
გეოგ.დასახელება: სამეგრელო; რუსეთი; რედუტ-კალე; ხოფი - მდინარე; თავრიზი; აფხაზეთი; რუხის ციხე; რიონი - მდინარე; ცივი - მდინარე; ფოთი; ქუთაისი; სანავარდო; იმერეთი; პეტერბურგი; ანაპა; თურქეთი.
თემატიკა: ისტორია; ნავსადგურები; ტყეები; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები: სამეგრელოს სამთავრო; სამეგრელოს რუსეთთან შეერთება; სამეგრელოს ტყეები; სამეგრელოს ნავსადგურები; აფხაზეთის სამთავრო; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
ჩერნიშევი, ალექსანდრ ივანოვიჩ (გრაფი, თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი, 1786-1857)
Отношение кн. Чернышева к кн. Воронцову, от 10-го февраля 1846 года, N294 / Чернышев = თავად ჩერნიშევის მიმართვა თავად ვორონცოვს, 1846 წლის 10 თებერვლით დათარიღებული, N294 / ჩერნიშევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N12. - С. 10[MFN: 4232]
ანოტაცია: აცნობებს იმპერატორის განკარგულებას, რომ გააუქმონ გადაწყვეტილება თბილისში ხელოსნებისთვის სპეციალური შენობების აგების შესახებ და საამისოდ თბილისის ბიუჯეტიდან აღებული თანხა უკან დააბრუნონ
პერსონალია: ვორონცოვი მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1782-1856).
მოხსენიებული პირები: ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი).
თემატიკა: რუსეთის მმართველობა ამიერკავკასიაში; სამოქალაქო საქმეები.
ვორონცოვი, მიხაილ სემიონოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მეფისნაცვალი, 1782-1856)
Отношение кн. Воронцова к кн. Чернышеву, от 20-го апреля 1851 года, N510 / Воронцов = თავად ვორონცოვის მიმართვა თავად ჩერნიშევს, 1851 წლის 20 აპრილით დათარიღებული, N510 / ვორონცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N49. - С. 51[MFN: 4269]
სრული ტექსტი (გვ. 89)
ანოტაცია: ეხება მის გადაწყვეტილებას, რომ ადგილობრივ ამქართა გაერთიანებების მსგავსად, შეიქმნას თბილისში რუსი და უცხოელი ხელოსნების საქმეთა სამმართველო
პერსონალია: ჩერნიშევი ალექსანდრ ივანოვიჩ (გრაფი, თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი, 1786-1857).
გეოგ.დასახელება: თბილისი; რუსეთი.
ბუტკოვი, ვლადიმერ პეტროვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველი, 1813-1881)
Отношение ст.-секр. Буткова к кн. Воронцову, от 22-го июня 1851 года, N1165 / Бутков = სახელმწიფო მდივნის ბუტკოვის მიმართვა თავად ვორონცოვს, 1851 წლის 22 ივნისით დათარიღებული, N1165 / ბუტკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N51. - С. 52. - ერთვის შინაგან საქმეთა სამინისტროს მმართველის მიმართვა კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველს, 1851 წლის 18 ივნისით დათარიღებული, N1568[MFN: 4271]
სრული ტექსტი (გვ. 90)
ანოტაცია: აცნობებს, რომ თბილისში რუსი და უცხოელი ხელოსნების საქმეთა სამმართველოს შექმნის ინიციატივა მოიწონა შინაგან საქმეთა სამინისტრომ
მოხსენიებული პირები: ლანსკოი სერგეი სტეპანოვიჩ (საიდუმლო მრჩეველი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მმართველი).
Отношение кн. Воронцова к ст.-секр. Буткову, от 18-го февраля 1852 года, N274 / Воронцов = თავად ვორონცოვის მიმართვა სახელმწოფო მდივან ბუტკოვს, 1852 წლის 18 თებერვლით დათარიღებული, N274 / ვორონცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N52. - С. 53[MFN: 4272]
სრული ტექსტი (გვ. 91)
ანოტაცია: ეხება რუსი და უცხოელი ხელოსნების საქმეთა სამმართველოს შექმნის შესახებ გადაწყვეტილებას და ამის განმაპირობებელ მიზეზებს
პერსონალია: ბუტკოვი ვლადიმერ პეტროვიჩ (სახელმწიფო მდივანი, კავკასიის კომიტეტის საქმეთა მმართველი, 1813-1881).
მოხსენიებული პირები: ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ლანსკოი სერგეი სტეპანოვიჩ (საიდუმლო მრჩეველი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მმართველი).
გეოგ.დასახელება: საქართველო; თბილისი.
ჩერნიშევი, ალექსანდრ ივანოვიჩ (თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი, კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარე, 1786-1857)
Отношение председателя Кавказскаго Комитета к министру юстиции, от 3-го мая 1852 года, N796 = კავკასიის კომიტეტის თავმჯდომარის მიმართვა იუსტიციის მინისტრს, 1852 წლის 3 მაისით დათარიღებული, N796 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-адъютанта, генерала-от-инфантерии, князя Михаила Семеновича Воронцова. 1844-1854 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1885. - Т. 10, N55. - С. 58[MFN: 4275]
სრული ტექსტი (გვ. 96)
ანოტაცია: იმპერატორის განკარგულებით თბილისში უნდა შეიქმნას რუსი და უცხოელი ხელოსნების საგანგებო საზოგადოება ან სამმართველო, მითითებულია ამ ორგანოს სტრუქტურა, აგრეთვე აღნიშნულია, რომ ის უნდა დაექვემდებაროს თბილისის საზოგადოებრივ სამმართველოს და იხელმძღვანელოს დადგენილი წესებითა და დადგენილებებით, სურვილის შემთხვევაში ადგილობრივ ხელოსნებსაც შეუძლიათ მასში გაერთიანება
პერსონალია: პანინი ვიქტორ ნიკიტიჩ (სახელმწიფო მდივანი, საიდუმლო მრჩეველი, იუსტიციის მინისტრი, 1801-1874).
ტარასოვი, იაკობ (საქართველოს მმართველი, სამოქალაქო მრჩეველი)
Рапорт с. с. Тарасова кн. Цицианову, от 11-го мая 1805 года, N64 = სამოქალაქო მრჩეველ ტარასოვის პატაკი თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 11 მაისით, N64 / ტარასოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : XV. Статистическия и другия сведения / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 25, N2097. - С. 1063-1064. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 4816]
ანოტაცია: თბილისის კომენდანტ კომნენოს ცნობა ქალაქის ხელოსნების დღიური შემოსავლების შესახებ
პერსონალია: ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); კომნენო (თბილისი კომენდანტი, მაიორი).
მოხსენიებული პირები: ბებუთაშვილი დარჩი (თბილისის მამასახლისი, კოლეგიის მრჩეველი, ბებუთოვი).
თემატიკა: სტატისტიკა; ხელოსნობა; შემოსავლები.
საკვანძო სიტყვები: თბილისის ხელოსნები; რუსეთის მმართველობა საქართველოში.
გამბა (კავალერი, საფრანგეთის კონსული)
Письмо кавалера Гамба к ген. Ермолову, от 27-го августа 1824 августа - Париж / Гамба = კავალერ გამბას წერილი გენერალ ერმოლოვს, 1824 წლის 27 აგვისტოთი დათარიღებული - პარიზი / გამბა // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии Алексея Петровича Ермолова. 1816-1827 : I. Гражданская часть : Промышленность и торговля / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1874. - Т. 6, ч. I, N335. - С. 267. - თარგმანი ფრანგულიდან[MFN: 10288]
სრული ტექსტი (გვ. 284)
ანოტაცია: მადლობას უხდის საქართველოში ვაჭრობის განვითარებისა და პირადად მისი მფარველობისთვის, აგრეთვე აყენებს ყვირილას ხეობაში ფრანგი ოსტატებისა და ხელოსნების დასახლების შექმნის საკითხს
პერსონალია: ერმოლოვი ალექსეი პეტროვიჩ (ინფანტერიის გენერალი, არტილერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1777-1861).
მოხსენიებული პირები: რიშელიე დიუკ დე- (ხერსონისა და ეკატერინოსლავის სამხედრო გუბერნატორი); კასტელო (ფრანგი ნეგოციანტი); გორჩაკოვი (თავადი, გენერალ-მაიორი, იმერეთის მმართველი); ზიგფრიდი (ნეგოციანტი); აბას-მირზა (ფათალი-შაჰის ვაჟი, სპარსეთის ტახტის მემკვიდრე); კეხლინი; სეგოინი.
გეოგ.დასახელება: ყვირილა; ფაზისი; ქუთაისი; თბილისი; თავრიზი.
თემატიკა: რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამოქალაქო ნაწილი; მრეწველობა და ვაჭრობა.