1. ტაბაღუა, ი.
ზოგიერთი ახალი მასალა სულხან-საბა ორბელიანის ევროპაში მგზავრობასთან დაკავშირებით / ი. ტაბაღუა // კავკასიის ხალხთა ისტორიის საკითხები. - თბილისი. - 1966. - გვ.307-312[MFN: 127637]
მატიანის რუბრიკა:  ლიტერატურათმცოდნეობა; მხატვრული ლიტერატურა; ფოლკლორი; ლიტერატურათმცოდნეობა.
1. ფარეიშვილი, ო.
ჟურნალი "ნიუ მესიზი" მ. შოლოხოვის "წყნარი დონის" შესახებ / ო. ფარეიშვილი // ლიტერატურული აჭარა. - 1966. - N4. - გვ.75-79[MFN: 127638]
1. თოფჩიაშვილი, ი.
მოსწავლეთა აზროვნების განვითარება სწავლების ხარისხის ამაღლების დიდმნიშვნელოვანი ფაქტორია / ი. თოფჩიაშვილი // სკოლა და ცხოვრება. - 1972. - N4. - გვ.7-16[MFN: 127639]
UDC:  37.01
მატიანის რუბრიკა:  კულტარა; განათლება; ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლა.
1. ძაგნიძე, შ.
მსხლის შტამბისა და ღეროტოტების ზედაპირული კიბო საქართველოში / შ. ძაგნიძე // მცენარეთა დაცვის ინსტიტუტის შრომები. - თბილისი, 1967. - ტ.19. - გვ.169-174. - რეზიუმე რუს. ენაზე[MFN: 127640]
UDC:  634(479.22)(060.55)
ბიბლიოგრაფია:  გვ. 174
მატიანის რუბრიკა:  სოფლის მეურნეობა; კერძო მემცენარეობა; მებაღეობა; მეხილეობა; მეკენკრეობა; მევენახეობა.
1. ლელაშვილი, მ.
სასოფლო და სადაბო საბჭოების მუშაობა თანამედროვე პირობებში / მ. ლელაშვილი // საქართველოს კომუნისტი. - 1969. - N2. - გვ.31-37[MFN: 127641]
UDC:  342.5
მატიანის რუბრიკა:  სახელმწიფო და სამართალი; სსრკ სახელმწიფო და სამართალი; ადმინისტრაციული სამართალი.
1. ლალიაშვილი, ნ.
რა საკითხებზე ვამხილებთ ყურადღებას მშობელთა პედაგოგიზაციის დროს : [გარდაბნის რ-ნის მევენახეობის საბჭ. მეურნ. საშ. სკოლის გამოცდილებიდან] / ნ. ლალიაშვილი // დაწყებითი სკოლა, სკოლამდელი აღზრდა : სკოლა და ცხოვრების ყოველკვირეული დამატება. - 1972. - N1. - გვ.48-52[MFN: 127642]
UDC:  373.6(479.22)
1. ქემხაძე, ვლ.
პარმენ ლორიას ახალი რომანი : [საიმედო მომავალი. რომანი. თბ., "საბჭოთა საქართველო", 1965] // ლიტერატურული აჭარა. - 1966. - N4. - გვ.92-94. - მკითხველის შენიშვნები[MFN: 127643]
ბიბლიოგრაფია:  გვ.
1. ალუღიშვილი, ზ.