მატიანის რუბრიკა: ლიტერატურათმცოდნეობა ; მხატვრული ლიტერატურა ; ფოლკლორი ; ზოგადი საკითხები ; ლიტერატურის თეორია და ისტორია ; ლიტერატურული კრიტიკა .
ციფრები და ფაქტები საბჭოთა კავშირში // აგიტატორის ბლოკნოტი . - თბილისი, 1948. - N5. - გვ.27-32[MFN: 15549 ]
მატიანის რუბრიკა: სსრკ. სოციალისტური მშენებლობა ; ზოგადი საკითხები .
მგელაძე, ა.
ხუთწლედის ოთხ წელიწადში შესრულებისათვის : [აფხაზეთის ასსრ] // ბოლშევიკი . - 1948. - N1. - გვ.36-54[MFN: 15550 ]
ვაჩეიშვილი, ალ.
ვახტანგ VI-ის კანონმდებლობის ზოგიერთი საკითხი / ალ. ვაჩეიშვილი // თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის შრომები . - თბილისი, 1946. - ტ.28. - გვ.1-62[MFN: 15551 ]
UDC: 342.5(479.22)(060.55)
ბიბლიოგრაფია: შენიშვნებში
მატიანის რუბრიკა: სახელმწიფო და სამართალი ; იურიდიული მეცნიერებანი ; სახელმწიფოსა და სამართლის თეორია და ისტორია .
კევლიშვილი, ნ.
"სსრ კავშირის სახელმწიფოსა და სამართლის ისტორიის" სახელმძღვანელოს კრიტიკისათვის საქართველოს ისტორიის ერთ საკითხში : [ბაგრატ III- სომეხ ბაგრატუნიანთა შთამომავლად მიწერა] / ნ. კევლიშვილი // მნათობი . - თბილისი, 1946. - N2-3. - გვ.267-283[MFN: 15552 ]
UDC: 342.5(479.22) + 94(479.22)
ბიბლიოგრაფია: "ლიტ-რა" შენიშვნებში
მატიანის რუბრიკა: სახელმწიფო და სამართალი ; სახელმწიფოსა და სამართლის ისტორია ; საქართველოს ისტორია ; X საუკუნე ; ბაგრატ III .
სსრ კავშირის უმაღლესი საბჭოს ისტორიული გადაწყვეტილებანი : ("პრავდა" 20.III 1946 წ.) // აგიტატორის ბლოკნოტი . - თბილისი, 1946. - N6. - გვ.3-9[MFN: 15553 ]
UDC: 342.5(47+57)
მატიანის რუბრიკა: სახელმწიფო და სამართალი ; სახელმწიფო სამართალი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1551 | 1552 | 1553 | 1554 | 1555 | 1556 | 1557 | 1558 | 1559 | 1560 | 1561 | შემდეგი » ბოლო »»