სოფელი, კოოპერაცია, მომხმარებელი / შ. ფირცხალავა // საქართველოს კოოპერატორი. - 1969. - N17. - გვ.2-4[MFN: 161828]
მატიანის რუბრიკა:  ვაჭრობა; დამზადება; საზოგადოებრივი კვება; საქონელმცოდნეობა.
1. ლორთქიფანიძე, პ.
გრამატიკის დაწყებითი და სისტემატური კურსის ურთიერთობის საკითხისათვის / პ. ლორთქიფანიძე // დაწყებითი სკოლა, სკოლამდელი აღზრდა : სკოლა და ცხოვრების ყოველკვირეული დამატება. - 1973. - N1. - გვ.7-14[MFN: 161829]
UDC:  372.8:811
მატიანის რუბრიკა:  კულტურა; განათლება; სწავლების მეთოდიკა.
1. ჩხუბიანიშვილი, მ.
წითელწყაროს რაიონის ტარიბანასა და ზილიჩას ველების მოკლე აგროკლიმატური დახასიათება / მ. ჩხუბიანიშვილი // მებაღეობის, მევენახეობის და მეღვინეობის ინსტიტუტის შრომები. - თბილისი, 1974. - ტ.23. - გვ.309-316[MFN: 161830]
UDC:  631.6(479.22)(060.55)
მატიანის რუბრიკა:  სასოფლო და სატყეო მეურნეობა; სასოფლო-სამეურნეო და სატყეო-სამეურნეო მეცნიერებანი; სასოფლო და სატყეო მეურნეობის საბუნებისმეტყველო საფუძვლები.
1. მაღალაშვილი, თ.
სმენითი აღქმის სწავლების საკითხისათვის / თ. მაღალაშვილი // უცხოური ენები სკოლაში. - თბილისი, 1973. - N1. - გვ.33-35[MFN: 161831]
1. რა წავიკითხოთ დაწყებით კლასებში ქართული ენის სწავლების შესახებ : [შემდგენელები: დ. მერმანიშვილი, დ. იოსელიანი] // დაწყებითი სკოლა, სკოლამდელი აღზრდა : სკოლა და ცხოვრების ყოველკვირეული დამატება. - 1973. - N1. - გვ.78-80[MFN: 161832]
UDC:  372.8:811.353.1
1. საზოგადოებათმცოდნეობის მასწავლებელთა თვითგანათლების სანიმუშო პროგრამა : [პროგრამა თარგმნა და ლიტ-რა ქართულ ენაზე შეადგინა ა. ნარგიზიშვილმა] // ისტორია, საზოგადოებათმცოდნეობა, გეოგრაფია სკოლაში. - 1973. - N1. - გვ.24-53[MFN: 161833]
1. ვაშაკიძე, თ.
რაციონალურად გამოვიყენოთ ყოველი ჰექტარი მიწა / თ. ვაშაკიძე, გ. ჭკუასელი // საქართველოს სოფლის მეურნეობა. - , 1975. - N1. - გვ.38-40[MFN: 161834]
UDC:  633/635
ჭკუასელი, გ.
მატიანის რუბრიკა:  სასოფლო და სატყეო მეურნეობა; სასოფლო-სამეურნეო და სატყეო-სამეურნეო მეცნიერებანი; მემცენარეობა; ზოგადი მემცენარეობა.
1. ტყეშელაშვილი, ს.
ასოითი სიმბოლიკა დაწყებითი კლასების მათემატიკის კურსში / ს. ტყეშელაშვილი // დაწყებითი სკოლა, სკოლამდელი აღზრდა : სკოლა და ცხოვრების ყოველკვირეული დამატება. - 1973. - N1. - გვ.40-49[MFN: 161835]
UDC:  372.8:51
1. ჭანიშვილი, შ.
ახალი მიმართულება ნიადაგის დამუშავების საკითხში / შ. ჭანიშვილი // საქართველოს სოფლის მეურნეობა. - , 1975. - N1. - გვ.24-26[MFN: 161836]
UDC:  631.4
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 16179 | 16180 | 16181 | 16182 | 16183 | 16184 | 16185 | 16186 | 16187 | 16188 | 16189 |  შემდეგი »  ბოლო »»