საქართველოს სოფლის მეურნეობის სოციალისტურად გარდაქმნის ზოგიერთი საკითხი / ორდენ ზარქუა // საქართველოს სოფლის მეურნეობა. - , 1972. - N11. - გვ.23-24[MFN: 338545]
ალაზნის არტეზიული აუზის მიწისქვეშა წყლების ხელოვნურად შევსების ჰიდროგეოლოგიური დასაბუთება / ჯ. ტატიშვილი // მეცნიერება და ტექნოლოგიები. - , 2003. - N10-12. - გვ.72-76. - რეზიუმე რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 338546]
დაცემული ანგელოსები ხალხურ დემონოლოგიაში-ალი : [მოსაზრება ტერმინ "ალის" შესახებ; ალთან დაკავშირებული სიუჟეტების ტიპოლოგიური მსგავსება საქართველოს სხვადასხვა ისტორიულ-ეთნოგრაფიულ მხარეში] / ნუგზარ მგელაძე // საისტორიო მაცნე / ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - ბათუმი, 2001. - N10. - გვ.92-106[MFN: 338549]
Оползневой переброс р. Челти : [Кахетинский склон Кавкасиони] / Н. Асахов, В. Лежава // შრომები / თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - , 1956. - т. 58. - стр.103-109[MFN: 338551]
არ დავჩაგროთ ჩვენი მეგობარი ფუტკარი! : [საუბარი საქართველოს მეფუტკრეობის სამეცნიერო-საწარმოო გაერთიანების გენერალურ დირექტორ ვალერი ხუციშვილთან მეფუტკრეობის განვითარებაზე საქართველოში] / ქეთევან ბრეგვაძე // კვალი. - , 1990. - N9. - გვ. 6-9[MFN: 338552]
კახეთის ალაზნისა და თუშეთის ალაზნის სათავეების აუზის ლანდშაფტების დახასიათებისათვის / ქ. ყავრიშვილი // შრომები / საქართველოს გოგრაფიული საზოგადოება. - , 1958. - ტ. III. - გვ.101-111[MFN: 338553]
საქართველოს მეფუტკრეობის გზაზე 2002 წელს მიღწეული შედეგები და ამოცანები : [საქართველოს მეფუტკრეთა კავშირის საბჭოს სხდომის მასალები. მეფუტკრეობის განვითარების ტენდენციები ქვეყნის, რეგიონებისა და რაიონების ჭრილში] // საქართველოს მეფუტკრეობა. - თბ., 2003. - N3. - გვ. 2-5[MFN: 338554]