წარსულის აჩრდილები... : [101 სერიან დოკუმენტურ-პუბლიცისტურ ფილმზე "საქართველო XX საუკუნე"... საუბრობს ავტორი ჟურნალისტი კოკა ყანდიაშვილი] // ომეგა . - თბილისი, 2003. - N12. - გვ.82-85. - რეზიუმე ინგლ. ენ.. - ახლავს ფოტომასალა[MFN: 341438 ]
მატიანის რუბრიკა: საქართველო ; კინოხელოვნება ; კინოფილმები .
ტატიშვილი, დავით
საგარეო საქმეთა კომისიის ყოფილ თავმჯდომარეს უცხოეთში ცხოვრება ვერ წარმოუდგენია : [საუბარი ყოფილი უზენაესი საბჭოს დეპუტატ თედო პაატაშვილთან მის პირად ცხოვრებასა და ინტერესებზე, პოლიტიკის გარეშე ცხოვრებაზე] / დავით ტატიშვილი // ქართული კულტურა . - , 1992. - N3. - გვ.7[MFN: 341439 ]
UDC: 329 + 342](479.22)(092)
პერსონალია: პაატაშვილი თედო (ყოფილი უზენაესი საბჭოს დეპუტატი).
მატიანის რუბრიკა: საქართველო ; პოლიტიკური პარტიების ლიდერები .
ჩხიკვიშვილი, ნინო
სიცოცხლის სეზონის მოლოდინში : [ინტერვიუ კინორეჟისორ თემურ ცავასთან და კინოდრამატურგ ჯარჯი აქიმიძესთან 1930 წელს დავით კაკაბაძის მიერ გადაღებული დოკუმენტური ფილმის - "საქართველოს მატერიალური კულტურის ძეგლების" აღდგენა-გადაღებასთან დაკავშირებულ გეგმებზე] // ომეგა . - თბილისი, 2001. - N11. - გვ.94-99[MFN: 341440 ]
რჩეულიშვილი, ვახტანგ
ფრაქცია "მაჟორიტარი"-საქართველოს რეგიონები, ვ. რჩეულიშვილის სიტყვა 27 მაისის პლენარულ სხდომაზე / ვახტანგ რჩეულიშვილი // პარლამენტის უწყებანი . - , 1997. - 31 მაისი. - N21-22. - გვ.60-62[MFN: 341441 ]
პერსონალია: რჩეულიშვილი ვახტანგ (ფრაქცია "მაჟორიტარის" თავმჯდომარე).
ბუთხუზი, ნ.
სახლი ლესნაიაზე : [ახალი მხატვრული ფილმი რეჟ. ნ. სანიშვილი] // ახალი ფილმები . - თბილისი, 1980. - N11-12. - გვ.17[MFN: 341442 ]
მიქაძე, ლიანა
მხატვრებთან სტუმრობდა გაზაფხული : ["საგაზაფხულო გამოფენა" ეროვნულ გალერეაში] / ლიანა მიქაძე // ცისკარი . - , 1967. - N6. - გვ.155-156[MFN: 341443 ]
UDC: 75
მატიანის რუბრიკა: ფერწერა .
საქართველოს რესპუბლიკა. პარლამენტი
(1995) საგაზაფხულო სესია. პლენარული სხდომა. ფრაქცია "მაჟორიტარი" : [თავ-ის ვახტანგ რჩეულიშვილის გამოსვა] // პარლამენტის უწყებანი . - , 1997. - 12 თებერვალი. - N5-6. - გვ.26-28[MFN: 341444 ]
პერსონალია: რჩეულიშვილი ვახტანგ (ფრაქცია "მაჟორიტარი-საქართველოს რეგიონების" თავმჯდომარე).
მარიჯანაშვილი, ირინე
სამცხე-ჯავახეთის დარბაზული ეკლესიები : [დუმეილა, ალანძა] / ირინე მარიჯანაშვილი // ძეგლის მეგობარი . - თბილისი, 1996. - N3. - გვ.31-35[MFN: 341445 ]
UDC: 271.2 + 72](479.22)
მატიანის რუბრიკა: საქართველოს საეკლესიო ხუროთმოძღვრება(ეკლესიები, მონასტრები) .
რჩეულიშვილი, ლ.
ქართული ხუროთმოძღვრების სამი უცნობი ძეგლი : [სოფ. აკვანებას ეკლესია] / ლ. რჩეულიშვილი // ქართული ხელოვნება . - , 1948. - N2. - გვ.27[MFN: 341446 ]
ანდრია ბალანჩივაძის იუბილე : [კომპოზიტორის 60 წლისთავისადმი მისალოცი წერილი ჟურნალ "ცისკრის" კოლექტივისაგან] // ცისკარი . - , 1967. - N6. - გვ.155[MFN: 341447 ]
მატიანის რუბრიკა: მუსიკა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 34140 | 34141 | 34142 | 34143 | 34144 | 34145 | 34146 | 34147 | 34148 | 34149 | 34150 | შემდეგი » ბოლო »»