კაკო ბღაჭიაშვილის პროტოტიპისა და მისი შთამომავლების შესახებ : [თვალსაზრისი ი. ჭავჭავაძის პოემის "კაკო ყაჩაღი"-ს გმირზე] / შოთა კურტანიძე // სიტყუაი კეთილი. - თბილისი, 1998. - N1. - გვ.68-71[MFN: 351868]
მატიანის რუბრიკა:  საქართველო; ქართველი მწერლები XX-XXIს.ს; ილია ჭავჭავაძე; ილია ჭავჭავაძის შემოქმედება.
1. მეფისაშვილი, გივი
"სხვა ერნი" პოეტის კონცეფციაში : [აკაკი წერეთლის პირადი ურთიერთობების შესახებ უცხოელ საზოგადო მოღვაწეებთან] / გივი მეფისაშვილი // განთიადი. - ქუთაისი, 1990. - N10. - გვ.179-186[MFN: 351869]
მატიანის რუბრიკა:  საქართველო; ქართველი მწერლები XIX-XXI სს.; აკაკი წერეთლის ურთიერთობა არაქართველ მოღვაწეებთან.
"რაითა ზედმიწევნით ცნას..." : [კრიტიკა გივი მაღულარიას ისტორიული რომანისა "რამეთუ ეწოდა ზარზმა"] / მერაბ ბერიძე // კრიტიკა. - , 1987. - N2. - გვ.54-69[MFN: 351870]
მატიანის რუბრიკა:  საქართველო; ქართველი მწერლები XIX-XXIსს..
1. საქართველოს სახელმწიფო პრემია პუბლიცისტიკის დარგში მიენიჭა მირონ ხერგიანს, მწერალს // დროშა. - , 1985. - N1. - გვ.2[MFN: 351871]
პერსონალია:  ხერგიანი მირონ (მწერალი).
მატიანის რუბრიკა:  საქართველო; ქართველი მწერლები XIX-XXI სს..
1. სიგუა, ალ.
ვისაც შენებრი დაჰბადებია... : [ი. ჭავჭავაძის პოემის გმირის - კაკოს შთამომავალნი. სამამულო ომის მონაწილენი ალექსი და იოსებ ჩალთაშვილები] / ალ. სიგუა // დროშა. - , 1968. - N8. - გვ.15[MFN: 351872]
1. კანკავა, გიორგი
კაცია-ადამიანის "რევოლუციები" : [ი. ჭავჭავაძის მოთხრობა "კაცია-ადამიანი?!" - განხილვა. წერილი პირველი] / გიორგი კანკავა // ლიტერატურული ძიებანი. - , 2003. - N24. - გვ.250-259[MFN: 351873]
სიკვდილი, ქალაქი : [სათავგადასავლო მოთხრობა. შტრიხები აკაკი წერეთლის ცხოვრებიდან] / აკა მორჩილაძე // ლიტერატურული პალიტრა. - თბილისი, 2005. - N1. - გვ.8-10. - N2. - გვ.39-41[MFN: 351874]
მატიანის რუბრიკა:  საქართველო; ქართველი მწერლები XIX-XXI სს.; აკაკი წერეთელი.
კაცია-ადამიანის?!" რევოლუციები : [წერილი მეორე. ილია ჭავჭავაძის მოთხრობის ისტორიული მნიშვნელობის ანალიზი] / გიორგი კანკავა // ლიტერატურული ძიებანი. - , 2004. - N25. - გვ.274-286[MFN: 351875]
ლიტერატურული გავლენები "კაცია-ადამიანში?!" : [პარალელები ბალზაკის "მამა გორიო"-სთან] / გიორგი კანკავა // კრიტერიუმი. - თბილისი, 2004. - N11-12. - გვ.102-106[MFN: 351876]
1. ჭილაძე, ოთარ
აკაკი: წიგნიდან "ბედნიერი ტანჯული" : [აკაკის ადგილი ქართულ მწერლობასა და ქართველი ერის ცხოვრებაში] / ოთარ ჭილაძე // ლიტერატურული აჭარა. - , 2001. - N1. - გვ.45-47[MFN: 351877]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 35183 | 35184 | 35185 | 35186 | 35187 | 35188 | 35189 | 35190 | 35191 | 35192 | 35193 |  შემდეგი »  ბოლო »»