აკაკი წერეთლის მოღვაწეობის 50 წლის იუბილე : [განაცხადი. თავმჯდომარე გ. ყაზბეგი, მდივნები: ს. მგალობლიშვილი და ს. ფირცხალავა] // ლიტერატურის მატიანე. - თბილისი, 1982. - N7-8. - გვ.14-15[MFN: 352726]
ერთი ქართველი დედათაგანი. ქართულ საბავშვო ბაღში : [1908 წელს აკაკი წერეთლის 60 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო დილა] // საისტორიო მოამბე. - , 1991. - N61-62. - გვ.67-68[MFN: 352727]
იშვიათი დღესასწაულია დღევანდელი დღე : [მისასალმებელი სიტყვა აკაკი წერეთლის მოღვაწეობის 50 წლისთავის იუბილეზე] / არტურ ლეისტი // ლიტერატურის მატიანე. - თბილისი, 1982. - N7-8. - გვ.16[MFN: 352728]
სიტყვა თქმული ბაქოში ჩატარებული აკაკის საიუბილეო საღამოზე 1908 წლის 21 დეკემბერს / დარიკო მახარობლიძე // ბურჯი ეროვნებისა. - თბილისი, 2001. - N8-9. - გვ.17. - მასალა არქივში მოიძია დოც. შოთა ბარამიძემ[MFN: 352729]
მისასალმებელი სიტყვა : [აკაკი წერეთლის მოღვაწეობის ორმოცდაათი წლისთავისადმი მიძღვნილ იუბილეზე, ბაღდადის საზოგადოების სახელით, გ. ახვლედიანისაგან] // ლიტერატურის მატიანე. - თბილისი, 1982. - N7-8. - გვ.16-17[MFN: 352731]
დიდი დღის მოლოდინში (არქივიდან) : [აკაკი წერეთლისადმი მიძღვნილი წერილი დაბადების 100 წლისთავთან დაკავშირებით] / თამარ პაპავა // კავკასიონი. - პარიზი, 1976. - N18. - გვ.38-40[MFN: 352732]
სტუდენტთა საიუბილეო ადრესები : [1908 წელს აკაკი წერეთლისთვის გამოგზავნილი მისალოცი წერილები სხვადასხვა ქალაქებიდან] // ბურჯი ეროვნებისა. - თბილისი, 2000. - N1-2. - გვ.6-8[MFN: 352733]