1. როგორ დავბრუნდეთ შინ : [რეჟისორ ნიკოლოზ დროზდოვის დოკუმენტური ფილმების ციკლზე "გზა შინისაკენ", რომელშიც ბ-ნ აკაკი ბაქრაძისა და ბ-ნ მერაბ მამარდაშვილის ინტერვიუებია გადაღებული] // სინემა. - თბილისი, 1991. - N1. - გვ.4-6[MFN: 353142]
UDC:  791.43(479.22) + 1(479.22)(092) + 821.353.1(092)
პერსონალია:  ბაქრაძე აკაკი (კრიტიკოსი); მამარდაშვილი მერაბ (ფილოსოფოსი).
მატიანის რუბრიკა:  ქართველი ფილოსოფოსები.
1. ჭირაქიშვილი, თამაზ
ქართული ბამბუკი 100 წლისაა : [ბამბუკის გავრცელების ისტორია საქართველოში, მისი სამრეწველო-სამეურნეო ღირსებების შესახებ] / თამაზ ჭირაქიშვილი // კვალი. - , 1997. - N1. - გვ.16-17-18[MFN: 353143]
UDC:  581.9 + 633.291](479.22)
მატიანის რუბრიკა:  ბამბუკი.
1. ჩიკვაიძე დიმა : [ფოტოხელოვანი. შემოქმედებითი გზის დასაწყისი] // სტუდია. - , 1999. - N6. - გვ.24-25[MFN: 353144]
პერსონალია:  ჩიკვაიძე დიმა (ფოტოხელოვანი).
მატიანის რუბრიკა:  ფოტოგრაფია.
1. Нозадзе, Т.З.
Морфоструктуры высокогорной полосы северо-западной части Восточного Кавкасиона : [Анализ морфоструктур главного водораздела Кавкасиони, Ардоито-Гуройского межхрестового понижения и блокового поднятия горст-антеклинорея Бокового хребта] / Т.З. Нозадзе // საქართველოს გეოგრაფია / თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2002. - N1. - გვ.129-131[MFN: 353145]
UDC:  551.43 + 631.4](479.22)
მატიანის რუბრიკა:  გეოლოგიურ-გეოგრაფიული მეცნიერებანი; კავკასია; ნიადაგები; კავკასიონის მორფოსტრუქტურა.
1. მირცხულავა, გურამ
ადრესამიწათმოქმედო კულტურების ნამოსახლართა განვითარების ზოგიერთი საკითხი : [კავკასიაში] / გურამ მირცხულავა // ძიებანი : დამატებანი. - , 2001. - NVI. - გვ.40-45. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 353146]
UDC:  902/904 + 631.5/9
მატიანის რუბრიკა:  არქეოლოგია; კავკასია; მიწათმოქმედება.
1. ახობაძე, ლიანა
"ეკატირინას წამების" მეტაფრასული თხზულების მთარგმნელის ვინაობა : [არსენ იყალთოელის თარგმანების ენობრივ-სტილისტური ანალიზის საფუძველზე გამოთქმული მოსაზრება - თხზულება არსენ იყალთოელის მიერაა თარგმნილი] / ლიანა ახობაძე // მრავალთავი. - N XVIII. - გვ.164-175. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 353147]
UDC:  1(479.22)(092) + 821.353.1.09
პერსონალია:  არსენ იყალთოელი (XI-XIIსს. ქართველი სასულიერო მოღვაწე, ფილოსოფოსი, მწერალი, ჰიმნოგრაფი).
მატიანის რუბრიკა:  ქართველი საეკლესიო მოღვაწეები; ქართველი ფილოსოფოსები; ლიტერატურათმცოდნეობა; ქართული ლიტერატურის ისტორია.
1. ჩანტლაძე, მადი
საპატენტო უფლების დაცვა და ზიანის ანაზღაურება : [საქართველოში] / მადი ჩანტლაძე // ქართული სამართლის მიმოხილვა. - თბილისი, 2004. - ტ. 7, N1. - გვ.204-209. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 353148]
UDC:  347.7
მატიანის რუბრიკა:  საპატენტო სამართალი.
1. ომარაშვილი, ნანა
მიწათმოქმედების კულტურა და აგრარული წეს-ჩვეულებები ხუნძებში : [არქეოლოგიური მასალის მიხედვით] / ნანა ომარაშვილი // ამირანი. - თბილისი, 2001. - N4-5. - გვ.66-79. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 353149]
UDC:  394(=35) + 631.5/9 + 902/904
მატიანის რუბრიკა:  არქეოლოგია; ხუნძები; ეთნოგრაფია; კავკასიის ხალხები.
1. Talaga, Tamasz
Kwestia autokefalii Kosciola Gruzinskiego winicjatywach refomatorskich Cerkwi rosyjskiej (1906r.) = The Question of Georgian Church the reformational initiatives of the Russiaan Church in 1906 : [ქართული ეკლესიის საკითხი 1906 წელს გატარებულ რუსული ეკლესიის რეფორმებში] / Tamasz Talaga // Pro Georgia. - , 1996. - NV. - c.26-30[MFN: 353150]
UDC:  271.22(479.22)(09)
მატიანის რუბრიკა:  ქართული მართლმადიდებლური ეკლესიის ისტორია.
1. ავალიანი, ლალი
პაოლო იაშვილი : [ცხოვრება და შემოქმედება] / ლალი ავალიანი // მწიგნობარი. - თბილისი, 1995. - N93-94. - გვ.230-217[MFN: 353151]
პერსონალია:  იაშვილი პაოლო (პოეტი).
მატიანის რუბრიკა:  ლიტერატურათმცოდნეობა; ქართველი მწერლები XIX-XXI ს.ს..
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 35311 | 35312 | 35313 | 35314 | 35315 | 35316 | 35317 | 35318 | 35319 | 35320 | 35321 |  შემდეგი »  ბოლო »»