საქართველოს საპატრიარქოს სასულიერო აკადემიები, სემინარიები, გიმნაზიები და სასწავლებლები : [ჩამონათვალი, ხელმძღვანელები] // საქართველოს ეკლესიის კალენდარი. - თბილისი, 2002. - გვ.14[MFN: 353423]
მიტროპოლიტი ნაზარის მიერ თქმული სიტყვა დავით აღმაშენებლის დღეს ქუთაისის საკათედრო ტაძარში // მადლი. - თბილისი, 1993. - მაისი. - N9. - გვ.7[MFN: 353424]
წმიდა მღვდელმთავარი ნაზარი (მიტროპოლიტი იმერეთისა) : [ერისკაცობაში იოსებ ლეჟავას მოღვაწეობა] / ნათია თარაშვილი // მოამბე : საქართველოს საპატრიარქოს პრეს-ცენტრის ბიულეტენი. - თბილისი, 1996. - N2-3. - გვ.11[MFN: 353425]
ნაზარის სახელი : [მიტროპოლიტ ნაზარის ცხოვრება და ურთიერთობები ცნობილ პიროვნებებთან აკ. წერეთელთან, კალისტრატე ცინცაძესთან და სხვ.] / თამარ ამყოლაძე // მწვანეყვავილა. - ქუთაისი, 1999. - N2. - გვ.28-30[MFN: 353430]
მამის ანდერძი ზღაპარში : [მამის ანდერძი ქართული ზღაპრის სემანტიკურ სტრუქტურაში] / ალექსანდრე ღლონტი // შრომები / საქართველოს ლიტერატურათმცოდნეობის აკადემია. - , 1999. - N2. - გვ.177-188[MFN: 353432]