არჩევითი წესი სამღვდელოებაში და მისი ცუდი მხარეები : (კრების საყურადღებოთ) // შინაური საქმეები . - 1908. - N7. - გვ.6-9[MFN: 356949 ]
ანოტაცია: სასულიერო თანამდებობაზე არჩევის წესების სრულყოფის აუცილებლობა, ზოგიერთი სოციალ-დემოკრატის მღვდლად კურთხევის გამო
თემატიკა: ქართული ეკლესიის ისტორია ; პარტიები ; სოციალ-დემოკრატები .
შუშანია, ალექსი (ალექსი ბერი)
გამოვედით, მუშაკნო ვენახისანო! // შინაური საქმეები . - 1908. - N22. - გვ.1-4[MFN: 356950 ]
ანოტაცია: ზოგიერთი საეკლესიო მოღვაწის შემრიგებლური პოზიცია სარწმუნოების უარმყოფელთა მიმართ, სასულიერო პირთა გააქტიურების აუცილებლობა
თემატიკა: ქართული ეკლესიის ისტორია .
ყოვლად სამღვდელო... // შინაური საქმეები . - 1908. - N1. - გვ.15-16. - კვირიდან კვირობამდე[MFN: 356951 ]
ანოტაცია: ეპისკოპოს გიორგის მიერ სოფლის მღვდლებისათვის ქუთაისში ხშირად ჩასვლის აკრძალვა; სოფ. ზარათის მღვდლის მ. ნემსიწვერიძის დაწყებითი სკოლის საღვთო სჯულის მასწავლებლად დანიშვნა. ქუთაისის საკრებულო ტაძრიდან ნივთების, ხოლო ბიჭვინთის ღვთისმშობლის ტაძრიდან კარების დაკარგვა და საქმის გამოძიება; დისციპლინის დარღვევის შემთხვევები და არეულობა სასულიერო სასწავლებელში
მოხსენიებული პირები: გიორგი (ეპისკოპოსი); ნემსიწვერიძე მ. (მღვდელი).
ჯავახია, კირილე (კირილე წუთისოფლელი)
გურია-სამეგრელოს სამღვდელოების დეპუტატთა კრება ქ. ფოთში // შინაური საქმეები . - 1908. - N30. - გვ.7-8[MFN: 356952 ]
ანოტაცია: გურია-სამეგრელოს სამღვდელოების დეპუტატთა კრებაზე საეპარქიო სტამბის გახსნის, საღვთისმეტყველო ორგანოს დაარსების, სასულიერო ლიტერატურის წიგნთსაცავების შექმნისა და სხვა საკითხების განხილვა
გეოგ.დასახელება: გურია ; სამეგრელო .