პატარა ტალღები დიდ ზვირთებში // ჩვენი კვალი. - 1908. - N3. - გვ.41-42[MFN: 357417]
ანოტაცია: ქალაქის გამგეობის მიერ სოლოლაკის და ვერის უბნებზე ზედამხედველოვის გაძლიერება, მუშათა უბნების უყურადღებოდ მიტოვება, სად. ბალაჯარის მუშათა კავშირის გაუქმება, რკინიგზის მთავარი სახელოსნოს შეგირდების უფლებების შეზღუდვა. ქართლში გლეხების აბუჩად აგდება სოფლის მოხელეების მიერ, თავად გიორგი ოთარის ძე ამილახვარის მიერ გლეხების ძარცვა და დამცირება
მწერლობის და ხელოვნების გარშემო // საქართველო. - 1908. - N11. - გვ.4[MFN: 357419]
ანოტაცია: ცნობა ა. წერეთლის სამწერლო მოღვაწეობის 50 წლის იუბილეს გადახდის შესახებ. საიუბილეო ღონისძიებების პროგრამა. კიტა აბაშიძის წერილი "თავად აკაკი წერეთელი". გრ.რობაქიძის მოსალოდნელი ლექცია აკაკი წერეთლის პოეზიაზე, გაზეთ "ფასკუნჯის" ჟურნალად გადაკეთება, ქართული წარმოდგენების სეზონის გახსნა სპექტაკლით "სამშობლო", ახალგაზრდა მსახიობ იშხნელის ჩამოსვლა ოდესიდან, მოსე თოიძის მუშაობა ა.წერეთლის პორტრეტზე, მოსკოვის სახელმწიფო მცირე თეატრის დირექტორად ალექსანდრე სუმბათაშვილ-იუჟინის დანიშვნა, ახლადდაარსებული საისტორიო-ეთნოგრაფიული საზოგადოების გამგეობის განზრახვა ეთნოგრაფიული კონცერტების ჩატარების თაობაზე
ანოტაცია: თბილისის გუბერნიის ღარიბ მოსწავლეთა დამხმარე საზოგადოების კრება. თავადების მიერ მამულების ყიდვა. სოფელ ნიგოეთის გლეხების შევიწროება. ქართული ენის დევნა ქუთაისის კერძო გიმნაზიაში