თემატიკა:  შინაური მიმოხილვა; შრომის დაცვა.
1. კვირიდან-კვირამდე // კვალი. - 1898. - N6. - გვ.97-100[MFN: 388756]
ანოტაცია:  თბილისის საბჭო. ქუთაისის ქალაქის საბჭო. სახალხო სკოლის მდგომარეობა
თემატიკა:  შინაური მიმოხილვა; ადმინისტრაცია; თვითმმართველობა.
1. კვირიდან-კვირამდე // კვალი. - 1898. - N7. - გვ.114-116[MFN: 388757]
ანოტაცია:  ტრამვაის მუშების მდგომარეობა. ადმინისტრატორის ბოროტმოქმედება. ბათუმში გამართული საქველმოქმედო საღამო. ფოთის კეთილმოწყობა. ქუთაისის ქალთა წრე. კომედია "ციმბირელი" ქუთაისის სცენაზე
ორგანიზაცია:  ქუთაისის ქალთა წრე; ქუთაისის თეატრი.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ქუთაისი.
თემატიკა:  შინაური მიმოხილვა; ქველმოქმედება; თეატრი; დრამატურგია; ქალები.
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლი; ციმბირელი.
1. კვირიდან-კვირამდე // კვალი. - 1898. - N9. - გვ.154-156[MFN: 388758]
ანოტაცია:  დუშეთის მაზრაში გამართული ყეენობა, რომელშიაც გამოიხატებოდა ადმინისტრაციის დაცინვა. წიგნის გამომცემელი ქართველთა ამხანაგობა. გურიის ამხანაგობა "შუამავალი". ოზურგეთის თვითმმართველობა და პოლიტექნიკუმის საკითხი. ერეკლე II-ს სახელი თბილისის ყველაზე ცუდ ქუჩას
მოხსენიებული პირები:  ერეკლე II (მეფე).
ორგანიზაცია:  ამხანაგობა შუამავალი; წიგნის გამომცემელთა ამხანაგობა.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; გურია; თბილისი.
თემატიკა:  შინაური მიმოხილვა; სახალხო დღესასწაულები; პოლიგრაფია; გამომცემლობები; ქუჩების ისტორია.
1. კვირიდან-კვირამდე // კვალი. - 1898. - N12. - გვ.206-207[MFN: 388759]
ანოტაცია:  ლაპარაკი შავი ზღვის ნაპირების დასახლების შესახებ. იურიდიული საზოგადოების საქმიანობა. პარტიობა ქუთაისის ქალაქის თვითმმართველობაში. საადგილ-მამულო ბანკი. მუშების მდგომარეობა მოიჯარადრეების ხელში. ქართველი სტუდენტების ცუდი საქციელი
ორგანიზაცია:  იურიდიული საზ-ბა; ქუთაისის ქალაქის საბჭო; საადგილმამულო ბანკი.
1. კვირიდან-კვირამდე // კვალი. - 1898. - N14. - გვ.242-246[MFN: 388760]
ანოტაცია:  წიგნის გამომცემელი ამხანაგობა "ახალი მკითხველი". გურიის ამხანაგობა "შუამავალი". განხეთქილება გურიის მღვდლებს შორის. თბილისის ქალაქის თვითმმართველობა
ორგანიზაცია:  შუამავალი, ამხანაგობა; ახალი მკითხველი, ამხანაგობა.
თემატიკა:  შინაური მიმოხილვა; წიგნის გამომცემლობები.