შინაური ამბები : მოსკოვის საკრედიტო საზოგადოების საქმე // მოამბე. - 1899. - N10, განყ. II. - გვ.83-93[MFN: 388877]
ანოტაცია: რა აქვს ჩვენთან საერთო ამ საქმეს? იქაური და აქაური ბანკირების შედარება. გამოძიება ქუთაისის სათავად-აზნაურო ბანკში. მინინისა და პოჟარსკის ძეგლი მოსკოვში. საჭიროა ჩვენებურ მინინსა და პოჟარსკის დაედგას ძეგლი. ქ. ქუთაისი და სწავლა-განათლების ხარჯი. ქართული თეათრის მდგომარეობა. ვისი ბრალია, რომ ის ვერ არის კარგს მდგომარეობაში? საიუბილეო წარმოდგენა ტფილისში. ბ-ნ მთავარმართებლის დასწრება წარმოდგენაზე. დიმიტრი ყიფიანის ძეგლის კურთხევა
ქუთაისი 1898 წ. : ლიბერალური მრავალ-სიტყვაობა. ინტელიგენციის არისტოკრატიული ნაწილი. ბუმბერაზის სურვილი კანონია. ქუთაისის საბჭოში მალაყები. ს. ყიფიანი და მისი მფარველი ქუთაისი. ქუთათური ქალების გულკეთილობა. დაქსაქსული ახალგაზრდობა. // კვალი. - 1899. - N12. - გვ.187-190[MFN: 388882]
ქუთაისი 1898 წ. : ლიბერალური მრავალ-სიტყვაობა. ინტელიგენციის არისტოკრატიული ნაწილი. ბუმბერაზის სურვილი კანონია. ქუთაისის საბჭოში მალაყები. ს. ყიფიანი და მისი მფარველი ქუთაისი. ქუთათური ქალების გულკეთილობა. დაქსაქსული ახალგაზრდობა. // კვალი. - 1899. - N13. - გვ.210-211[MFN: 388883]
ქუთაისი 1898 წ. : ლიბერალური მრავალ-სიტყვაობა. ინტელიგენციის არისტოკრატიული ნაწილი. ბუმბერაზის სურვილი კანონია. ქუთაისის საბჭოში მალაყები. ს. ყიფიანი და მისი მფარველი ქუთაისი. ქუთათური ქალების გულკეთილობა. დაქსაქსული ახალგაზრდობა. // კვალი. - 1899. - N18. - გვ.293-296[MFN: 388884]
ანოტაცია: დემოკრატია და მუშები საქართველოში და გაზ. "ივერია". ანტ. ფურცელაძის 50 წ. მოღვაწეობის დაუფასებლობა. ქუთაისის სათავად-აზნაურო ბანკი და ალ. ნანეიშვილი. გლეხებისადმი უდიერი მოპყრობა პოლიციელთა მიერ