ბიბლიოგრაფია:  გვ. 94. 7 სახელწოდება
თემატიკა:  ძუძუმწოვრები.
მატიანის რუბრიკა:  ბიოლოგიური მეცნიერებანი; ზოოლოგია .
1. ამხანაგ ი.ბ. სტალინის პასუხი ამერიკის სააგენტოს ასოშიეტედ პრესის კორესპონდენტის კითხვებზე // ბოლშევიკი. - 1942. - N11. - გვ.19-20[MFN: 4115]
ანოტაცია:  1942 წ. 3 ოქტომბერი
მატიანის რუბრიკა:  საბჭოთა ხალხის დიდი სამამულო ომი.
მასალები საქართველოში კავკასიის ირმის (Cervus elaphus maral ogilby) გავრცელების შესწავლისათვის / ა. ჯანაშვილი // საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმის მოამბე. - თბილისი, 1943. - ტ.12-A. - გვ.145-151[MFN: 4116]
UDC:  569(479.22)
ბიბლიოგრაფია:  გვ. 151. 11 სახელწოდება
1. სტალინი, ი.
დიდი ოქტომბრის სოციალისტური რევოლუციის XXV წლისთავი // ბოლშევიკი. - 1942. - N11-12. - გვ.3-13[MFN: 4117]
ანოტაცია:  თავდაცვის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარის მოხსენება მშრომელთა დეპუტატების მოსკოვის საბჭოს და ქ. მოსკოვის პარტიულ და საზოგადოებრივ ორგანიზაციათა 1942 წლის საზეიმო სხდომაზე
1. ნორაკიძე, ვ.
"ფსიქოლოგია"-წ. II. საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემია. ფსიქოლოგიის ინსტიტუტი : [რედაქტორი აკად. დ. უზნაძე] // მნათობი. - თბილისი, 1944. - N1-2. - გვ.236-238[MFN: 4118]
მატიანის რუბრიკა:  ფსიქოლოგია.
1. აბაევი, ვ.
შესწორებანი ზელენჩუკის ძველი ოსური წარწერის წაკითხვაში // საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის მოამბე. - თბილისი, 1944. - ტ.5. - გვ.217-226. - (N2). - რეზუმე რუსულ ენაზე[MFN: 4119]