1. "მოხუცი სილვა" // თავისუფალი საქართველო. - 1921. - N13. - გვ.11-12[MFN: 433628]
ანოტაცია:  პოლიტიკური მოღვაწისა და პუბლიცისტის სილიბისტრო ჯიბლაძის დაპატიმრება ბოლშევიკების მიერ
პერსონალია:  ჯიბლაძე სილიბისტრო (პოლიტიკური მოღვაწე, პუბლიცისტი).
ორგანიზაცია:  გაზ. "ფორვერსტი".
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; პოლიტიკური მოღვაწეები; პოლიტიკური პარტიები; რეპრესიები.
საკვანძო სიტყვები:  უცხოური პრესა; დაპატიმრებები; ბოლშევიკები.
1. ადამიანის უფლებათა დამცველი საზოგადოება საქართველოს შესახებ // თავისუფალი საქართველო. - 1921. - N13. - გვ.12-13[MFN: 433629]
მოხსენიებული პირები:  რენოდელის პიერ.
ორგანიზაცია:  "რვეული ადამიანის უფლებათა დამცველ საზოგადოებისა", ადამიანის უფლებათა დამცველი საზოგადოების პერიოდული გამოცემა; ადამიანის უფლებათა დამცველი საზოგადოება.
თემატიკა:  საზოგადოებები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა.
1. საფრანგეთის სოციალისტური ახალგაზრდობა ესარჩლება საქართველოს // თავისუფალი საქართველო. - 1921. - N13. - გვ.12[MFN: 433630]
ანოტაცია:  ახალგაზრდა სოციალისტების დამოკიდებულება საქართველოში მიმდინაოე პროცესებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-საფრანგეთის ურთიერთობა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  ახალგაზრდა სოციალისტები.
1. ქართველი ახალგაზრდობა ახალგაზრდა მუშათა საერთაშორისო ყრილობაზე // თავისუფალი საქართველო. - 1921. - N13. - გვ.12-13[MFN: 433631]
ანოტაცია:  გერმანიაში ახალგაზრდა მუშათა საერთაშორისო კონგრესის ჩატარება
მოხსენიებული პირები:  ვიშელიძე (სტუდენტი).
თემატიკა:  ყრილობები; პოლიტიკური პარტიები; სტუდენტები.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალ-დემოკრატები.
ამხ. პარმენ ჭიჭინაძის დასაფლავება // თავისუფალი საქართველო. - 1921. - N13. - გვ.13-14[MFN: 433632]
პერსონალია:  ჭიჭინაძე პარმენ (მენშევიკი, პოლიტიკური მოღვაწე).
ორგანიზაცია:  მიხეილის საავადმყოფო.
გეოგ.დასახელება:  სამხედრო ტაძარი; დიდუბის ეკლესია.
1. სამგლოვიარო წერილები // თავისუფალი საქართველო. - 1921. - N13. - გვ.14. - სამგლოვიარო წერილებს ხელს აწერენ: ი. გოგოლაშვილი, ივ. ფაშალიდი, მ. წულუკიძე, ს. გეგელაშვილი, ვ. სულაქვერიძე, მ. უბირია, პ. ჩაჩა, ს. თურქია, მ. გელაძე, კვ. ჟღენტი, ი. შავდია, ხავთასი, დ. ღოღობერიძე, იაკ. რუხაძე.[MFN: 433633]
ანოტაცია:  საზღვარგარეთიდან მოსული სამგლოვიარო წერილები პარმენ ჭიჭინაძის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჭიჭინაძე პარმენ (პოლიტიკური მოღვაწე, მენშევიკი).
მოხსენიებული პირები:  გოგოლაშვილი ი.; ფაშალიდი ივ.; წულუკიძე .მ.; გეგელაშვილი c.; ფაშალიდი ივ.; წულუკიძე მ.; გეგელაშვილი ს.; სულაქვერიძე ვ.; უბირია მ.; ჩაჩა პ.; თურქია ს.; გელაძე მ.; ჟღენტი კვ.; შავდია ი.; ხავთასი; ღოღობერიძე დ.; რუხაძე იაკ..
საკვანძო სიტყვები:  სამძიმარი.