მცრე შენიშვნა : (წერილი რედაქციის მიმართ) // თავისუფალი საქართველო . - 1921. - N13. - გვ.15[MFN: 433634 ]
ანოტაცია: 1921 წელს საქართველოში განვითარებული მოვლენების კრიტიკა
თემატიკა: კორესპონდენციები ; პოლიტიკური პარტიები .
საკვანძო სიტყვები: ბოლშევიკები ; მენშევიკები .
საქართველოს ამბები // თავისუფალი საქართველო . - 1921. - N13. - გვ.16[MFN: 433635 ]
ანოტაცია: მუშათა დელეგაციის დაპატიმრება რევკომის მიერ, ბოლშევიკების მიერ რეპრესიების გაძლიერება, თბილისის უნივერსიტეტისათვის ბოლშევიკების მიერ წაყენებული მოთხოვნები და სხვ.
მოხსენიებული პირები: ჯავახიშვილი ივანე (მეცნიერი, ისტორიკოსი); ლორთქიფანიძე ხასან (აჭარის რევკომის ყოფილი თავმჯდომარე); ბიბინ-ზადე ხუსეინ-ბეგ ; ხარაზი ზია ; აბაშიძე ზია-ბეგ ; თედორენკო (ჩეკას გამომძიებელი); ზურაბიშვილი ნიკოლოზ ; ჩაბიშვილი ნიკ. .
ორგანიზაცია: თბილისის უნივერსიტეტი .
გეოგ.დასახელება: სტამბული ; ბათუმი .
თემატიკა: რეპრესიები ; პოლიტიკური პარტიები ; სამხედრო პირები ; უნივერსიტეტები ; ახალი წიგნები .
საკვანძო სიტყვები: ბოლშევიკები ; შეტაკება სვანებთან ; დაპატიმრებები ; ბოლშევიკები ; წითელარმიელები ; პატიმრების ცემა .
საქართველოს მუშების გამოსვლა ბოლშევიკების წინააღმდეგ // თავისუფალი საქართველო : "თავისუფალი საქართველოს" N13-ის დამატება. - 1921. - N13. - გვ.1-8[MFN: 433636 ]
ანოტაცია: მუშათა კლასის პროტესტი საქართველოს რევკომის საქმიანობასთან დაკავშირებით, მუშების მიმართვა პოლიტიკური პარტიებისადმი, მუშათა დელეგაციის დაპატიმრება, საპროტესტო გაფიცვა, მუშების მემორანდუმი, სტუდენტების გამოსვლა მუშათა მხარდასაჭერად, კომუნისტების გააქტიურება, მუშების მიმართვა საზოგადოებისადმი
მოხსენიებული პირები: მდივანი ბუდუ ; ჩაჩუა იასონ ; ძაძამია (მუშა); ბოლქვაძე ი. (მუშა); თევზაძე ; ხეცურიანი ; შარაძე ; კილასონია (მუშა).
თემატიკა: სოციალური კლასები ; მუშათა მოძრაობა ; სტუდენტები ; გაფიცვები ; პოლიტიკური პარტიები .
საკვანძო სიტყვები: ბოლშევიკები ; საპროტესტო აქციები ; მუშები ; დაპატიმრებები ; თბილისის რევკომი ; კომუნისტები .